HABER AKIŞI

Başbakan Yıldırım: Türkiyenin Milli Güvenliğini Tehdit Eden Hiçbir Oluşum Asla Müsamahayla Karşılanmayacak

 Tarih: 19-01-2018 10:30:00
Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamahayla karşılanmayacak. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Uluslararası hukuktan da, kendi hukukumuzdan da doğan bir haktır. Bizim amacımız bölgede terör varlığını sona erdirmek" dedi.

Başbakan Yıldırım, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) binasında düzenlenen AFAD Araç Teslim Töreni’ne katıldı. Programda konuşan Yıldırım, AFAD’ın 2009 yılında kurulan genç bir kuruluş olduğunu anımsatarak, AFAD’ın ilk sınavını Van depreminde verdiğini söyledi. Yıldırım, Van depreminde AFAD’ın etin kemiğe bürünmesi ve memleketin her tarafında organize olması gerektiğini gördüklerini belirterek, Van depreminin AFAD’ın ondan sonraki istikametini, yapılanmasını belirleyen önemli bir felaketin başlangıcı olduğunu kaydetti.

Van depreminde hükümetin geçmiş dönemlerdeki acziyeti yaşamadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, "1999 depremini yaşadık, bizatihi içindeydik. Van depreminde de hükümetteydik. İki olayı gözümün önüne getiriyorum, karşılaştırıyorum, muaazzam bir fark var. 1999 Marmara depreminde Ankara 2 gün deprem bölgesiyle irtibat kuramadı. Felaketin boyutu nedir bunu dahi anlayamadı. Anlayamadılar çünkü iletişim ve ulaşım tamamen kesilmişti. Van depreminde İstanbul’da, Haliç Kongre Merkezi’ndeydik. Deprem haberi gelir gelmez hemen Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı irtibata geçtik. 4 saat sonra deprem bölgesinde Başbakan ve en az 5 tane Bakan orada hazırdık. Bir önemli fark da bir saniye dahi iletişim kesilmedi. Biz daha önce oralara seyyar istasyonlar kurmuştuk. Sadece Van’a değil Türkiye’nin 25 bölgesine kurmuştuk. Bunlar hemen harekete geçti ve anında bilgilendirme yapıldı. Hatta orada yaşadığım bir olayı da anlatmak istiyorum. Eskiden gelen bir alışkanlıkla muhabirler ilgi çeksin diye abartarak anlatıyor. ’Burada iletişim yok, yollar kapalı’ diyor ekranda da ’canlı yayın’ diye yazıyor. Canlı yayında bunları söyledi. Kendi kendini tekzip eden bir yayın yapıyor. Uyardık onları, ’bakın iletişim yoksa siz bu canlı yayını nasıl yapıyorsunuz?’ dedik. Sonra uyandılar. Orada ne oldu? Yeniden bir Van inşa edildi. Devlet hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı, bir yılda 5 milyarın üzerinde para harcandı. Bir yıl içerisinde 30 bin konut yapıldı. Yıllar önce, daha benim gençlik yıllarımda Varto depreminin konutlarını bizim dönemimizde tamamladılar" diye konuştu.

"99 yeni araç Türkiye’nin çeşitli yerlerine gönderiliyor"

Yıldırım, Türkiye’nin son 15 yılda sadece sınırlarında değil, dünyanın bir çok yerinde de gerekli desteği veren hale geldiğini söyledi. AFAD’ın bugün gücüne yeni bir güç kattığını ifade eden Yıldırım, "Bugün, 99 yeni aracı ülkenin çeşitli yerlerine gönderiyor. Oradaki imkan ve kabiliyetini arttırıyor. Arakanlı Müslümanların orada çektiği çileyi gördük. Orada da AFAD’ı, Kızılay’ı, TİKA’yı, Türkiye’yi, Türk bayrağını, insanlığı gördük. Ülkemiz, bütün yardımlarda milli gelirine kıyasla en fazla yardım yapan, en fazla cömertlik gösteren ülke unvanına sahip. Veren el, alan elden her zaman üstündür. Bu da önemli bir özelliğimizdir. Biz, bunun başka türlü faydasını zaten görüyoruz. Bir mazlum, çaresiz bir insanın duası bazen çok büyük kabiliyetlerle yapamayacağınız işlere karşılık gelir. Onun için biz inancımızdan, ecdadımızdan, geleneklerimizden aldığımız bu yardım etme hasretimizi bundan sonra da arttırarak devam ettireceğiz" şeklinde konuştu.

"Biz, hayatı tehlikede olan insanlara kapıları kapatamayız"

Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yapılan yardımların eleştirilmesine ilişkin Yıldırım, "Bazen ileri geri laflar ediliyor. ’3.5 milyon Suriyeliye neden bu kadar para harcıyorsunuz?’ diyorlar. Empati yapmak mecburiyetindeyiz. Biz hayatı tehlikede olan, yerinden, yurdundan kaçmak, bütün hatıralarını geride bırakmak zorunda olan insanlara kapıları kapatamayız. Bizim inancımız da bu yok. Tabii ki bağrımızı açtık, sofralarımıza onları dahil ettik. Bunu asla bir para, hesap, kitap meselesi yapmadık, yapmayız. O insanlar orada işler düzelince gidecek. Hiç kimse memleketinden ayrı sonsuza kadar yaşayamaz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Fırat Kalkanı Harekatı ile 2 bin kilometrekarelik alanın temizlendiğini, 80 bin kişinin oraya giderek yerleştiğini anımsatarak, "Eğitimlerini alıyorlar, sağlık hizmetlerini alıyorlar, her türlü terör tehdidinden emin bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar. AFAD, Kızılay, TİKA gibi kuruluşlarımızla ulaşılamayan coğrafyalara ulaştık, kimsenin yardım eli uzatmadığı yerlere de yardımlarımızı götürdük. Bu bizim ülkemiz için büyük bir itibardır, büyük bir değerdir" dedi.

"Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür"

Türkiye’nin depremlerle yaşamaya mecbur olan bir ülke olduğunu kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yer deprem bölgesi. Deprem haritası güncellendi, nerede tehlike var biliyoruz. Bundan sonra eğer depremlerden büyük felaketler olursa ’bunu ne yapalım?’ deme şansımız yok. En azından bundan sonra yapılacak yapılarda bu bilincin yerleşmesi lazım. İlkokuldan başlayıp üniversiteye kadar vatandaşın böyle bir bilince ulaştırılması lazım, eğitilmesi lazım. Aslında deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür. Eğer tedbiriniz yoksa, önceden böyle bir tehlike ile karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmiyorsanız sıkıntı var demektir. Panik nerede olur? Eğer daha önce bu olayın senaryosunu çalışmadıysanız, ne yapacağınızı bütün bu işin paydaşlarıyla defalarca provasını yapmamışsanız panik olur. Panik olunca da elinizde ne kadar imkan olursa olsun bir iş yapamazsınız. Bakıyorsunuz AFAD kimseden bir şey beklemiyor. Bir olay anında bakıyorsunuz herkes organize olup oraya gidiyor. Bu bizim büyük bir başarımız. Kimse ortalıkta bağırmıyor, koşuşturmalar yok. Sistem kurulmuş, herkes ne yapacağını biliyor, birbirleriyle ortak iletişim kanalları var, anında oraya gidiyor. Dolayısıyla vatandaş darda kaldığında devleti yanında bulursa o hükümete güven artar."

"99 tane donanımlı araç bugün teslim ediliyor"

Yıldırım, AFAD’ın önümüzdeki dönemde de afet veya diğer acil müdahale gerektiren durumlarda oluşacak hasarı en aza indirecek çalışmalarına devam edeceğini dile getirerek, "Bu tür çalışmalar bazen arazi şartları kötü olsa dahi yapılmak durumunda. En zor durumlarda dahil acil müdahale için şehiriçi, şehirlerarası ve arazi hizmetlerini kolaylaştıracak taşıtları bugün bir miktar daha hizmete alıyoruz. Burada 8 adet T5 sınıfı minibüs, 80 adet T8 sınıfı pikap teslim ediliyor. Ayrıca savunma için gerekli 11 adet mobil dekontaminasyon aracı da ilgili birimlere ulaştırılıyor. Böylece toplam 99 tane donanımlı araç ihtiyaç halinde hizmet görmek üzere bugün teslim ediliyor. Hayırlı, uğurlu olsun. AFAD’ın Türkiye genelinde de 25 tane lojistik deposu var. Bu depolara şu anda 2 tane daha ilave ediliyor, bunun çalışmaları da yapılıyor. Burada çadırlar, battaniyeler, diğer ihtiyaç olan malzemeler var. Bu iki tane ile birlikte imkan kabiliyeti de daha da arttırılmış olacak" diye konuştu.

"Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamahayla karşılanmayacak"

Türkiye’nin zor bir coğrafyada olduğuna dikkat çeken Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her bakımdan zorluklarımız var. Sadece afet konusunda değil, terör bakımından da büyük zorluklar yaşıyoruz. Yıllardan beri terörle mücadelemiz devam ediyor. Ama son iki senede teröre karşı savunma değil, taarruz esaslı yaklaşımlarımızdan dolayı ülkenin her köşesinde devlet otoritesi tam anlamıyla sağlanmış durumda. Ama bu yetmez. Çünkü hudutlarımız dışında yeni terör alanları oluşturuluyor. Bunlara karşı da gerekli tedbirleri almamız lazım. Bir yandan sınırlarımızda fiziki güvenlik tedbirlerimiz arttırıyoruz. Bir yandan da sınırlarımız ötesinde saldırılara karşı gerekli karşılığı veriyoruz. Fırat Kalkanı Harekatının esası da budur. Oradan Kilis başta olmak üzere, Gaziantep bölgeye ulaşan tehditlere karşı gerekli operasyonlar yapıldı ve Allah’a şükür orada sıkıntı yaşanmıyor. Benzer şekilde yine güney sınırlarımızın herhangi bir yerinde bu ve buna benzer sınır güvenliğimizi tehdit eden olaylar oluyor. Bunlara da karşılığı aynı şekilde vereceğiz. Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamahayla karşılanmayacak. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Uluslararası hukuktan da, kendi hukukumuzdan da doğan bir haktır. Bizim amacımız bölgede terör varlığını sona erdirmek. Zaten yıllardan beri çok acı çeken bölge halkının yeni acılara tekrar maruz kalmasının önüne geçmek. İdlib’de biliyorsunuz rejim güneyden girdi, bir sürü insan kuzeye doğru hareket ediyor. Afrin’de de aynı şekilde sınırlarımıza doğru yönelme var. Bunların tedbirlerini alacağız. Bu konuda da hiçbir tereddüt yok. Kimsenin de bize nasihatte bulunmasına gerek yok. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Sadece vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak gibi bir sorumluluğumuz var."

"Biliyorsunuz yolların kralı yok kuralı var"

Bugünün karne günü olduğunu anımsatan Yıldırım, yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmenin tatile girdiğini söyledi. Öğrencilerin tatilde iyi vakit geçirmelerini umduğunu belirten Yıldırım, "Umarım ikinci yarı yıla daha zinde, heyecanlı ve hazır olarak dönmüş olurlar. Öğretmenlerimiz de bu dönemde yoğun bir mesai geçirdiler. Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimiz, yavrularımızı geleceğe hazırlıyor. Fedakarlık içinde bu görevlerini yerine geriyorlar, hatta Doğu ve Güneydoğu’da bu uğurda canlarını veren öğretmenlerimiz var. Şehit öğretmenlerimizi de rahmet ve şükranla anıyorum. Bir çok vatandaşımız tatil dolayısıyla yola çıkacak. Tatile gidenler lütfen kış şartlarını dikkate alarak tedbirli olalım. Biliyorsunuz yolların kralı yok kuralı var. Kurallara uyalım, sevdiklerimizi üzmeyelim" ifadelerini kullandı.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Arkadaş Kurşunuyla Can Verdi Arkadaş Kurşunuyla Can Verdi Bursa’nın İznik ilçesinde av sezonunun son gününde arkadaşıyla birlikte avlanmay..
BTSO Başkanının acı günü BTSO Başkanının acı günü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın ka..
Başbakan Yıldırım'dan yerli otomobil açıklaması Başbakan Yıldırım'dan yerli otomobil açıklaması Başbakan Binali Yıldırım, 'Yerli otomobilin ilk örneğini 2019’da, seri üretimini..
Başbakan Yıldırım Bursa’da Başbakan Yıldırım Bursa’da Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Bursa il kongresi öncesinde vatandaşlara hi..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Esed Rejimi Doğu Guta'yı Kimyasal Silahla Vurdu Esed Rejimi Doğu Guta'yı Kimyasal Silahla Vurdu DOĞU GUTA/ Beşşar Esed rejimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) S..
Kapıkule Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu Kapıkule Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu Bulgaristan'ın yoğunluğa cevap verememesi üzerine dünden bu yana sınır kapıların..
Teröristbaşı Salih Müslim yakalandı! Teröristbaşı Salih Müslim yakalandı! Kırmızı bültenle aranan eski eş başkan teröristbaşı Salih Müslim yakalandı. Peki..
TSK Açıklama Yaptı TSK Açıklama Yaptı TSK: Zeytin Dalı Harekatı’nda 2018 terörist etkisiz hale getirildi.
  DÜNYA HABERLERİ
Yemen'de bombalı saldırı Yemen'de bombalı saldırı Yemen'in Aden kentinde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda ölü ve y..
ABD'den Kudüs Kararı ABD'den Kudüs Kararı ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ABD'nin İsrail Büyükelçiliğinin Mayıs ayınd..
Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açılıyor Refah Sınır Kapısı 4 günlüğüne açılıyor İsrail ambargosu altındaki Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah..
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar Ürdün'e gitti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar Ürdün'e gitti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, resmi temaslarda bulunmak üzere Ürdün'ün baş..
  EKONOMİ HABERLERİ
Motorine zam geliyor! Motorine zam geliyor! Araç sahipleri bu habere dikkat. Motorinde yarından geçerli olmak üzere fiyat ar..
Bakan Müjdeyi Verdi! Bakan Müjdeyi Verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çiftçilere 2,5 milyar li..
55 İlin Nüfusunu Geride Bıraktı! 55 İlin Nüfusunu Geride Bıraktı! Türkiye’de işsiz birey sayısı 3 milyonu aşarken, bunlardan 828 binini üniversite..
Araç Sahipleri Dikkat! Araç Sahipleri Dikkat! Maliye Bakanlığı bugün bazı yayın organlarında yer alan elektrikli otomobillere ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan Son Rakamı Açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan Son Rakamı Açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin’de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 935 oldu..
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Açıkladı Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Açıkladı Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Uzmanlarımızın mesai saatlerini kaydırarak, acild..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesaj Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mesaj Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan CHP liderine kongre tebriği. Erdoğan, tel..
Seferlere Fırtına Engeli Seferlere Fırtına Engeli Marmara'da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle sabah saatlerinde bazı seferle..
  SİYASET HABERLERİ
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu:Siyaset Bir Meslek Değildir Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu:Siyaset Bir Meslek Değildir Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden, Türkiye..
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da yaşanan terör saldırılarını kınadı Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da yaşanan terör saldırılarını kınadı Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'ın başkenti Kabil ile Farah ve Helmand vilayetle..
Erdoğandan Sert Sözler! Erdoğandan Sert Sözler! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Mehmedimize saldıranları inlerinde boğduk, boğuyoruz. Şi..
Başbakan Yıldırım'dan birlik ve beraberlik çağrısı Başbakan Yıldırım'dan birlik ve beraberlik çağrısı Malatya Ak Parti 6. İl Kongresi için kente gelen Başbakan Binali Yıldırım, parti..
  SPOR HABERLERİ
Beşiktaş 3-1 Fenerbahçe Beşiktaş 3-1 Fenerbahçe Beşiktaş 3-1 Fenerbahçe Maçı
Fenerbahçe'de derbi hazırlıkları tamam Fenerbahçe'de derbi hazırlıkları tamam Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig'in 23. haftasında yarın deplasmanda Beşiktaş ile..
Galatasaray 5-0 Bursaspor Galatasaray 5-0 Bursaspor Galatasaray Bursaspor maç özeti ve golleri izle... Spor Toto Süper Lig’in 23. ha..
Fenerbahçe'de Hazırlıklar Sürüyor Fenerbahçe'de Hazırlıklar Sürüyor Fenerbahçe, 25 Şubat Pazar günü deplasmanda oynayacağı Beşiktaş derbisinin hazır..
  SAĞLIK HABERLERİ
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Demik eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Peki, demir..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bazı uzmanların "ekmek yemeğin" uyarısını eleştirer..
Elektronik sigara masum değil Elektronik sigara masum değil Prof. Dr. Meftun Ünsal, "Elektronik sigara dumanında normal sigara dumanından da..
'Türkiye aşı üssü olacak' 'Türkiye aşı üssü olacak' Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü İlter "Teknoloji transferi kapsamında d..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Apple'da Büyük Hata! Apple'da Büyük Hata! Apple`ın farkında olmadığı; ancak kullanıcıların canını fazlasıyla sıkacak büyük..
YouTube'dan Büyük Ceza! YouTube'dan Büyük Ceza! YouTube, başlattığı değişim programları sonrasında platformun daha sağlıklı bir ..
WhatsApp'tan Büyük Süpriz! WhatsApp'tan Büyük Süpriz! WABetaInfo tarafından hazırlanan raporlara göre, Android kullanan WhatsApp kulla..
İşte Yerli Whatsapp İşte Yerli Whatsapp Gaziantep’te elektrik elektronik mühendisi Nihat Cindioğlu, beş arkadaşıyla birl..
  EĞİTİM HABERLERİ
Kayıt Yenilemede Son Gün! Kayıt Yenilemede Son Gün! AÖF 2. dönem kayıt yenileme işlemleri 12 Şubat 2018 tarihinde başladı ve 23 Şuba..
25 bin öğretmen alacağız 25 bin öğretmen alacağız Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu yıl 20 bin öğretmen daha alacağız ve bu al..
Bakan Son Noktayı Koydu! Bakan Son Noktayı Koydu! "TEOG geri döndü" iddialarına yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Bu yıl TE..
  YAŞAM HABERLERİ
Tam 700 Yıllık! Tam 700 Yıllık! Kastamonu’da 700 yıllık olduğu belirlenen el yazması Kur’an-ı Kerim’ler, camiyi ..
Tel ve Çivinin Aşkı Tel ve Çivinin Aşkı Kahramanmaraş’ta yaşayan Kadir Çiçek, 3 yıldır filografi el sanatı yaparak birbi..
İşte Türkiye'nin konuştuğu taksicinin ilk sözleri İşte Türkiye'nin konuştuğu taksicinin ilk sözleri Karaköy’den aldığı Suudi Arabistanlı müşterilerini İstanbul turu attırarak Sabih..
Lokumlara Büyük İlgi Lokumlara Büyük İlgi Afyonkarahisar’da bir lokum işletmesinin Karabuğday nişastası ile ve Zereşk üzüm..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 23 15 6 2 52 27 47 +25
2 Medipol Başakşehir 22 14 4 4 41 21 46 +20
3 Beşiktaş 23 12 3 8 44 22 44 +22
4 Fenerbahçe 23 12 3 8 45 27 44 +18
5 Kayserispor 23 10 5 8 33 27 38 +6
6 Trabzonspor 23 9 5 9 38 33 36 +5
7 Göztepe 23 10 7 6 36 35 36 +1
8 Sivasspor 23 10 9 4 30 34 34 -4
9 Yeni Malatyaspor 23 8 8 7 27 29 31 -2
10 Akhisarspor 23 8 9 6 31 34 30 -3
11 Kasımpaşa 23 8 10 5 36 40 29 -4
12 Bursaspor 23 7 10 6 31 33 27 -2
13 Gençlerbirliği 22 6 9 7 29 35 25 -6
14 Antalyaspor 23 6 10 7 26 39 25 -13
15 Aytemiz Alanyaspor 23 6 14 3 35 45 21 -10
16 Atiker Konyaspor 23 5 12 6 23 33 21 -10
17 Osmanlıspor FK 23 5 13 5 31 43 20 -12
18 Karabükspor 23 3 17 3 16 47 12 -31
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 24 13 5 6 48 31 45 +17
2 Ümraniyespor 24 13 6 5 37 22 44 +15
3 MKE Ankaragücü 24 12 5 7 36 22 43 +14
4 Gazişehir Gaziantep FK 24 10 6 8 39 20 38 +19
5 İstanbulspor 23 11 7 5 26 22 38 +4
6 Altınordu 23 10 7 6 35 28 36 +7
7 Elazığspor 24 9 7 8 31 27 35 +4
8 Boluspor 23 10 9 4 30 22 34 +8
9 Balıkesirspor Baltok 24 10 8 6 41 37 33 +4
10 Adanaspor 23 9 8 6 27 34 33 -7
11 Giresunspor 24 8 9 7 28 27 31 +1
12 Eskişehirspor 24 9 9 6 42 37 30 +5
13 BB Erzurumspor 23 7 7 9 27 26 30 +1
14 Samsunspor 24 6 8 10 22 30 28 -8
15 Denizlispor 24 7 12 5 26 33 26 -7
16 Adana Demirspor 23 6 11 6 28 34 24 -6
17 Manisaspor 24 7 15 2 25 40 14 -15
18 Gaziantepspor 24 1 19 4 9 65 4 -56
Takım O G M B A Y P AV
1 Menemen Belediyespor 24 18 4 2 51 16 56 +35
2 Hatayspor 24 16 4 4 39 11 52 +28
3 Afjet Afyonspor 24 15 2 7 48 21 52 +27
4 Sivas Belediyespor 24 14 3 7 40 19 49 +21
5 İnegölspor 24 13 4 7 38 28 46 +10
6 Keçiörengücü 24 13 6 5 57 27 44 +30
7 Sancaktepe Belediyespor 24 12 4 8 37 19 44 +18
8 Sarıyer 24 11 10 3 35 29 36 +6
9 Kastamonuspor 1966 24 10 11 3 36 31 33 +5
10 Tokatspor 24 8 9 7 27 34 31 -7
11 Etimesgut Belediyespor 24 8 10 6 26 30 30 -4
12 Amed Sportif 24 8 10 6 33 32 27 +1
13 Eyüpspor 24 7 13 4 33 48 25 -15
14 Bucaspor 24 7 12 5 34 40 23 -6
15 Bodrumspor 24 4 13 7 19 37 19 -18
16 Tuzlaspor 24 5 15 4 26 45 19 -19
17 Kocaeli Birlikspor 24 2 19 3 17 53 6 -36
18 Mersin İdmanyurdu 24 1 23 0 12 88 18 -76
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 24 16 3 5 43 15 53 +28
2 Bayrampaşa 24 12 4 8 32 20 44 +12
3 Bayburt Grup Özel İdare 24 11 5 8 31 21 41 +10
4 Kemerspor 2003 24 10 5 9 41 30 39 +11
5 Düzcespor 24 11 7 6 25 24 39 +1
6 Batman Petrolspor 24 9 5 10 30 20 37 +10
7 Erbaaspor 24 9 6 9 33 25 36 +8
8 Halide Edip Adıvar SK 24 8 5 11 31 23 35 +8
9 Ofspor 24 9 9 6 27 21 33 +6
10 Kozan Belediyespor 24 9 10 5 29 31 32 -2
11 Yomraspor 24 7 10 7 17 29 28 -12
12 Yeni Altındağ Bld. 24 7 11 6 27 34 27 -7
13 Çatalcaspor 24 6 11 7 20 28 25 -8
14 Bergama Belediyespor 24 7 13 4 23 38 25 -15
15 Çanakkale Dardanel SK 24 5 11 8 28 36 23 -8
16 12 Bingölspor 24 5 11 8 20 32 23 -12
17 Erzin Belediyespor 24 6 14 4 19 37 22 -18
18 Orhangazi Belediyespor 24 3 10 11 20 32 20 -12
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.02.2018 20:00 Galatasaray 5 - 0 Bursaspor
23.02.2018 20:00 Teleset M. Akhisarspor 3 - 0 Atiker Konyaspor
24.02.2018 16:00 Kayserispor 3 - 2 Kasımpaşa
24.02.2018 19:00 Aytemiz Alanyaspor 1 - 2 Trabzonspor
25.02.2018 13:30 Osmanlispor FK 0 - 0 Antalyaspor
25.02.2018 16:00 Göztepe 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
25.02.2018 19:00 Beşiktaş 3 - 1 Fenerbahçe
25.02.2018 13:30 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Kardemir Karabükspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2018 15:30 Ankaragücü 4 - 0 Gaziantepspor
24.02.2018 15:30 Balıkesirspor 2 - 0 Samsunspor
25.02.2018 13:00 Umraniyespor 1 - 0 Giresunspor
25.02.2018 15:30 Gaziantep Bykşhr Bld. 0 - 2 Denizlispor
25.02.2018 13:00 Manisaspor 0 - 1 Eskişehirspor
25.02.2018 15:30 Ç.Rizespor 1 - 1 Elazığspor
25.02.2018 18:00 Adana D.Spor 1 - 1 İstanbulspor
26.02.2018 18:00 Erzurum BB - Adanaspor
26.02.2018 18:00 Altınordu - Boluspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2018 13:30 Hatayspor 3 - 0 Tuzlaspor
24.02.2018 13:30 İnegölspor 2 - 1 Sarıyer
24.02.2018 13:30 Sancaktepespor 4 - 0 Kocaeli Birlik Spor
25.02.2018 13:30 Afjet Afyonspor 2 - 2 Etimesgut Belediyespor
25.02.2018 13:30 Kastamonuspor 1 - 3 Menemen Bld.
25.02.2018 13:30 Keçiörengücü 2 - 2 Bodrumspor
25.02.2018 13:30 Tokatspor 2 - 3 4 Eylül Bld.
25.02.2018 13:00 Amed Sportif 4 - 1 Eyüpspor
25.02.2018 13:30 Mersin İ.Y. 1 - 6 Bucaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
24.02.2018 13:30 Bayrampaşa 5 - 2 Erzin Belediyespor
24.02.2018 13:30 Bergama Belediyespor 1 - 4 Erbaaspor
25.02.2018 13:30 Yomraspor 0 - 0 Orhangazispor
25.02.2018 13:30 Bayburt Genclikspor 1 - 0 Halide Edip Adivar Spor
25.02.2018 13:30 Kozan Belediyespor 1 - 0 Ofspor
25.02.2018 13:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
25.02.2018 13:30 Batman Pet. 3 - 2 Dardanelspor
25.02.2018 13:30 Catalcaspor 2 - 1 Duzcespor
25.02.2018 13:30 Tekirova Bld. 2 - 0 12 Bingolspor
Yukarı