HABER AKIŞI

Çocuklarda Yaz İshaline Dikkat!

 Tarih: 08-08-2020 22:31:00
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Hüseyin Sevim, çocuklarda sıkça görülen yaz ishallerine karşı uyardı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Hüseyin Sevim, yaz döneminde çocuklarda görülen hastalıklara karşı aileleri uyardı. Dr. Hüseyin Sevim, çocuklarda yaz ishallerinin ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu belirterek “Yaz döneminde halk diliyle mide-bağırsak iltihabı dediğimiz akut gastroenterit ve cilt hastalıklarında artış görürüz. Akut gastroenteriti olanlar tekrarlayan kusma, yoğun ishal, bazı hastalarda ateş, karın ağrısı, iştahsızlık ve aşırı halsizlik şikayetleriyle bize başvuruyor. Akut gastroenterit genellikle ağızdan alınan bozuk gıda, kirli su ve hasta kişi ile yakın temasla bulaşıyor” dedi.

 


“İshali ya da kusmayı engelleyen ilaç kullanmayın”

Mikrobun ağız yoluyla mideye ulaşınca vücudun onu yok etmek istediğine dikkati çeken Dr. Sevim, şu bilgileri paylaştı: “Vücut ilk olarak mikrobu mide asidinde öldürür. Bunu başaramayınca kusma devreye girer. Mikrop veya toksin bağırsaklara ulaşınca da ishal oluşur. Bağırsak duvarında yara oluşunca da ateş belirtisi ortaya çıkar. Bizi rahatsız eden şikayetler aslında vücudun mikrop-toksini vücuttan uzaklaştırma-öldürme işlemidir. Hastalığa müdahale ederken bu durumu göz önünde bulundurmamız gerekir. Örneğin yoğun ishalle bağırsak toksini uzaklaştırmak isterken ishal kesici ilaç kullanmak veya mide kusma ile toksini atmak isterken kusma kesici ilaç kullanmak son derece yanlış uygulamadır. Fayda yerine zarar verir. Çünkü mikrobun veya toksinin vücuttan atılmasını engelleyip, kana karışmasına ve tüm vücuda yayılmasına yol açmış oluruz. Bu durum çok daha ciddi hastalıklara yol açar. Bizim yapmamız gereken bu dönemde destek tedavisi uygulamaktır.”

 


“Destek tedavi olmazsa ölüme kadar götürebilir”

Dr. Hüseyin Sevim, destek tedavisini ise şu şekilde açıkladı: “Hasta çocuk bu dönemde kusma ve ishal sonucu aşırı su, mineral, vitamin ve besin kaybeder. Bu kayıpları alabiliyorsa ağızdan, alamıyorsa damardan serum takarak takviye etmemiz gerekir. Önlem alınmazsa hızla kilo kaybeder, gözleri çöker, cilt esnekliğini kaybeder, ileri dönemde şok hatta ölüme kadar gidecek durumlar ortaya çıkabilir. Anne ve babalar bazen normal bir durumu ishal olarak da algılayabiliyor. İshal demek için günlük dışkı sayısının artması yani 3’ten fazla ve özellikle kıvamının sulu halde olması gerekir. Günlük dışkılama sayısı artmasına rağmen dışkı kıvamı normalse bu duruma ishal denmez.”

 


“İshalin en önemli ilacı anne sütü”

Enfeksiyon durumunda ebeveynlere büyük iş düştüğüne dikkati çeken Dr. Sevim, şu tavsiyelerde bulundu: “Bol sıvı vermelisiniz, ishali artırır düşüncesiyle ağızdan beslemeyi kesmeyiniz. Anne sütü ile beslenen bebeklerde emzirme sıklığını artırınız, anne sütü ishalin en önemli ilacıdır. Anne sütü almıyorsa her zamanki mamasına devam ediniz. Öğün sayısını artırıp aralarda su vermek gerekir. Doktorunuz size, çok su kaybı varsa ORS (Oral Rehidratasyon Sıvısı) denilen özel bir karışımı; ishal süresi uzamışsa ishalli bebekler için üretilmiş özel mamaları önerebilir. Ek gıdaya başlanan bebeklerde ve daha büyük çocuklarda yoğurt ishalli dönemde çok önemli bir besin kaynağıdır. Ayran şeklinde de verebilirsiniz. Az miktarda tuz atınız. İshalli dönemde mide hassasiyetinden dolayı çocuğunuz kusabilir. Bu nedenle sık sık az miktarda beslemelisiniz. Asla aç ve susuz bırakmayınız. Doktorunuza danışmadan antibiyotik başlamayınız.”

 


“Bu dönemde çiğ sebze, kepekli ekmek tüketilmemeli”

Dr. Hüseyin Sevim, ishal durumunda ailelerin tercih etmesi gereken besinleri de şöyle sıraladı: “Gıda seçerken sindirimi kolay, sıvı, yağsız, şekersiz gıdaları tercih etmek gerekir. Mesela kaynamış ılıtılmış su, açık çay, ıhlamur, kaynatılmış nane-limon suyu, portakal, şeftali, elma gibi taze sıkılmış meyve suları ve hafif tuzlu ayran yoğurt tüketilebilir. Ayrıca kabuğu soyulmuş muz, elma, şeftali, pirinç lapası, yayla çorbası, tarhana çorbası, haşlanmış patates ve yumurta, yağsız haşlama tavuk, dana eti ile az yağlı peynir çocuklara böyle durumlarda verilebilir. Ancak genel olarak aşırı yağlı, aşırı şekerli gıdalardan kaçınılmalı. Çikolata, cips, kraker gibi yağlı-şekerli market ürünleri, aşırı yağlı şekerli pastane ürünleri tercih edilmemeli. Aşırı yağlı, kızartma, ızgara şeklindeki besinler (patates kızartması, kebap gibi), hazır çorba, hazır meyve suyu, kola, çiğ sebze, kepekli ekmekten kaçınılmalı.”

 


“Ateş, baygınlık ve ağız kuruluğuna dikkat”

Kusma ve ishalin bağırsak iltihabı dışında başka hastalıklarında belirtisi olabileceğine değinen Dr. Sevim, şu durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerektiğini açıkladı: “Durdurulamayan yani 4-5 defa tekrarlayan kusmalar ile günde 8-10 defa çok sulu dışkılama durumunda doktora başvurulmalı. Ayrıca baygınlık, uykuya meyil, düşmeyen ateş, aşırı huzursuzluk, ağız ve dilde kuruluk, yemek yiyememe, su içememe ve dışkıda kan görülmesi durumu da ciddiye alınıp hemen hastaneye başvurulmalı. Öte yandan bağırsak iltihabından korunmak için öncelikle el temizliğine dikkat edilmeli. Özellikle alt değiştirdikten ve tuvaletten çıktıktan sonra sabunla eller iyice yıkanmalı. Bu alışkanlık çocuklara da kazandırılmalı. Kaynatılmış su veya hazır kapalı su kullanılmalı. Alınan sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalı. Hazırlanan besinler mümkünse tek öğünde bitirilmeli. Özellikle dışarda uzun süre beklemiş gıdaları vermemeye çalışın. Besinleri buzdolabında ve kapalı kaplarda saklayın. Biberon ve bardakları bulaşık halde uzun süre tutmayın. Cam ürünleri tercih edin. Güvendiğiniz markaları alın. Güvenilir yerlerden alışveriş yapın. Açıkta satılan gıdaları almayın.”

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
T2De İşler Rayına Girdi T2De İşler Rayına Girdi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistemi şehrin kuzeyi ile buluşturacak pro..
Demirtaşta Ulaşım Yatırımları Hız Kesmiyor Demirtaşta Ulaşım Yatırımları Hız Kesmiyor Daha çağdaş ve modern bir şehir için çalışmalarını sürdüren Osmangazi Belediyesi..
İtfaiyenin 306Ncı Yıl Gururu İtfaiyenin 306Ncı Yıl Gururu Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Teşkilatı’nın ku..
Sağlık Çalışanları Alkışları Bakanlık Yetkililerine İade Etti Sağlık Çalışanları Alkışları Bakanlık Yetkililerine İade Etti Bursa İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları, devlet erkanı tara..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursaspor Kulübünü Ziyaret Etti Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursaspor Kulübünü Ziyaret Etti Bursa Valisi Yakup Canbolat, Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’ni ziyaret ederek B..
Bursasporda Puan Silme Cezası Kapıya Dayandı Bursasporda Puan Silme Cezası Kapıya Dayandı Bursaspor Kulübü, 5 gün içerisinde 24 milyon lira bulamazsa-3 puan cezasıyla kar..
Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er'den  Önemli Açıklamalar Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er'den Önemli Açıklamalar Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er, “Sedat Dursun ve Kubilay Kanatsızkuş artı..
Ali Akman Değerine Değer Katıyor Ali Akman Değerine Değer Katıyor Bursaspor’un 18 yaşındaki futbolcusu Ali Akman, ilk 2 haftada attığı 2 golle far..
  DÜNYA HABERLERİ
NATO'dan Rusya'ya gönderme! Türk İHA'ları da kullanılacak... NATO'dan Rusya'ya gönderme! Türk İHA'ları da kullanılacak... Rusya’da düzenlenen Kafkas 2020 uluslararası tatbikatı devam ederken, Ukrayna’da..
Umre Ziyaretleri Kademeli Olarak Başlayacak Umre Ziyaretleri Kademeli Olarak Başlayacak Suudi Arabistan korona virüs önlemleri kapsamında yaklaşık 6 aydır durdurduğu um..
Japonya'dan insanlığı umutlandıran gelişme! Japonya'dan insanlığı umutlandıran gelişme! Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insana zarar vermeden yeni tip koronavirüsü..
Cemal Kaşıkçı cinayetinde kan donduran yöntem! Cemal Kaşıkçı cinayetinde kan donduran yöntem! Cemal Kaşıkçı cinayetinin perde arkasındaki tüm gelişmeler tek tek ortaya çıkıyo..
  EKONOMİ HABERLERİ
Serbest Piyasada Döviz Fiyatları Serbest Piyasada Döviz Fiyatları Dolar 7,6670 liradan, euro ise 8,9630 liradan güne başladı.
Motorine indirim geliyor Motorine indirim geliyor Motorinin litre fiyatında perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere 11 kuru..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Dolar 7,5700 liradan, euro ise 8,9840 liradan güne başladı.
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar Başkan Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar Başkan Recep Tayyip Erdoğan, video konferansla “75. Birleşmiş Milletler Genel Ku..
Üçlü Doğu Akdeniz zirvesi! Üçlü Doğu Akdeniz zirvesi! İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, üçlü zirvede, Türkiye-AB ilişki..
Başkan Erdoğan Merkel ve AB Konseyi Başkanı Michel ile görüşecek Başkan Erdoğan Merkel ve AB Konseyi Başkanı Michel ile görüşecek Başkan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Miche..
İletişim Başkanlığına yeni görev İletişim Başkanlığına yeni görev Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İletişim Başkanlığına "stratejik iletişim ve kr..
  SAĞLIK HABERLERİ
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz Uyardı! Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz Uyardı! Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Zatürre ve gr..
Bebeğinizde bu belirtiler varsa dikkat! Bebeğinizde bu belirtiler varsa dikkat! Uzmanlar, otizmli çocuklarda en sık görülen belirtiler hakkında bilgiler verdi...
Koronavirüs’te Son Durum Koronavirüs’te Son Durum Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 74 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini,..
Covid-19 gripten daha bulaşıcı Covid-19 gripten daha bulaşıcı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, Covid-19 (Sars-Cov 2) virüsünü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Yüz Yüze Eğitim Başlıyor... Yüz Yüze Eğitim Başlıyor... Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum program..
Ek kontenjana başvuracaklara ön lisans tavsiyesi Ek kontenjana başvuracaklara ön lisans tavsiyesi 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) yerleştirme sonuçları sonrası boş kalan..
AÖF kayıt yenileme ne zaman başlıyor? AÖF kayıt yenileme ne zaman başlıyor? Eğitimini açıköğretim üzerinden devam ettiren vatandaşlar, yeni dönem sınavların..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 2 2 0 0 5 1 6 +4
2 Alanyaspor 2 2 0 0 4 0 6 +4
3 Göztepe 2 1 0 1 6 2 4 +4
4 Fatih Karagümrük 2 1 0 1 5 2 4 +3
5 Beşiktaş 2 1 0 1 4 2 4 +2
6 Antalyaspor 2 1 0 1 3 1 4 +2
7 Hatayspor 2 1 0 1 2 0 4 +2
8 Fenerbahçe 2 1 0 1 2 1 4 +1
9 Kasımpaşa 2 1 1 0 2 1 3 +1
10 BB Erzurumspor 2 1 1 0 3 3 3 0
11 Sivasspor 2 1 1 0 2 3 3 -1
12 Kayserispor 2 1 1 0 1 2 3 -1
13 Konyaspor 1 0 0 1 0 0 1 0
14 Gaziantep FK 2 0 1 1 3 5 1 -2
15 Trabzonspor 2 0 1 1 1 3 1 -2
16 Gençlerbirliği 2 0 1 1 0 2 1 -2
17 Yeni Malatyaspor 2 0 1 1 1 4 1 -3
18 Denizlispor 2 0 1 1 1 5 1 -4
19 MKE Ankaragücü 1 0 1 0 1 2 0 -1
20 Çaykur Rizespor 2 0 2 0 1 4 0 -3
21 Başakşehir FK 2 0 2 0 0 4 0 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 Ankara Keçiörengücü 2 2 0 0 3 0 6 +3
2 Samsunspor 2 1 0 1 3 0 4 +3
3 Adana Demirspor 2 1 0 1 4 2 4 +2
4 Adanaspor 2 1 0 1 1 0 4 +1
5 Tuzlaspor 2 1 0 1 1 0 4 +1
6 Balıkesirspor 2 1 1 0 3 2 3 +1
7 Bursaspor 2 1 1 0 3 3 3 0
8 Altınordu 2 1 1 0 2 2 3 0
9 Bandırmaspor 2 1 1 0 2 2 3 0
10 İstanbulspor 2 1 1 0 2 2 3 0
11 Ankaraspor 2 1 1 0 1 2 3 -1
12 Ümraniyespor 2 1 1 0 2 4 3 -2
13 Altay 2 0 1 1 1 2 1 -1
14 Boluspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
15 Akhisarspor 2 0 1 1 0 1 1 -1
16 Eskişehirspor 2 0 1 1 0 1 1 -1
17 Giresunspor 2 0 1 1 2 4 1 -2
18 Menemenspor 2 0 1 1 1 3 1 -2
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 1 1 0 0 4 1 3 +3
2 Mamak FK 1 1 0 0 3 0 3 +3
3 Serik Belediyespor 1 1 0 0 2 0 3 +2
4 Etimesgut Belediyespor 1 1 0 0 1 0 3 +1
5 Sakaryaspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
6 Turgutluspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
7 Karacabey Belediyespor 1 0 0 1 1 1 1 0
8 Kastamonuspor 1 0 0 1 1 1 1 0
9 Kırklarelispor 1 0 0 1 1 1 1 0
10 Sivas Belediyespor 1 0 0 1 1 1 1 0
11 Tarsus İdman Yurdu 1 0 0 1 1 1 1 0
12 Van Spor 1 0 0 1 1 1 1 0
13 Bayburt Özel İdare Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Elazığspor 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Bodrumspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
16 Kırşehir Belediyespor 1 0 1 0 0 1 0 -1
17 1922 Konyaspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
18 Pendikspor 1 0 1 0 0 2 0 -2
19 Pazarspor 1 0 1 0 1 4 0 -3
20 Kardemir Karabükspor 1 0 1 0 0 3 0 -3
Takım O G M B A Y P AV
1 1928 Bucaspor 1 1 0 0 3 1 3 +2
2 Fatsa Belediyespor 1 1 0 0 2 0 3 +2
3 Artvin Hopaspor 1 1 0 0 2 1 3 +1
4 Çankaya FK 1 1 0 0 1 0 3 +1
5 Diyarbekirspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
6 Arnavutköy Belediye 1 0 0 1 2 2 1 0
7 Belediye Derincespor 1 0 0 1 2 2 1 0
8 Kemerspor 2003 1 0 0 1 1 1 1 0
9 Payasspor 1 0 0 1 1 1 1 0
10 Yeşilyurt Belediyespor 1 0 0 1 1 1 1 0
11 1877 Alemdağspor 1 0 0 1 1 1 1 0
12 Edirnespor 1 0 1 0 1 2 0 -1
13 Kızılcabölükspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 Manisaspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
15 Ofspor 1 0 1 0 1 3 0 -2
16 Nevşehir Belediyespor 1 0 1 0 0 2 0 -2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/09/2020 Fatih Karagümrük vs Başakşehir FK
 26/09/2020 Kayserispor vs BB Erzurumspor
 26/09/2020 Göztepe vs Gaziantep FK
 26/09/2020 Hatayspor vs Kasımpaşa
 26/09/2020 Trabzonspor vs Yeni Malatyaspor
 27/09/2020 Çaykur Rizespor vs Alanyaspor
 27/09/2020 Konyaspor vs Beşiktaş
 27/09/2020 Sivasspor vs MKE Ankaragücü
 27/09/2020 Galatasaray vs Fenerbahçe
 28/09/2020 Antalyaspor vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/09/2020 Adanaspor vs Ankara Keçiörengücü
 26/09/2020 Ümraniyespor vs İstanbulspor
 26/09/2020 Akhisarspor vs Balıkesirspor
 26/09/2020 Bursaspor vs Giresunspor
 27/09/2020 Bandırmaspor vs Samsunspor
 27/09/2020 Ankaraspor vs Adana Demirspor
 27/09/2020 Altay vs Eskişehirspor
 28/09/2020 Boluspor vs Altınordu
 28/09/2020 Menemenspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/09/2020 Elazığspor vs Serik Belediyespor
 26/09/2020 Pazarspor vs Tarsus İdman Yurdu
 26/09/2020 Van Spor vs Kırklarelispor
 26/09/2020 Kırşehir Belediyespor vs Etimesgut Belediyespor
 26/09/2020 Mamak FK vs Turgutluspor
 26/09/2020 Bodrumspor vs Kastamonuspor
 26/09/2020 Karacabey Belediyespor vs 1922 Konyaspor
 26/09/2020 Pendikspor vs Kardemir Karabükspor
 26/09/2020 Sakaryaspor vs Eyüpspor
 04/10/2020 Van Spor vs Sivas Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/09/2020 Çankaya FK vs Yeşilyurt Belediyespor
 26/09/2020 Fatsa Belediyespor vs Kızılcabölükspor
 26/09/2020 Ofspor vs 1877 Alemdağspor
 26/09/2020 Kemerspor 2003 vs Artvin Hopaspor
 26/09/2020 Payasspor vs Arnavutköy Belediye
 26/09/2020 Belediye Derincespor vs Manisaspor
 26/09/2020 Edirnespor vs Nevşehir Belediyespor
 26/09/2020 Diyarbekirspor vs 1928 Bucaspor
LİNKLER
Yukarı