HABER AKIŞI

Mls Sistemi Türkiyede Kurulmalı

 Tarih: 12-09-2017 10:30:00
Emlak vergileri için itiraz sürelerinin dolmasının ardından Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, belirlenen rakamların önümüzdeki yıl emlak vergilerinin bazı bölgelerde yüzde yüzden fazla fark etmesine neden olacağını söyledi.

Emlak vergisi tapu harçlarından, veraset ve intikalden vergilerine, konut teslimlerindeki KDV oranlarından, emsal kira bedellerine kadar birçok alanı etkiliyor. 2017 yılı, bina, arsa ve araziler için 2018 yılına ait uygulanacak metrekare birim değer takdirlerinin yapıldığı yıl oldu. Lakin birçok bölgedeki yapılan değişiklikler bu çalışmaların daha profesyonel, değer bazlı, hakkaniyete uygun, şerefiyeleri bile dikkate alan şekilde yapılması gerektiğini gösteriyor.

Emlak vergileri için itiraz sürelerinin dolması sonrasında, önceki yıllarda yaşanan örneklerin 2018’de görüleceğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Belirlenen rakamlar önümüzdeki yıl emlak vergilerinin bazı bölgelerde yüzde yüzden fazla fark etmesine neden olacak. 2013 yılından 2014’e geçişte benzer durumu yaşamıştık. Harbiye Valikonağı Caddesi rayiç değeri 10 bin 368-TL’den 21 bin TL’ye, Gayrettepe Barbaros Bulvarı 2 bin 468-TL’den, 6 bin TL’ye, Şenlikköy Florya Caddesi bin 789-TL’den 3 bin 500-TL’ye çıkmıştı" dedi.

"MLS sistemi Türkiye’de kurulmalı"

Amerika’da uygulanan MLS (Multiple Listing Service) sisteminin Türkiye’de uygulanması gerektiğini dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü, "Bu sistem ile kiralanan ve satılan tüm gayrimenkuller listelenecek, emlak firmaları portföy paylaşımı yapabilecek, sisteme ancak yasal olarak faaliyet gösteren profesyonel emlakçılar kayıt olabilecek. Ayrıca sistem ile emlak aracılık hizmeti verenler puanlanabilecek, bu da her önüne gelenin emlak danışmanı olamamasını sağlayacak. Sistem tapu, sigorta, değerleme, vergi, mülk yönetimi ve belediye gibi entegrasyonları sağlayarak tüm sektöre bir altyapı oluşturacaktır" dedi.

"Parsel bazlı değerlemeye geçilmeli"

Cadde ve sokak bazlı değerlemenin yanlış olduğunu ifade eden Özelmacıklı, "Değer tespiti artık parsel bazlı olmalı, mevcut yapı stoğu göz önünde bulundurularak şerefiye farklı tespitler yapılmalıdır. Hatta yapılacak düzenleme ile, otoparkı olan, enerji kimlik belgesi A olan, dış cephesi kentsel tasarıma uygun olan gibi kriterler ile emlak vergilerinde avantajlar sağlanmalıdır. 4 yıllık süreyi beklemek yerine belli periyotlarda anlık değerleme yapılabilmelidir" dedi.

"Türkiye’nin değer haritası çıkartılmalı"

Türkiye’de vergi, sigorta, kredi, belediye, kamulaştırma gibi birçok farklı değer karmaşası olduğunu dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü, "Gayrimenkul sektöründe değer haritası oluşturulabilmelidir. Değer haritaları sadece cadde ve sokak ayrımına göre değil, taşınmazın yaşı, şerefiye farkı, imar parselinin foksiyonu, çevre değişimleri, kamu hizmetlerini vb. birçok özelliği dikkate alabiliyor olmalı. Mevcut durumda belediyeler takdir komisyonlarına etki etmekte, bu nedenle de değerler gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılacak çözüm ile belediyeler de zan altında kalmayacak ve sistem doğru bir şekilde uygulanmış olacaktır" dedi.

  Kaynak: İHA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Bursa’da Vahşet! Bursa’da Vahşet! Bursa’da yaşanan aile faciasında kendisini bacağından bıçaklayan 8 aylık eşini k..
AK Parti Bursa İl Yönetimi Açıklandı AK Parti Bursa İl Yönetimi Açıklandı İl Başkanı Ayhan Salman, ferdî çabalardan ziyade ekip ruhu ve halkın desteği ile..
Kadın Hırsızlar Bursa’da Yakalandı Kadın Hırsızlar Bursa’da Yakalandı Antalya’da çaldığı sahte kimlikle il il gezerek hırsızlık yapan ve 9 yıl kesinle..
’Süslü Kadınlar’ Bursa'da ’Süslü Kadınlar’ Bursa'da Bursa’da bisiklete olan farkındalığın arttırılması amacıyla bir araya gelen “Süs..
  BURSA MANŞET HABERLERİ
Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu Yeni Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Mehmet Görmez'in emekli edilmesinin ardından başka..
Florida’dan kaçan kaçana Florida’dan kaçan kaçana ABD’nin Florida eyaletinde beklenen Irma Kasırgası nedeniyle tahliye edilen yakl..
Dünyanın en zengin Müslümanları Arakanlı Müslümanları görmezden geliyor Dünyanın en zengin Müslümanları Arakanlı Müslümanları görmezden geliyor Myanmar’ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik zulüm devam ederken, binlerce ..
Avukatlardan 28 Şubat için suç duyurusu! Medya dahil edilsin Avukatlardan 28 Şubat için suç duyurusu! Medya dahil edilsin Ülkemizde ciddi yaralar açan 28 Şubat davasında “Medya patronlarının haberi olma..
  ASAYİŞ HABERLERİ
Çanakkalede Cezaevinde Yangın Çanakkalede Cezaevinde Yangın Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumunu atölye binalarının çatısında yangın çıktı. Me..
Otoyolda Geri Geri Gelirken Tır Çarptı: 1 Ölü, 4 Yaralı Otoyolda Geri Geri Gelirken Tır Çarptı: 1 Ölü, 4 Yaralı Niğde’de otoyolda geri geri gelirken tırın çarptığı otomobil hurdaya döndü. Kaza..
İki Aile Arasında Bıçaklı Sopalı Kavga: 10 Yaralı İki Aile Arasında Bıçaklı Sopalı Kavga: 10 Yaralı Van’ın Erciş ilçesinde iki aile arasında çıkan kavgada 10 kişi bıçak ve sopa dar..
Atatürk Havalimanında Özel Jet Pistten Çıktı: 4 Yaralı Atatürk Havalimanında Özel Jet Pistten Çıktı: 4 Yaralı Atatürk Havalimanı’nda özel bir jet inişe geçtiği sırada pistten çıktı. Kazada j..
  DÜNYA HABERLERİ
10 bin kişiye 5 adet tuvalet 10 bin kişiye 5 adet tuvalet Myanmar’daki zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanları yaşadıklar..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: IKBY Yönetimini referandumdan vazgeçmeye çağırıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan: IKBY Yönetimini referandumdan vazgeçmeye çağırıyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan IKBY Yönetimini referandum kararına ilişkin " Vazgeçmeleri..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı İbadi ile görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile telefonda..
Savaş uçakları sınır boyu ve Kuzey Irak için teyakkuza geçti Savaş uçakları sınır boyu ve Kuzey Irak için teyakkuza geçti Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör örgütü PKK ve DEAŞ’ın kış yapılanması hazır..
  EKONOMİ HABERLERİ
Büyükşehirden Edremit Ziraat Odasına Destek Büyükşehirden Edremit Ziraat Odasına Destek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Edremit Ziraat Odasına hibe edilen ta..
Borsa Günü Düşüşle Tamamladı Borsa Günü Düşüşle Tamamladı Borsa günü yüzde 1,26’lık düşüşle tamamladı.
Ktbde Balsuyu Yeniden Aday Ktbde Balsuyu Yeniden Aday Kahramanmaraş Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, yeniden aday ol..
Serbest Piyasada Altın Fiyatları Serbest Piyasada Altın Fiyatları Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 145,90 lira oldu...
  GÜNDEM HABERLERİ
Dolu Yağışı Zeytin Ve Üzümü Vurdu Dolu Yağışı Zeytin Ve Üzümü Vurdu Marmara’da etkili olacağını belirttiği dolu yağışı, Bursa’da zeytin bahçeleri ve..
Vali Çiftçi,orgeneral Musa Avseveri Makamında Ağırladı Vali Çiftçi,orgeneral Musa Avseveri Makamında Ağırladı 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’yi maka..
“3. Trakya Bağ Bozumu Ve Ekoloji Festivali” Başladı “3. Trakya Bağ Bozumu Ve Ekoloji Festivali” Başladı Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trakya Ba..
Dünyaca Ünlü Et Ustaları Sultanahmet Meydanında Şov Yaptı Dünyaca Ünlü Et Ustaları Sultanahmet Meydanında Şov Yaptı Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Fatih Belediyesinin ev sahipliğinde d..
  SİYASET HABERLERİ
Bakan Tüfenkci Ahilik Haftası Kutlamalarına Katıldı Bakan Tüfenkci Ahilik Haftası Kutlamalarına Katıldı Gaziantep’te düzenlenen 30. Ahilik Haftası kutlamalarına katılan Gümrük ve Ticar..
Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Özlü: “Türk Ekonomisi Manipüle Edilemez” Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Özlü: “Türk Ekonomisi Manipüle Edilemez” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Çevremizdeki istikrarsızlıklara, ..
Kerkük İçin 1 Saatlik Oturma Eylemi Düzenlendi Kerkük İçin 1 Saatlik Oturma Eylemi Düzenlendi Hepimiz Mehmediz Güç Birliği Platformu, Irak’taki referandum protesto etmek amac..
Bakan Kaya, Gaziantepte İl Değerlendirme Toplantısına Katıldı Bakan Kaya, Gaziantepte İl Değerlendirme Toplantısına Katıldı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gaziantep’te il değerl..
  SPOR HABERLERİ
Ziraat Türkiye Kupası: Çaykur Rizespor: 3 - Nevşehirspor Gençlik: 0 Ziraat Türkiye Kupası: Çaykur Rizespor: 3 - Nevşehirspor Gençlik: 0 Ziraat Türkiye Kupası 3. Tur müsabakasında Çaykur Rizespor sahasında Nevşehirspo..
Yelken Heyecanı Yalıkavakta Yaşanıyor Yelken Heyecanı Yalıkavakta Yaşanıyor Turkcell sponsorluğunda Türkiye Yelken Federasyonu Atatürk Kupası’nda heyecan ba..
Beşiktaşta Derbi Hazırlıkları Sürüyor Beşiktaşta Derbi Hazırlıkları Sürüyor Beşiktaş, Süper Lig’in 6. haftasında Fenerbahçe ile deplasmanda oynayacağı maçın..
Osmanlısporda İrfan Buzlu Dönem Başladı Osmanlısporda İrfan Buzlu Dönem Başladı Süper Lig’in 6. haftasında Antalyaspor’la karşılaşacak olan Başkent ekibi, yeni ..
  SAĞLIK HABERLERİ
Dengeli Beslenin, Alzheimer Riskini Azaltın Dengeli Beslenin, Alzheimer Riskini Azaltın Uzmanlar, dengeli beslenme, vücut ve beyin egzersizlerinin Alzheimer hastalığı r..
Bu Meyve Her Derde Deva Bu Meyve Her Derde Deva Türkiye'de turna yemişi olarak bilinen cranberry isimli meyvenin tüketimi; idrar..
Sonbaharda Hastalıklara Dikkat Sonbaharda Hastalıklara Dikkat Çoğunlukla 5 yaş altı çocuklarda görülen el-ayak-ağız hastalığının son baharda a..
Ani Kilo Kaybı Kanserin Habercisi Ani Kilo Kaybı Kanserin Habercisi Hematoloji Uzmanı Dr.Ülkü Ozan, sebebi bilinmeyen ateş, gece terlemeleri, son 6 ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Yukarı