HABER AKIŞI

Çocuklarda İştahsızlık Sorunu

 Tarih: 19-09-2019 09:35:07
Çocukluk döneminin en önemli özelliğinin vücut ağırlığının ve boy uzunluğunun ölçülmesi ile izlenebilen “büyüme ve gelişme” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şanlıer; “Yaşamın ilk 5 yılı içerisinde büyümeyi etkileyen en önemli faktör beslenmedir. Okul öncesi dönem sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, normal büyüme ve gelişmenin sağlanması ile yetişkinlik döneminde ortaya çıkan kronik hastalıkların riskinin azaltılması açısından önemlidir” diyerek anne babaları uyardı.

Prof. Dr. Nevin Şanlıer; “İştah genellikle geçmişte besinlerle olan deneyimlerde besinin verdiği hoş duygu olarak tanımlanmaktadır. Okul öncesi dönemde çocukların birçoğu yemeğe karşı isteksiz, diğer bir deyişle iştahsızken birçoğu yemeyi reddetmekte ya da seçici davranmaktadır. Yemeği reddetme ya da seçici davranma özellikle 2 yaş civarında sık rastlanan olumsuz bir yeme davranışıdır. Çoğu durumda çocuk iyi besleniyordur. Ancak ailenin beklentisi doğrultusunda yemiyordur. İştahsızlığın boyutu çocuğun büyüme ve gelişmesi üzerindeki olumsuz etkisi ile değerlendirilmelidir. Çocuklar her dönemde aynı büyüme hızını göstermeyebilmektedir” diyerek iştahın aslında ailelerin bildiğinden farklı bir olgu olduğunun altını çizdi.
Okul öncesi dönemde beslenmenin çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yolu olduğuna dikkat çeken Şanlıer, “Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne-babaya karşı kullanılan güçlü bir araçtır. Aile ve çocuk arasında yaşanan olumsuz yeme davranışının devam etmesi, anksiyeteye kadar varan sorunlara neden olmaktadır. Yemek saatlerinde kâbuslar yaşanmakta, çocuk ve aile savaşmaktadır. Genellikle de savaşı çocuklar kazanmaktadır” diyerek yemek saatinin aile ve çocuk arasında krize yol açmaması gerektiğini ifade etti.


Hep beraber sofraya oturmanın önemine de vurgu yapan Prof. Dr. Şanlıer; “Aile içinde çocuk değişmekte olan bir bireydir ve bu gelişme ve değişme döneminde çocuğun yeme alışkanlıkları da doğrudan veya dolaylı olarak ailenin, özellikle de anne ve babanın beslenme alışkanlıklarından etkilenmektedir. Yemek yeme alışkanlıkları aile sofrasında edinilmektedir” diye konuştu.
Aile sofrası yeterli ve dengeli beslenme için iyi bir model oluştururken, aynı zamanda aile bireylerinin bir araya geldiği mutlu bir ortam da olmalıdır.


Okul öncesi dönemin bütün yaşamı şekillendirdiğine de dikkat çeken Şanlıer; “Okul öncesi dönemde çocuk için yemek yeme davranışı sosyalleşme için önem taşımaktadır. Özellikle yaşıtları ile vakit geçirmeleri besin tercihlerini etkileyebilmektedir. Yemek yeme çocuğun kendi sorumluluklarındadır. Okul öncesi çağda çocuklar evde annelerini, babalarını, bakıcılarını, diğer büyüklerini, okulda ise öğretmenlerini taklit ederler, anne, baba ve kardeşler, okul öncesi çağdaki çocuklar için iyi birer modeldir. Taklit etme ve cinsiyet farkındalığı bu dönemin özellikleri olup kız çocukları anneyi, erkek çocukları ise babayı taklit etmektedir. Bu nedenle anne ve babanın besin tercihleri çocuğun yaşam boyu sürecek beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı dönem olması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca çeşitli besinlere karşı kesin yanıtlar da bu dönemde gelişmektedir. Sebze ve meyveler genellikle sevilmez, süt tüketim miktarları azalır ve etin kolay çiğnenen şeklini tercih etmektedirler. Elleriyle kolay yiyebildikleri besinleri yemek isterler. Doğru seçilmiş besinler, destekleyici bir çevre içerisinde verildiğinde çocuğun gelişimine de katkı sağlamaktadır. Çünkü bu çağda çocuklar, gelişim hızlarının yüksek olmasına bağlı olarak vücut fonksiyonlarını kontrol etmeyi, diğer insanlarla ilişki kurmayı, sosyal davranışları öğrenmektedirler. İleriki yaşlardaki her türlü davranışın ve alışkanlıkların temelleri de atılmaktadır” diyerek ailelere hatırlatmada bulundu.


İştahsız çocuklara beslenme önerileri
İştahsızlığın herhangi bir hastalığa bağlı olmaması durumunda beslenmede yapılacak küçük değişiklikler iştahın ve besin tüketiminin artmasını sağlamaktadır.
Prof. Dr. Nevin Şanlıer; “Çocuğun besin seçmesinde en büyük etken aile bireylerinin besinlere karşı tutumudur. Çocuk aile içinde bir otorite olarak gördüğü babadan, yakın hissederek her türlü zorluğunu çözen anneden ve paylaşma duygularıyla birlikte kıskançlıkla yaklaştığı kardeşlerinden ve de sınırsız toleranslı anneanne, babaanne, dededen etkilenmektedir. Beğenilerinde ve isteksiz davranışlarında onların davranış biçimleri ön plândadır. Aynı zamanda oyun, çocuk için çok çekici olacağından yemek yemeyi unutabilmektedir. Çocuklar yemeklerini yemekten ziyade keşfetmek isterler” diyerek iştahsız çocuklar için bazı tavsiyelerde bulundu:
- Her çocuk farklı genetik ve bireysel özelliklere sahiptir. Kesinlikle anne ve babalar tarafından başka çocuklarla karşılaştırılmamalıdır.
- Çocuğun gerçekten tükettiği besinler tespit edilmelidir. Günlük tüketilen enerji, protein ve gerekirse diğer besin ögeleri hesaplanmalıdır.
- Çinko eksikliği iştahsızlığa yol açtığından kırmızı et, ıspanak, yer fıstığı, mantar, bezelye, fasulye ve barbunya gibi çinkodan zengin besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
- Birçok anne-baba çocuklarının vücut ağırlığı kazancı ve besin gereksinimleri konusunda gerçekçi olmayan beklentiler içindedir. Anne-babalar bu konuda bilgilendirilmelidir.
- Süt, meyve suyu, su, bitki çayı gibi içeceklerin tüketim sıklığı ve miktarı belirlenmelidir. Pek çok çocuk bir şeyler içmeyi, yemeğe tercih etmektedir ve kolayca doygunluk hissi duymaktadır. Böyle çocukların ailelerine, yemekten bir saat önce ve yemek sırasında çocuklarının sıvı alımını sınırlandırılmalıdır.
- Sütü fazla miktarda tüketen çocuklarda iştahsızlık dışında anemi ve kabızlık gibi sorunlar da görülebilmektedir. Ailelere günde iki su bardağı sütün yeterli olacağı anlatılmalıdır.
- Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak tek tip besinler yerine farklı çeşitte besinler sunulmalıdır.
- Yemek porsiyonları annenin kendi ölçüsüne göre değil çocuğun gereksinimine göre ayarlanmalıdır.
- Bir öğünde verilen besin reddedildiyse tamamen farklı bir besin denenmelidir.
- Ana öğünün yenmesi engelleyebileceği için ara öğünlerin küçük porsiyonlar şeklinde olmasına dikkat edilmelidir.
- Küçük miktarlarda/porsiyonlarda beslenmeli, ikinci kez istediklerinde ve halen aç iseler tabaklarına yemek eklenmelidir.
- Kendileri için yiyecek hazırlamaları ve servis yapmalarına izin verilmeli hatta teşvik edilmelidir.
- Herhangi bir nedenle ödül olarak şeker, çikolata ve tatlı türünden besinlerin verilmemesine veya parka götürme, gezdirme vb. şekilde ödüllendirilmemeye veya cezalandırmamaya özen gösterilmelidir.
- Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği şekilde hazırlanmalıdır.
- Sevmediği besinleri yemesi için ısrar edilmemelidir. Sabırlı olunmalı ve sofrada tartışılmamalıdır.
- Yemek saatlerinin çocuğun gününün hoş bir bölümü olmasına özen gösterilmelidir.
- Çocuklar söyleneni-anlatılanı değil, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne-baba ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin olumlu (tutarlı ve benzer) yeme davranışı içinde olmaları gerekmektedir.
- Geçici olarak bir yiyeceğe düşkünlük veya reddetme okul öncesi dönemde görülen yaygın bir sorundur. Normal gelişimin bir parçası olarak kabul edilen bu durum çocuğun bağımsızlığının bir ifadesidir.
- Reddetme durumunda ailelere çocuğu yemek konusunda zorlamanın doğru olmadığı, bunun sorunu kötüleştireceği bilinmektedir.
- Besinler ödül veya cezalandırma objesi olmamalıdır. Eğer bir besin reddedilirse bu sorun yapılmamalıdır. Reddettiği besin farklı bir zamanda tekrar denenmelidir. Okul öncesi çocuklar da yetişkinler gibi bazı besinleri sevmeyebilirler. Aile davranışları gözlemlenmelidir. Ailede bazı yiyecekler yetişkinler tarafından reddediliyor mu diye irdelenmelidir.
“Sağlığın korunması söz konusu olduğunda yaşam boyu devam ettirilecek yeterli ve dengeli beslenme kavramı kritik öneme sahiptir” diyen Prof. Dr. Şanlıer; “Anne karnından başlayarak yaşamın her döneminde yapılacak yeterli ve dengeli beslenme ile çocuklara kazandırılacak doğru beslenme alışkanlıkları yaşam kalitesinin artması için oldukça önemlidir” dedi.


Eğer ortada yeme davranışı ile ilgili bir sorun varsa bunun tek sebebi çocuk değildir.
Ayrıca çocukların karşılaştırmaya tabi tutulmaması ve iştahsız olduğu için suçlanmaması gerektiğine dikkat çeken Şanlıer, “Her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğu unutulmamalıdır. Oyun veya ödül-ceza yöntemiyle çocuklara besin yedirilmemelidir. Zira yemek yemek ve beslenme alışkanlığını kazanmak fizyolojik bir süreçtir. Hem çocuğun hem de ailenin sorunu birlikte çözmesinin gerekliliği herkes tarafından iyice kavranmalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
İki Otomobil Arasında Kaldı, Ölümden Döndü İki Otomobil Arasında Kaldı, Ölümden Döndü Bursa’nın Osmangazi ilçesinde meydana gelen kazada iki otomobilin arasında kalan..
Avcı Bayramı Başlıyor Avcı Bayramı Başlıyor Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Avcılık Atıcılık Olta Balıkçılığı ve Doğa Sporları..
Yeniköy, Turizmden Hak Ettiği Payı Alacak Yeniköy, Turizmden Hak Ettiği Payı Alacak Karacabey Belediyesi ve BUSKİ iş birliği ile ilçenin yazlık tatil beldesi Yenikö..
Sürücüsüz Minibüs Harekete Geçti, Çiğ Köfteciye Daldı Sürücüsüz Minibüs Harekete Geçti, Çiğ Köfteciye Daldı Bursa’da el freni çekilmeyen yolcu minibüsü, çiğ köfte dükkanına çarparak durabi..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'un zirve yürüyüşü devam ediyor Bursaspor'un zirve yürüyüşü devam ediyor TFF 1. Lig’in 31. haftasında Bursaspor Giresunspor'u deplasmanında 1-0 mağlup e..
Bursaspor'un test sonuçları negatif Bursaspor'un test sonuçları negatif Bursaspor'da uygulanan koronavirüs test sonuçlarının tamamı negatif çıktı...
İrfan Buz Bursasporda İrfan Buz Bursasporda Bursaspor, İrfan Buz ile sözleşme imzalandığını duyurdu. TFF 1. Lig ekiplerinde..
Metin Diyadin ile anlaşma sağlanamadı. Metin Diyadin ile anlaşma sağlanamadı. Metin Diyadin ile sözleşme detaylarındaki bazı pürüzler nedeniyle anlaşma sağlan..
  DÜNYA HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan günübirlik çalışma ziyareti için Katar’a geld..
Koronayı gördüler tekrar 'dost' oldular Koronayı gördüler tekrar 'dost' oldular Terör örgütü PKK/YPG operasyonları sebebiyle Türkiye’ye mesafe koyan AB ülkeleri..
Sirte'yi kontrol eden Libya'yı kazanır Sirte'yi kontrol eden Libya'yı kazanır "Libya’nın petrol ihracatının yüzde 60’ı Sirte'den yapılıyor. Cufra’da ise strat..
  EKONOMİ HABERLERİ
Cumhuriyet tarihinin en büyük HES açılışı Cumhuriyet tarihinin en büyük HES açılışı Millî Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde enerji ihtiyacını yerli ve yenilen..
Memur ve emeklilerin maaş zammı belli oldu Memur ve emeklilerin maaş zammı belli oldu Açıklanan enflasyon oranının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam o..
Yeme içme sektöründeki tüketicilerin yüzde 50'si endişeli ama umutlu Yeme içme sektöründeki tüketicilerin yüzde 50'si endişeli ama umutlu Araştırmaya göre; halkın yüzde 32'si aşı bulunana kadar dışarıdan yemek yemeyece..
Benzin ve Motorine İndirim Benzin ve Motorine İndirim Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına..
  SİYASET HABERLERİ
Bahçeli: 'Sosyal medya terörü insan ve toplum huzuruna kast etmektedir' Bahçeli: 'Sosyal medya terörü insan ve toplum huzuruna kast etmektedir' Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İnsan şerefine, ..
Barolarla ilgili değişiklik TBMM'de Barolarla ilgili değişiklik TBMM'de Barolarla ilgili kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.
MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Meclis Başkanlığı seçimi açıklaması MHP Genel Başkanı Bahçeli'den Meclis Başkanlığı seçimi açıklaması MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "TBMM başkan seçiminde Cumhur İttifakı’nın ger..
  SAĞLIK HABERLERİ
Son 24 saatte 16 kişi korona virüsten hayatını kaybetti Son 24 saatte 16 kişi korona virüsten hayatını kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı Türkiye günlük korona virüs tablosun..
Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsten 19 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de son 24 saatte koronavirüsten 19 kişi hayatını kaybetti Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 19 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini..
Bakan Koca son durumu paylaştı! İyileşen toplam hasta sayımız 180 bine yaklaştı Bakan Koca son durumu paylaştı! İyileşen toplam hasta sayımız 180 bine yaklaştı Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 20 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini..
Son 24 saatte korona virüsten 19 kişi hayatını kaybetti Son 24 saatte korona virüsten 19 kişi hayatını kaybetti Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 19 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini..
  EĞİTİM HABERLERİ
MEB okulların açılacağı tarihi açıkladı MEB okulların açılacağı tarihi açıkladı Milli Eğitim Bakanlığının 2020-2021 eğitim öğretim yılına dair açıklamalarda bul..
Ücretsiz ders kitapları öğrenci sıralarında yerini aldı Ücretsiz ders kitapları öğrenci sıralarında yerini aldı Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrencilere ücretsiz da..
ÖSYM Başkanı Aygün, 2020-KPSS Lisans başvurularının tarihini açıkladı ÖSYM Başkanı Aygün, 2020-KPSS Lisans başvurularının tarihini açıkladı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "2020-KPSS Lisans başvuruları 30 Haziran-13 ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 30 18 3 9 57 27 63 +30
2 Trabzonspor 30 17 3 10 68 33 61 +35
3 Sivasspor 30 15 6 9 50 33 54 +17
4 Galatasaray 30 14 6 10 49 29 52 +20
5 Beşiktaş 29 15 9 5 49 35 50 +14
6 Fenerbahçe 30 14 9 7 53 40 49 +13
7 Alanyaspor 30 13 8 9 53 33 48 +20
8 Göztepe 30 10 12 8 37 40 38 -3
9 Gaziantep FK 30 9 10 11 42 46 38 -4
10 Antalyaspor 30 9 11 10 35 48 37 -13
11 Kasımpaşa 30 10 14 6 44 51 36 -7
12 Gençlerbirliği 30 8 14 8 35 49 32 -14
13 Denizlispor 30 8 14 8 29 43 32 -14
14 Konyaspor 30 6 12 12 25 40 30 -15
15 Yeni Malatyaspor 30 7 15 8 43 46 29 -3
16 Çaykur Rizespor 30 8 17 5 31 50 29 -19
17 Kayserispor 29 7 15 7 33 64 28 -31
18 MKE Ankaragücü 30 5 15 10 27 53 25 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 32 17 6 9 43 26 60 +17
2 BB Erzurumspor 32 16 8 8 37 25 56 +12
3 Adana Demirspor 32 15 7 10 65 41 55 +24
4 Bursaspor 32 17 8 7 46 36 55 +10
5 Altay 32 13 7 12 46 35 51 +11
6 Akhisarspor 31 14 8 9 39 34 51 +5
7 Fatih Karagümrük 31 13 7 11 47 35 50 +12
8 Ümraniyespor 32 12 12 8 45 44 44 +1
9 Keçiörengücü 32 11 10 11 26 25 44 +1
10 Giresunspor 32 12 12 8 37 42 44 -5
11 Menemenspor 32 11 12 9 39 43 42 -4
12 Balıkesirspor 31 8 12 11 30 41 35 -11
13 İstanbulspor 31 7 11 13 41 40 34 +1
14 Altınordu 32 7 13 12 33 42 33 -9
15 Boluspor 31 5 11 15 26 37 30 -11
16 Osmanlıspor FK 32 7 16 9 37 52 27 -15
17 Adanaspor 32 3 17 12 29 50 21 -21
18 Eskişehirspor 31 7 18 6 34 52 12 -18
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 06/07/2020 Kayserispor vs Beşiktaş
 07/07/2020 Gençlerbirliği vs Fenerbahçe
 07/07/2020 Başakşehir FK vs Denizlispor
 08/07/2020 Sivasspor vs Yeni Malatyaspor
 08/07/2020 Trabzonspor vs Antalyaspor
 08/07/2020 Alanyaspor vs Galatasaray
 08/07/2020 Göztepe vs MKE Ankaragücü
 09/07/2020 Çaykur Rizespor vs Kayserispor
 09/07/2020 Beşiktaş vs Kasımpaşa
 09/07/2020 Gaziantep FK - Konyaspor Konyaspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Gaziantep FK yenilmez
 09/07/2020 Gaziantep FK - Konyaspor Gaziantep FK ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Gaziantep FK yenilmez
 12/07/2020 MKE Ankaragücü - Galatasaray Galatasaray ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  MKE Ankaragücü yenilmez
 12/07/2020 Denizlispor - Trabzonspor Trabzonspor ligdeki son 15 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 06/07/2020 Fatih Karagümrük vs Boluspor
 06/07/2020 Akhisarspor vs Balıkesirspor
 06/07/2020 Eskişehirspor vs İstanbulspor
 11/07/2020 Balıkesirspor vs Eskişehirspor
 12/07/2020 Adanaspor vs Hatayspor
 12/07/2020 Altay vs BB Erzurumspor
 12/07/2020 Altınordu vs Giresunspor
 12/07/2020 Boluspor vs Akhisarspor
 12/07/2020 Bursaspor vs Menemenspor
 12/07/2020 Bursaspor - Menemenspor Bursaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Bursaspor yenilmez
 12/07/2020 Boluspor - Akhisarspor Boluspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Boluspor yenilmez
 12/07/2020 İstanbulspor - Osmanlıspor FK Osmanlıspor FK ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  İstanbulspor yenilmez
 12/07/2020 İstanbulspor - Osmanlıspor FK İstanbulspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Osmanlıspor FK yenilmez
 12/07/2020 Altay - BB Erzurumspor Altay ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Altay yenilmez
 12/07/2020 Adanaspor - Hatayspor Adanaspor ligdeki son 12 maçında hiç kazanamadı  Hatayspor yenilmez
 12/07/2020 Ümraniyespor - Adana Demirspor Ümraniyespor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Ümraniyespor yenilmez
 12/07/2020 Keçiörengücü - Fatih Karagümrük Fatih Karagümrük ligdeki son 13 maçında hiç kaybetmedi  Fatih Karagümrük yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/04/2020 Kastamonuspor 0 - 0 Elazığspor
 19/04/2020 Elazığspor 0 - 0 Eyüpspor
 12/04/2020 Van Spor 0 - 0 Elazığspor
 05/04/2020 Elazığspor 0 - 0 Etimesgut Belediyespor
 29/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 0 Elazığspor
 22/03/2020 Elazığspor 0 - 0 Ankara Demirspor
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
LİNKLER
Yukarı