HABER AKIŞI

Hijyeni Elden Bırakmayın!

 Tarih: 15-10-2019 21:39:00

Dr. Betül Mercan, soğuk havalarla birlikte görülme sıklığı artan nezle ve grip arasındaki farka değindi. Dr. Mercan, "Ateş, boğaz ağrısı daha çok gripte görülür. Soğuk algınlığı ayakta geçirilirken grip daha ağırdır ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir" dedi.

 Uzman Dr. Betül Mercan, kış aylarında sıkça görülen hastalıklara karşı uyarıda bulundu. Mercan, yaptığı açıklamada, kışın artan hava kirliliğinin enfeksiyon oluşumunu arttırdığına dikkati çekti.

Kışın, iklimsel değişimin oluşturduğu fiziksel ve sosyal yaşamdaki değişikliklerin tetiklediği çoğu zaman viral enfeksiyonlar ile gelişen bulaşıcı hastalıklara değinen Mercan, "En sık soğuk algınlığı, grip görülür ancak larenjit, farenjit, tonsilit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile bronşit, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının da sıklığı artar. Kış mevsiminde vücudun soğuk havaya uyum sağlayabilmesi için daha fazla enerji harcaması gerekir ve bu karşılanmadığı taktirde de doğal olarak vücut direncinde düşme ve enfeksiyonlara yatkınlık olur" değerlendirmesinde bulundu.

 


"Hava kirliliği enfeksiyonu artırıyor"
Mercan, havaların soğuması ile beraber kapalı alanlarda, toplu ve kalabalık ortamlarda daha fazla zaman geçirilmesinin de enfeksiyon riskini arttırdığına işaret ederek şöyle devam etti: "Okul, kışla, toplu taşıma araçları ve toplu yaşam alanları da solunum yolu enfeksiyonlarının daha kolay ve hızlı yayılmasına ve bulaşmasına kolaylık sağlar. Hava kirliliğinin ve hava kuruluğunun artması da enfeksiyon oluşumunu kolaylaştırır. Vücut direncinin ve vücut ısısının korunması oldukça önemli. Ayrıca kış mevsiminde hareketsizliğin artması, daha az güneş görmek de enfeksiyonlar için hazırlayıcı faktörlerdir""Grip aşınızı mutlaka yaptırın"
Kış hastalıklarına karşı öncelikle hijyene dikkat edilmesi gerektiğini belirten Mercan, alınacak önlemlere ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Öncelikle kişinin vücut direnci önemli. Bu da dengeli ve sağlıklı beslenmek, bağışıklığın güçlü olması için spor yapmak, günlük su tüketimine önem vermek ile olur. Ayrıca düzenli uyku da oldukça önemli. Demir, D vitamini, B vitaminleri ve minerallerin seviyesini kontrol ettirmek ve gerektiğinde desteklemek gerekir. Kış hastalıkları en çok solunum yolu ile bulaştığından öksürme, hapşırma, aksırma durumuna dikkat edilmeli mesela tek kullanımlık mendiller kullanılabilir. Ayrıca el hijyeni çok önemli. Elleri sık yıkamak, ağza buruna, göze sürmemek gerekir. Bu konuda özellikle çocuklara hijyen eğitimi vermek önemli koruyucu tedbirler arasında. Özellikle toplu taşıma aracı, telefon, klavye kullanımdan sonra bile el yıkanması gerekir. Soğuk kış mevsiminde vücut ısının dengelenmesi önemli. Bu hususta ortamı aşırı ısıtmamak gerekir ve de çok kalın ya da çok ince giyinmemeye dikkat edilmeli. Hava kirliğinin de arttığı bu mevsimde özellikle çocukların bir de sigara dumanına maruziyetinin önüne geçilmeli. Oda, sınıf gibi alanlar sıklıkla havalandırılmalı. Hava kuruluğuna karşı oda havasının nemli olması için ısıtıcılar üzerine su koymak gibi basit önlemler de alınabilir. Vücut kırgınlığı hissedildiğinde de istirahat etmek ve sıvı tüketimini arttırmak gerekir. Günümüzde aşılanmak en önemli önlem olduğundan başta risk grubu hastalar olmak üzere herkese grip aşısı yaptırılması tavsiye edilir""Dinlenin ve bol sıvı tüketin"
Mercan, kışın sıklıkla görülen solunum yolu enfeksiyonunun viral etkenlerle meydana geldiğini ifade ederek şöyle devam etti: "Genellikle burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırık, vücut kırgınlığı, halsizlik ile seyreden bir hastalık olup çoğu kez ayakta geçirilir. Vücut direncine bağlı olarak 1 hafta içinde iyileşme görülür. İstirahat, sıvı alınması, pastiller ve ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı yeterli olur. Grip ise influenza virüsü ile gelişen solunum yolu enfeksiyonudur, şiddetli kas-eklem ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, vücut kırgınlığı olur, seyri ağırdır ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir"."Antibiyotik kullanımına gerek yok"
Soğuk algınlığı ile gribin birbirinden farklı olduğuna dikkati çeken Mercan, "Soğuk algınlığında ateş çok nadirdir, gripte ise genellikle 38 derece ve üzerinde ateş mevcuttur. Boğaz ağrısı gripte daha sık görülen bir bulgu iken soğuk algınlığında nadirdir. Burun tıkanıklığı, hapşırma daha çok soğuk algınlığında görülürken, öksürük daha çok grip bulgusudur. Soğuk algınlığı ayakta geçirilir ve ilerleyici değildir ancak grip daha ağır bir tablo olup ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kas-eklem ağrısı gripte daha yoğun hissedilir. Bazen gripte ishal de görülebilir, soğuk algınlığında ise beklenmez. Ayrıca grip, aşı ile önlenebilirken soğuk algınlığını önleyecek aşı yoktur. Dikkat çekmek istediğim nokta ise hem soğuk algınlığı hem de grip virüsler ile gelişen solunum yolu enfeksiyonları olduğundan antibiyotik kullanımına gerek yok. Sadece grip sonrası gelişen bakteriyel enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanımı gerekebilir ki bunu da muayene olduğunuz hekim belirler"."Diğer 5 solunum yolu enfeksiyonu"
Mercan, kışın kendisini gösteren diğer solunum yolu enfeksiyonlarını ise şöyle sıraladı: "Larenjit ses teli iltihabı olarak bilinir ve ses kısıklığı ile karakterize viral enfeksiyondur. Tedavisinde istirahat ve sıvı tüketimi dışında genellikle ilaca gerek yok. Farenjit ise ateş, boğaz ağrısı ya da yanma gibi şikayetler ile seyreden viral ve bakteriyel kaynaklı olabilen boğaz enfeksiyonudur. Tonsillit de bademcik enfeksiyonu olarak bilinir, etken genellikle beta mikrobudur. Yüksek ateş, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı hatta karın ağrısı da görülebilir. Özellikle çocukluk çağında oluşan tonsilitin gelecekte romatizmal kalp hastalıkları gibi ciddi komplikasyonlara neden olmaması için tedavi edilmesi gerekir. Bronş adı verilen büyük hava yollarının iltihabi hastalığına bronşit denilir. Hem virüs hem de bakteriler akut bronşite neden olur. Öksürük ve genellikle de koyu renkli balgam vardır. Öksürük süresi değişkendir ancak nadiren 1 ayı geçer. Zatürre ise mikroplar veya kimyasal ajanların neden olduğu akciğer iltihaplanmasıdır. Genellikle hasta kişinin öksürmesiyle, hapşırmasıyla havaya karışan mikroplu damlacıkların solunmasıyla bulaşır. Öksürük, balgam (koyu-kıvamlı), ateş, göğüs ağrısı, nefes almakta zorlanma gibi şikayetler ön plandadır. Bazen de baş ağrısı, karın ağrısı, eklem ağrısı olur. Genellikle tanı için akciğer filmi, kan ve balgam tahlili istenir ve tedavi başlanır. Ağır bir tablodur ancak günümüzde uygun tedavi ile başarı ile tedavisi sağlanır. Ancak günümüzde özellikle risk grubu kişilere zatürre aşısı yaptırılarak bu hastalığın önlenmesi daha öncelikli tercihtir. Bağışıklık yetmezliği olanlar, şeker, kalp, böbrek hastaları, astım ve KOAH gibi akciğer hastalığı bulunanlar, dalağı alınmış kişiler ile 65 yaş üzerindekiler risk grubundadırlar".

ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Bursa-İzmir Otobanı Kar Yağışı Sebebiyle Trafiğe Kapandı Bursa-İzmir Otobanı Kar Yağışı Sebebiyle Trafiğe Kapandı Bursa-İzmir otobanı bağlantı noktası yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle traf..
Bursanın Tarihi Yerleri Karlar Altında Kaldı Bursanın Tarihi Yerleri Karlar Altında Kaldı Bursa’da dün akşam saatlerinden beri etkili olan kar yağışı devam ediyor. Pandem..
Bursada Sıfır Derecede Karların Üzerinde Koştular Bursada Sıfır Derecede Karların Üzerinde Koştular Bursa’da master atletler her pazar günü 10 kilometre koşuyor. Bu sefer de sıfır ..
Mübadele Evinde Yankılanan Ezgiler Duygulandırdı Mübadele Evinde Yankılanan Ezgiler Duygulandırdı Nilüfer Belediyesi’nin Bursa Lozan Mübadilleri Derneği ile birlikte düzenlediği ..
  BURSASPOR HABERLERİ
Yeşil Beyazlılar Tempoyu Arttırdı Yeşil Beyazlılar Tempoyu Arttırdı Sezonun ikinci yarısına hızlı bir giriş yapmak isteyen Bursaspor’da kamp çalışma..
Hiçbir Oyuncusunu Kaybetmeyi Düşünmüyor Hiçbir Oyuncusunu Kaybetmeyi Düşünmüyor Transfer tahtası kapalı olan ve açmayı da düşünmeyen Bursaspor’da ilk hedef genç..
Bursaspor'un 46 Milyon TL'ye İhtiyacı Var Bursaspor'un 46 Milyon TL'ye İhtiyacı Var Sezon başında transfer tahtasını açamayan ve genç ağırlıklı bir kadro ile mücade..
Bursaspor Kamp Çalışmaları İçin Antalyaya Gitti Bursaspor Kamp Çalışmaları İçin Antalyaya Gitti TFF 1 .Lig ekiplerinden Bursaspor, yaklaşık 10 gün sürecek olan kamp çalışmaları..
  ASAYİŞ HABERLERİ
1 Milyon TL' lik Vurgun 1 Milyon TL' lik Vurgun Antalya’da, kilitli olmayan kapıları, plastik kart ile açarak yaklaşık 1 milyon ..
FETÖ Operasyonunda 20 Şüpheli Yakalandı FETÖ Operasyonunda 20 Şüpheli Yakalandı Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na ( FETÖ/PDY) yönelik İstanb..
Cami'ye Yıldırım Düştü Cami'ye Yıldırım Düştü Kayseri'nin Develi ilçesinde dün gece saatlerinde yıldırımın düştüğü camide oluş..
Operasyonda 48 Kişi Gözaltına Alındı Operasyonda 48 Kişi Gözaltına Alındı İzmir merkezli 12 ilde haklarında gözaltı kararı verilen 34’ü MLKP, 8’i DSİH, 1’..
  DÜNYA HABERLERİ
Koronavirüs Hastası İdam Edildi! Koronavirüs Hastası İdam Edildi! ABD'nin Terre Haute kentinde yeni tip korona virüse (Covid-19) yakalanan idam ma..
Endonezya'da 6.2 Şiddetinde Deprem! Endonezya'da 6.2 Şiddetinde Deprem! Endonezya'nın Batı Sulawesi eyaletinde meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem ned..
Snapchat Hesabıda Kapatılıyor Snapchat Hesabıda Kapatılıyor ABD kongre binasına yönelik baskının sorumlusu olarak görülen ABD Başkanı Donald..
  EKONOMİ HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yüksek faize karşıyım' Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yüksek faize karşıyım' Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yüksek faize karşıyım. Beni dinlerler dinlemezler o ayrı..
Türkiye İstatistik Kurumu Açıkladı... Türkiye İstatistik Kurumu Açıkladı... Konut satışları 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,2 artarak 1 milyon 49..
Altın Fiyatları Yükselişe Geçecek Altın Fiyatları Yükselişe Geçecek Yeni yılın başlamasıyla birlikte altında yaşanan düşüş vatandaşların altına olan..
Altın Hala Güvenli Liman Mı? Altın Hala Güvenli Liman Mı? Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, "Alım için son fırsat" ifadelerini ..
  SİYASET HABERLERİ
Şok İstifa! Şok İstifa! Muharrem İnce’nin bahar aylarında parti kuracağını açıklaması ve söz konusu yeni..
Bahçeli'den Önemli Açıklamalar Bahçeli'den Önemli Açıklamalar Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Cumhur İttifakı’..
Üçlü Zirve Ele Alındı Üçlü Zirve Ele Alındı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telef..
  SAĞLIK HABERLERİ
16 Ocak Koronavirüs Tablosu Açıklandı! 16 Ocak Koronavirüs Tablosu Açıklandı! Türkiye’de son 24 saatte 7.550 koronavirüs vakası tespit edildi, 168 kişi hayatı..
Fuat Oktay'da Covid-19  Aşısı Oldu! Fuat Oktay'da Covid-19 Aşısı Oldu! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Şehir Hastanesi'nde koronavirüs (Kov..
Son 24 Saatlik Koronavirüs Tablosu Açıklandı Son 24 Saatlik Koronavirüs Tablosu Açıklandı Türkiye’de son 24 saatte 10.220 koronavirüs vakası tespit edildi, 174 kişi hayat..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'dan İş Birliği Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'dan İş Birliği Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları..
Uber'e Erişim Açıldı Uber'e Erişim Açıldı Sarı taksilerle yaşanan sorunlarla gündeme gelen Uber’in erişim engeli bugün iti..
Özel Mesajlar Google ile Paylaşıldı Özel Mesajlar Google ile Paylaşıldı Kullanıcılarına yönelik 'zorunlu güncelleme' kararı ile gündeme gelen anlık mesa..
KVKK' den WhatsApp Hakkında Resen İnceleme Kararı KVKK' den WhatsApp Hakkında Resen İnceleme Kararı Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), WhatsApp hakkında resen inceleme kararı a..
  EĞİTİM HABERLERİ
KPSS Yerleştirme  Sonuçları Açıklandı KPSS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı Binlerce adayın beklediği KPSS-2020/2 Tercih sonuçları açıklandı. Haberi ÖSYM Ba..
Velilere İnisiyatif Velilere İnisiyatif Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının der..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 17 11 4 2 39 21 35 +18
2 Fenerbahçe 17 11 4 2 35 21 35 +14
3 Gaziantep FK 18 9 2 7 33 20 34 +13
4 Galatasaray 17 10 4 3 34 14 33 +20
5 Alanyaspor 18 9 6 3 29 16 30 +13
6 Hatayspor 17 8 5 4 25 22 28 +3
7 Fatih Karagümrük 18 7 5 6 30 24 27 +6
8 Trabzonspor 18 7 5 6 20 21 27 -1
9 Antalyaspor 19 6 6 7 20 26 25 -6
10 Sivasspor 18 5 5 8 20 22 23 -2
11 Başakşehir FK 18 6 7 5 25 29 23 -4
12 Konyaspor 18 6 8 4 26 24 22 +2
13 Göztepe 18 5 6 7 24 22 22 +2
14 Kasımpaşa 17 6 7 4 20 27 22 -7
15 Yeni Malatyaspor 17 5 6 6 21 23 21 -2
16 Çaykur Rizespor 17 5 6 6 22 30 21 -8
17 Gençlerbirliği 18 5 9 4 19 34 19 -15
18 Kayserispor 18 4 10 4 12 23 16 -11
19 MKE Ankaragücü 17 4 10 3 20 27 15 -7
20 Denizlispor 17 3 9 5 17 28 14 -11
21 BB Erzurumspor 18 3 11 4 16 33 13 -17
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 17 10 2 5 25 13 35 +12
2 İstanbulspor 17 10 3 4 37 19 34 +18
3 Samsunspor 17 9 2 6 24 16 33 +8
4 Altay 17 10 5 2 30 16 32 +14
5 Adana Demirspor 17 9 4 4 30 16 31 +14
6 Tuzlaspor 17 9 5 3 27 24 30 +3
7 Ankara Keçiörengücü 17 8 5 4 22 13 28 +9
8 Altınordu 17 8 5 4 22 22 28 0
9 Bursaspor 17 8 6 3 31 27 27 +4
10 Bandırmaspor 17 7 7 3 22 19 24 +3
11 Adanaspor 17 6 8 3 24 22 21 +2
12 Ümraniyespor 17 5 7 5 18 26 20 -8
13 Boluspor 17 5 8 4 18 20 19 -2
14 Menemenspor 17 3 7 7 16 26 16 -10
15 Balıkesirspor 17 4 9 4 16 28 16 -12
16 Akhisarspor 17 3 10 4 13 25 13 -12
17 Ankaraspor 17 2 12 3 12 31 9 -19
18 Eskişehirspor 17 0 11 6 10 34 3 -24
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 19 15 2 2 45 14 47 +31
2 Van Spor 19 11 4 4 30 18 37 +12
3 Turgutluspor 19 12 7 0 23 29 36 -6
4 Sakaryaspor 18 10 4 4 31 19 34 +12
5 Kırşehir Belediyespor 19 9 4 6 27 15 33 +12
6 Pazarspor 19 10 6 3 32 25 33 +7
7 Kırklarelispor 19 7 3 9 23 15 30 +8
8 Bodrumspor 19 8 6 5 44 30 29 +14
9 Serik Belediyespor 18 7 4 7 28 21 28 +7
10 Tarsus İdman Yurdu 19 7 6 6 28 20 27 +8
11 Sivas Belediyespor 19 6 5 8 32 24 26 +8
12 Karacabey Belediyespor 19 7 7 5 23 20 26 +3
13 Etimesgut Belediyespor 19 6 7 6 18 20 24 -2
14 Pendikspor 19 6 11 2 26 25 20 +1
15 1922 Konyaspor 19 5 10 4 22 22 19 0
16 Kastamonuspor 19 5 10 4 18 29 19 -11
17 Mamak FK 19 5 10 4 20 44 19 -24
18 Elazığspor 19 6 10 3 26 36 18 -10
19 Bayburt Özel İdare Spor 19 4 13 2 15 34 14 -19
20 Kardemir Karabükspor 19 0 17 2 6 57 1 -51
Takım O G M B A Y P AV
1 1928 Bucaspor 15 11 2 2 33 10 35 +23
2 Diyarbekirspor 15 10 2 3 21 10 33 +11
3 Arnavutköy Belediye 15 8 4 3 22 13 27 +9
4 Yeşilyurt Belediyespor 15 8 5 2 22 11 26 +11
5 Ofspor 15 7 4 4 22 19 25 +3
6 Edirnespor 15 6 5 4 21 20 22 +1
7 Fatsa Belediyespor 15 6 5 4 14 15 22 -1
8 Belediye Derincespor 15 5 4 6 18 14 21 +4
9 1877 Alemdağspor 15 5 6 4 21 26 19 -5
10 Nevşehir Belediyespor 15 5 7 3 18 16 18 +2
11 Artvin Hopaspor 15 5 8 2 20 31 17 -11
12 Payasspor 15 4 7 4 19 21 16 -2
13 Çankaya FK 15 5 9 1 13 26 16 -13
14 Kızılcabölükspor 15 3 7 5 16 22 14 -6
15 Antalya Kemerspor 15 2 8 5 14 28 11 -14
16 Manisaspor 15 1 8 6 10 22 9 -12
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/01/2021 Denizlispor vs Hatayspor
 17/01/2021 Yeni Malatyaspor vs Çaykur Rizespor
 17/01/2021 Beşiktaş vs Galatasaray
 18/01/2021 Fenerbahçe vs MKE Ankaragücü
 18/01/2021 Kasımpaşa vs BB Erzurumspor
 19/01/2021 Göztepe vs Gençlerbirliği
 19/01/2021 Kayserispor vs Başakşehir FK
 19/01/2021 Trabzonspor vs Konyaspor
 20/01/2021 Çaykur Rizespor vs Gaziantep FK
 20/01/2021 Hatayspor vs Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/01/2021 Bandırmaspor vs Ümraniyespor
 23/01/2021 Eskişehirspor vs Ankaraspor
 23/01/2021 Adana Demirspor vs Bursaspor
 24/01/2021 Ankara Keçiörengücü vs Boluspor
 24/01/2021 Tuzlaspor vs Akhisarspor
 24/01/2021 Giresunspor vs Balıkesirspor
 24/01/2021 Samsunspor vs Altay
 25/01/2021 İstanbulspor vs Adanaspor
 25/01/2021 Altınordu vs Menemenspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/01/2021 Sakaryaspor vs Serik Belediyespor
 27/01/2021 Bodrumspor vs Etimesgut Belediyespor
 27/01/2021 Elazığspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 27/01/2021 Karacabey Belediyespor vs Kastamonuspor
 27/01/2021 Kırşehir Belediyespor vs Turgutluspor
 27/01/2021 Mamak FK vs Kardemir Karabükspor
 27/01/2021 Pazarspor vs Eyüpspor
 27/01/2021 Pendikspor vs Serik Belediyespor
 27/01/2021 Sakaryaspor vs 1922 Konyaspor
 27/01/2021 Sivas Belediyespor vs Kırklarelispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 28/01/2021 Antalya Kemerspor vs 1877 Alemdağspor
 28/01/2021 Belediye Derincespor vs Arnavutköy Belediye
 28/01/2021 Çankaya FK vs Kızılcabölükspor
 28/01/2021 Diyarbekirspor vs Manisaspor
 28/01/2021 Edirnespor vs Artvin Hopaspor
 28/01/2021 Fatsa Belediyespor vs Nevşehir Belediyespor
 28/01/2021 Ofspor vs 1928 Bucaspor
 28/01/2021 Payasspor vs Yeşilyurt Belediyespor
LİNKLER
Yukarı