HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

 Tarih: 10-01-2019 15:18:43
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geçtiğimiz 16 yıla baktığımızda kültür sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım. Kültür ve sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum. İnşallah yeni dönemde bu eksiğimizi giderecek, ülkemizde kültürü, sanatı, mimarı şehirciliği hak ettiği yere getireceğiz” dedi.

2018 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödüle layık görülen Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Ara Güler Müzesinin ödüllerini verdi. Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti Ödülü'nü Amir Ateş, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Ara Güler Müzesi Ödülü'nü ise Ferit Şahenk aldı. Tek parti döneminde ecdadın pek çok mirası gibi müziğin de köhnemiş bir zihniyetin ürünü olarak yaftalanarak yok edilmeye çalışıldığını belirten Erdoğan, “Rahmetli Menderes diğer pek çok alanda olduğu gibi müziğimiz üzerindeki yasakları da kaldırarak milletin adamı olduğunu göstermiştir. Ödül vereceğimiz sanat kurumumuzun isminin başına, cemiyetin çalışmalarına yarım asırlık bir ömrü adayan Emin Ongan’ın eklenmiş olmasını bir vefa örneği olarak adlandırıyorum” diye konuştu. 


Aral Güler’in kendisi ile son yıllarda sıkça görüşme imkanı bulduğunu söyleyen Erdoğan, “Kendisi hayatını fotoğraf makinesi vizörünün arkasında geçirmiş, ülkesini ve dünyayı çok daha geniş bir bakış açısı ile değerlendirmiş bir sanat insanıdır. Gerçi Ara Güler kendisinin sanatçı olarak sıfatlandırılmasına itiraz eder, sadece foto muhabiri olduğunu söylerdi. Bizler onun fotoğrafları ile ortaya koyduğu ürünlerin gerisindeki ruhu görüp anlayabilen kişiler olarak kendisini sanatçı olarak sıfatlandırmaktan onur duyuyoruz” şeklinde konuştu. 

“Mal varlığımızı korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanatın gücüne ihtiyacımız var” 
İnsanların manevi doyumunu ihmal etmiş, sadece maddi varlıklarla hüküm süren toplumların tarihte kalıcı izler bırakamadıklarını kaydeden Erdoğan, “Bir milletin eğer estetik zevki yoksa o ülkedeki diğer çalışmaların arzu edilen neticelere ulaşması mümkün değildir. Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin üretilmesi zordur. Bir ülkenin gelişmiş bir mimari anlayışı yoksa o ülkedeki üst yapının özgün bir ruh yansıtması beklenemez. Tarihteki kadim medeniyetlerin ve büyük medeniyetlerin ortak özellikleri kültür ve sanat alanında önemli değerler üretmiş olmalarıdır. Kültür ve sanata önem veren devletler sadece dönemlerinde itibar kazanmakla kalmıyor, tarihin sayfalarında kadim bir medeniyet olarak kaydediliyor. Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere coğrafyamızda kurduğumuz devletlerin bugüne ulaşan izleri, medeniyetimizin ve kültürümüzün bu topraklara vurulmuş birer mühürleri gibidir. Devraldığımız bu büyük medeniyet hazinesi ile yakışır şekilde davranmak, kültür, sanat ve mimari alanda altına imza atacağımız yeni eserlerle ecdada layık, evlada da örnek olmaktır. Nasıl adlandırılmış olursa olsun, hangi akıma mensup bulunursa bulunsun coğrafyamızın birikimini değere dönüştüren, milletimizin hayat tecrübesini abideleştiren sanat eserleri yeryüzündeki varlığımızı daha da anlamlı kılmıştır. Hangi sanat dalında olursa olsun devletimize düşen nitelikli üretimi desteklemek, bu üretimin küresel ölçekte paylaşımını sağlamaktır. Çoğumuzun popüler kültür ürünü diye burun kırdığı üretimlerin, bunu üreten milletler adına dünyada nasıl bir nüfuz oluşturduğunu daha iyi anlıyoruz. Milletler için diplomasiyle, askeri güç ile ekonomik güç ile kazanılamayacak başarılar bir müzik eseri, bir edebiyat eseri, sinema eseri ile kazanılmaktadır. İletişimin hızının baş döndürdüğü günümüzde kültür ve sanatın etkileme gücü geçmiş zamanlarla kıyaslanamayacak kadar önemli hale gelmiştir. Bize göre bu topraklardaki birlik, beraberlik, muhabbetin gerisinde kültür ve sanat alanındaki eşsiz zenginliğimiz ve hazinelerimiz bulunuyor. Mal varlığımızı korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanatın gücüne, etkisine, kapsayıcılığına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

“Kültür ve sanat alanında da büyük işlere, çalışmalara imza attık” 
Gençlik yıllarında kültür ve sanat faaliyetlerinin çok önemli bir yer tuttuğunu ve sorumluluk üstlendiği her yerde bu konuya ehemmiyet verdiğini belirten Erdoğan, “Kültür ve sanat alanında da büyük işlere, çalışmalara imza attık. Hükümetlerimiz döneminde de kültür sanat alanına özel önem verdik, projeleri himaye ettik. Kültür ve sanat insanlarımızla istişare halinde olmaya, birikimlerinden istifade etmeye ihtimam gösterdik. Geçtiğimiz 16 yıla baktığımızda kültür sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım. Kültür ve sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum. İnşallah yeni dönemde bu eksiğimizi giderecek, ülkemizde kültürü, sanatı, mimarı şehirciliği hak ettiği yere getireceğiz” dedi. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
BTSO Mutfak Akademi’ye Tam Not BTSO Mutfak Akademi’ye Tam Not Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından hizmet sektörüne vasıflı eleman..
Zehir Tacirlerinden Operasyon Zehir Tacirlerinden Operasyon Bursa’da yapılan uyuşturucu operasyonun gözaltına alınan şüpheliler, adliyeye se..
Bursa'da Sahte HGS Sitesi... Bursa'da Sahte HGS Sitesi... Bursa’da yaşayan bir kişi internet sitesi üzerinden HGS yüklemesi yaparken dolan..
Bursa'da Korkunç Kaza! Bursa'da Korkunç Kaza! Bursa'da kontrolden çıkan otomobil 120 kilometre hızla yol kenarında bulunan bir..
  BURSASPOR HABERLERİ
Mesut Mestan Mazbatasını Aldı Mesut Mestan Mazbatasını Aldı Bursaspor'da dün yapılan olağanüstü seçimli genel kurulda başkan olarak seçilen ..
Mesut Mestan'dan  Açıklama Mesut Mestan'dan Açıklama Bursaspor’un yeni Başkanı Mesut Mestan, bir önceki başkan Ali Ay’a futbolcu satm..
Yeni Başkan Mesut Mestan Yeni Başkan Mesut Mestan Bursaspor'da gerçekleşen olağanüstü genel kurulda, tek aday olarak seçime giren ..
Bursaspor'da kriz büyüyor Bursaspor'da kriz büyüyor Bursaspor Kulüp Başkanı Ali Ay ve yöneticilerinin alacaklarına karşılık Bursasp..
  DÜNYA HABERLERİ
Putin'den Savaş Hazırlığı Emri Putin'den Savaş Hazırlığı Emri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başkomutan sıfatıyla Rusya ordusuna savaş h..
Dışişleri Bakanlığı'ndan Kınama Dışişleri Bakanlığı'ndan Kınama Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya’nın Amhara Bölgesi Hükümetine yönelik gerçekleştir..
“Filistin satılık değildir” “Filistin satılık değildir” Filistinli yetkililer, ABD'nin İsrail-Filistin meselesine çözüm iddiasıyla hazır..
Trump'dan Şoke Eden Açıklama Trump'dan Şoke Eden Açıklama ABD Başkanı Donald Trump: 'Saldırıdan 10 dakika önce durdurdum.
  EKONOMİ HABERLERİ
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,7390 liradan, euro ise 6,5340 liradan haftaya başladı. ..
Avrasya Tünelinden Önemli Katkı Avrasya Tünelinden Önemli Katkı Avrasya Tüneli, 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 300 milyon TL gelir el..
Dolar'ın Ateşi Düşüyor! Dolar'ın Ateşi Düşüyor! ABD, resmen faiz indirimine gideceğini açıkladı. İçeride dolar 5,74’e, faizler y..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,87 liradan, euro ise 6,5720 liradan güne başladı.
  GÜNDEM HABERLERİ
Yüzde 80 Azaldı Yüzde 80 Azaldı Türkiye’de ‘Sıfır Atık’ uygulaması ile başlayan poşetlerin ücretlendirilmesinden..
Hakaret Etmek Boşanma Sebebi... Hakaret Etmek Boşanma Sebebi... Yargıtay Hukuk Genel Kurulu; bir temyiz başvurusunda, eşe 'salak, manyak, koca k..
Yargıtay'dan Annelere Müjde! Yargıtay'dan Annelere Müjde! İşverenin kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmemesinin işçi tarafından haklı fe..
Milyonlarca Hastayı İlgilendiriyor Milyonlarca Hastayı İlgilendiriyor Yargıtay, ameliyat sonrası hastanın durumunu takip etmeyen operatör doktorun 'gö..
  SİYASET HABERLERİ
Çavuşoğlu:Mümkün Değil! Çavuşoğlu:Mümkün Değil! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil''..
Bakan Akar'dan Siyasi Partilere Ziyaret Bakan Akar'dan Siyasi Partilere Ziyaret Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP, MHP ve İYİ Parti genel başkanlarını ziyar..
YSK Başkanı Sadi Güven: YSK Başkanı Sadi Güven: YSK Başkanı Güven açıklamalarda bulundu.
  SAĞLIK HABERLERİ
Klima Hastalık Saçıyor Klima Hastalık Saçıyor Uzmanlar, sıcak ve bunaltıcı havalarda serinlemek için vazgeçilmez olan klimalar..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Doruk Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Çiğdem Şen, 21 Haziran Dünya ALS Günü ves..
Çocuklarda Beslenmeye Dikkat! Çocuklarda Beslenmeye Dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gönül Tuba Ciğerli, çocukların öğün saatlerinin de..
Pet Şişeler Tehlike Saçıyor! Pet Şişeler Tehlike Saçıyor! Havaların ısınmasıyla suya olan ihtiyaç daha da artıyor. İnsanların yanında su t..
  EĞİTİM HABERLERİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı