HABER AKIŞI

Başbakan Yıldırım: Türkiyenin Milli Güvenliğini Tehdit Eden Hiçbir Oluşum Asla Müsamahayla Karşılanmayacak

 Tarih: 19-01-2018 10:30:00
Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamahayla karşılanmayacak. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Uluslararası hukuktan da, kendi hukukumuzdan da doğan bir haktır. Bizim amacımız bölgede terör varlığını sona erdirmek" dedi.

Başbakan Yıldırım, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) binasında düzenlenen AFAD Araç Teslim Töreni’ne katıldı. Programda konuşan Yıldırım, AFAD’ın 2009 yılında kurulan genç bir kuruluş olduğunu anımsatarak, AFAD’ın ilk sınavını Van depreminde verdiğini söyledi. Yıldırım, Van depreminde AFAD’ın etin kemiğe bürünmesi ve memleketin her tarafında organize olması gerektiğini gördüklerini belirterek, Van depreminin AFAD’ın ondan sonraki istikametini, yapılanmasını belirleyen önemli bir felaketin başlangıcı olduğunu kaydetti.

Van depreminde hükümetin geçmiş dönemlerdeki acziyeti yaşamadığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, "1999 depremini yaşadık, bizatihi içindeydik. Van depreminde de hükümetteydik. İki olayı gözümün önüne getiriyorum, karşılaştırıyorum, muaazzam bir fark var. 1999 Marmara depreminde Ankara 2 gün deprem bölgesiyle irtibat kuramadı. Felaketin boyutu nedir bunu dahi anlayamadı. Anlayamadılar çünkü iletişim ve ulaşım tamamen kesilmişti. Van depreminde İstanbul’da, Haliç Kongre Merkezi’ndeydik. Deprem haberi gelir gelmez hemen Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakandı irtibata geçtik. 4 saat sonra deprem bölgesinde Başbakan ve en az 5 tane Bakan orada hazırdık. Bir önemli fark da bir saniye dahi iletişim kesilmedi. Biz daha önce oralara seyyar istasyonlar kurmuştuk. Sadece Van’a değil Türkiye’nin 25 bölgesine kurmuştuk. Bunlar hemen harekete geçti ve anında bilgilendirme yapıldı. Hatta orada yaşadığım bir olayı da anlatmak istiyorum. Eskiden gelen bir alışkanlıkla muhabirler ilgi çeksin diye abartarak anlatıyor. ’Burada iletişim yok, yollar kapalı’ diyor ekranda da ’canlı yayın’ diye yazıyor. Canlı yayında bunları söyledi. Kendi kendini tekzip eden bir yayın yapıyor. Uyardık onları, ’bakın iletişim yoksa siz bu canlı yayını nasıl yapıyorsunuz?’ dedik. Sonra uyandılar. Orada ne oldu? Yeniden bir Van inşa edildi. Devlet hiçbir fedakarlıktan kaçınmadı, bir yılda 5 milyarın üzerinde para harcandı. Bir yıl içerisinde 30 bin konut yapıldı. Yıllar önce, daha benim gençlik yıllarımda Varto depreminin konutlarını bizim dönemimizde tamamladılar" diye konuştu.

"99 yeni araç Türkiye’nin çeşitli yerlerine gönderiliyor"

Yıldırım, Türkiye’nin son 15 yılda sadece sınırlarında değil, dünyanın bir çok yerinde de gerekli desteği veren hale geldiğini söyledi. AFAD’ın bugün gücüne yeni bir güç kattığını ifade eden Yıldırım, "Bugün, 99 yeni aracı ülkenin çeşitli yerlerine gönderiyor. Oradaki imkan ve kabiliyetini arttırıyor. Arakanlı Müslümanların orada çektiği çileyi gördük. Orada da AFAD’ı, Kızılay’ı, TİKA’yı, Türkiye’yi, Türk bayrağını, insanlığı gördük. Ülkemiz, bütün yardımlarda milli gelirine kıyasla en fazla yardım yapan, en fazla cömertlik gösteren ülke unvanına sahip. Veren el, alan elden her zaman üstündür. Bu da önemli bir özelliğimizdir. Biz, bunun başka türlü faydasını zaten görüyoruz. Bir mazlum, çaresiz bir insanın duası bazen çok büyük kabiliyetlerle yapamayacağınız işlere karşılık gelir. Onun için biz inancımızdan, ecdadımızdan, geleneklerimizden aldığımız bu yardım etme hasretimizi bundan sonra da arttırarak devam ettireceğiz" şeklinde konuştu.

"Biz, hayatı tehlikede olan insanlara kapıları kapatamayız"

Ülkelerindeki iç karışıklıklardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yapılan yardımların eleştirilmesine ilişkin Yıldırım, "Bazen ileri geri laflar ediliyor. ’3.5 milyon Suriyeliye neden bu kadar para harcıyorsunuz?’ diyorlar. Empati yapmak mecburiyetindeyiz. Biz hayatı tehlikede olan, yerinden, yurdundan kaçmak, bütün hatıralarını geride bırakmak zorunda olan insanlara kapıları kapatamayız. Bizim inancımız da bu yok. Tabii ki bağrımızı açtık, sofralarımıza onları dahil ettik. Bunu asla bir para, hesap, kitap meselesi yapmadık, yapmayız. O insanlar orada işler düzelince gidecek. Hiç kimse memleketinden ayrı sonsuza kadar yaşayamaz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Fırat Kalkanı Harekatı ile 2 bin kilometrekarelik alanın temizlendiğini, 80 bin kişinin oraya giderek yerleştiğini anımsatarak, "Eğitimlerini alıyorlar, sağlık hizmetlerini alıyorlar, her türlü terör tehdidinden emin bir şekilde hayatlarını sürdürüyorlar. AFAD, Kızılay, TİKA gibi kuruluşlarımızla ulaşılamayan coğrafyalara ulaştık, kimsenin yardım eli uzatmadığı yerlere de yardımlarımızı götürdük. Bu bizim ülkemiz için büyük bir itibardır, büyük bir değerdir" dedi.

"Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür"

Türkiye’nin depremlerle yaşamaya mecbur olan bir ülke olduğunu kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yer deprem bölgesi. Deprem haritası güncellendi, nerede tehlike var biliyoruz. Bundan sonra eğer depremlerden büyük felaketler olursa ’bunu ne yapalım?’ deme şansımız yok. En azından bundan sonra yapılacak yapılarda bu bilincin yerleşmesi lazım. İlkokuldan başlayıp üniversiteye kadar vatandaşın böyle bir bilince ulaştırılması lazım, eğitilmesi lazım. Aslında deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür. Eğer tedbiriniz yoksa, önceden böyle bir tehlike ile karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmiyorsanız sıkıntı var demektir. Panik nerede olur? Eğer daha önce bu olayın senaryosunu çalışmadıysanız, ne yapacağınızı bütün bu işin paydaşlarıyla defalarca provasını yapmamışsanız panik olur. Panik olunca da elinizde ne kadar imkan olursa olsun bir iş yapamazsınız. Bakıyorsunuz AFAD kimseden bir şey beklemiyor. Bir olay anında bakıyorsunuz herkes organize olup oraya gidiyor. Bu bizim büyük bir başarımız. Kimse ortalıkta bağırmıyor, koşuşturmalar yok. Sistem kurulmuş, herkes ne yapacağını biliyor, birbirleriyle ortak iletişim kanalları var, anında oraya gidiyor. Dolayısıyla vatandaş darda kaldığında devleti yanında bulursa o hükümete güven artar."

"99 tane donanımlı araç bugün teslim ediliyor"

Yıldırım, AFAD’ın önümüzdeki dönemde de afet veya diğer acil müdahale gerektiren durumlarda oluşacak hasarı en aza indirecek çalışmalarına devam edeceğini dile getirerek, "Bu tür çalışmalar bazen arazi şartları kötü olsa dahi yapılmak durumunda. En zor durumlarda dahil acil müdahale için şehiriçi, şehirlerarası ve arazi hizmetlerini kolaylaştıracak taşıtları bugün bir miktar daha hizmete alıyoruz. Burada 8 adet T5 sınıfı minibüs, 80 adet T8 sınıfı pikap teslim ediliyor. Ayrıca savunma için gerekli 11 adet mobil dekontaminasyon aracı da ilgili birimlere ulaştırılıyor. Böylece toplam 99 tane donanımlı araç ihtiyaç halinde hizmet görmek üzere bugün teslim ediliyor. Hayırlı, uğurlu olsun. AFAD’ın Türkiye genelinde de 25 tane lojistik deposu var. Bu depolara şu anda 2 tane daha ilave ediliyor, bunun çalışmaları da yapılıyor. Burada çadırlar, battaniyeler, diğer ihtiyaç olan malzemeler var. Bu iki tane ile birlikte imkan kabiliyeti de daha da arttırılmış olacak" diye konuştu.

"Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamahayla karşılanmayacak"

Türkiye’nin zor bir coğrafyada olduğuna dikkat çeken Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Her bakımdan zorluklarımız var. Sadece afet konusunda değil, terör bakımından da büyük zorluklar yaşıyoruz. Yıllardan beri terörle mücadelemiz devam ediyor. Ama son iki senede teröre karşı savunma değil, taarruz esaslı yaklaşımlarımızdan dolayı ülkenin her köşesinde devlet otoritesi tam anlamıyla sağlanmış durumda. Ama bu yetmez. Çünkü hudutlarımız dışında yeni terör alanları oluşturuluyor. Bunlara karşı da gerekli tedbirleri almamız lazım. Bir yandan sınırlarımızda fiziki güvenlik tedbirlerimiz arttırıyoruz. Bir yandan da sınırlarımız ötesinde saldırılara karşı gerekli karşılığı veriyoruz. Fırat Kalkanı Harekatının esası da budur. Oradan Kilis başta olmak üzere, Gaziantep bölgeye ulaşan tehditlere karşı gerekli operasyonlar yapıldı ve Allah’a şükür orada sıkıntı yaşanmıyor. Benzer şekilde yine güney sınırlarımızın herhangi bir yerinde bu ve buna benzer sınır güvenliğimizi tehdit eden olaylar oluyor. Bunlara da karşılığı aynı şekilde vereceğiz. Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşum asla müsamahayla karşılanmayacak. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Uluslararası hukuktan da, kendi hukukumuzdan da doğan bir haktır. Bizim amacımız bölgede terör varlığını sona erdirmek. Zaten yıllardan beri çok acı çeken bölge halkının yeni acılara tekrar maruz kalmasının önüne geçmek. İdlib’de biliyorsunuz rejim güneyden girdi, bir sürü insan kuzeye doğru hareket ediyor. Afrin’de de aynı şekilde sınırlarımıza doğru yönelme var. Bunların tedbirlerini alacağız. Bu konuda da hiçbir tereddüt yok. Kimsenin de bize nasihatte bulunmasına gerek yok. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Sadece vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak gibi bir sorumluluğumuz var."

"Biliyorsunuz yolların kralı yok kuralı var"

Bugünün karne günü olduğunu anımsatan Yıldırım, yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmenin tatile girdiğini söyledi. Öğrencilerin tatilde iyi vakit geçirmelerini umduğunu belirten Yıldırım, "Umarım ikinci yarı yıla daha zinde, heyecanlı ve hazır olarak dönmüş olurlar. Öğretmenlerimiz de bu dönemde yoğun bir mesai geçirdiler. Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimiz, yavrularımızı geleceğe hazırlıyor. Fedakarlık içinde bu görevlerini yerine geriyorlar, hatta Doğu ve Güneydoğu’da bu uğurda canlarını veren öğretmenlerimiz var. Şehit öğretmenlerimizi de rahmet ve şükranla anıyorum. Bir çok vatandaşımız tatil dolayısıyla yola çıkacak. Tatile gidenler lütfen kış şartlarını dikkate alarak tedbirli olalım. Biliyorsunuz yolların kralı yok kuralı var. Kurallara uyalım, sevdiklerimizi üzmeyelim" ifadelerini kullandı.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Büyükşehir Belediyesi İşbaşında Büyükşehir Belediyesi İşbaşında Sel ve heyelandan zarar gören yerlere Büyükşehir Belediyesi ekipleri anında müda..
Yetimlere Edebali şefkati Yetimlere Edebali şefkati Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, babalarını kaybeden 7 kardeş ile..
Bursa'da Dev Yatırım Bursa'da Dev Yatırım Mustafakemalpaşa’yı Güney Marmara’nın en hareketli hayvan ticaret noktalarından ..
Bu Mahallede Davul Çalınmıyor Bu Mahallede Davul Çalınmıyor Bursa’da Emirsultan hazretlerinin türbesinin ve camisinin bulunduğu mahallede, ..
  ASAYİŞ HABERLERİ
TSK Açıklama Yaptı TSK Açıklama Yaptı TSK, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren 4 bin 474 teröristin etkis..
25 bin 500 polis adayı alınacak 25 bin 500 polis adayı alınacak Emniyet teşkilatına kazandırılmak üzere Polis Akademisine 25 bin 500 polis adayı..
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay'da Genelkurmay Başkanı Akar Hatay'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Kuvvet Komutanları ile birlikte Hatay’..
18 yaşındaki gencin feci ölümü 18 yaşındaki gencin feci ölümü Bitlis'in Hizan ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu 18 yaşındaki öğrenci hayatını ..
  DÜNYA HABERLERİ
 600 Milyon Dolarlık Finansman 600 Milyon Dolarlık Finansman Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulunca, Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nin..
Dev Banka Satıldı... Dev Banka Satıldı... Sberbank, Denizbank'ı 3.2 milyar dolara Emirates NBD'ye sattı.
İşte Elon Musk'ın yeni işi! İşte Elon Musk'ın yeni işi! Tesla, SpaceX gibi dünyaca ünlü şirketlerin sahibi Elon Musk şekerleme işine gir..
'Erdoğan İle Dostluğum Babam Aliya'dan Miras' 'Erdoğan İle Dostluğum Babam Aliya'dan Miras' Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, "Cumhurbaşkanı..
  EKONOMİ HABERLERİ
Hükümetten Flaş Açıklama! Hükümetten Flaş Açıklama! Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kurdaki yükseliş ile ilgili resmi twitter hesabın..
Borsa İstanbul'dan döviz hamlesi Borsa İstanbul'dan döviz hamlesi Borsa İstanbul döviz varlıklarının tamamını TL'ye çevirdiğini duyurdu.
Bakan El Attı,Fiyatlar Düştü! Bakan El Attı,Fiyatlar Düştü! Müjdeli haber Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba`dan geldi...
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ''Bu yıl da 16 bin 733 ge..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ankara'da sel bölgesi drone ile görüntülendi Ankara'da sel bölgesi drone ile görüntülendi Ankara'nın Mamak ilçesinde yaşanan sel felaketinin boyutu drone görüntüleri ile ..
Erdoğan: Siz yolunuza biz yolumuza! Erdoğan: Siz yolunuza biz yolumuza! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin son yıllardaki en temiz harekat..
Ankara metrosunda kaza Ankara metrosunda kaza Ankara’da metroda bakım esnasında kaza yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başka..
feci kaza: 3 ölü, 1 yaralı feci kaza: 3 ölü, 1 yaralı Gümüşhane-Kelkit karayolunda otomobille tırın çarpışması sonucu gerçekleşen feci..
  SİYASET HABERLERİ
Dışişleri Bakanlığı'ndan Münbiç Açıklaması Dışişleri Bakanlığı'ndan Münbiç Açıklaması Dışişleri Bakanlığı'nca "(Türkiye-ABD Çalışma Grubu) Taraflar, Münbiç’te güvenli..
Seçim Beyannamesi Hazır! Seçim Beyannamesi Hazır! Partinin 2 bölümden oluşan seçim beyannamesinin ilk bölümünde, cumhurbaşkanlığı ..
Bakan Sarıeroğlu Açıkladı Bakan Sarıeroğlu Açıkladı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, emeklilere verilecek bayram ikrami..
BBP Genel Başkanı Destici: BBP Genel Başkanı Destici: BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "AK Parti'nin seçim beyannamesi, çok doyurucu..
  SPOR HABERLERİ
2020 Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul'da 2020 Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul'da 2020 Avrupa Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oyna..
Balotelli Süper Lig'e Geliyor Balotelli Süper Lig'e Geliyor Şampiyonluğu ezeli rakibi G.Saray’a kaptıran ve 4 yıldır kupa hasreti çeken F.Ba..
Aykut Kocaman Veda Etti! Aykut Kocaman Veda Etti! Aykut Kocaman`ın konuşma sırasında duygusal olduğu gözlemlenirken, futbolcular d..
Fenerbahçe Doğuş, Avrupa Finalini Kaybetti Fenerbahçe Doğuş, Avrupa Finalini Kaybetti EuroLeague finalinde temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş, Real Madrid'e 85-80 yenilerek..
  SAĞLIK HABERLERİ
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde, zaman zaman burun kanaması yaşanabi..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Gençlerde görülen ani ölümlerin ardından yapılan otopsilerde, ölüm nedeninin üçt..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ayşegül Öziş, Ramazan'da şeker hastalarının, dikkat ..
  EĞİTİM HABERLERİ
25 bin yeni öğretmen eğitim ailesiyle buluşacak 25 bin yeni öğretmen eğitim ailesiyle buluşacak Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "5 bin öğretmenin mülakatını önümüzdeki ay başlatıyo..
ÖSYM'den Sınav Açıklaması ÖSYM'den Sınav Açıklaması Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Kamu ..
YÖK'ten Flaş Karar! YÖK'ten Flaş Karar! Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları büny..
YÖK Kanun Tasarısı Kabul Edildi YÖK Kanun Tasarısı Kabul Edildi Yüksek Öğretim Kurulu Değişiklik Tasarısı TBMM'de kabul edildi.
  YAŞAM HABERLERİ
Kiralık Altın Dönemi... Kiralık Altın Dönemi... Altın fiyatlarının zirve yapmasıyla birlikte kuyumcularda altın kiralama sistemi..
Akın Akın Gidiyorlar! Akın Akın Gidiyorlar! Türkiye’nin dört bir tarafından gelen Suriyelilerin Ramazan Bayramını ülkelerind..
80 Bin Kişiye İş... 80 Bin Kişiye İş... Millî Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Adalet, İçişleri, Gençlik ve Spor Bakan..
Diyanet'ten Uyarı Diyanet'ten Uyarı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Muhlis Akar, yaptığı aç..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
Yukarı