HABER AKIŞI

Bozbey yeni dönem projelerini açıkladı

 Tarih: 13-03-2019 17:01:10
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa’nın geleceğini şekillendirecek proje önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

Bursa’yı, Bursalılarla birlikte yönetmeye aday olan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey proje önerileri ile halkın karşısına çıktı. Mustafa Bozbey, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlediği toplantıda 7 başlık altında projelerini kamuoyu ile paylaştı. 


Toplantıya CHP ve İYİ Parti Bursa Milletvekilleri, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır, Millet İttifakı belediye başkan adaşları, CHP ve İYİ Parti İl başkanları, ilçe başkanları, çok sayıda basın mensubu, akademik odalar ve meslek odalarının temsilcileri ile muhtarlar katıldı. 


Mustafa Bozbey, toplantıda konuşmasına “Bu kent artık hoyratça ve tek elden değil, hakkaniyetle, hassasiyetle ve hep beraber yönetilecek. Bursa kısa bir süre sonra Katılımcı Yönetim Modelimiz ile tanışarak, lider ve örnek şehir olacak” sözleriyle başladı. Bozbey, “Belediyecilik dünyanın hemen her yerinde aynı olan bir hizmet alanı. Farkları yaratansa anlayış ve yöntemdir. Şimdi size anlayış ve yöntemlerimizi anlatmak istiyoruz. Ve bu anlayış ve yöntemlerle Bursa’mızı ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir dünya kenti yapmaya geliyoruz” diye konuştu. 
Bozbey, açıklayacağı proje önerilerinin aynı zamanda Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler tarafından kabul edilen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin rehberliğinde hazırlandığına vurgu yaptı ve ardından, “Ulaşılabilir Şehir”, “Yaşanan/Yaşayan Şehir”, “Yeşil, Beyaz, Mavi Şehir”, “Bereketli Şehir”, “Eşit Şehir”, “Zinde Şehir”, “Katılımcı Şehir” olmak üzere toplam 7 ana başlık altında projelerini anlattı. 


Ulaşılabilir şehir 
Önceliklerinin ucuz ve ulaştıran bir ulaşım ağını Bursa’ya kazandırmak olduğunu söyleyen Mustafa Bozbey, bunun için ilk olarak ulaşım master planının nazım imar planları ile uyumlu hale getirileceğini belirtti. Bozbey, “Ulaşılabilir Şehir” projelerini, Raylı Sistem Önerileri, Metro Projeleri, Tramvay Hattı ve Banliyö Hattı başlıkları altında açıkladı . Ray hatlarının yer altına alınmasının zorunluluğunu savunan Bozbey “Metro Projeleri” başlığı altında da 4 ayrı projeyi anlattı. Bozbey M1, M2, M3 ve M4 olarak adlandırdığı 4 metro projesini şöyle anlattı: “M1 Hattı ile ilk aşamada Emek'ten Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’na ve oradan Şehir Hastanesi’ne bağlantı sağlanacak. İkinci aşamada bu hat Acemler İstasyonu’ndan mevcut sistemden ayrılarak Dikkaldırım, Kükürtlü, Altıparmak, Heykel, Emir Sultan, Teyyareci Mehmet Ali Caddesi, Siteler, Şevket Yılmaz Hastanesi ve Mimar Sinan Hastanesi’ne bağlanacak. Bu sistem tamamıyla yer altından gidecek. Mimar Sinan İstasyonu 3. aktarma noktası haline gelecektir. Böylece M1 hattı Şehir Hastanesi ile Mimar Sinan İstasyonu arasında yaklaşık 29 km ve 29 istasyondan oluşan bir metro hattı olacaktır.” 


Acemler İstasyonu yeniden inşa edilecek 
Uludağ Üniversitesi ile Kestel arasında şu anda işletimde olan M2 hattının da, Uludağ Üniversitesi’nden Görükle’ye ve buradan İzmir Yolu’nun güneyine geçerek Kayapa-Kızılcıklı bölgesine bağlanacağını anlatan Bozbey, şöyle devam etti: “Acemler İstasyonu yeniden inşa edilecek. Aktarma noktası haline getirilecek. 1 ve 2 nolu hatlar birbirinden bağımsız olarak çalışacak. M2 hattı Kayapa ile Kestel arasında yaklaşık 55 km ve 50 istasyondan oluşan bir metro hattı olacaktır. M3 Hattı, Mimar Sinan İstasyonu’ndan şehrin kuzey mahallelerinden geçecek. Bu hat Arabayatağı, Yavuz Selim, Yunus Emre, Vatan, Küçükbalıklı, Fatih, Alemdar mahallelerinden geçerek Acemler İstasyonu’na gelecek. Acemler İstasyonu’nun altından 3. kattan istasyonla entegre şekilde olacak. Bu hat Batı Garajı, Beşevler, Üçevler, Demirci ve Çalı bölgesine kadar devam edecek. Bu hat Bursa'nın uzun yıllardır yatırım almamış mahallelerine önemli bir destek olacaktır. Böylece M3 hattı Çalı ile Mimar Sinan İstasyonu arasında yaklaşık 24 km ve 23 istasyondan oluşan bir metro hattı olacaktır. M4 Hattı da Şehrin batısında bulunan Şehir Hastanesi ile Görükle’yi birbirine bağlayacak. Bu hattımız, aynı zamanda M1 ve M2 hatlarını birbirine bağlayacak ve bu hatlar arasında doğu ulaşım ihtiyaçlarına da cevap verecektir. Böylece M4 hattı Şehir Hastanesi ile Görükle İstasyonu arasında yaklaşık 9 km ve 5 istasyondan oluşan bir metro hattı olacaktır.” 


5 tramvay, 4 banliyö hattı 
Mustafa Bozbey, kentte ulaşımı kolaylaştıracak tramvay ve banliyö hatlarını da başlıklar altında detaylı olarak anlattı. Bozbey, mevcut T1 hattının Osmangazi İstasyonu’nda yer altında birleşeceğini, HRS ve T2 ile aynı yan platformlarda geçiş sağlayabileceğini belirtti. Bozbey, yanlış olarak planlanan ve tamamlanamayan T2 Tramvay Hattı’nın da Bursa için doğru kullanılacak bir sisteme dönüştürüleceğini belirterek, “Bu hattı Beşyol bölgesinden tünel ile Osmangazi İstasyonu’na bağlayacağız ve terminal yönünden gelen vatandaşlarımız Osmangazi İstasyonu’nda hem HRS ile hem de T1 sistemi ile aynı platformdan kısa sürede aktarma yapabilecektir. Aynı zamanda bu hattın terminalde kalan ucunu DOSAB ve Demirtaş'a bağlayarak bu bölgelerdeki vatandaşlarımızın da yararlanmasını sağlayacağız. Yaklaşık 4 kilometre ve 4 istasyon olarak planlanmaktadır” dedi. 
T4 Tramvay Hattını da Güzelyalı - Arnavutköy arasında planladıklarını belirten Bozbey, Bursa Yüksek Hızlı Tren İstasyonu bölgesinden Banliyö Treni ile Güzelyalı’ya gelecek vatandaşların Güzelyalı - Arnavutköy bölgesine ulaşımının sağlanması için bu projeyi hayata geçireceklerini belirtti. Bozbey, hattın yaklaşık 1,5 km ve 2 istasyon olarak planlandığını belirtti. 


İnegöl Alanyurt - İnegöl Terminal - Yeni Hastane arasında T11 Tramvay Hattı’nı planladıklarını açıklayan Bozbey, T21 Tramvay Hattı’nın da Mustafakemalpaşa Terminali’nden Köprübaşından geçerek şehir merkezine geleceğini, bu hat ile ilçedeki vatandaşların ulaşım imkânının artırılmış olacağını söyledi. 
4 banliyö hattı ile ilgili projeleri de açıklayan Bozbey, R1 Banliyö Hattı’nın Bursa Yüksek Hızlı Tren İstasyonu ile Güzelyalı arasında uygulanacağını, R2 Banliyö Hattı’nın Bursa Yüksek Hızlı Tren İstasyonu ile Gemlik arasında, R3 Banliyö Hattı’nın da Bursa Hafif Raylı Sistem Kestel İstasyonu ile İnegöl Otogar arasında, R4 Banliyö Hattı’nın da Bursa Yüksek Hızlı Tren - Yenişehir Havaalanı - İnegöl Alanyurt İstasyonları arasında planlandığını belirtti. 


Karayolları için teklifler 
Mustafa Bozbey, karayolları için de önerilerini şöyle sıraladı: “Bursa'nın güneyinde Kestel ile Çalı bölgesini tünelle birbirine bağlayan Bursa Güney Çevre Yolu’nu öneriyoruz. Soğanlı -Samanlı arasında açılmış olan Çelebi Mehmet Bulvarı, Ankara-İzmir Karayolu ile Yakın Çevre Yolu arasında alternatif bir aks olarak düşünülmeli ve öyle planlanmalı. Bunun için yolun yarım kalan doğu ve batı uçlarının ilgili noktalara bağlantısı yapılmalı. Bu yolun doğu bölümünde Emniyet Müdürlüğü MOBESE Merkezi bölgesinden Samanlı ve Gürsu kavşağı bağlantı yollarının yapacağız. Soğanlı bölgesinde kalan yolun çevre yolu üzerinden bağlantı yolu yapılarak Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı üzerinden Hamitler'e uzatılması gereklidir. İzmir ve Mudanya Yolu’ndan gelen araçların Yakın Çevre Yolu yönünde ilerleyecek olanların yararlanması ve Acemler kavşak bölgesinin rahatlatılması için Mudanya kavşak bölgesinden viyadük ile BUSKİ arazisi kenarından yakın çevre yoluna bağlanması gerekir. Yine Hamitler - Yenibağlar ile Sanayi Caddesi -Sönmez Filament Köprülü Kavşağı’na tünel ile bağlantı yapılarak, Yakın Çevre Yolu’ndan ve Soğanlı bölgesinden gelen araçların Hamitler üzerinden Mudanya Yolu’na ve İzmir Yolu’na bağlanmaları için önemli bir imkan sağlayacak. “ 


Alternatif terminal yolu projesini de açıklayan Mustafa Bozbey, 2. Kanalboyu Caddesi (Alman Kanalı)-Terminal (DOSAB) bağlantısının yapılması ile Mudanya, İzmir ve şehir merkezinden gelen araçların terminale gidebilmeleri için bu alternatif bağlantı yolunu kullanacaklarını söyledi. 
Mustafa Bozbey, Gemlik Engürcük Mahallesi-Bursa Mudanya Yolu - Mudanya Kumyaka çevre bağlantı yolunun tamamlanarak Mudanya Çevre Yolu yapılması ve bu yolun Trilye'ye ulaştırılmasının Mudanya’da şehir içi artan trafik yükünü hafifleteceğini de sözlerine ekledi. 


Mudanya’ya yeni iskele 
Mudanya ile Bursa arasında özellikle hafta sonları yaşanan trafik yoğunluğuna dikkat çeken Mustafa Bozbey, “Hafta sonları Mudanya’ya iki günde 300 bin araç giriyor. Yanlış ve politik kararlarla yapılan İDO ve BUDO iskeleleri Mudanya’yı tıkıyor. Bu iki iskeleyi kaldırıp yerlerine iki güzel meydan yapacağız. Mudanya -Güzelyalı arasında yer alacak yeni iskele hem kolayca karayoluna hem de raylı sistem ile Emek İstasyonu’na bağlanacak” dedi. 


İstasyonlarda ücretsiz park alanları 
Bursa’daki mevcut alt geçitlerin tamamının yeniden düzenleneceğini ve kent kimliğine yakışan alt geçitler olacağını söyleyen Bozbey, bütün mahallelerde kentin ihtiyaçlarına cevap verecek büyüklükte otoparklar oluşturulacağını, akıllı şehir uygulamalarından yararlanarak kentteki kamu ve özel sektör otoparklarının anlık doluluk oranları ölçülerek bu bilgilerin internet uygulamaları ile anlık olarak paylaşılacağını belirtti. 
Bursaray istasyonlarının tümünde yolculara ücretsiz park et-git alanları oluşturulacağını söyleyen Mustafa Bozbey, “Ana cadde üstü otoparkların tamamen kaldırılması, kontrollü alanlarda park edilmesinin sağlanması, TEDES sistemi ile yasak parklanmanın önlenmesi sağlanacak. Yasal olmayan otoparkların kaldırılarak bütün otoparklarda ücret tarifesi standardına gidilecek. Tarifeler şehir merkezine yaklaştıkça artacak şekilde belirlenecek. 
Tüm otoparklarda BURSAKART ve kredi kartı geçerli olacak” dedi. 


Heykel yayalaşacak 
Uygun olan her bölgeye yeni Yaya-Bisiklet aksları açılacağını belirten Mustafa Bozbey, Bisiklet Kiralama İstasyonları yapılacağını ve ödeme sisteminin BURSAKART’a entegre edileceğini açıkladı. 
Heykeli yayalaştırma projesini de açıklayan Mustafa Bozbey, “Atatürk Caddesi araç trafiği, yeni yapılan düzenlemeyle İnönü Caddesi’nin bir kısmını da içine alarak Zafer Plaza bitiminden Demirtaşpaşa Hamamı’na kadar olan kısımda yeraltına alınarak önemli bir yaya aksı elde edilecek. Bursa’nın yeni sosyal yaşam merkezi, yayalaştırılmış Atatürk Caddesi olacak. Atatürk Caddesi boyunca var olan ticari birimler korunacak, yeni ticaret önerileriyle kent yaşamı renklendirilecek. Tarihi Bursa ve Hanlar Bölgesi yenilenen Atatürk Caddesi ile yurt içi ve yurt dışı turizmi için önemli bir odak noktası olacak” dedi. 
Bozbey, yol kenarı parklanmalarında ücret uygulamasının kaldırılacağını da açıklayarak “Yatırım yapılmadan vatandaştan ücret alınmayacak” dedi. Tek Tip Taksi Durakları Projesi’ne de değinen Bozbey, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bütün hizmetlere BURSAKART aracılığıyla erişilebileceğini, ayrıca BURSAKART sahiplerinin belirli alanlarda ücretsiz internet erişimden yararlanacağını söyledi. 


İlk ve ortaokul öğrencilerine ev-okul arası ücretsiz ulaşım 
Otobüs gitmeyen mahalle kalmayacağını ve sefer sayılarının sıklaştırılacağını açıklayan Bozbey, ilk ve ortaokul öğrencilerine okul ve ev arası ulaşımın ücretsiz olacağını, öğrenci ve öğretmenlere aylık ulaşım kartının 60 TL olacağını, diğer bütün tarifelerde de yüzde 25 indirim yapılacağını açıkladı. Bozbey, “Bütünleşik bilet sistemine dahil araçlarda tek bilet uygulamasına geçilecek, 60 dakika boyunca tek bilet uygulaması olacak” dedi. 


İnsan için şehir tasarlayacaklarını belirten Mustafa Bozbey, “Bizler, ulaşım sistemini çözen, yeşil alan ve kamu alanı gibi sosyal donatı alanlarını artıran, yaşayanların sürece katıldığı bölgesel bir planla çözümden yanayız” diye konuştu. 


Mustafa Bozbey, bütün Bursalılar için çok büyük manevi anlamlar taşıyan, şampiyonluğun kazanıldığı ve tarihin yazıldığı Bursa Atatürk Stadyumu ile ilgili projesini de açıkladı. Bozbey, “Sonuna kadar Bursa diyerek çıktığımız yolda şehrimizin en önemli markalarından biri olan Bursaspor’un gerçek mabedi Atatürk Stadı, gelecek nesle tarihimizi anlatacak bir yapıya bürünecek. Statta Bursaspor Kulübü’ne ait sosyal tesis yapılarak hem renktaşlarımız bir arada olma imkânını bulacak hem de kulübümüze bu tesis sayesinde sürekli bir gelir akışı olacak. Sosyal tesiste Spor Müzesi olacak. Atatürk Stadı’nda Şampiyonluk Anı Duvarı yapılacak. Bursaspor’umuza emek veren efsanelerin isimlerini ölümsüzleştirmek adına ‘Bursaspor efsaneler anıtı’ yapacağız. Bursaspor’umuzun tarihi stadı yıkılsa da tarih yaşamaya devam edecek. Hem Bursaspor kazanacak hem de Bursa halkının anılarını her seferinde tazelediği bir yer olacak Atatürk Stadyumu Meydanı” diye konuştu. 


Bursa Büyükşehir Stadyumu 
Bursa Büyükşehir Stadyumu’na ulaşım ve yaşam alanları açısından düzenlemeler yapılacağını söyleyen Mustafa Bozbey, “Stat bölgesi 24 saat yaşayan bir alan olarak yeniden tasarlanacak. Stadyumun adı katılımcı bir anlayışla halkımızla beraber belirlenecek” dedi. 
Bursa’ya yeni şehir merkezleri 
Bursa’nın merkezinin olmadığını ifade eden Mustafa Bozbey, “Bursa’nın yeni merkezlere ihtiyacı var. ‘Kent içinde Kent’ projesi işte bu ihtiyaçtan doğdu. Doğuda Kestel ve Gürsu, batıda Görükle, kuzeyde Demirtaş ve kuzey batıda Geçit - Emek yeni bir anlayışla ele alınacak. Bu bölgeler Bursa’nın yeni kent merkezleri olarak planlanacak” dedi. 


Bursa’da en az 7 mahalleye hitap edecek Yunuseli Kent Parkı’nı kazandıracaklarını belirten Bozbey, İstanbul, Ankara ve İzmir yönünden Bursa’ya girişlerin yeniden tasarlanacağını belirtti. 
Mustafa Bozbey, ilçelerde gençlerin sosyal faaliyetlerde bulunabilecekleri, Gençlik Merkezleri, her ilçeye içinde bir araştırma kütüphanesi, konferans ve toplantı salonları, oda sahnesi, tiyatro salonu bulunan kültür merkezleri oluşturacaklarını da açıkladı. 


Bozbey ayrıca yeni nesil kütüphaneler ve Bursa’nın artan nüfusuna hitap edecek büyük bir merkez kütüphane yapılacağını da ifade etti. 
Merkez ilçelere Dernekler Yerleşkesi kazandırmak için çalışmalar yapılacağını belirten Mustafa Bozbey, “Muhtarlarımızın şehre geldiklerinde kalabilecekleri, toplantılarını yapabilecekleri ve tüm muhtarların bir araya gelip paylaşım yapabilecekleri sosyal tesis ve konukevi yapacağız” dedi. 


Mustafa Bozbey üçüncü ana başlık olarak projelerinde yer verdiği “Yeşil Mavi Beyaz Şehir” başlığı altında da öncelikli olarak kişi başına düşen yeşil alanın 10 metrekareye yükseltileceğini söyledi. Bozbey, “Bereketini beyaz cennet Uludağ’dan alan yeşil Bursa mavi ile buluşacak. Uludağ bölgesindeki tüm ticari alanlarda yapı yoğunluğunun azaltılması sağlanacak. Uludağ havzasındaki mevcut yerleşim alanlarının sahip oldukları sosyal, doğal ve turistik değerler ortaya koyularak ekonomi canlandırılacak. Dağların en güzeli Uludağ ormanları yaylaları, gölleri ve akarsuları ile yazı, kışı ve baharıyla dört mevsim yaşayacak. 
Uludağ’dan Marmara Denizi'ne, Yeşil Bursa Ovası’na bereketi ile sulayan Nilüfer Çayı yeşil ile mavinin buluştuğu bir rekreasyon vadisi olacak. İznik Gölü çevresi bir tarafında gölün mavisi öbür tarafında zeytinin yeşili ile Bursa’nın yeni sağlıklı yaşam alanı olacak” dedi. 
Bursa’nın Osmanlı döneminde olduğu gibi “Yeşil Bursa” kimliğine yeniden bürüneceğini belirten Mustafa Bozbey, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları ile elektrik üreterek vatandaşlarımıza uygun bedellerle elektrik sağlanması için Enerji Kooperatifçiliği modeli geliştirilecek” diye konuştu. 


Hanelere yüzde 25 su indirimi 
“Su haktır ucuzlayacak” diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, hanelere yüzde 25 indirim, işyerlerine de yüzde 20 indirim uygulanacağını açıkladı. Güvenli içme suyu planını da anlatan Mustafa Bozbey, “Bursa’nın yeraltı sularının kirlenme ve besleme kaynakları ile ilgili çalışma yapılacak, şebekede gerekli yatırımlar yapılıp, iyileştirmeler sağlanacak. Şebeke sularının sağlıklı ve güvenilir olduğunun şeffaf bir şekilde görülmesi için “Bursa Güvenli Su Planı'' çerçevesinde bağımsız gözetim yapılacak” dedi. 


Gelir artıracak projelere de değinen Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Gaz ve Elektrik Üretim Tesisi’nin hemen yanı başında kuracakları bir Kompost Tesisi’nde kompost üretimi yaparak binlerce ton değerli organik maddeyi tekrar toprağa kazandıracaklarını söyledi. 
Üretim ve tüketim kooperatiflerini teşvik edeceklerini açıklayan Mustafa Bozbey, “Üretim Kooperatifleri kurarak ya da mevcutları iyileştirerek tarımsal ürünlerin sahibinin tek tek çiftçi değil, kooperatifler olduğunu tüm alıcılara gösterilecek. Üreticinin elini güçlendirmek, kolektif çalışma ve üretmenin faydaları ve maliyetleri düşürmedeki önemlerini çiftçiye anlatmak için çalışmalar yürütülecek. Soğuk Hava Deposu, Boylama ve Paketleme Tesis Desteği verilecek. İlçelerimizdeki sebze ve meyve üretim ve depolama kapasitelerine göre, konuyla ilgili kurulan ya da kurulacak kooperatiflere destek amaçlı bu tesislerin yapımında ve işletmesinde yardımcı olunacak. Her ilçede kent bostanları oluşturularak, üretim desteklenecek ve mahalle sakinlerinin taze sebze meyveye erişimi sağlanacak” dedi. 


Meyvecilik akademisi kurulacak 
Bursa’da iyi tarım uygulamalarına geçileceğini söyleyen Bozbey, “Erkek İncir Bahçeleri tesis edilecek. Meyvecilik Akademisi kurulacak. Bursa’mızda toprak analizleri yapılarak ürün çeşitliliği artırılacak. Dağ bölgelerinde organik meyveciliğe geçiş için çalışılacak” dedi. İpekböcekçiliği ve arıcılık için mevcut kooperatiflerin destekleneceğini ya da yeni kooperatifler kurulacağını söyleyen Bozbey, Arı Müzesi kuracaklarını da belirtti. 


Bozbey, “Kendi yerel tohum depolarımız, ambarlarımız olacak ve yerel tohumların gelecek nesillere aktarımı için çalışmalar yapılacak. Ayrıca gereksinim duyulan ilçelerde Organik Ürün Pazarları açılacak. Bursa kırsalında üretilen bu ürünler, köylü pazarlarında ‘Yerel üretim, yerel tüketim’ şiarıyla hem mevsiminde tüketilecek hem de uzun mesafeler kat etmedikleri için karbon ayak izleri çok düşük olacak” diye konuştu. 
Mustafa Bozbey, Karacabey’de Süs Bitkileri Organize Üretim Merkezi oluşturacaklarını belirterek “Karacabey’in dünya çapında standartlara uygun tohum ve fidan üretim merkezi olması sağlanacak. Ayrıca küçük ya da büyükbaş hayvan besicilerine destek, arıcılık için kovan destekleri, etlik ve yumurta için damızlık kanatlı destekleri, süt toplama, soğutma tankları destekleri vereceğiz” dedi. 
Mustafa Bozbey, Bursa kırsalında hayvancılığın gelişimi ve ilerlemesine katkı sağlayacak süt üretim, değerlendirme, işleme ve satış işlemleriylede üreticiye katkı ve destekte bulunacaklarını ve böylece Bursalıların güvenli ve ucuz süte erişimini sağlayacaklarını açıkladı. 


İlkokul birinci sınıf öğrencilerine her gün süt 
Bozbey, Halksüt’te üretilen güvenli ve taze sütleri ilkokul birinci sınıf öğrencilerine her gün ders başlangıcında vererek, güne sağlıklı başlamalarını sağlayacaklarını söyledi. 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa’da turizmin canlandırılması için hayata geçirilecek projelerini de anlattı. Sahip olduğu kaplıca, medikal tedavi paketleri, klinik imkânlar, ulaşım, konaklama ve tedavi olmanın yanında tatil imkânları sunan Bursa’nın sağlık turizminde bir marka haline getirileceğini söyleyen Bozbey, “Jeotermal, Uludağ, Mudanya gibi bölgelerde gerekli tesisler yapılarak bu bölgelerden yararlanılacak. Jeotermal Anayasası oluşturulacak. Termal köyler oluşturulacak. Bursa’ya uluslararası düzeyde yeni fuar alanı kazandırılacak. Kongre turizmi, dünyada toplam turizm gelirlerinde çok yüksek payı olan turizm koluyken, Bursa'mız kongre turizmi konusunda ne yazık ki çok geri planda kalıyor. Bu durum değişecek” dedi. 


Tarih, inanç, kültür ve doğa turizmi için yapılacak çalışmalara da değinen Mustafa Bozbey, Evliyalar Yolu, Mysia Yolları, Ahmet Hamdi Tanpınar Rotası, Nâzım’ın Bursa Rotası, İpek Yolu Bursa Projesi, Kuruluş Yolu, Sultanlar Yolu ile kentin tarihini koruyup yaşatacaklarını ve turizmle buluşturacaklarını açıkladı. 
Bozbey şöyle devam etti: “Osmanlı'ya başkentlik etmiş Bursa, Kültür Kenti Bursa, Unesco Tarihi Mirasın Korunması çalışmaları ile Tarih Kenti Bursa ön plana çıkartılacak. Hanlar bölgesi ve diğer tarihi mekânların restorasyonları aslına uygun gerçekleştirilecek ve özel projelerle işlevlendirilecek. Hanlar bölgesi Bursa Turizm aksının en önemli noktası yapılacak. Bursa merkezde yeterli sayıda turizm ofisleri kurulacağı gibi Mudanya başta olmak üzere tüm turistik ilçelerde de turizm ofisleri kurulacak ve bu turizm ofislerinde en az iki yabacı dil bilen rehberler yerleştirilecek. İstanbul hava limanlarında Bursa turizm stantları kurulacak. Tarihi yerler ve güzergâhlar, oluşturulacak aplikasyonlarla dijital ortama aktarılıp herkesin cebinde olacak. Ayrıca Dijital Turizm Rehberi oluşturulacak. Bursa’nın Turizm Değerleri hikayeleştirilerek uygulamaya eklenecek.” 


Açıkhava müzeleri ve arkeolojik parklar 
Gölyazı’da (Apollonia) başlatılan kazıların İznik’ten başlayarak Bursa'nın tamamına yayılacağını söyleyen Mustafa Bozbey, açıkhava müzeleri ve arkeolojik parkların da yaygınlaştırılacağını belirtti. Bozbey, “Uluslararası Bursa Festivalleri, Osmangazi’mizden Büyükorhan’a kadar 17 ilçemizin katkısı, katılımı ile gerçekleştirilerek, her bir festival tüm Bursa’nın festivali, Türkiye’nin festivali haline gelecek” diye konuştu. 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, “Eşit Şehir” başlığı altında da toplumun bütün kesimlerine ulaşacak projeleri anlattı. Herkes için eşit şehir ilkesiyle yola çıktıklarını açıklayan Bozbey, her ilçeye meslek edindirme merkezleri ve iş ofisleri açacaklarını söyledi. Bozbey, “Meslek edindirme merkezlerinde Belediye İş Edindirme Ofisleri oluşturarak tüm kentte büyük fabrika ve işyerleriyle görüşüp iş veren-iş arayan buluşmaları olacak, işsiz vatandaşların istihdamlarına olanak sağlanacak. Yeni girişimcilerin işletmesinin kurulumu ve büyümesini desteklemek, istihdam oranını artırmak, kobilere finansman kaynağı yada erişim kolaylığı sağlamak amacıyla İŞGEM’ler açılacak. Bursa’da Dar Gelirli Kadınların girişimciliğini ve üretimini geliştirmeye yönelik, yoksulluğun ve işsizliğin olmadığı Bursa için ‘Mikro Finans’ uygulaması başlatılacak. Bursa’daki tüm dar gelirli kadınların küçük bir sermaye olan Mikro Krediyi faizsiz olarak alabilecekleri Mikrokredi Şubesi kurulacak ve Büyükşehir Belediyesi bünyesinde beyaz masa mantığında çalışacak. Özellikle kırsal kesimde yaşayan veya sosyo-ekonomik açıdan güçsüz bireylerin e-Devlet hizmetlerine erişebilmesini sağlamak üzere; kamuya açık ücretsiz internet erişim merkezleri oluşturulacak” dedi. 
Her mahalleye kreş 
Mahallelerde kreş uygulamasıyla çocukların eğitim hayatına sağlıklı adım atması ve annelerin sosyal hayata katılmalarının sağlanacağını belirten Mustafa Bozbey, özellikle gezici kreş uygulaması ile kırsal mahallelerden merkeze gelen kadınların, alışveriş ve benzeri ihtiyaçlarını giderirken çocuklarını da geçici bakımlarının sağlanacağını söyledi. 


Her ilçeye kurulacak Olgun Gençlik Merkezleri ile yaşlı bireylerin topluma yeniden kazandırılmasının ve boş vakitlerini verimli şekilde geçirmelerini sağlanmasının hedeflendiğini açıklayan Bozbey şöyle devam etti: “Mevcut huzurevinin koşulları düzeltilecek ve yeni kent merkezlerimizde de huzurevi açılması sağlanacak” 
Engelli bireylere yönelik projelere de değinen Bozbey, Sosyal Yaşam Destek Merkezi’nde aynı mekanda farklı engel gruplarına ve engelli yakınlarına çeşitli hizmetler üretileceğini belirtti. Bozbey, “Sosyal Yaşam Destek Merkezi bir yandan yapılacak çeşitli atölye ve etkinliklerle engelli vatandaşlara sosyal yaşama katılma imkanı sunarken bir yandan da organize edeceği gönüllü çalışmalarıyla engelli ve engelsiz bireylere bir arada üretebilecekleri ve paylaşabilecekleri bir ortam sağlayacak. Bu merkezde aynı zamanda engelli birey ve ailelerine ücretsiz tatil imkanı verecek bir ‘Engelsiz Bahçe’ bulunacak. Engelli bireylerin yılda 4 defa ve her defasında en fazla 7 gün olarak kullanabileceği Engelsiz Bahçe, engelli bireyler ve yakınlarının turizm alanında yaşadıkları kısıtlamalara karşı çözüm olarak geliştirilmiş bir projedir” diye konuştu. 


Halkkart ile ihtiyaç sahiplerine nakdi veya ayni destek yapılmasının hedeflendiğini anlatan Bozbey şöyle devam etti: “Mevcut barınma evinin şartları iyileştirilecek. Ayrıca her ilçede Derman Evi kurulacak. Oluşturulacak acil müdahale hattı ile de Bursa’mızda hiç kimse aç, açık ve sokakta kalmayacaktır” dedi. 
EYT’lilere genel sağlık sigortası desteği 
Emeklilikte yaşa takılan işsiz vatandaşlara sağlık yardımından faydalanabilmeleri için belediye olarak destek verileceğini de açıklayan Bozbey, “GSS borçları karşılanacak, hem kendileri hem de aileleri mağdur olmayacak” dedi. 


Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik eğitim destek merkezleri ve yurtlar açılacağını söyleyen Bozbey, şöyle devam etti: “İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine Halkkart aracılığı ile eğitim desteği verilecek. Kadın dayanışma merkezleri ve sığınma evlerinin kurulması sağlanacak. Tıbbi malzeme paylaşım ofisleri ve tekerlekli sandalye tamir evleri açılacak.” 
Mustafa Bozbey, bütün kentin sahipsiz hayvanlarını kucaklayacak kapsamlı bir rehabilitasyon ve doğal yaşam merkezi açacaklarını da belirtti. Bozbey, “Acil durumlara müdahale edebilmek amacıyla tüm kente hitap edecek hayvan sağlık ihbar sistemi ve 7/24 hizmet veren hayvan ambulansı hayata geçirilecek” dedi. 


Bütün Bursa bizim Bursa 
Sadece Büyükşehir Bursa’ya değil, bütün Bursa’ya talip olduklarını belirten Mustafa Bozbey, üç başlıktan oluşan Bütün Bursa Projesi’ni de şöyle açıkladı: “Bursa Büyükşehir Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’den ibaret değil. Kent içinde kent projesi ile doğuda Kestel ve Gürsu, deniz kenti Bursa projesiyle kuzeybatıda Mudanya Bursa Büyükşehir bütün içinde ele alınacak. Her biri birbirinden değerli diğer 11 ilçemiz Bütün Şehir Bursa Projesi kapsamında kendi kimliklerine ve özelliklerine uygun olarak desteklenecek. Batıda Karacabey ve Mustafakemalpaşa, tarım kenti Bursa'nın merkez uygulama alanıdır. Yerel tarım politikalarımızı bu bölgede hayata geçireceğiz. Doğuda İnegöl, ülkemizin uluslararası mobilya merkezi olarak tasarlanacak. Kuzeyde Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik gibi zeytinci ilçelerimizde, zeytin tarımında Bursa'nın uluslararası düzeyde bir etkinlik elde etmesini sağlayacak bir örgütlenme modeli destekleyecek. Güneyde dağ yöresi ilçelerimiz olan Orhaneli, Keles, Harmancık ve Büyükorhan’da tarım ve hayvancılıkta, doğa turizminde yeni imkanlarla ekonomik değerlerinin yükseltilmesi için projeler geliştirilecek. Kuzey doğuda Yenişehir hem verimli bir tarım kenti hem de lojistik yeni imkanların merkezi olarak desteklenecek. Bursa tarihi ve doğal güzellikleri ile tarım ve sanayi zenginliği ile kültür, sanat, bilim, sağlık ve turizm potansiyeli ile çevre illeri de olumlu olarak etkileyen lider bir şehir olacak. Bütün bu olumlu özellikleri birlikte yönetimle inci gibi işlenecek ve Bursa bir yeni yüzyıl kenti olarak dünya çapında yarışan kentler kervanına katılacak.” 


Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, “Sporla zinde kalan şehir” başlığı altında da spor alanında yapılacak projeleri anlattı. Bursa’nın uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapacağını belirten Bozbey, sporla ilgili projeleri şöyle açıkladı: “Yürüyüş yolları, bisiklet yolları açık/kapalı spor alanları ve mahalle spor kulüplerine sosyal tesis yapılacak. Ayrıca bütün spor kulüplerine destek verilecek. Tüm kulüpleri tek bir çatı altında toplayarak, taleplerinin tek elden ulaşması sağlanacak. Kulüplerin lisanslı sporcu bilgileri toplanarak, gerekli yetkinliğe sahip kulüplere ayni veya nakdi destek sağlanacak. Tüm okullarımızın katılımı ile ulusal ve uluslararası spor festivalleri düzenlenecek. Okullara malzeme ve spor alanları gibi destekler sağlanacak. Alternatif spor aktiviteleri için yeni mekanlar sağlanacak. Bursalılar’ın, Bursa'mızın sunduğu doğa sporları potansiyelinden etkin biçimde faydalanabilmesi için alternatif spor tesisleri faaliyete geçirilecek. Bu kapsamda, kentin doğu bölgesindeki sosyal donatı alanı ihtiyacı da gözetilerek Barakfaki'de bir "Kaya tırmanış tesisi" yapılacak. Bu tesiste ilgilenenlere yetkin eğitmenler tarafından kaya tırmanışı eğitimi verilecek.” 
Mustafa Bozbey, kenti katılımcı anlayışla nasıl yöneteceklerini de toplantıda detaylı olarak anlattı. Kent konseylerinin bütün ilçelerde kurulacağını söyleyen Bozbey, “Kent konseylerinin, Bursa’mızın bütün ilçelerinde kurulması için destek verilecek ve Bursa Kent Konseyi’nin oluşumunda ilçe kent konseylerinden gelen temsilciler yer alacak. Kent konseylerinin, mahalle meclislerinin kurulması ve bu yolla sorunların ya da önerilerin ilk elden alınarak ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesini üstlenecek yapılar olarak, demokrasinin temel taşı görevini görmesi ve çalışmalarını tabandan gelen istek ve önerilerle şekillendirmesi desteklenecek” diye konuştu. 


Mahalle meclisleri 
Bursa’nın her mahallesinde mahalle meclisleri oluşturacaklarını ve kenti halkla beraber yöneteceklerini açıklayan Bozbey, mahalle meclisleri ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Mahalle meclisleri Bursa’mızın her bir mahallesinde yaşayanların kent yönetimine katılmalarını, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve gönüllülük esasına dayalı bir yapı olarak çalışacak.” 
Kentin bütün sorunlarını ortak akıl ve bilimsel görüşü ön planda tutarak çözeceklerini belirten Bozbey, bu amaçla oluşturulacak Akademik Kurul sayesinde sorunlara bilimsel ve kalıcı çözümler sağlanacağını ve kent için doğru proje ve çalışmaların üretileceğini belirtti. 
Kenti, muhtarlarla birlikte yöneteceklerini ifade eden Bozbey, “Belirli aralıklarla muhtarlarımızla toplanarak mahallelerimizin sorunlarına birlikte çözüm arayacağız. Demokrasimizin vazgeçilmez kahramanları muhtarlarımızın üzerindeki yükün farkındayız. Bu yükü hafifletmek adına muhtarlık binalarımıza destek vermeye devam edeceğiz” dedi. 
15 günde bir, bir ilçeye Başkan Burada Karavanı ile gideceğini açıklayan Bozbey, Başkan Burada Karavanı ile ilçelerin sorunlarını, istek ve önerilerini yerinde dinleyeceklerini, ilgili kurum, kuruluş yetkilileri ve halkla bir araya geleceklerini söyledi.


Bozbey ayrıca, ilçe belediye başkanlarıyla 2 ayda bir toplanacağını, deneyim paylaşımı yaparak kentin ortak akıl ile yönetilmesini sağlayacaklarını da belirtti. Tüm proje önerilerinin Bursa’yı ‘Yaşanabilir Bir Dünya Kenti’ yapmak için temel aldıkları Birleşmiş Milletler’e üye ülkeler tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin rehberliğinde hazırlandığını belirten Mustafa Bozbey, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bir kenti sevmekle başlayacak her şey, benim gibi, sizler gibi Bursa’yı sevmekle başlayacak. Birlikte güzel günleri kucaklamak dileğiyle, kalbi Bursa için atan, Bursa için nefes alan, hepinize, herkese teşekkürler. Tarihten bugüne; bu kentin değerlerini koruyan, tarihini, kültürünü, mimarisini koruyan; taş üstüne taş koyan tüm yöneticilerimize teşekkürler.” 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
AK Parti Teşkilatı  İftarda Buluştu AK Parti Teşkilatı İftarda Buluştu AK Parti Bursa İl Teşkilatı, düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi. AK Pa..
Bursa'da Gözaltına Alındı! Bursa'da Gözaltına Alındı! Bursa'da bir sokak röportajında "kafa keserim" diyen yabancı uyruklu kişi gözalt..
BTSO Başkanı Burkay: BTSO Başkanı Burkay: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ‘İle..
Bursa'da Feci Olay! Bursa'da Feci Olay! Bursa’da lüks bir otelin camlarını temizlemek için vincin sepetine binen 2 kişi,..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'da Kongre Kararı Bursaspor'da Kongre Kararı Spor Toto Süper Lig'e veda eden Bursaspor, kongre kararı aldı.
Bursaspor Lige Veda Etti! Bursaspor Lige Veda Etti! Spor Toto Süper Lig’in 34. hafta maçında Evkur Yeni Malatyaspor sahasında Bursas..
Lima Bursaspor'dan Ayrıldı Lima Bursaspor'dan Ayrıldı Bursaspor'un Brezilyalı futbolcusu Allano Lima, Bursa'dan ayrıldı.
Rakibinin Puan Kaybetmesini Bekliyor... Rakibinin Puan Kaybetmesini Bekliyor... Sezonun son haftalarında eline geçen fırsatları değerlendiremeyen Bursaspor, art..
  DÜNYA HABERLERİ
Fransa'da Patlama Fransa'da Patlama Fransa’nın Lyon kentindeki bir meydanda yaşanan bir patlama sonucu 6 kişinin yar..
Ronaldo, Ramazan'da Filistin'i Unutmadı Ronaldo, Ramazan'da Filistin'i Unutmadı Juventus'un Portekizli yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo, Ramazan ayı nedeniyle ..
Erdoğan Putin İle Telefonda Görüştü Erdoğan Putin İle Telefonda Görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Pu..
Ankara Baskılara Boyun Eğmiyor! Ankara Baskılara Boyun Eğmiyor! Ankara-Washington hattında bir süredir gerilime sebep olan Rus S-400 hava savunm..
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Albayrak Açıkladı Bakan Albayrak Açıkladı Kamu bankaları öncülüğünde hammade ve ara malları üretimi, makine imalatı ve tar..
Altın Piyasasında Son Durum... Altın Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 247,60 lira oldu. ..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 6,0220 liradan, euro ise 6,7720 liradan haftaya başladı...
  GÜNDEM HABERLERİ
BTK'dan İnternet Kullanıcılarına Çağrı! BTK'dan İnternet Kullanıcılarına Çağrı! Sanal alem kullanıcılarına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) önem..
Artık Siparişlere Yetişemiyor... Artık Siparişlere Yetişemiyor... Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan Ziraat Mühendisi İsmet Soytorun, izlediği..
Birgün Akşam Olur Bizde Gideriz... Birgün Akşam Olur Bizde Gideriz... Türk edebiyatı ve düşünce hayatında fikirleri ve eserleriyle izler bırakan usta ..
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Emeklilerimize ba..
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Erdoğan'dan Açıklama Başkan Erdoğan'dan Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlen..
Bahçeli:İstanbul Ehline Emanet Edilecektir Bahçeli:İstanbul Ehline Emanet Edilecektir Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'YSK, şaibeleri t..
Bakan Soylu'dan Açıklama Bakan Soylu'dan Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün YSK’nın ortaya koymuş olduğu gerekçeli ka..
Erdoğan:Bunlar Politikanı Yüz Karası! Erdoğan:Bunlar Politikanı Yüz Karası! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kararları değil de hakimlerin şahıslarını h..
  SAĞLIK HABERLERİ
Bayram Temizliği Yapacaklar Dikkat... Bayram Temizliği Yapacaklar Dikkat... Ramazan bayramına sayılı günler kala herkesi temizlik ve ikramlık yapma telaşını..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı artan mesane kanserinin sigara ..
Sanat galerisi değil sağlık merkezi Sanat galerisi değil sağlık merkezi Bursa’da koridorlarındaki çiçekler, duvarlarındaki tablolar ve dört bir yanında ..
Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat! Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat! Yaz mevsiminin kendini hissettirmesi ile beraber beslenme alışkanlıklarımızı değ..
  EĞİTİM HABERLERİ
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı, Matematik dersinin 9., 10., 11. sınıflar için ortak ders..
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sisteminin detayları hakkında bilgi..
Başvurular Sona Eriyor... Başvurular Sona Eriyor... 2019-KPSS A Grubu ve öğretmen adaylarının katılacağı KPSS başvuruları bugün sona..
MEB'den Öğrencilere Müjde! MEB'den Öğrencilere Müjde! 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçim nedeniyle 1 Nisan'da ilk ve orta dereceli ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 20 5 9 72 36 69 +36
2 Medipol Başakşehir 34 19 5 10 49 22 67 +27
3 Beşiktaş 34 19 7 8 72 46 65 +26
4 Trabzonspor 34 18 7 9 64 46 63 +18
5 Yeni Malatyaspor 33 13 12 8 46 44 47 +2
6 Antalyaspor 33 13 14 6 38 52 45 -14
7 Atiker Konyaspor 34 9 8 17 40 38 44 +2
8 Alanyaspor 34 12 14 8 37 43 44 -6
9 Fenerbahçe 33 10 10 13 41 43 43 -2
10 Çaykur Rizespor 34 9 11 14 48 50 41 -2
11 Sivasspor 34 10 13 11 49 54 41 -5
12 Kayserispor 33 10 12 11 35 48 41 -13
13 MKE Ankaragücü 33 11 15 7 37 51 40 -14
14 Kasımpaşa 34 11 17 6 53 62 39 -9
15 Göztepe 33 10 18 5 35 41 35 -6
16 Bursaspor 33 6 11 16 26 36 34 -10
17 BB Erzurumspor 33 7 15 11 34 43 32 -9
18 Akhisarspor 34 6 19 9 33 54 27 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/05/2019 Fenerbahçe vs Antalyaspor
 26/05/2019 Göztepe vs MKE Ankaragücü
 26/05/2019 Kayserispor vs BB Erzurumspor
 26/05/2019 Yeni Malatyaspor vs Bursaspor
 24/05/2019 Medipol Başakşehir 1 - 1 Alanyaspor
 20/05/2019 MKE Ankaragücü 3 - 1 Sivasspor
 20/05/2019 BB Erzurumspor 0 - 1 Fenerbahçe
 19/05/2019 Galatasaray 2 - 1 Medipol Başakşehir
 19/05/2019 Alanyaspor 1 - 1 Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/05/2019 İstanbulspor 2 - 5 Denizlispor
 18/05/2019 Gençlerbirliği 1 - 2 Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor 3 - 1 Altınordu
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor 1 - 6 Gazişehir Gaziantep FK
 18/05/2019 Adanaspor 1 - 4 Osmanlıspor FK
 17/05/2019 Altay 4 - 0 Elazığspor
 17/05/2019 Boluspor 3 - 2 Eskişehirspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok 0 - 3 Hatayspor
 17/05/2019 Afjet Afyonspor 2 - 2 Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 Hük. Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
LİNKLER
Yukarı