HABER AKIŞI

Faruk Çelik'ten Bomba Açıklamalar

 Tarih: 05-09-2019 12:55:20
Eski Bakan Faruk Çelik, Ak Parti’den ayrılarak yeni oluşum hazırlığı yapan arkadaşlarını eleştirerek, “Şu anda Ak Parti’den ayrılmak demek, Ak Parti’yi iktidardan etme mücadelesi demek. Dünyanın hiç bir yerinde iktidardan iktidar çıkmamış. İktidardan muhalefet çıkar” dedi. Ak Parti’nin kendine ve arkadaşlarına bakanlık, milletvekilliği gibi önemli görevler verdiğini hatırlatan Çelik, “Benim şahsıma da ters gelen çok şeyler oldu. Ülkenin meselesi başka, benim kişisel meselem başka” diye konuştu.

Gündeme dair önemli açıklamalar yapan Faruk Çelik, bugüne kadar çok sayıda seçimden başarıyla çıkan bir partiden, 31 Mart seçimlerini başarısızlık olarak gösterip ayrılmanın doğru olmadığını kaydederek, “Bize görev verilmediği için biz farklı bir yola giriyoruz diyorlarsa doğru değil. Bu parti hepimize onlarca yıl bakanlık, milletvekilliği, önemli görevler verdi. Böyle bir gerekçe yapılamaz. Ayrıca, parti politikalarında çıkış noktasıyla günümüz arasında büyük farklılıklar var şeklinde ifade ortaya konuyor. Bu doğru veya haklı gerekçeleri olabilir. Partinin dünü ile bugünü arasındaki izlediği çizgide farklılaşmalar olabilir. Ama bunun konuşulacağı platformlar var. Neden bu değişikliğe ihtiyaç duyuluyor? Doğu Akdeniz, Suriye'de büyük problemler var. Irak'ta başka sorunlar var. İran'da sorunlar var. Her yerde sorun var. Sorunsuz bir halimiz yok. Bunların getirdiği farklı politika mı var? Geçici olanlar mı var? Kalıcı farklı yola mı giriyor? Bunların konuşulacağı yerler sokaklar değil. Benim de eleştireceğim şeyler vardır. Bunları televizyonda mı konuşmam caddede mi konuşmam gerekiyor? Hayır. Kendime göre aykırılıklar hissediyorsam, artık kendimi AK Parti kimliği ile ifade etmekte zorlanıyorsam, bunun yolu parti içinde kalarak tenkit değil. Ben burada ilkeli davranılmasından yanayım. Ciddi bir ayrışmayı gerektirecek bir gerekçeyi bulamadığımı, ayrışmaların zor olacağını ifade etmek istiyorum. Millet ekonomide atılması gereken adımları bekliyor” dedi. 


Ak Parti ile bağlarını koparan muhaliflere de seslenen Faruk Çelik, “Şu anda AK Parti'den ayrılmak demek, Ak Parti'yi iktdidardan etme mücadelesi demektir. Dünyanın hiç bir yerinde iktidardan iktidar çıkmamış, iktidardan muhalefet çıkar. Neden parti kuruyorsunuz? İktidar olmak için. İktidarsınız zaten. Partiniz iktidar. Buradan çıkacak olan muhalefettir. Yanlız siz değil, eski partinizi de muhalefet konumuna düşürürsünüz. Gerekçelendiremediğim konu bu. 31 Mart seçimleriyle ilgili Cumhurbaşkanımız, bunlarla ilgili mesajı aldım, bazı düzenlemeler yapacağım diyor. Bunları beklemeden aceleci davranmayı ben doğru bulmuyorum. Söyleyecekleriniz varsa ondan sonra söyleyelim. Eğer tatmin edici adımlar atılmazsa o zaman konuşalım. Siyasette acelecilik hayır getirmez. Siyasette yüzde yüz haklı olsanız bile süreç yıllar sonra sizin haklılığınızı iade edebilir. Menderes'in haklılığı yıllar sonra ortaya çıktı. Devlet her türlü iade-i itibar verdi. Demirel 6 gidiş 7 gelişte haksız mıydı?” ifadelerini kullandı. 


Siyasetin bir mücadele olduğunu, sabır gerektirdiğini kaydeden Faruk Çeilik, “Doğru bildiğiniz neyse, parti içerisinde bunları yetkili kuralları zorlayarak, parti disiplini içerisinde kalarak, bunları anlatarak yol almamız gerekiyor. Ben kızdım, oynamıyorum. Ben yanlış buldum, oynamıyorum. Bana ters geldi, oynamıyorum diyemezsiniz. Benim şahsıma ters gelen çok şeyler de oldu. Ülkenin meselesi başka, benim kişisel meselem başka. Siyasetin birinci adımı sabır, tahammüldür. Şartların o zaman lehe nasıl geliştiğini görecektir. Herkes kendi bildiğini okumaya çalışırsa, bu kadar hizmet etmiş siyasi hareketin ne amaçla, ne hizmet anlayışıyla yola çıktığının idraki içinde olmamak sonucu çıkar. Geçmişteki bütün pozitif kazanımlar elinin tersiyle itilir sonucu çıkar. Bunu kabul etmiyorum. Eski başbakanımızın ifadeleri, konuşmaları ve birkaç arkadaşın konuşmaları aslında parti ile ilişkilerini kestiğini, partiyle organik bağlarını kestiklerini ifade eden konuşmalar. Başka türlü izah edilemez. O görüşleri ortaya koyanların bence partide bulunmadan, partiden ayrılarak ortaya koymalarının doğru olduğu inancındayım. Yürüyen bir mekanizma var. Bunu eleştirebilirsiniz. Bunu kamuoyuna yaptığınız an partinin yetkili kurullarının devreye gireceğini bilerek yapıyorsunuz demektir. Neticesi belli olan bir durum söz konusu şu anda. Disiplin süreci aslında beklenen bir süreçtir. Siyasetten anlıyorsak, bir siyasetçi böyle bir yöntem izliyorsa, arkasından disiplin sürecini biliyordur. Babacan'ın yöntemi daha farklı. İçeriğine katılmasam da, onu gerektirecek tablo olmadığını söylesem de daha ilkeli bir davranış. Böyle bir kritik süreçte, bu çatı altında olmak istemiyorum demesi, daha tutarlı bir davranış. En azından parti içinde olarak, partiyi tenkit eder bir pozisyon olmamış oluyor” diye konuştu. 


Ak Parti’nin zor bir dönemde iktidara gelip Türkiye'ye çağ atlattığını ifade eden Faruk Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Türkiye'yi yatırım cenneti haline getiren bu ekibin bir kez daha düşünmesinde yarar var. Beklentiler yanlız 80 milyondan ibaret değil. Ak Parti'den büyük coğrafyada büyük beklentiler var. Balkanlar'daydım. İnsanların yaklaşımlarını gördüm. Bu büyük beklentileri dikkate alarak, yolumuza akl-ı selimi hakim kılarak devam etmeliyiz. Kırmak, dökmek kolaydır. Kırmamaya, dökmemeye çalışalım. Mümkün mertebe bir kişiyi kazanmak için uzun yıllar mücadele edildiyse, şimdi de bütün kazanımlarımızı kaybetmeden geleceğe yürümenin doğru olacağı inancı içindeyim. Tayyip Bey'in vizyonu, liderlik karizması 1990'lı yıllardan belliydi. MKYK'da görüşmemiz vardı, İstanbul belediye başkanlığı ve o günün şartlarında kısa sürede elde edilen başarı, adeta İstanbul'un çöpleri konuşuluyor ya, İstanbul'un bütün araçları hurdaydı. O araçların gün yüzüne çıkarılması, ufak müdahalelerle Anadolu'da hizmet bekleyen belediyelere hibe edilmesi, bütün Türkiye sathına İstanbul ışığının yansıtılması çok anlamlıydı. Liderlik vasıfları, Türkiye'ye mal olmuş siyasetçi kimliği aslında Tayyip Bey'in özünde var olan bir durumdu. Belediye başkanlığında hizmetleriyle çok net ortaya koydu. Türkiye'de hem başbakanlık, hem cumhurbaşkanlığı gibi önemli görevlere milletin gönlünde taht kurarak geldi. Ben siyasî hayatımda toplumun çok farklı kesimleriyle biraraya gelme, iç içe olma gibi bir süreç yaşadım. Ak Parti'de seçim koordinasyon başkanı olmanın getirdiği, siyasilerle yoğun iletişim, mecliste 5 yıl grup başkanvekilliği yaptım. Verimli dönem geçirdim. 2002-2007 arası parlamentonun en verimli dönemiydi. Çalışma Bakanlığı olarak çalışan, işçi ve işverenlerle, işsizlerle emeklilerle zorunlu diyalog, görev gereği onlarla önemli mesaimiz oldu. Arada bir devlet bakanlığı döneminde Diyanet camiası, inanç dünyası ve Alevi kardeşlerimizle güzel çalışmalar yaptık. Ciltler dolusu eserlerin çıktığı verimli bir diyalog süreci yaşadık. 3 dönem Bursa milletvekilliğinden sonra Urfa vekilliği yaptım. Bursa'da 45 yıldır yaşıyorum. Batıyı her yönüyle biliyorum. Güneydoğu bölgesinde ise, Urfa gibi peygamberler şehri diye ifade edilen şehirde 6 yıl dolu dolu geçen hizmet etme imkanım oldu. Bölge halkıyla hiç bir ayrım yapmadan verimli bir süreci geçirdiğimizi özellikle ifade etmek istiyorum. Bunların insana kazandırdığı çok şey var. Roman kardeşlerimizle çalıştaylar yaptık. Onların da iç dünyalarını tanıma imkanımız oldu”. 

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Yıldırımda Yaşlılara Destek  Ramazan Bayramında Da Devam Etti Yıldırımda Yaşlılara Destek Ramazan Bayramında Da Devam Etti Yıldırım Belediyesi korona virüsü önlemlerinin ilk gününden itibaren yardımcı ol..
Bayramlarda Binlerce Çocuğu Ağırlayan Lunapark Sessizliğe Gömüldü Bayramlarda Binlerce Çocuğu Ağırlayan Lunapark Sessizliğe Gömüldü Bursa’da her bayram binlerce çocuğun bayram harçlıklarını harcayarak eğlendiği l..
Bursada Korona Virüsü Tedavisi Gören 45 Günlük Bebek Taburcu Oldu Bursada Korona Virüsü Tedavisi Gören 45 Günlük Bebek Taburcu Oldu Bursa Şehir Hastanesinde entübeden normal servise alınan 65 yaşındaki korona vir..
Villaya Uyuşturucu Baskını: 4 Gözaltı Villaya Uyuşturucu Baskını: 4 Gözaltı Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ta..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor, İlk Sezonun Şampiyonu Oldu Bursaspor, İlk Sezonun Şampiyonu Oldu Yeşil-beyazlılar, Espor Futbol Ligi’nde ilk sezonun şampiyonu oldu.
Bursaspor'un Borcu Açıklandı! Bursaspor'un Borcu Açıklandı! Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan Bursaspor Kulübü Olağan Mal..
Bursasporda kritik 3 puan Bursasporda kritik 3 puan TFF 1. Lig’de son 8 haftaya girilirken, özellikle 4 haftadır ciddi puan kayıplar..
Bursaspor, Kritik Maça Hazır Bursaspor, Kritik Maça Hazır Yeşil-beyazlılar, yarın oynayacağı Cesar Grup Ümraniyespor maçının hazırlıkların..
  DÜNYA HABERLERİ
Filistinliler, İsrail baskısı altında bayram namazını kıldı Filistinliler, İsrail baskısı altında bayram namazını kıldı Filistinliler, Ramazan Bayramı namazını El Halil kentindeki Harem-i İbrahim Cami..
Japon hava yolu şirketi Wuhan uçuşlarına başladı Japon hava yolu şirketi Wuhan uçuşlarına başladı Japon ANA hava yolu şirketi, korona virüsün ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentinde..
Dünya korona virüsün pençesinde Dünya korona virüsün pençesinde Dünya genelinde korona virüsle mücadele sürüyor. toplam vaka sayısında ilk sırad..
  EKONOMİ HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
İçişleri Bakanı Soylu Suriye sınırında İçişleri Bakanı Soylu Suriye sınırında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bir dizi programda bulunmak üzere Suriye sınırını..
Başkan Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar Başkan Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar Başkan Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesinde video ..
İçişleri Bakanı Soylu'nun '19 Mayıs' mesajı İçişleri Bakanı Soylu'nun '19 Mayıs' mesajı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı..
  SAĞLIK HABERLERİ
Eklem ağrıları bayramı kabusa çevirmesin Eklem ağrıları bayramı kabusa çevirmesin Özellikle bayramda evde kalınan koronavirüs döneminde eklem ağrılarına karşı nel..
'Uykusuzluğunuzu kahveyle bastırmayın' 'Uykusuzluğunuzu kahveyle bastırmayın' Daha çok uyanık kalmak için daha çok kahve tüketildiğini belirten Prof. Dr. M. E..
Sağlık Bakanlığı Sayıyı Açıkladı! Sağlık Bakanlığı Sayıyı Açıkladı! Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 32 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğin..
Fazla Teknoloji Kullanımı Bağımlılık Yapıyor Fazla Teknoloji Kullanımı Bağımlılık Yapıyor Yeni hayat tarzına adaptasyon için bireylerin teknolojiye, internete yönelmeleri..
  EĞİTİM HABERLERİ
ÖSYM, KPSS başvuru tarihlerini açıkladı ÖSYM, KPSS başvuru tarihlerini açıkladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, KPSS başvuru tarihlerini ..
Bakan Ziya Selçuk'tan okulların açılması ile ilgili açıklama! Bakan Ziya Selçuk'tan okulların açılması ile ilgili açıklama! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından okulların açılması ile ilgili önemli ..
AÖF sistemi artık yerli ve milli AÖF sistemi artık yerli ve milli Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, yurt içinde ve dışın..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 26 15 3 8 59 28 53 +31
2 Başakşehir FK 26 15 3 8 50 25 53 +25
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 26 13 8 5 40 32 44 +8
6 Alanyaspor 26 12 7 7 44 25 43 +19
7 Fenerbahçe 26 11 8 7 46 34 40 +12
8 Göztepe 26 10 9 7 31 30 37 +1
9 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
10 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
11 Antalyaspor 26 7 10 9 29 43 30 -14
12 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
13 Kasımpaşa 26 7 14 5 38 50 26 -12
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 26 6 13 7 38 40 25 -2
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 26 5 14 7 28 62 22 -34
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 17 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/06/2020 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 12/06/2020 Beşiktaş vs Antalyaspor
 12/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 12/06/2020 Fenerbahçe vs Kayserispor
 12/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 12/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 12/06/2020 Göztepe vs Trabzonspor
 12/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
 12/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Kasımpaşa
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 16/06/2020 Giresunspor vs İstanbulspor
 19/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
 19/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 19/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 19/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 19/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 19/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 19/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 19/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/07/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/07/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/07/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/07/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/07/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/07/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/07/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/07/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
LİNKLER
Yukarı