HABER AKIŞI

AÖF sistemi artık yerli ve milli

 Tarih: 12-05-2020 10:32:48
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, yurt içinde ve dışında milyonlarca öğrenciye hizmet eden Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sisteminin yerli yazılımlarla millileştirilmesi sürecini anlatırken, “Cumhurbaşkanımızın “Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ ifadesi bizi tetikledi” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, göreve atandığında açıköğretim sisteminin geleneksel yöntemlerle devam eden bir süreç olduğunu belirtti. Bir dönüşüm yaşamaya çalışıldığını ancak sürecin sancılı olduğunu belirten Çomaklı, “Buraya geldiğimizde ben özellikle Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne önem verdim. Burada milli çocuklardan oluşan yazılım ekiplerini oluşturduk. Bu çocuklar bizimdi ve yaptığımız toplantılarda ‘Siz bu devletin milli çocuğusunuz ve bize milli yazılımlar gerek. Milli çocuklar dışardan alınan programlarla iş yapmazlar’ dedik. Cumhurbaşkanımızın bizi çok motive eden ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ ifadesi vardı. Yani biz eğer yazılımı dışardan alıyorsak, yazılım yerleştirdiğimiz bütün bilgiler de yazılımı aldığımız yere gidiyor. Neticede de bizim milli çocuklarımız yazılımları yaptılar. Örneğin son sınavda tam beş yazılım gerekiyordu ve bizim çocuklarımız beş yazılımı da kendileri yaptılar. Sınav sürecinde kendi sunucularımız üzerinden hiçbir verimiz dışarıya gitmeden 1 milyon öğrencinin sınavını gerçekleştirdik. Süreç de nihayet tamamlandı. Yaptığımız yazılımlar neticesinde yazılımların milli olmasından dolayı rahatsız olan da bir kesim oluyor doğal olarak. Burada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığında dijital ofis var. Çok önemli bir görev yapıyorlar. Bir saha, cephe mücadelesi veriyor şu anda. Biz de onun bir parçası olmak istedik. Çünkü o mücadelede ana olay milli yazılım. Bize ait bir yazılımla bir şeyi harekete geçirmek lazım. Biliyorsunuz dijital dünyada bilgi tutmak önemli. Bu bilgiyi de yaptığınız yazılımlarla tutuyorsunuz. Yaptığınız yazılımlar sizi o bilgiyi kullanırken güçlü kılıyor. Eğer yazılım size ait değilse yapmış olduğunuz çalışmalar, bilgiler size ait olmayan bir sistemde değerlendirmek zorunda kalıyor ve siz sadece o bilginin sahibi oluyorsunuz, kullanıcısı olamıyorsunuz. Fakat biz yapmış olduğumuz yazılımlarla ki sadece bir sınavda 5 yazılım yaptık, bu sınavında gücünün sahibi biz olduk, kullanıcısı da biz olduk, neticesine de vakıf olduk. Yani her hangi yurt dışından bir sisteme tabi olarak, bağlı olarak bunu yapmadık. Türkiye’de de bizim dışımızda kendi yazılımı olan bir üniversite yok. Bunu çok şerefli bir şekilde, mutlu bir şekilde söyleyebilirim" diye konuştu.“Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ ifadesi bizi tetikledi”

Çomaklı, “Yaklaşık 10 ayda sınav sonuçlarının açıklanmasına yönelik yazılım dâhil bizden çıktı. Şu anda LMS dedikleri, learning management system yani öğrenme yönetimi sistemimiz tamamen yerli ve bize ait. Sistemi biz geliştirdik. O nedenle kimse müdahale edemiyor, bizim verimiz bizde kalıyor. Ben buraya geldikten sonra öğrenme yönetimi sistemini millileştirdim, şu anda aktif-pasif olan 3 milyon öğrencinin bütün verileri bizde kalıyor. Bizden önce dışarıdaydı. Dışarıda bir ülkenin sisteminde duruyordu. Zeki çocuk, akıllı çocuk, gözlüklü çocuk, hastalığı olan, olmayan her şeyi orada duruyordu. Fakat hepsini biz aldık. Cumhurbaşkanımızın ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın’ ifadesi bizi tetikledi, heyecanlandırdı. Ekipteki arkadaşlarımla ‘bunu yapabilir miyiz’ dediğimde ‘hocam destek olursanız biz bunu yaparız’ dediler. Çok gururlanmıştım. Beni çok duygulandıran bir başarıdır" ifadelerini kullandı."Milli yazılımlardan rahatsız ve huzursuz oldular"

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, herkesin kendi üstüne düşen görevi yaptığını, kimi muhalefet yapmak isterken, kiminin de ihanet etmek istediğini belirterek şöyle konuştu:
“Yani kimisi milli davranmak istiyor. Herkes kendine düşen görevi yapmakla meşgul olduğu için ben bunlara çok kızmıyorum. Mesela bizim 20 günde açıklanan sonuçları, 5 günde açıklamamız. 20 günde açıklanan sonuçları, dijital ortamda 22 saatte açıklamamız, bir gün bile değil. Doğal olarak üstüne vazife olan herkes tarafından gerektiği gibi takdir edilir. Kimisi bunu başarıyı takdir eder, bu onun görevidir duygusal olarak. Kimisi bunu ihanet olarak üstlenir, bunu farklı lanse eder. Yani herkes, meşgul olduğu görevi yerine getiriyor. Bu yüzden çok kızmıyorum. Burada biz, devlet görevlisi olarak takdir beklemiyoruz. Biz bu işi yapmakla mükellefiz. Yani ben devlette çalıştığım sürece, bu işleri takdir almak için yapmıyorum. Ülkemin, milletimin işi olduğu için yapıyorum ve ben buna mecburum. Alkış ve tebrik herhangi bir beklentim yok. Biz bu işi yapmak zorunda olduğumuz için yapıyoruz. Yaparken de doğal olarak başarılı olunca, takdir edilince insan mutlu oluyor. Ama mutlu olmayan insanların da mutsuz olmak için sebeplerinin olduğunu biliyoruz. Çünkü milli yazılımdan rahatız olan kim varsa, bu sistemden rahatsız ve huzursuz oluyor. Çünkü kendi kurdukları yazılımlar ticari olarak satılamayacak, kendi yaptıkları yazılımlarla Türkiye’nin verisini elde tutarken artık tutamayacak. Doğal olarak böyle olunca da bunların tüccarları olacak. Bu sistemden nemalanan gruplar yok olacak. Onları da doğal karşılıyoruz. Benim devlet memuru olarak üstüme düşen vazife, milli yazılımı yapmaktı, bu işte irade göstermekti. Biz onu yaptık. Gerisi 2 bin yıllık devletin takdirindedir.""Para burada kaldığı zaman da devletindi"

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Açıköğretim gelirlerinin kullanılması ile ilgili eleştirilere de değinerek, “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) elde etmiş olduğu gelirlerden biz zaten YÖK’e, doktora öğrencilerine, ilim yapan öğrencilere ve bu işle uğraşan öğrencilere burs aktarıyorduk. Bunu sadece yasallaştırdılar. Bunun dışında herhangi bir ekstra durum yok. Bunu biraz manipüle etmeye çalıştılar. Provokasyona getirmeye çalıştılar ama burada yanlış bir bilgi var ve yanlış bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Yani YÖK, bizim burada en önemli kurumumuz. Bilimsel çalışmaları gerçekleştirecek, biz de üniversite olarak elde ettiğimiz gelirin bu çalışmalarda kullanılmasından mutluluk duyuyoruz. Çünkü bizim verdiğimiz bu gelir doktora öğrencilerine gidiyor. Burs, nano teknoloji, siber güvenlik, ulaşım, iletişim, güzel sanatlar gibi alanda çalışan öğrencilere veriliyor. Yani Üniversitemizin gelirleri devletin kasasına aktarılıyor. Ama şunu unutuyorlar, kanunda gelirler kullanıldıktan yani Üniversite için harcandıktan, bütün işler bittikten sonra kalan kısmın bir parçasını istiyor. Bu da gayet doğal bir şey ki zaten bu geçmişte de böyleydi. Yani buradaki algı operasyonu şunun üzerine gidiyor; sanki bu kaynak hiç aktarılmıyordu da ve şimdi aktarılacak gibi" ifadelerini kullandı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Efeler Ligi: İnegöl Belediyespor: 3 - Bursa Büyükşehir Belediyespor: 0 Efeler Ligi: İnegöl Belediyespor: 3 - Bursa Büyükşehir Belediyespor: 0 AXA Sigorta Efeler Ligi’nde İnegöl Belediyespor, İnegöl Spor Salonu’nda ağırladı..
Bursasporda Şok İstifa Bursasporda Şok İstifa Bursaspor Yönetim Kurulu Üyesi Besim Hacıoğulları, görevinden istifa etti. ..
Öztürk: Biz Balkanlara Türk Gittik, Türk Döndük. Tarihi Öğrenin, Haddinizi Bilin Öztürk: Biz Balkanlara Türk Gittik, Türk Döndük. Tarihi Öğrenin, Haddinizi Bilin Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın katıldığ..
Tır Lpg Tankerine Çarptı, 1 Yaralı Tır Lpg Tankerine Çarptı, 1 Yaralı Bursa’da tır önünde seyir halinde olan LPG tankerine çarptı. Faciadan dönülen ka..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor Ara Vermedi Bursaspor Ara Vermedi Ligin ilk maçında Adana Demirspor’a mağlup olan Bursaspor, Altınordu maçı hazırl..
Bursaspor’un maçları TRT’de Bursaspor’un maçları TRT’de TFF 1. Lig’de sezon yarın oynanacak Menemenspor – Altınordu maçıyla başlayacak. ..
Bursasporun  Medicanada Sağlık Kontrolleri Devam Ediyor Bursasporun Medicanada Sağlık Kontrolleri Devam Ediyor Bursaspor’da futbolcuların sezon başı çalışmaları kapsamında yapılan sağlık kont..
  DÜNYA HABERLERİ
Cemal Kaşıkçı cinayetinde kan donduran yöntem! Cemal Kaşıkçı cinayetinde kan donduran yöntem! Cemal Kaşıkçı cinayetinin perde arkasındaki tüm gelişmeler tek tek ortaya çıkıyo..
Suudi Arabistan'dan flaş umre açıklaması Suudi Arabistan'dan flaş umre açıklaması Suudi Arabistan'ın yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında yaklaşık..
Türkiye - Yunanistan heyetleri arasındaki NATO karargahındaki toplantı tamamlandı Türkiye - Yunanistan heyetleri arasındaki NATO karargahındaki toplantı tamamlandı Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında "Ayr..
Aşı Çalışmaları Durduruldu... Aşı Çalışmaları Durduruldu... Dünyayı tehdit altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili bilim insanlarının aşı ..
  EKONOMİ HABERLERİ
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum İstanbul serbest piyasada dolar 7,5000 liradan, avro 8,8360 liradan güne başladı..
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: İnşaat sektöründen güzel haberler gelmeye devam ediyor Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: İnşaat sektöründen güzel haberler gelmeye devam ediyor Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "İstihdam alanında oldukça kuvvetli olan..
Bakan Selçuk: 'Devlet korumasından yararlanmış 805 gencimizi kamuda istihdam edeceğiz' Bakan Selçuk: 'Devlet korumasından yararlanmış 805 gencimizi kamuda istihdam edeceğiz' Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, devlet korumasında..
Bakan Albayrak: 'Temmuz'da yıllık bazda sanayi üretimi %4,4; perakende satış hacmi %11,9 arttı' Bakan Albayrak: 'Temmuz'da yıllık bazda sanayi üretimi %4,4; perakende satış hacmi %11,9 arttı' Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Temmu..
  SİYASET HABERLERİ
İletişim Başkanlığına yeni görev İletişim Başkanlığına yeni görev Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İletişim Başkanlığına "stratejik iletişim ve kr..
NATO karargahında kritik toplantı! NATO karargahında kritik toplantı! Mili Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Türkiye-Yunanistan askeri heyetl..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sayın Macron senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un sözlerine tep..
Kirli ittifakın korkusu; Başkan Recep Tayyip Erdoğan! Kirli ittifakın korkusu; Başkan Recep Tayyip Erdoğan! Başkan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Doğu Akdeniz'deki hakları konusundaki k..
  SAĞLIK HABERLERİ
Bruksizm ciddi sorunlara yol açıyor Bruksizm ciddi sorunlara yol açıyor Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olarak bilinen “Bruksizm” hakkında uyarılard..
İyi Bir Uyku İçin Bu Önerilere Dikkat İyi Bir Uyku İçin Bu Önerilere Dikkat Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Ece Bayam, televizyon karşısında kanepede veya telefon..
Histerektomi sonrası normal hayata erken dönüş mümkün Histerektomi sonrası normal hayata erken dönüş mümkün Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Opr. Dr. Abdullah Kurhan, rahim alma ameliyatı ..
  EĞİTİM HABERLERİ
AÖF kayıt yenileme ne zaman başlıyor? AÖF kayıt yenileme ne zaman başlıyor? Eğitimini açıköğretim üzerinden devam ettiren vatandaşlar, yeni dönem sınavların..
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi  e-Devlet'e taşındı ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi e-Devlet'e taşındı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Yeni ..
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 2 2 0 0 4 0 6 +4
2 Göztepe 2 1 0 1 6 2 4 +4
3 Beşiktaş 2 1 0 1 4 2 4 +2
4 Antalyaspor 2 1 0 1 3 1 4 +2
5 Fatih Karagümrük 1 1 0 0 3 0 3 +3
6 Galatasaray 1 1 0 0 3 1 3 +2
7 Hatayspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
8 BB Erzurumspor 1 1 0 0 2 1 3 +1
9 Fenerbahçe 1 1 0 0 2 1 3 +1
10 Kayserispor 2 1 1 0 1 2 3 -1
11 Konyaspor 1 0 0 1 0 0 1 0
12 Trabzonspor 2 0 1 1 1 3 1 -2
13 Gençlerbirliği 2 0 1 1 0 2 1 -2
14 Yeni Malatyaspor 2 0 1 1 1 4 1 -3
15 Denizlispor 2 0 1 1 1 5 1 -4
16 Çaykur Rizespor 1 0 1 0 1 2 0 -1
17 MKE Ankaragücü 1 0 1 0 1 2 0 -1
18 Kasımpaşa 1 0 1 0 0 1 0 -1
19 Gaziantep FK 1 0 1 0 1 3 0 -2
20 Başakşehir FK 1 0 1 0 0 2 0 -2
21 Sivasspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
Takım O G M B A Y P AV
1 Adanaspor 2 1 0 1 1 0 4 +1
2 Tuzlaspor 2 1 0 1 1 0 4 +1
3 Adana Demirspor 1 1 0 0 3 1 3 +2
4 Balıkesirspor 2 1 1 0 3 2 3 +1
5 Ümraniyespor 1 1 0 0 2 1 3 +1
6 Ankara Keçiörengücü 1 1 0 0 1 0 3 +1
7 Ankaraspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
8 Bursaspor 2 1 1 0 3 3 3 0
9 Altınordu 2 1 1 0 2 2 3 0
10 Bandırmaspor 2 1 1 0 2 2 3 0
11 Altay 1 0 0 1 0 0 1 0
12 Samsunspor 1 0 0 1 0 0 1 0
13 Akhisarspor 2 0 1 1 0 1 1 -1
14 Eskişehirspor 2 0 1 1 0 1 1 -1
15 Boluspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
16 İstanbulspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
17 Giresunspor 1 0 1 0 1 3 0 -2
18 Menemenspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
Takım O G M B A Y P AV
1 Başkent Akademi FK 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Bayburt Özel İdare Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Bodrumspor 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Elazığspor 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Etimesgut Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Eyüpspor 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Karacabey Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kardemir Karabükspor 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Kastamonuspor 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Kırklarelispor 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Kırşehir Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Pazarspor 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Pendikspor 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Sakaryaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Serik Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Sivas Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Tarsus İdman Yurdu 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Turgutluspor 0 0 0 0 0 0 0 0
19 Van Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
20 1922 Konyaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Arnavutköy Belediye 0 0 0 0 0 0 0 0
2 Artvin Hopaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Belediye Derincespor 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Çankaya FK 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Diyarbekirspor 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Edirnespor 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Fatsa Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Kemerspor 2003 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Kızılcabölükspor 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Manisaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Nevşehir Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Ofspor 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Payasspor 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Yeşilyurt Belediyespor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 1877 Alemdağspor 0 0 0 0 0 0 0 0
16 1928 Bucaspor 0 0 0 0 0 0 0 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/09/2020 BB Erzurumspor vs Sivasspor
 20/09/2020 Kasımpaşa vs Çaykur Rizespor
 20/09/2020 Başakşehir FK vs Galatasaray
 20/09/2020 Gaziantep FK vs Fatih Karagümrük
 21/09/2020 Fenerbahçe vs Hatayspor
 25/09/2020 Fatih Karagümrük vs Başakşehir FK
 26/09/2020 Kayserispor vs BB Erzurumspor
 26/09/2020 Göztepe vs Gaziantep FK
 26/09/2020 Hatayspor vs Kasımpaşa
 26/09/2020 Trabzonspor vs Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/09/2020 Ankara Keçiörengücü vs Ankaraspor
 20/09/2020 İstanbulspor vs Altay
 20/09/2020 Giresunspor vs Menemenspor
 21/09/2020 Adana Demirspor vs Boluspor
 21/09/2020 Samsunspor vs Ümraniyespor
 25/09/2020 Adanaspor vs Ankara Keçiörengücü
 26/09/2020 Ümraniyespor vs İstanbulspor
 26/09/2020 Akhisarspor vs Balıkesirspor
 26/09/2020 Bursaspor vs Giresunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/09/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Elazığspor
 20/09/2020 Etimesgut Belediyespor vs Bodrumspor
 20/09/2020 Kardemir Karabükspor vs Başkent Akademi FK
 20/09/2020 Kastamonuspor vs Karacabey Belediyespor
 20/09/2020 Serik Belediyespor vs Pendikspor
 20/09/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Van Spor
 20/09/2020 1922 Konyaspor vs Sakaryaspor
 20/09/2020 Eyüpspor vs Pazarspor
 20/09/2020 Kırklarelispor vs Sivas Belediyespor
 20/09/2020 Turgutluspor vs Kırşehir Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/09/2020 Artvin Hopaspor vs Edirnespor
 20/09/2020 Yeşilyurt Belediyespor vs Payasspor
 20/09/2020 Nevşehir Belediyespor vs Fatsa Belediyespor
 20/09/2020 Arnavutköy Belediye vs Belediye Derincespor
 20/09/2020 Kızılcabölükspor vs Çankaya FK
 20/09/2020 Manisaspor vs Diyarbekirspor
 20/09/2020 1877 Alemdağspor vs Kemerspor 2003
 20/09/2020 1928 Bucaspor vs Ofspor
LİNKLER
Yukarı