HABER AKIŞI

Dünya İznike Göçüyor

 Tarih: 12-08-2020 21:35:00
2020 yılında İznik’in ev sahipliğinde yapılması planlanan ancak Dünyayı kasıp kavuran yeni tip korona virus salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen 4’üncü Dünya Göçebe oyunlarının protokol imza töreni İznik’te Gençlik ve spor bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’in katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bursa’da bu organizasyona ev sahipliği yapmak medeniyetlerin açıkçası en büyük sembollerinden bir tanesi. Cihan devletinin başkenti Bursa. İlklerin şehri Bursa’’ dedi. Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise alışa geldiğimiz spor endüstrisine yeni bir soluk getiren geleneksel sporların artık kültürün zenginlik olarak kabul edilmesini savunan, çevre dostu insan dostu bir spor anlayışını tesis etmeye çalışan taze bir soluk’’ olduğunu söyledi.

Orta Asya’daki geleneksel sporların ve Türk kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlenen ve Dünya genelinde 100 ülkeden 3 bine yakın sporcunun katılacağı 4.Dünya Göçebe Oyunları İznik / Türkiye 2021 ayağının protokolü İznik ilçesindeki Yeşil Cami ve Türk İslam Eserleri Müzesi ile Kutbuttini İznik’ i Hazretlerinin Türbesinin bulunduğu meydanda törenle yapıldı. Gerçekleştiğinde 1.5 milyon katılım ve 150 bin turist gelmesi beklenen Göçebe Oyunlarının protokol imza törenine de vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Tören öncesi konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Organizasyonu Bursa’da yapmanın medeniyetler açısından farklı bir özelliği bulunduğunu belirterek, "Bursa’da bu organizasyona ev sahipliği yapmak medeniyetlerin açıkçası en büyük sembollerinden bir tanesi. Cihan devletinin başkenti Bursa, ilklerin şehri Bursa, İznik’te tabi bu anlamda önemli bir misyonu bir sembolü temsil eden beldemiz. O yüzdendir ki Dünya Göçebe Oyunları bu zenginliğin tüm Dünya’ya tanıtılması açısından Bursa ve İznik’imiz açısından çok önemli bir misyonu da taşıyacak" dedi. Kasapoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Biliyorsunuz, salgından dolayı bu yıl gerçekleşmesi beklenen organizasyonunuzun vaktinde yapılmasını imkansız hale getirdi. Ama inşallah önümüzdeki yıl 4’üncüsü gerçekleşecek olan Dünya Göçebe Oyunlarını hep birlikte ne güzel şekliyle icra edeceğiz. Bu organizasyona ev sahipliği yapmak ve bu heyecanı yaşamak bizler için hem gurur hemde mutluluk vesilesidir. Göçebe oyunları Türk Dünyasının önemli bir mirası ve geleneksel spor dallarımız mili geleneğimizin en özel en zengin unsurları arasında yer alıyor. Ecdadımızın kıymetli emaneti olan bu mirasa sahip çıkmak bizim en önemli mesuliyet alanlarımızdan bir tanesidir. Ben ülkemizde özellikle gençlerimiz arasında geleneksel spor dallarının yaygınlaşmasına verdikleri destek ve değerlerine karşılık olarak Dünya Etno Spor Konfederasyonu başkanı Bilal beye teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Dünya Etno Spor Konfederasyonunun bu bütünleştirici misyonu geleneksel spor dallarımızın bir stratejik eksen üzerinde geliştirilmesi noktasında çok önemli bir misyonu ifade ediyor. Bizde bakanlık olarak kurumlarımızla birlikte çalışma ekibimizle konfederasyonumuzun güçlü bir şekilde yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Özümüzü geleneğimizi, değerlerimizi yaşatmak ve ilelebet payidar kılmak bizler için hakikaten onurlu bir görev önemli bir sorumluluktur. Bu organizasyonu tabii ki de bakanlığımıza bağlı olan geleneksel spor dallarının Dünya Etno Spor Konfederasyonu yerel yönetimlerimiz, Bursa Büyükşehir Belediyemiz, İznik Belediyemiz ve diğer tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte gerçekleştiriyoruz. Ben bu anlamda katkısı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Ülke olarak her alanda ispat ettiğimiz adeta organizasyonları sportif olsun diğer alanlarda olsun hem sıcak ev sahipliğimizle, hemde her alanda profesyonel olarak sunduğumuz hizmet kalitesiyle en güzel şekliyle bugüne kadar icra ettiğimiz gibi inşallah bunu da yine en mükemmel şekilde ev sahipliğiyle icra edeceğiz’’ dedi.

Göçebe Oyunları, spora yeni soluk getirecek

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ise Göçebe Oyunlarının sportif faaliyetlere yeni ve taze bir soluk getirdiğini belirterek, "Gerçekten geleneksel oyunlar anlamında Dünya Göçebe Oyunları dünyaya yeni bir taze soluk getiriyor. Alışa gelmiş spor endüstrisinin artık dopingden, şikeden ve ticari kazançtan sıyrılıp gençlerin gelişimlerini hedeflemeyi ıskalamakta olan geleneksel yani alışa geldiğimiz spor endüstrisine yeni bir soluk getiren geleneksel sporlar artık kültürün zenginlik olarak kabul edilmesini savunan, çevre dostu insan dostu bir spor anlayışını tesis etmeye çalışan taze bir soluk. Biz bu anlamda Dünya Etno Spor Konfederasyonu olarak yaptığımız bütün çalışmalar da kamu otoritesinin geleneksel sporların güçlenmesini hedefliyoruz’’ dedi.

Göçebe Oyunlarının başta Bursa ve İznik olmak üzere Türkiye’ye çok şey katacağını belirten Bilal Erdoğan, "Bu sene İznik’de yapılacak olan Göçebe Oyunlarımız inanıyorum ki bir kere İznik gibi ülkemizin değer şehrine çok büyük bir çekicilik katacaktır. Bununla birlikte cazibe katacak bu anlamda İznik’te olması önemli. Bütün bir İznik’in hitap ettiği kültür coğrafyası için önemli. Öbür taraftan biz bu 4. Dünya Göçebe Oyunları vesilesiyle Türk Konseyimizin kurumsal yapısı içerisinde Dünya Göçebe Oyunlarının kurumsal işlemselliğiyle ilgili bir birimin meydana gelmesini ümit ediyoruz. Böylelikle Dünya Göçebe Oyunları iki sene de bir farklı Ülkelerde oldukça Türk Konseyi Bünyesinde bunu uzmanlığının kurumsal olarak vara olmasını arzu ediyoruz. Bizde Dünya Etno Spor Konfederasyonu olarak bütün uzmanlarımız ve ekibimizle katkı sağlayacağız. Daha ileri taşımaya çalışacağız. Kırgızistan’da bu oyunlar Islık Gölü’nün yanı başında yapılıyordu, İznik’te belki İznik Gölü’nün yanındayız ama İznik’in Orhangazi tarafında biliyorsunuz Kırgızistan’dan gelen Kırgız savaşçılarının büyük bir desteği ve katkısı olmuş. Bugün İznik’te bulunan Kırgızlar Türbesi’de 700 yıl önce oluşan birlikteliğin simgesi. Bu anlamda Kırgızistan’dan İznik’e bu oyunların gelmesi sadece bir gölün devamı değil ayrıca bu tarihi yakınlığın tarihi omuz omuza vermişliğin bir göstergesi onun içinde ayrıca sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza İznik’i seçmelerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah aşağı yukarı 13-14 ay sonra İznik’te muhteşem bir organizasyonu hep birlikte izleyeceğiz" dedi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev de yaptığı konuşmada, "Türk Tarihinde önemli bir yer olan İznik’te gerçekleşecek. Daha öncede olduğu gibi dünya genelinden büyük bir katılım olacağına inanıyorum. Göçebe oyunlarının düzenlenmesi fikri ilk kez Trük konseyi zirvesinde gündeme geldi. 2012 yılında düzenlenen Türk Konseyinde Kırgız Cumhuriyeti tarafından gündeme getirilen bu fikri Türkiye tarafından da güçlü bir şekilde desteklendi. Nitekim 4.Dünya Göçebe Oyunlarının Türkiye’de düzenlenmesi kararı 2018 yılında alındı. Bildiğiniz gibi 4.Dünya Göçebe Oyunlarının ilk üç ayağı Kırgızistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin sahip olduğu tecrübe ve fiziki imkanlarıyla göçebe oyunlarını yukarıya taşıyacağına olan inancımız tamdır’’ dedi.

Törene katılan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, "Öncelikle tüm İznikli vatandaşlarımız önünde sizlere teşekkür ediyorum. Sizlere çok büyük bir teşekkür borçluyuz. İnanıyorum ki 3 milyon nüfusu olan ilklerin şehri olan Bursa’mız daha da fazlasını hak ediyor. Özellikle İznik ilçemizde olmanız sebebiyle, bu projenin İznik’te gerçekleştirilmesi tekrardan teşekkür ediyorum" diye konuştu. Protokolün imzalanmasının ardından törene katılanlar toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Zeytin Sezonu Öncesi Komisyon Toplandı Zeytin Sezonu Öncesi Komisyon Toplandı Türkiye’nin sofralık zeytin ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Bursa, 2020-20..
İtfaiyede 306. Yıl Gururu İtfaiyede 306. Yıl Gururu Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, itfaiye teşkilâtının kuruluşunun 306’n..
Yılmaz Gönüllere Dokunuyor Yılmaz Gönüllere Dokunuyor Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, vatandaşların sesine kulak vermek için â..
Büyükşehirden Öğrencilere Hijyen Seti Büyükşehirden Öğrencilere Hijyen Seti Koronavirüs salgını sürecinde ertelenen yüz yüze eğitimin başladığı hafta öğrenc..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Erden Serdar Özkan Açıklaması Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Erden Serdar Özkan Açıklaması Tuzlaspor maçı öncesi açıklamalar yapan Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er, “..
Tuzlaspor-Bursaspor maçını hakem Turgut Doman yönetecek Tuzlaspor-Bursaspor maçını hakem Turgut Doman yönetecek Bursaspor’un deplasmanda oynayacağı Tuzlaspor maçını Eskişehir bölgesinden hakem..
Bursasporda Zemin Sıkıntısı Bursasporda Zemin Sıkıntısı Bursaspor’da saha zemini sıkıntısı yaşanıyor. Yeşil beyazlı futbolcular idmanlar..
  DÜNYA HABERLERİ
. . Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Ermenistan, Dağlı..
Rusya'dan Azerbaycan ve Ermenistan'a Moskova'da görüşme çağrısı Rusya'dan Azerbaycan ve Ermenistan'a Moskova'da görüşme çağrısı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanla..
Suudi Arabistan yeni umre tedbirlerini açıkladı! Suudi Arabistan yeni umre tedbirlerini açıkladı! Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 6 ay ara verilen ve 4..
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Berat Albayrak Müjdeyi Verdi: Başarılı Memura Ödül!. Bakan Berat Albayrak Müjdeyi Verdi: Başarılı Memura Ödül!. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı kapsa..
Artık Vergi Alınmayacak Artık Vergi Alınmayacak Türk Lirası mevduatta yıl sonuna kadar 1 yılın üstünde mevduat yapanlardan vergi..
Bakan Albayrak 'Yeni Ekonomi Programı'nı Açıkladı Bakan Albayrak 'Yeni Ekonomi Programı'nı Açıkladı Yeni Ekonomi Programı 2021-2023 Lansman Toplantısı'nda konuşan, Hazine ve Maliy..
Türkiye'nin Gücü: Her Şeye Yeteriz Türkiye'nin Gücü: Her Şeye Yeteriz Yeni emekliler en az bin 500 lira maaşla birlikte, yıllık 2 bin lira ikramiye ve..
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar Başkan Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda önemli açıklamalar Başkan Recep Tayyip Erdoğan, video konferansla “75. Birleşmiş Milletler Genel Ku..
Üçlü Doğu Akdeniz zirvesi! Üçlü Doğu Akdeniz zirvesi! İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, üçlü zirvede, Türkiye-AB ilişki..
Başkan Erdoğan Merkel ve AB Konseyi Başkanı Michel ile görüşecek Başkan Erdoğan Merkel ve AB Konseyi Başkanı Michel ile görüşecek Başkan Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Miche..
İletişim Başkanlığına yeni görev İletişim Başkanlığına yeni görev Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İletişim Başkanlığına "stratejik iletişim ve kr..
  SAĞLIK HABERLERİ
Paketlenen Baharatlara Dikkat! Paketlenen Baharatlara Dikkat! Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında restoranlar ve gıda işletmelerinde ..
Omuz sıkışma sendromunda tedavi yöntemleri Omuz sıkışma sendromunda tedavi yöntemleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Dr. Berrin Akpınar, omuz sıkışma sendromu h..
Görme Kusurları Tarih Oluyor Görme Kusurları Tarih Oluyor Akıllı göz mercekleriyle görme kusurlarından ve gözlüklerden kurtulmanın mümkün ..
  EĞİTİM HABERLERİ
Bakan Selçuk'tan Velilere Sesleniş Bakan Selçuk'tan Velilere Sesleniş Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA derslerinin ekran görüntülerinin alınması h..
Üniversiteler Açılacak mı? Üniversiteler Açılacak mı? Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversitelerin açılması konusunda, “Sağlık Bakanlı..
Yüz Yüze Eğitim Başlıyor... Yüz Yüze Eğitim Başlıyor... Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum program..
Ek kontenjana başvuracaklara ön lisans tavsiyesi Ek kontenjana başvuracaklara ön lisans tavsiyesi 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) yerleştirme sonuçları sonrası boş kalan..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fatih Karagümrük 3 2 0 1 7 2 7 +5
2 Alanyaspor 3 2 0 1 5 1 7 +4
3 Galatasaray 3 2 0 1 5 1 7 +4
4 Antalyaspor 3 2 0 1 4 1 7 +3
5 Hatayspor 3 2 0 1 3 0 7 +3
6 BB Erzurumspor 3 2 1 0 6 4 6 +2
7 Göztepe 3 1 0 2 8 4 5 +4
8 Fenerbahçe 3 1 0 2 2 1 5 +1
9 Konyaspor 2 1 0 1 4 1 4 +3
10 Trabzonspor 3 1 1 1 4 4 4 0
11 Beşiktaş 3 1 1 1 5 6 4 -1
12 Sivasspor 3 1 1 1 2 3 4 -1
13 Kasımpaşa 3 1 2 0 2 2 3 0
14 Kayserispor 3 1 2 0 2 5 3 -3
15 Gaziantep FK 3 0 1 2 5 7 2 -2
16 MKE Ankaragücü 2 0 1 1 1 2 1 -1
17 Gençlerbirliği 2 0 1 1 0 2 1 -2
18 Çaykur Rizespor 3 0 2 1 2 5 1 -3
19 Yeni Malatyaspor 3 0 2 1 2 7 1 -5
20 Denizlispor 3 0 2 1 1 6 1 -5
21 Başakşehir FK 3 0 3 0 0 6 0 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 3 2 0 1 7 3 7 +4
2 Tuzlaspor 3 2 0 1 6 2 7 +4
3 Ankara Keçiörengücü 3 2 0 1 3 0 7 +3
4 İstanbulspor 3 2 1 0 5 3 6 +2
5 Altınordu 3 2 1 0 4 3 6 +1
6 Samsunspor 3 1 0 2 5 2 5 +3
7 Adanaspor 3 1 0 2 1 0 5 +1
8 Altay 3 1 1 1 7 2 4 +5
9 Akhisarspor 3 1 1 1 2 1 4 +1
10 Bandırmaspor 3 1 1 1 4 4 4 0
11 Giresunspor 3 1 1 1 4 5 4 -1
12 Bursaspor 3 1 2 0 4 5 3 -1
13 Balıkesirspor 3 1 2 0 3 4 3 -1
14 Ankaraspor 3 1 2 0 2 5 3 -3
15 Ümraniyespor 3 1 2 0 3 7 3 -4
16 Boluspor 3 0 2 1 2 4 1 -2
17 Menemenspor 3 0 2 1 3 8 1 -5
18 Eskişehirspor 3 0 2 1 0 7 1 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Turgutluspor 2 2 0 0 2 0 6 +2
2 Eyüpspor 2 1 0 1 5 2 4 +3
3 Tarsus İdman Yurdu 2 1 0 1 4 2 4 +2
4 Serik Belediyespor 2 1 0 1 3 1 4 +2
5 Karacabey Belediyespor 2 1 0 1 2 1 4 +1
6 Sakaryaspor 2 1 0 1 2 1 4 +1
7 Bodrumspor 2 1 1 0 4 2 3 +2
8 Pendikspor 2 1 1 0 4 2 3 +2
9 Mamak FK 2 1 1 0 3 1 3 +2
10 Etimesgut Belediyespor 1 1 0 0 1 0 3 +1
11 Kırklarelispor 2 0 0 2 1 1 2 0
12 Van Spor 2 0 0 2 1 1 2 0
13 Elazığspor 1 0 0 1 1 1 1 0
14 Sivas Belediyespor 1 0 0 1 1 1 1 0
15 Kastamonuspor 2 0 1 1 2 5 1 -3
16 Bayburt Özel İdare Spor 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Kırşehir Belediyespor 1 0 1 0 0 1 0 -1
18 1922 Konyaspor 2 0 2 0 0 2 0 -2
19 Pazarspor 2 0 2 0 2 7 0 -5
20 Kardemir Karabükspor 2 0 2 0 0 7 0 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Fatsa Belediyespor 2 2 0 0 4 0 6 +4
2 1928 Bucaspor 2 2 0 0 5 2 6 +3
3 Artvin Hopaspor 2 2 0 0 4 2 6 +2
4 Yeşilyurt Belediyespor 2 1 0 1 5 2 4 +3
5 Arnavutköy Belediye 2 1 0 1 3 2 4 +1
6 Belediye Derincespor 2 1 0 1 3 2 4 +1
7 Edirnespor 2 1 1 0 3 3 3 0
8 Diyarbekirspor 2 1 1 0 2 2 3 0
9 Çankaya FK 2 1 1 0 2 4 3 -2
10 1877 Alemdağspor 2 0 0 2 2 2 2 0
11 Kemerspor 2003 2 0 1 1 2 3 1 -1
12 Payasspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
13 Ofspor 2 0 1 1 2 4 1 -2
14 Manisaspor 2 0 2 0 0 2 0 -2
15 Nevşehir Belediyespor 2 0 2 0 1 4 0 -3
16 Kızılcabölükspor 2 0 2 0 0 3 0 -3
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/10/2020 Gaziantep FK vs Trabzonspor
 02/10/2020 MKE Ankaragücü vs Kayserispor
 03/10/2020 Yeni Malatyaspor vs Antalyaspor
 03/10/2020 Başakşehir FK vs Göztepe
 03/10/2020 BB Erzurumspor vs Çaykur Rizespor
 03/10/2020 Fenerbahçe vs Fatih Karagümrük
 04/10/2020 Denizlispor vs Konyaspor
 04/10/2020 Alanyaspor vs Hatayspor
 04/10/2020 Beşiktaş vs Gençlerbirliği
 04/10/2020 Kasımpaşa vs Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 02/10/2020 İstanbulspor vs Bandırmaspor
 03/10/2020 Ankara Keçiörengücü vs Altay
 03/10/2020 Tuzlaspor vs Bursaspor
 03/10/2020 Giresunspor vs Boluspor
 03/10/2020 Altınordu vs Ankaraspor
 04/10/2020 Eskişehirspor vs Ümraniyespor
 04/10/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 04/10/2020 Samsunspor vs Akhisarspor
 04/10/2020 Adana Demirspor vs Adanaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/10/2020 1922 Konyaspor vs Bodrumspor
 04/10/2020 Van Spor vs Sivas Belediyespor
 04/10/2020 Etimesgut Belediyespor vs Mamak FK
 04/10/2020 Kardemir Karabükspor vs Elazığspor
 04/10/2020 Kastamonuspor vs Kırşehir Belediyespor
 04/10/2020 Serik Belediyespor vs Bayburt Özel İdare Spor
 04/10/2020 Tarsus İdman Yurdu vs Sakaryaspor
 04/10/2020 Eyüpspor vs Karacabey Belediyespor
 04/10/2020 Kırklarelispor vs Pazarspor
 04/10/2020 Turgutluspor vs Pendikspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/10/2020 Artvin Hopaspor vs Ofspor
 04/10/2020 Yeşilyurt Belediyespor vs Fatsa Belediyespor
 04/10/2020 Nevşehir Belediyespor vs Kemerspor 2003
 04/10/2020 Kızılcabölükspor vs Edirnespor
 04/10/2020 Manisaspor vs Arnavutköy Belediye
 04/10/2020 1877 Alemdağspor vs Diyarbekirspor
 04/10/2020 1928 Bucaspor vs Belediye Derincespor
 05/10/2020 Çankaya FK vs Payasspor
LİNKLER
Yukarı