HABER AKIŞI

Başkan Erdoğan'dan Açıklama

 Tarih: 26-05-2019 23:47:25
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen iftar programıyla AK Parti İstanbul Mahalle Başkanları ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti teşkilatları olarak bizim için 2015 Haziran seçimleriyle 31 Mart İstanbul Büyükşehir seçimleri büyük dersler mahiyetindedir. Hep söylediğimiz gibi bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak millete rağmen iş görmek, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış yoktur” dedi. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen iftar programıyla AK Parti İstanbul Mahalle Başkanları ile bir araya geldi. İftar sonrasında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çeyrek asırdır hep yanımızda olan İstanbul’a ve milletimize ancak borcumuzu bu şekilde öderiz. AK Parti’nin bunca yıldır belediyelerde ve hükümette bulunuyor olmasının sırrı burada gizli. Biz milletimizin kalbinde doğduk, orada büyüdük, milletimizle irtibatı hiç kesmediğimiz gibi hep güçlü tuttuğumuz için bugünlere geldik. İlk girdiğimiz seçimde yüzde 34 ile meclisin neredeyse 3’te 2’sini kazanmıştık. Şimdi yüzde 50’ye çıkardık. Oyumuz oranında temsil imkanı buluyoruz. Ne halk oylamalarında cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Türkiye genelini itibar eden sonuçlarda hayal kırıklığında uğramadık. Buna rağmen bazı sıkıntılar elbette yaşadık. Ecdat bir musibet, bin nasihatten evladır diyor. AK Parti teşkilatları olarak bizim içinde 2015 Haziran seçimleriyle 31 Mart İstanbul Büyükşehir seçimleri büyük dersler mahiyetindedir. Hep söylediğimiz gibi bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak millete rağmen iş görmek, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış yoktur. Milletimizin gösterdiği istikamette sürekli kendimizi sorgulayarak, yenileyerek, inşa etmeye, üretmeye devam edeceğiz” dedi. 

“İstanbul’da 2 milyon 300 bin üyeye sahibiz, bir üye yanında 2 oy daha getirsin mesele bitti” 
Geçmiş dönem siyasi kampanyalarından örnek vererek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletle birlikte siyaset yapmanın gücünü 1989 Beyoğlu belediye başkanlığı kampanyamdan beri çok iyi biliyorum. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımız kazanmamızda şu anda burada olduğu yek vücut olarak sahada yürüttüğümüz çalışmaların çok büyük payı vardır. biz AK Partiyi bütün milletimizle beraber kurduk. Türkiye’de özellikle kadınların gençlerin gerçek anlamda siyaset dahili olması, karar mekanizmalarına kadar her alanda söz sahibi haline gelmesi AK Parti sayesindedir. Bu yüksek temsil oranı, hayatın diğer alanlarında etkisini göstermiştir. Milletimizle kurduğum güç bağda mahalle temsilciliği sistemimiz önemli payı vardır. Yaklaşık 10,5 milyon üyesiyle Türkiye’nin yaygın tabanına sahip partisi durumundayız. İstanbul’da 2 milyon 300 bin üyeye sahibiz. İstanbul’da bu kadar üyeye sahipsek, sadece o üyelerimizi ciddi manada çalıştıralım. Üyelerimiz arazi de bir çalışsın. Bir üye yanında 2 oy daha getirsin mesele bitti. Ama üyelerimizi çalıştıralım önce. Üyeyim ama çalışmıyorum, olmaz. Üyeliğin bir sorumluluğu var. Kadın kollarımız 4,5 milyonu aşan gençlik kollarımızın 1,5 milyonu bulan üye sayıları, diğer siyasi partilerin toplam üye sayısından fazladır. Mahalle temsilcilerimizin çalışmalarına özel önem verdim” diye konuştu. 

“Her hırsızlık kötüdür, ama oy hırsızlığı milli irade hırsızlığı tam bir felakettir” 
23 Haziran seçimlerine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüksek Seçim Kurulu İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdi. Bu kararın verilmesinin gerisinde 31 Mart seçimlerinde yaşanan belgeleriyle ispatlanan kanunsuzluklar, organize usulsüzlükler, hırsızlıklar, yolsuzluklar vardır. Her hırsızlık kötüdür, ama oy hırsızlığı milli irade hırsızlığı tam bir felakettir. Bireysel hırsızlıktı bir kişinin malını çalarsınız, milli irade hırsızlığında bütün milletin hakkını çalışmış olursunuz. Biz bu süreçte attığımız adımlarla milletimizin hakkını hukukunu iradesini korumak için mücadele ettik. Yüksek Seçim Kurulu yenilenmesi kararını isabetli buluyorum. Seçim tarihine kadar yaklaşık 4 hafta var. Bu sürecin gerekçelerini İstanbul halkına çok iyi anlatmamız gerekiyor. YSK gerekçeli kararında bütün bilgiler tartışmalar, belgeler, değerlendirmeler yer alıyor” şeklinde konuştu. 

“212 bin sandık sayım döküm cetvelleriyle ilgili 30 bin şüpheli oy 13 binden büyük olduğuna göre bu seçim elbette yenilenecektir” 
Seçimin yenilenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ana hatlarıyla baktığımızda YSK iptal kararını iki temel sebebe dayandırdığını görüyoruz. Memur olması gereken sandık kurulu başkanlarından bir kısmının kanun açık emrine rağmen özel sektör çalışanlarından emeklilerden veya ne iş yaptığı bilinmeyen kişilerden seçilmiş olmasıdır. YSK seçimin yenilenmesi karanın sonuca müessir olacak sonuçlarda alıyor. Haklı da olsanız her itiraz seçimin yenilenme kararı vermesini gerektirmiyor. İstanbul’un ilçelerinde ve ülkemizin diğer yerlerinde önemli bir bölümü sonucu etki edecek rakamlar ortaya çıkmadığı için ret edilmiştir. Her iki başlık altındaki oy rakamlar sonucu değiştirecek büyüklüktedir. İstanbul genelinde toplamda 212 binin üzerinde seçmeni olan 754 sandıkta sandık kurulu başkanları kanuna açıkça aykırılık teşkil eden kişilerdir. İlçe seçim kurulları sandık kurulu başkanı atamalarını niçin bu şekilde yaptıklarını YSK izah edemediler. Sandık kurulu başkanları sahip olduğu yetkiler ve oyların sayımı ve kayda geçirilmesi konusunda çok büyük yetki sahibidir. Bu durumda kanuna aykırı sandık kurulu başkanı tarafından yönetilen sandıklardaki 212 binden fazla oy şüpheli hale geldi demektir. Seçimlerin yenilenmesindeki ikinci sebebi sandık sayım ve döküm cetvellerinde tespit edilen sorunlar ve yolsuzluklardır. 18 sandıkta sayım döküm cetvelinin hiç olmadığı, 90 sandıkta ise sandık sayım döküm cetvelinde sandık kurulunun imzasını bulunmadığı görülmüştür. İmzasız sayım döküm cetvelleri yok hükmünde kabul edildiği için toplamda 30 binin üzerinde seçmeni olan 108 sandıkta oylar şüpheli duruma düşmüştür. 1963’te şüpheli olduğu için seçim iptal edilmiştir. Şimdi aynı durum var daha neyi düşünüyoruz. Buna şaibe karışmıştır dedik, YSK yenilenmesine karar verdi. AK Parti adayıyla CHP adayı arasındaki fark seçim gecesi 28 binlerden başlayarak fark itirazlarla azala azala 13 binli rakamlara kadar geldi. Sandık kurulu başkanlarıyla ilgili 212 bin sandık sayım döküm cetvelleriyle ilgili 30 bin şüpheli oy 13 binden büyük olduğuna göre bu seçim elbette yenilenecektir. Hukuki olarak hakkı olmadığı halde oy kullanan 756 kişinin durumu ve diğer sorunlar da var” dedi. 

“CHP ve onun borazanlığını yapanların zehirli dilin sandığı kirletmesine izni vermeyeceğiz” 
Seçimlerle ilgili konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu karar karşı çıkan YSK üyelerinin gerekçelerine baktığınızda dişe dokunur gerçekten vicdanları tatmin edici bir unsura rastlayamıyoruz. Buna karşılık kamuoyunda CHP Tezleriyle bize karşı bir kampanya yürütülüyor. İstiyorlar ki tespit edilen bu yolsuzluk, kanunsuzluğa hırsızlığa ses çıkarmayalım göz yumalım. İstiyorlar ki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını hukuken de fiilen de seçimi kazanıp kazanmadığı belli olmayan bir aday teslim edelim. Hiç kimse kusura bakmasın. Akif ne diyor, ‘Kesilir belki fakat, çekmeye gelmez boyun diyor’ Biz böyle bir davanın mensuplarıyla hakkımızı sonuna kadar arayacağız dedik, ve sandık tekrar önümüzde. Biz ne kimsenin hakkına göz koyar el uzatırız, ne de kendi hakkımızın özellikle de milletimizin hakkının gasbına rıza gösteririz. Geçmiş seçimlerde ne olduğunu bilemeyiz, ancak 23 Haziran’dan başlayarak bundan sonraki seçimlerde bir daha benzer sıkıntıların yaşanmaması için hem seçim kurulları, hem de siyasi partiler çok daha dikkatli olacak. Biz hayatımız boyunca milli iradenin üstünlüğünü savunduk. Bütün seçimlerde sandık namustur diyerek milletimizin tercihlerinin en doğru şekilde tezahür etmesi için çalıştık. Demokrasiye inanan herkesin de böyle yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu gerçekleri her yerde anlatacak, CHP ve onun borazanlığını yapanların zehirli dilin sandığı kirletmesine izni vermeyeceğiz” diye konuştu. 

“Artık yaslı ada idamla anılmayacak, demokrasi ve özgürlüklerle anılacak” 
Yassıada’daki çalışmalarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En etkili siyaset yüz yüze yapılan doğrudan gönüllere dokunulan siyasettir. Ana kademe, kadın kollarımız, gençlik kollarımız burada siz bunu yüz yüze bunu yapacaksınız. Artık şurada 4 hafta kaldı, durmak yok, yola devam. Birebir görüşmeye var mıyız? Birebir görüşerek bu meseleleri anlatmaya var mıyız? Mahallelerinizdeki her bir binaya her haneye girmenizi, ülkemiz ve İstanbul için yaptıklarımızı ve seçimin niye yenilendiğini 23 Haziranda anlatmanızı istiyorum. Ben bugün Yassıada'dan geldim, yani Yaslıada'dan. Orada Adnan Menderes ve iki arkadaşı idam edildi. Yaslıada’yı Demokrasi Ve Özgürlükler Adası yapıyoruz. İnşaatın yarıdan fazlası bitti, inşallah büyük ihtimale de aralık ayında açılışın yapacağız. Burada uluslararası toplantılar yapacağız, ulusal toplantıyı yapacağız. Artık yaslı ada idamla anılmayacak, demokrasi ve özgürlüklerle anılacak. Orada bir başbakanın ve iki bakanın idam edildiğini de gelenlerin hepsine müzede ve oradaki yapacağımız yayınlarla anlatacağız. CHP zihniyetinin ne olduğunu anlasınlar. Bir başkanın idamı arkasında CHP zihniyeti var. Bizi buraya gönderen irade böyle istediği için bu idamı yaptık diyenlere diyorum ki 23 Haziranda gereken dersi sandıklarda verelim” şeklinde konuştu. 

“Kendi durumları gizlemek için dünyayı kaosa, hatta gerekirse kana bulamaya hazır çevrelere aradıkları fırsatı vermeyeceğiz” 
“Şahsımın 40 yılı aşan siyasi tecrübesiyle 31 Mart seçimlerimizde yaşadığımız seçimi kazanmak için önce parti olarak bizim kendi aramızda, birlik, dirlik, beraberlik, dayanışma içinde olmamız şarttır” diyerek konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Saygıyı, sevgiyi evvela kendi içimizde tesis etmeden milletimize söyleyeceğimiz hiçbir sözün kıymeti yoktur. AK Parti olarak biz kendi içimizde sağlam durduğumuzda topyekûn milletimizi de ortak değerlerimizin etrafından buluşturabiliyoruz. Onu buluşturduğumuzda zaten her şey biter. Vesayete karşı yürüttüğümüz mücadele de gezi olaylarında, 17-25 emniyet yargı darbe girişiminde, çukur eylemlerinde, terör örgütlerinin saldırılarında ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde buna şahit olduk. Dik durduk ve bunları gönderdik. Bugün ülkemizin önünde gerçekten çok önemli sınamalar var. Ülkemize terör örgütleriyle ihanet çeteleriyle emvali çeşit tuzakla, tehditle diz çöktüremeyenler şimdi de aynı oyunu ekonomi üzerinde oynuyorlar. Milli güvenliğimizle ilgili attığımız adımları bahane ederek, ülkemiz ekonomisini yaptırım tehditleriyle yıpratmaya çalışıyorlar. Doğu Akdeniz’de ekonomik çıkarlara karşı bir mücadeleyi güvenlik sorununa ve diplomatik krize dönüştürmek için zemin hazırlıyorlar. Esasen önümüze çıkartılan ekonomik ve siyasi sıkıntıların kat ve kat fazlası bunların başında var. Kendi durumları gizlemek için dünyayı kaosa, hatta gerekirse kana bulamaya hazır bu çevrelere aradıkları fırsatı inşallah vermeyeceğiz. Allah’ın izniyle sorunlarımızın üzerinden gelecek güce ve kararlılığa sahibiz. En büyük hesap sahibi unutmayın Allah’tır. Biz çalışacağız, elimizden geleni yapacağız, gerisini Rabbimize bırakacağız. İçinden geçtiğimiz şu kritik dönemde üzerine titrememiz gereken husus, millet olarak birlik ve beraberliğimizi sağlam tutabilmemizdir. İBB seçimleri gibi tartışmaların asıl mecralarından çıkartılarak milletimizin birliğine, beraberliğine sabotaj araçları haline dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. En büyük şehir seçimlerin ülkemizin sıkıntıları doğrultusunda milletimizi doğru bilgilendirir ve destek alırsak meseleyi halletmiş oluruz. Bu broşürlerin her yere ulaşması lazım” ifadelerini kullandı. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Bursa'da En  Acı Veda! Bursa'da En Acı Veda! Bursa'da, geçtiğimiz günlerde yaşanan trafik kazasında hayatını kaybeden Jandarm..
Bursa'da Yağış Uyarısı Bursa'da Yağış Uyarısı Bursa’da sağanak ve gök gürültülü yağış bekleniyor. Vatandaşların tedbirli olmas..
  BURSASPOR HABERLERİ
Mesut Mestan’dan üyelere davet Mesut Mestan’dan üyelere davet Bursaspor Kulübü Başkan Adayı Mesut Mestan, yeşil-beyazlı kulübün ilk oturumu 15..
Bursaspor'da İstifa Depremi Bursaspor'da İstifa Depremi Bursaspor Kulübü'nde Mesut Mestan yönetiminin listesinde yer alan Görkem Akbaş, ..
Bursa'da Buruk Kutlama Bursa'da Buruk Kutlama Bursasporlu taraftarlar Bursaspor'un 56. yıl kuruluş yıl dönümünü kutladı...
Furkan Soyalp'tan Bursaspor'a veda Furkan Soyalp'tan Bursaspor'a veda Bursaspor ile sözleşmesi sona eren genç futbolcu Furkan Soyalp, sosyal medya üze..
  DÜNYA HABERLERİ
Umman Körfezi'ndeki saldırılar krize döndü! Umman Körfezi'ndeki saldırılar krize döndü! Umman Körfezi'ndeki petrol tankerlerine yönelik saldırılar yankıları aratarak de..
Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili ile görüştü Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili ile görüştü Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanaha..
Forma Giyip Özür Diledi Forma Giyip Özür Diledi A Milli Futbol Takımı kaptanı Emre Belözoğlu'na fırça uzatan Corentin Siamang, ü..
İzlanda'da Büyük Skandal! İzlanda'da Büyük Skandal! Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu 4. maçı için İzlanda'ya gelen A Milli Futbo..
  EKONOMİ HABERLERİ
Alışveriş Yapanlar Dikkat! Alışveriş Yapanlar Dikkat! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sayılarında ..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,8220 liradan, euro ise 6,6030 liradan güne başladı.
Altın Piyasasında Son Durum... Altın Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 246 lira oldu.
Araç Sahiplerine Müjde! Araç Sahiplerine Müjde! Benzin ve motorin fiyatlarına geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere büyük ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Fahrettin Altun'dan Mesaj Fahrettin Altun'dan Mesaj Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan öğrencilere başarı mesajı..
Bakanlık Açıklama Yaptı Bakanlık Açıklama Yaptı Afrin’de PKK/YPG terör örgütünün 09 Haziran'da Tel Rıfat’tan gerçekleştirdiği sa..
AK Parti'den Eğlenceli Video AK Parti'den Eğlenceli Video Esprili sorular soruldu, dikkat çekici cevaplar geldi. Siyasi isimlere yöneltile..
  SİYASET HABERLERİ
Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu tarihi yayında sorulara cevap verdi Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu tarihi yayında sorulara cevap verdi AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP İstan..
Yıldırım ve İmamoğlu’na mal varlığı sorusu Yıldırım ve İmamoğlu’na mal varlığı sorusu Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu ortak yayında soruları yanıtlamaya devam ediyo..
Yıldırım:Başka İzahı Yok! Yıldırım:Başka İzahı Yok! AK Parti ve CHP’nin İstanbul Büyükşehir adaylarının katıldığı ortak yayında mode..
Devlet Bahçeli'den Açıklama Devlet Bahçeli'den Açıklama Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaklaşan 23 Hazira..
  SAĞLIK HABERLERİ
Başağrısının Başlıca Sebepleri... Başağrısının Başlıca Sebepleri... İçilen su miktarının azalmasına bağlı olarak bazı baş ağrılarında atak sıklığını..
Obezitede Avrupa Birincisiyiz Obezitede Avrupa Birincisiyiz Obezite uzmanları, yeni istatistiklere göre şeker hastalığında OECD ülkeleri ara..
Kanserin Haritası Çıkarılıyor Kanserin Haritası Çıkarılıyor Radyoaktif maddelerle hastalıkların tanı ve tedavisini sağlayan nükleer tıp, te..
Bol Bol Tüketin... Bol Bol Tüketin... Tıp dünyası kanserle mücadelede baş döndürücü gelişmelere sahne olurken, Medikal..
  EĞİTİM HABERLERİ
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı, Matematik dersinin 9., 10., 11. sınıflar için ortak ders..
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sisteminin detayları hakkında bilgi..
Başvurular Sona Eriyor... Başvurular Sona Eriyor... 2019-KPSS A Grubu ve öğretmen adaylarının katılacağı KPSS başvuruları bugün sona..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı