HABER AKIŞI

TBMM Başkanı'ndan Açıklama

 Tarih: 23-03-2019 22:29:36
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye üzerinde ekonomik olarak manipülasyon yapılmaya çalışıldığını belirterek, “Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil Türkiye’yi böyle bir formattan çıkarttık” dedi.

Ergene Belediyesi Ulaş Düğün Salonu’nda düzenlenen programa katılan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada meclis başkanı seçilmesinin üzerinden bir ay gibi bir süre geçtiğini, bu süre zarfında yurt içinde ve yurt dışı ziyaretleri yaptığını söyledi. 
Özellikle yurt dışı temaslarında bazı ülkelerin Türkiye’den beklenti içerisinde olduğunu gördüğünü kaydeden Prof. Dr. Şentop, “Çok daha net bir şekilde görüyoruz ki Türkiye’ye dünyadaki birçok ülkeler başta kardeş ülkeler dost ülkeler olmak üzere, yeni dünya düzeninin dışa ittiği mazlum olarak anılan devletler hepsi Türkiye’ye gıpta ile bakıyor. Bir ilgi, alaka ile bakıyor. Türkiye’den beklenti içerisinde neden, Türkiye’nin yürütmüş olduğu uluslararası politikalar ilkeli duruşlar çatışmalarda aktif davranması ve mazlumların yanında yer alması ne pahasına olursun Türkiye’yi itibarlı ülke haline getirdi. Türkiye bugün kararı, görüşü, tavrı merak edilen beklenen bir ülke haline geldi. Bu da Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde. Cumhurbaşkanımız bütün uluslararası toplantılarda Türkiye’nin görüşlerini sözünü sakınmadan çok açık bir şekilde, net bir şekilde söylüyor mazlumlardan yana tavrını çok açık bir şekilde koyuyor ve dünya barışını sağlayacak birtakım önerileri başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok yerde ortaya koyuyor” dedi. 

“Manipülasyon yapılmaya başlandı” 
Türkiye üzerinde ekonomik olarak manipülasyon yapılmaya çalışıldığını ve kur savaşları yaşandığını da sözlerine ekleyen TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Para piyasaları normalde mesai saatleri içerisinde çalışıyor. Sabah başlıyor akşam 17’den önce kapanıyor piyasalar Türkiye’de. Dün dövizde bir yükselme başladı ne zaman başladı saat 18.00’den sonra başladı yani Türkiye’deki para piyasaları kapandıktan sonra başladı. Nasıl yükseliyor bu fiyat Türkiye dışındaki piyasalardan o saatlerde açık olan Londra başta olmak üzere Amerika’daki piyasalar açık olan piyasalardan Türk parası ile ilgili işlemler yapılıyor dövizle ilgili Türkiye’den alım satım talimatları veriliyor, işlemler yapılıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi içinde dövizle ilgili bir hareket yok çünkü piyasalar kapalı. Türkiye dışındaki piyasalardan döviz kuru ile ilgili fiyatı yükseltecek birtakım işlemler yapılıyor manipülasyon dediğimiz şey bu. Manipülasyon yapılmaya başlandı bugün zaten tatil pazar günü tatil, tatil günlerinde piyasalarla ilgili bir oynaklık oluşturmaya çalışıyorlar” diye konuştu. 

“31 Mart seçimlerine yönelik manipülasyon yapılmaya çalışılıyor” 
Bu manipülasyonun sebebini de açıklayan Prof. Dr. Şentop, “Bunun sebebi nedir bunun sebebi çok açık bir şekilde önümüzdeki günlerde Türkiye’de önemli olay nedir seçimler 31 Mart seçimleri buna yönelik olarak bir manipülasyon yapılmaya çalışılıyor. Bu tabi bizim bir yorumuz değil. Çok kısa bir şey söyleyeceğim. Bununla ilgili 2008 yılında daha Amerika Birleşik Devletleri’nde Washington’da bir kuruluş, eski bir kuruluş bir çalışma yapıyor strateji, savaş oyunları üzerinde faaliyetler çalışmalar yürüten bir kuruluş bir çalışma yapıyor o toplantıya katılan bir yazar, ekonomist bir kitap yazmış oradaki toplantılarda görüşülen şeyleri. Kitabın adı kur savaşları, döviz kuru Savaşları. 2008’de yapılan çalışmada konuşulan konu bu başka ülkelerin borsalarında para piyasaları üzerinde döviz kuru üzerinde tahviller hisse senetleri üzerinden bir savaş yürütülebilir mi?” şeklinde konuştu. 

“Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil” 
"Ekonomik savaşta askeri savaşta olduğu gibi ateşli silahlar kullanılmıyor" diyen TBMM Başkanı Şentop, “Ne kullanılacak, işte döviz kuru, tahviller hisse senetleri kullanılarak bir operasyon yapalım savaş oyununda da farklı ülkelerin Çin Rusya Brezilya gibi ülkelerin düşman olarak hasım olarak gösterildiği bazı savaş oyunları kurgulanmış onlar üzerinde çalışmalar yapılmış 2008 yılından itibaren döviz kuru üzerinden manipülasyonların nasıl yapılacağına dair çalışmalar yürütülmüş bunlar bir komplo teorisi bir yorum değil daha sonraki yıllarda bunların bazı ülkelerde uygulandığına denendiğini görüyoruz. Biliyoruz hatırlarsınız Türkiye yakın zamanda bundan birkaç ay önce Fırat’ın doğusuna bir operasyon yapmayı düşünüyordu çünkü Türkiye, Suriye’deki olayların neticesinde Suriye’de Türkiye sınırının Suriye sınırı tarafında bir otorite boşluğu oluştu. Bu otorite boşluğu terör örgütlerinin orada yuvalanmasını, kendilerini geliştirdikten, güçlendirdikten sonra da Türkiye’ye varlıklarını korumasına yol açabilir. Türkiye bu bakımdan önleyici harekatı benimseyerek kendi sınırlarında terör örgütlerinin yuvalanmasına imkan vermeyeceğini söyledi. Bununla ilgili de iki operasyon yapıldı Suriye tarafına üçüncüsünü de Fırat’ın doğusuna yapacaktı Türkiye. Tam karar verildiği esnada ne dedi Amerika Birleşik Devletleri Başkanı biz Suriye’den çekiliyoruz dedi. Onun Suriye’den çekilmesi terör örgütü YPG’nin, yani Türkiye’deki PKK’nın Suriye tarafındaki ismi YPG’nin Amerika’nın desteğini bırakması anlamına geliyordu. Amerikan desteğinin oradan çekilmesi anlamına geliyordu Türkiye orayı stabil hale getirebilmek için güvenli bölge haline getirebilmek için bir operasyon yapacaktı. Bu esnada çekiliyoruz deyince bu sefer farklı siyasetçiler, yazarlar Amerika’da görüş ortaya koyunca bir twit atmıştı yine Trump ne demişti eğer Türkiye oraya operasyon yaparsa ekonomik olarak Türkiye’yi batırırız demişti.

Ne demek bu nasıl oluyor? İşte bu şekilde manipülasyonlarla kur savaşlarıyla planlanan arzu edilen şey. Tabii bunu herkesin bilmesi lazım, Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil. Türkiye’yi böyle bir formattan çıkarttık Türkiye bu şekilde tehditkar yaklaşmaya çalışanlara ülkeye diz çöktürmeye çalışanlara gereken dersi daha önce de verdik her zaman veririz bundan sonra da veririz” şeklinde konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Aile Boyu Torbacılar! Aile Boyu Torbacılar! Bursa narkotik polisi, uyuşturucu taciri baba ile kızı ve gelinini 2 kilo bonzai..
Bursa'da Feci Olay! Bursa'da Feci Olay! Bursa'da çalıştıkları çiftliğe el arabasıyla saman taşıyan 2 işçiye otomobil çar..
Bursa'da Kapılarını Açtı Bursa'da Kapılarını Açtı Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 3. BURSAF Ayakkabı ve Deri ..
Yörükler Şenlikte Buluştu Yörükler Şenlikte Buluştu Bursa'nın Orhaneli ilçesinde geleneksel olarak düzenlenen Yörük şenliği renkli g..
  BURSASPOR HABERLERİ
Kuaförlerin Bursaspor Aşkı Kuaförlerin Bursaspor Aşkı İstanbul’da düzenlenen 15. Beauty Eurasia Fuarı’nda Bursa Berberler Odası’nın ol..
Mesut Mestan Mazbatasını Aldı Mesut Mestan Mazbatasını Aldı Bursaspor'da dün yapılan olağanüstü seçimli genel kurulda başkan olarak seçilen ..
Mesut Mestan'dan  Açıklama Mesut Mestan'dan Açıklama Bursaspor’un yeni Başkanı Mesut Mestan, bir önceki başkan Ali Ay’a futbolcu satm..
Yeni Başkan Mesut Mestan Yeni Başkan Mesut Mestan Bursaspor'da gerçekleşen olağanüstü genel kurulda, tek aday olarak seçime giren ..
  DÜNYA HABERLERİ
Rusya'dan S-400 Açıklaması Rusya'dan S-400 Açıklaması Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Bakanı, Türkiye ile Rusya arasında gerçekleş..
Putin'den Savaş Hazırlığı Emri Putin'den Savaş Hazırlığı Emri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başkomutan sıfatıyla Rusya ordusuna savaş h..
Dışişleri Bakanlığı'ndan Kınama Dışişleri Bakanlığı'ndan Kınama Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya’nın Amhara Bölgesi Hükümetine yönelik gerçekleştir..
“Filistin satılık değildir” “Filistin satılık değildir” Filistinli yetkililer, ABD'nin İsrail-Filistin meselesine çözüm iddiasıyla hazır..
  EKONOMİ HABERLERİ
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,7940 liradan, euro ise 6,5880 liradan güne başladı.
ÖTV İçin Son Günler... ÖTV İçin Son Günler... Beyaz eşya sektöründe Kasım 2018’de başlatılan sıfır ÖTV uygulaması 30 Haziran t..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,7390 liradan, euro ise 6,5340 liradan haftaya başladı. ..
Avrasya Tünelinden Önemli Katkı Avrasya Tünelinden Önemli Katkı Avrasya Tüneli, 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 300 milyon TL gelir el..
  GÜNDEM HABERLERİ
İşte Yeni Sistemin Detayları... İşte Yeni Sistemin Detayları... Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) çeşitli statülerde katılan personelin işlemlerin..
Bu Kez Batman'da Görüldü! Bu Kez Batman'da Görüldü! Batman’ın Gercüş ilçesinde çiftçiler yaklaşık 15 santimetre uzunluğunda dev çeki..
Yoğunluk Devam Ediyor... Yoğunluk Devam Ediyor... 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda seçim yoğunluğu bugün de devam ediyor. 23 Hazira..
  SİYASET HABERLERİ
Bahçeli'den Büyük Tepki! Bahçeli'den Büyük Tepki! MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “İP’in başındaki şahıs mitili İmralı’ya attığı..
Çavuşoğlu:Mümkün Değil! Çavuşoğlu:Mümkün Değil! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil''..
Bakan Akar'dan Siyasi Partilere Ziyaret Bakan Akar'dan Siyasi Partilere Ziyaret Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP, MHP ve İYİ Parti genel başkanlarını ziyar..
  SAĞLIK HABERLERİ
Klima Hastalık Saçıyor Klima Hastalık Saçıyor Uzmanlar, sıcak ve bunaltıcı havalarda serinlemek için vazgeçilmez olan klimalar..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Doruk Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Çiğdem Şen, 21 Haziran Dünya ALS Günü ves..
Çocuklarda Beslenmeye Dikkat! Çocuklarda Beslenmeye Dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Gönül Tuba Ciğerli, çocukların öğün saatlerinin de..
Pet Şişeler Tehlike Saçıyor! Pet Şişeler Tehlike Saçıyor! Havaların ısınmasıyla suya olan ihtiyaç daha da artıyor. İnsanların yanında su t..
  EĞİTİM HABERLERİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı