HABER AKIŞI

Hisara Ortak Akılla Yön Verilecek

 Tarih: 06-12-2019 14:15:00
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın en eski yerleşim yeri olan Hisar İçi’nde yürütülen çalışmalarla ilgili bölge sâkinleri ile ‘Haraçcıoğlu Yaşayan Tarih Hisar Buluşmaları’ adı altında istişare toplantısı düzenledi. Hisar’ı eskiye döndürmek için çalıştıklarını ifade eden Başkan Dündar, “Hisar’ın geleceğine ortak akılla katkı sunacağız” dedi.

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar’ın tarihî özelliklerini korumak için başlattığı Tarihî Hisar Bölgesi Yenileme Projesi’ni sürdürüyor. Bölgenin tarihî değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik başlatılan çalışmalar çerçevesinde projenin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi üzerinde bulunan binaların cephe sağlıklaştırma çalışmaları yapıldı. Cadde zemini granit bazalt kaplamalı parke taşı ile yenilendi. Çalışmalar ile bölgenin yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilerek Türkiye ve dünya çapında tanınması hedefleniyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hisar’da yürütülen çalışmalara ortak akılla yön vermek adına bölge sâkinleri ile istişare toplantısı düzenledi. 9 hafta boyunca ‘Haraçcıoğlu Yaşayan Tarih Hisar Buluşmaları’ adı altında gerçekleştirilecek toplantıların ilki Haraçcıoğlu Medresesi’nde yapıldı. Toplantıda bölgede yer alan mahallelerin muhtarları, turizmciler, akademisyenler ve bölge sâkinleri yer aldı. Başkan Dündar, toplantıda yaptığı konuşmada, “Osmangazi Belediyesi olarak 136 mahallemizde çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımız arasında Hisar’ı ayrı bir önemsiyoruz. Sadece biz değil, Bursa’da yaşayan herkes bu bölgeyi önemsiyor. Bölgede yaptığımız çalışmaların bazıları tamamlandı. Bazıları ise devam ediyor. Bölge ile ilgili yeni planlarımız var. Osmangazi Belediyesi olarak uzman kişiler nezâretinde Hisar’ın tamamını kapsayan Kentsel Koruma Analiz Çalışması’nı yaptık. Çalışmalar devam ederken bu çalışmalara yön vermek de gerekiyor. Bizim isteğimiz çalışmalar yapılırken bölgede sadece fizikî yenilemeler yapmak değil, bölgeye bir de ruh katmak istiyoruz. Eski yaşantının izlerini yeniden canlandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Hisar’daki çalışmalarda 5 odak noktası belirlediklerini belirten Başkan Dündar, “Bu odak notları, Tophane, Üftâde Cami ve Türbesi, Arkeopark, Aladdin Cami ve Muradiye Devlet Hastanesi’nin bulunduğu bölge. Bizim hedefimiz Hisar içerisinde belirli akslar oluşturarak bu odak noktalarını birbirlerine bağlamak. Osman ve Orhan Gazi türbelerini çok fazla kişi ziyaret ediyor. Oradan çıkanlar genel olarak Üftâde Camiive türbesine gidiyor. Alâaddin Camii çok fazla bilinmiyor. Oruçbey Caddesi’nde yaptığımız çalışmalar ile bölgeye bir hareket kazandırdık. Arkeopark’ta çalışmalarımız devam ediyor. Bizim burada yapmamız gereken bölgeye gelen kişilerin oluşturacağımız akslar üzerinden Hisar’ı gezmesini sağlamak” diye konuştu.

“700 yıllık alışkanlıklar devam ettiriliyor”

Hisar’da asırlardır devam eden alışkanlıklara rastlamanın mümkün olduğuna dikkat çeken Başkan Dündar, “Pınarbaşı suyunun evden eve geçtiği yerler var. Bunu bizler gördük. Burada yaşamış 60-70 yaşındaki kişiler ise çok daha öncesini biliyor. Bazı vatandaşlarımız da görmeseler dahi büyüklerinden duyduğu bazı gelenekler var. Buradaki bir Osmanlı hikâyesidir. 3 kıtaya yayılan bir hikâyedir. Burada eskiden ne vardı? Biz bunu öğrenmek istiyoruz. Bölge halkının bu konudaki tecrübelerini bizimle paylaşmasını istiyoruz. Biz geldik burasını böyle yapacağız zihniyeti ile hareket etmiyoruz. Burası 700 yıl önce Osmanlı’nın hâkimiyetine girmiş bir yaşam alanı. Osmanlı’nın ilk payitahtı. Burada tarihi dokuyu ortaya çıkarmamız lazım. Bunu yaptığımız da bölge hak ettiği değere kavuşacaktır. Yapılan fiziki çalışmalar belli bir süre sonra eskir. Ancak bu çalışmaları sahiplenirsek ve yapılan çalışmaları amacına uygun şekilde değerlendirirsek o zaman hedefimize ulaşmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Dünyanın birçok şehrinde ‘eski şehir’ diye tabir edilen tarihî bölgelerin olduğuna dikkat çeken Başkan Dündar, “Buralar yıkılmış olsalar bile fotoğraflara bakarak yenilerini inşâ etmişler. Şu ânda o bölgeler turistlerin en çok rağbet gösterdiği bölgeler. Bursa’ya da çok fazla turist geliyor. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni 100 farklı ülkeden 650 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Biz istiyoruz ki Fetih Müzesi’nde fotoğraflarda gösterdiğimiz 693 yıl öncesinin Bursa’sının gerçeğini de Hisar’da gösterelim. Sanal ortamın gerçeğini yaşatalım” diye konuştu.

Çocukluklarındaki hisar’ı anlattılar

Başkan Dündar’ın konuşmasının ardından bölge sâkinleri tek tek söz alarak Hisar’da yapılabilecek çalışmalar hakkında fikirlerini paylaştı. Karşılıklı fikir alış verişi şeklinde geçen toplantıda ön plana çıkan konu ise günümüz şartlarında tarihî bir Hisar bölgesinin nasıl ortaya çıkarılabileceği ve eski geleneklerin nasıl yeniden yaşatılabileceği oldu. Hisar’ı sadece fiziken değil, hayat olarak da eskiye döndürmek istediklerini ifade eden Başkan Dündar, tüm katılımcıların çocukluk hatıralarını dinledi.

Devlet Hastanesi Ve Ordu Evi’nin ne olacağı konuşuldu

Birçok fikrin ortaya atıldığı toplantıda bölgede yer alan ve Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesiyle taşınan Muradiye Devlet Hastanesi, Ordu Evi ve Tophane Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi’nin akıbetinin ne olacağı konuları da konuşuldu. Muradiye Devlet Hastanesi’nin ne olacağı konusunda konuşan Başkan Dündar, “Hastanenin tarihî bölümü olan ve geçmişte Memleket Hastanesi olarak açılmış kısmının yenilenerek modern hâliyle 400 yataklı olarak bölgeye hizmet vereceğini biliyoruz. Hastane bu bölgenin olmazsa olmazı. Çok güzel ve modern bir Şehir Hastanesi Bursa’ya kazandırıldı. Hasta yoğunluğu Şehir Hastanesi’nde olmalış, ancak Muradiye Devlet Hastanesi de kapasitesi küçültülmüş olarak hizmet verecek” dedi.

Ordu Evi konusunda da bilgiler veren Dündar, “Ordu Evi eskidi ve ihtiyaca cevap veremez durumda. Ordu Evi’nin o bölgeden taşınması durumunda oradaki Bey Sarayı’nı ön plana çıkarabilmemiz bölge için çok önemli” diye konuştu.

Toplantıda herkes hatıralarını anlatıp, fikrini tek tek beyan ederken, ortaya atılan başlıca fikirler ise bölgenin trafiğe kapatılması, bölgeye hem tur otobüslerinin hem de araçların park edebileceği bir otopark yapılması, bölgenin tamamının tarihî dokuyu ön plana çıkartacak parke taşı ile kaplaması, bölgedeki tarihî cami ve türbelerin ön plana çıkarılması, eski yapıların yenilenmesi, Hisar’da yaşamış olan Zeki Müren ve Müzeyyen Senar gibi sanatçıların müze evlerinin olması, nostaljik bir hava oluşturmak adına at ve eşek sırtlarında süt satışlarının yeniden yapılması, yoğurt ve boza satan insan heykellerinin yapılması, sanat ve kültürel çalışmaların yapıldığı mekânlar oluşturulması oldu.

Hisar’ın geleceğini belirlemek adına yapılan toplantı için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür eden vatandaşlar, “Yıllardır Hisar ön plana çıkmadı. Arka planda kaldı. Son yıllarda Başkanımız Mustafa Dündar’ın çalışmaları ile buradaki tarihi doku ön plana çıktı. Hisar, hak ettiği değeri görmeye başladı. Hisar sevdalıları olarak başkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dediler.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Tanpınar Edebiyat Yarışması Sonuçlandı Tanpınar Edebiyat Yarışması Sonuçlandı Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar..
Emeke Modern Kapalı Pazar Alanı Emeke Modern Kapalı Pazar Alanı 1 milyona ulaşan nüfusu ile en çok pazar yerine sahip ilçelerin başında gelen Os..
Nilüferde Koronavirüs Tedbirlerine Sıkı Denetim Nilüferde Koronavirüs Tedbirlerine Sıkı Denetim Nilüfer İlçe Kaymakamı Avni Oral ile birlikte Kültür Mahallesi’ndeki pazar alanı..
Erkek Kısırlığı İle İlişkili Yeni Bir Gen Tanımlandı Erkek Kısırlığı İle İlişkili Yeni Bir Gen Tanımlandı Uluslararası ve kurumlar arası iş birliğinin güzel bir örneğini gösteren, Bursa ..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor Başkanı Mestan: Süper Lig, 22 değil 24 takımlı olmalıdır! Bursaspor Başkanı Mestan: Süper Lig, 22 değil 24 takımlı olmalıdır! Bursaspor Başkanı Mesut Mestan, Süper Lig'in 24 takımla oynanması gerektiğini aç..
ADANA DEMİRSPOR | 4 - 1 | BURSASPOR (MAÇ SONUCU) ADANA DEMİRSPOR | 4 - 1 | BURSASPOR (MAÇ SONUCU) TFF 1. Lig Play-Off Yarı Final rövanş maçında Adana Demirspor, sahasında Bursasp..
Bursaspor evinde fırsat tepti! Bursaspor evinde fırsat tepti! TFF 1. Lig'den Süper Lig'e yükselme yolunda kendi evinde Play-Off ilk maçında Ad..
Bursaspordan Görkemli İdman Bursaspordan Görkemli İdman Bursaspor, yaklaşık 3 bin taraftarı önünde Adana Demirspor maçı hazırlıklarını t..
  DÜNYA HABERLERİ
İnsanlığın Bittiği Yer:Hiroşima İnsanlığın Bittiği Yer:Hiroşima İkinci Dünya Savaşı'nın Pasifik muharebelerinde ABD'nin 6 Ağustos'ta Japonya'nın..
Lübnan'da ölü sayısı 100'e yükseldi Lübnan'da ölü sayısı 100'e yükseldi Lübnan'ın başkenti Beyrut'un liman bölgesinde bulunan bir depoda dün akşam meyda..
Lübnan'daki büyük patlama! Neden Beyrut Limanı? Lübnan'daki büyük patlama! Neden Beyrut Limanı? Patlamayla büyük yıkıma uğrayan ve Lübnan ekonomisinin can damarı olan Beyrut Li..
Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 70 kişi hayatını kaybetti, 3700 yaralı var Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 70 kişi hayatını kaybetti, 3700 yaralı var Lübnan’ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen ve en az 70 kişinin hayatını kaybetti..
  EKONOMİ HABERLERİ
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Dolar 7,0620 liradan, euro ise 8,3990 liradan güne başladı.
Çatıya güneş paneli sistemi talep patlaması yaşıyor!. Çatıya güneş paneli sistemi talep patlaması yaşıyor!. Enerji kaynaklarını verimli kullanmak için önemli adımlar atan Türkiye'de, güneş..
Milyonların beklediği yasa sonunda çıktı! Devletten 2.868 lira teşvik Milyonların beklediği yasa sonunda çıktı! Devletten 2.868 lira teşvik Piyasayı yakından ilgilendiren yasa sonunda çıktı. Devlet desteklerinden yararla..
Altın yeniden rekor seviyede Altın yeniden rekor seviyede Uluslararası piyasalarda ons altın 2 bin doları aşarak tarihinin en yüksek seviy..
  SİYASET HABERLERİ
TBMM Başkanı Şentop, Meclis'teki korona virüs vakalarını açıkladı TBMM Başkanı Şentop, Meclis'teki korona virüs vakalarını açıkladı TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Şu anda evden takip edilen personel sayısı 32, has..
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Lübnanlı kardeşlerimizin yanındayız İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Lübnanlı kardeşlerimizin yanındayız İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Lübnanlı kardeşlerimizin yanındayız. Acıların..
Muharrem İnce eylülde sahaya iniyor44 Muharrem İnce eylülde sahaya iniyor44 İnce’nin kurmayı planladığı partinin, mevcut ittifaklarda yer almayacağı, HDP/Ka..
  SAĞLIK HABERLERİ
Sağlık Bakanlığı, son 24 saatlik korona virüs tablosunu açıkladı Sağlık Bakanlığı, son 24 saatlik korona virüs tablosunu açıkladı Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin son 24 saatlik korona virüs tablosunu açıkladı. Aç..
Uzmanlar Uyarıyor! Uzmanlar Uyarıyor! Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Deniz, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon kişinin atr..
Çocuklarda orta kulak sıvı toplanmasına dikkat! Çocuklarda orta kulak sıvı toplanmasına dikkat! Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Uzmanı Op. Dr. Remzi Tınazlı, okul öncesi çocukl..
  EĞİTİM HABERLERİ
Meslek seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler Meslek seçimlerinde dikkat edilmesi gerekenler Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği YKS sonuçlarının açıklanmasının ardınd..
2020-YKS tercihleri başladı 2020-YKS tercihleri başladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2020-Y..
Geleceğe 4. nesil üniversiteler yön verecek! Geleceğe 4. nesil üniversiteler yön verecek! Geleceğin mesleklerini ve bilim dallarını belirleyecek olan gençleri artık 4. ne..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 34 20 5 9 65 34 69 +31
2 Trabzonspor 34 18 5 11 76 42 65 +34
3 Beşiktaş 34 19 10 5 59 40 62 +19
4 Sivasspor 34 17 8 9 55 38 60 +17
5 Alanyaspor 34 16 9 9 61 37 57 +24
6 Galatasaray 34 15 8 11 55 37 56 +18
7 Fenerbahçe 34 15 11 8 58 46 53 +12
8 Gaziantep FK 34 11 10 13 49 50 46 -1
9 Antalyaspor 34 11 11 12 41 52 45 -11
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 53 58 43 -5
11 Göztepe 34 11 14 9 44 49 42 -5
12 Gençlerbirliği 34 9 16 9 39 56 36 -17
13 Konyaspor 34 8 14 12 36 52 36 -16
14 Denizlispor 34 9 17 8 31 48 35 -17
15 Çaykur Rizespor 34 10 19 5 38 57 35 -19
16 Yeni Malatyaspor 34 8 18 8 44 51 32 -7
17 Kayserispor 34 8 18 8 40 72 32 -32
18 MKE Ankaragücü 34 7 16 11 31 56 32 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 19 6 9 48 28 66 +20
2 BB Erzurumspor 34 18 8 8 42 26 62 +16
3 Adana Demirspor 34 17 7 10 71 43 61 +28
4 Akhisarspor 34 16 9 9 46 39 57 +7
5 Fatih Karagümrük 34 15 8 11 53 39 56 +14
6 Bursaspor 34 17 9 8 49 41 56 +8
7 Altay 34 14 8 12 48 37 54 +11
8 Keçiörengücü 34 13 10 11 33 28 50 +5
9 Ümraniyespor 34 12 14 8 48 51 44 -3
10 Menemenspor 34 11 12 11 42 46 44 -4
11 Giresunspor 34 12 14 8 39 47 44 -8
12 İstanbulspor 34 9 12 13 45 43 40 +2
13 Balıkesirspor 34 9 14 11 36 48 38 -12
14 Altınordu 34 8 13 13 37 44 37 -7
15 Boluspor 34 6 13 15 30 41 33 -11
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 41 56 30 -15
17 Adanaspor 34 3 19 12 30 55 21 -25
18 Eskişehirspor 34 7 21 6 34 60 12 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/07/2020 Kasımpaşa 3 - 2 Başakşehir FK
 25/07/2020 Göztepe 3 - 1 Sivasspor
 25/07/2020 Kayserispor 1 - 2 Trabzonspor
 25/07/2020 Konyaspor 2 - 3 Alanyaspor
 25/07/2020 Denizlispor 0 - 1 MKE Ankaragücü
 25/07/2020 Gençlerbirliği 0 - 3 Beşiktaş
 25/07/2020 Yeni Malatyaspor 0 - 1 Gaziantep FK
 25/07/2020 Fenerbahçe 3 - 1 Çaykur Rizespor
 24/07/2020 Antalyaspor 2 - 2 Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/07/2020 Osmanlıspor FK 4 - 3 Balıkesirspor
 19/07/2020 Eskişehirspor 0 - 3 Boluspor
 18/07/2020 Adana Demirspor 3 - 0 İstanbulspor
 18/07/2020 Hatayspor 3 - 1 Bursaspor
 18/07/2020 Akhisarspor 3 - 4 Ankara Keçiörengücü
 18/07/2020 Giresunspor 1 - 2 Altay
 18/07/2020 BB Erzurumspor 4 - 1 Ümraniyespor
 18/07/2020 Fatih Karagümrük 3 - 0 Adanaspor
 17/07/2020 Menemenspor 1 - 1 Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK
LİNKLER
Yukarı