HABER AKIŞI

TBMM Başkanı'ndan Açıklama

 Tarih: 23-03-2019 22:29:36
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye üzerinde ekonomik olarak manipülasyon yapılmaya çalışıldığını belirterek, “Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil Türkiye’yi böyle bir formattan çıkarttık” dedi.

Ergene Belediyesi Ulaş Düğün Salonu’nda düzenlenen programa katılan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada meclis başkanı seçilmesinin üzerinden bir ay gibi bir süre geçtiğini, bu süre zarfında yurt içinde ve yurt dışı ziyaretleri yaptığını söyledi. 
Özellikle yurt dışı temaslarında bazı ülkelerin Türkiye’den beklenti içerisinde olduğunu gördüğünü kaydeden Prof. Dr. Şentop, “Çok daha net bir şekilde görüyoruz ki Türkiye’ye dünyadaki birçok ülkeler başta kardeş ülkeler dost ülkeler olmak üzere, yeni dünya düzeninin dışa ittiği mazlum olarak anılan devletler hepsi Türkiye’ye gıpta ile bakıyor. Bir ilgi, alaka ile bakıyor. Türkiye’den beklenti içerisinde neden, Türkiye’nin yürütmüş olduğu uluslararası politikalar ilkeli duruşlar çatışmalarda aktif davranması ve mazlumların yanında yer alması ne pahasına olursun Türkiye’yi itibarlı ülke haline getirdi. Türkiye bugün kararı, görüşü, tavrı merak edilen beklenen bir ülke haline geldi. Bu da Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde. Cumhurbaşkanımız bütün uluslararası toplantılarda Türkiye’nin görüşlerini sözünü sakınmadan çok açık bir şekilde, net bir şekilde söylüyor mazlumlardan yana tavrını çok açık bir şekilde koyuyor ve dünya barışını sağlayacak birtakım önerileri başta Birleşmiş Milletler olmak üzere birçok yerde ortaya koyuyor” dedi. 

“Manipülasyon yapılmaya başlandı” 
Türkiye üzerinde ekonomik olarak manipülasyon yapılmaya çalışıldığını ve kur savaşları yaşandığını da sözlerine ekleyen TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Para piyasaları normalde mesai saatleri içerisinde çalışıyor. Sabah başlıyor akşam 17’den önce kapanıyor piyasalar Türkiye’de. Dün dövizde bir yükselme başladı ne zaman başladı saat 18.00’den sonra başladı yani Türkiye’deki para piyasaları kapandıktan sonra başladı. Nasıl yükseliyor bu fiyat Türkiye dışındaki piyasalardan o saatlerde açık olan Londra başta olmak üzere Amerika’daki piyasalar açık olan piyasalardan Türk parası ile ilgili işlemler yapılıyor dövizle ilgili Türkiye’den alım satım talimatları veriliyor, işlemler yapılıyor. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi içinde dövizle ilgili bir hareket yok çünkü piyasalar kapalı. Türkiye dışındaki piyasalardan döviz kuru ile ilgili fiyatı yükseltecek birtakım işlemler yapılıyor manipülasyon dediğimiz şey bu. Manipülasyon yapılmaya başlandı bugün zaten tatil pazar günü tatil, tatil günlerinde piyasalarla ilgili bir oynaklık oluşturmaya çalışıyorlar” diye konuştu. 

“31 Mart seçimlerine yönelik manipülasyon yapılmaya çalışılıyor” 
Bu manipülasyonun sebebini de açıklayan Prof. Dr. Şentop, “Bunun sebebi nedir bunun sebebi çok açık bir şekilde önümüzdeki günlerde Türkiye’de önemli olay nedir seçimler 31 Mart seçimleri buna yönelik olarak bir manipülasyon yapılmaya çalışılıyor. Bu tabi bizim bir yorumuz değil. Çok kısa bir şey söyleyeceğim. Bununla ilgili 2008 yılında daha Amerika Birleşik Devletleri’nde Washington’da bir kuruluş, eski bir kuruluş bir çalışma yapıyor strateji, savaş oyunları üzerinde faaliyetler çalışmalar yürüten bir kuruluş bir çalışma yapıyor o toplantıya katılan bir yazar, ekonomist bir kitap yazmış oradaki toplantılarda görüşülen şeyleri. Kitabın adı kur savaşları, döviz kuru Savaşları. 2008’de yapılan çalışmada konuşulan konu bu başka ülkelerin borsalarında para piyasaları üzerinde döviz kuru üzerinde tahviller hisse senetleri üzerinden bir savaş yürütülebilir mi?” şeklinde konuştu. 

“Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil” 
"Ekonomik savaşta askeri savaşta olduğu gibi ateşli silahlar kullanılmıyor" diyen TBMM Başkanı Şentop, “Ne kullanılacak, işte döviz kuru, tahviller hisse senetleri kullanılarak bir operasyon yapalım savaş oyununda da farklı ülkelerin Çin Rusya Brezilya gibi ülkelerin düşman olarak hasım olarak gösterildiği bazı savaş oyunları kurgulanmış onlar üzerinde çalışmalar yapılmış 2008 yılından itibaren döviz kuru üzerinden manipülasyonların nasıl yapılacağına dair çalışmalar yürütülmüş bunlar bir komplo teorisi bir yorum değil daha sonraki yıllarda bunların bazı ülkelerde uygulandığına denendiğini görüyoruz. Biliyoruz hatırlarsınız Türkiye yakın zamanda bundan birkaç ay önce Fırat’ın doğusuna bir operasyon yapmayı düşünüyordu çünkü Türkiye, Suriye’deki olayların neticesinde Suriye’de Türkiye sınırının Suriye sınırı tarafında bir otorite boşluğu oluştu. Bu otorite boşluğu terör örgütlerinin orada yuvalanmasını, kendilerini geliştirdikten, güçlendirdikten sonra da Türkiye’ye varlıklarını korumasına yol açabilir. Türkiye bu bakımdan önleyici harekatı benimseyerek kendi sınırlarında terör örgütlerinin yuvalanmasına imkan vermeyeceğini söyledi. Bununla ilgili de iki operasyon yapıldı Suriye tarafına üçüncüsünü de Fırat’ın doğusuna yapacaktı Türkiye. Tam karar verildiği esnada ne dedi Amerika Birleşik Devletleri Başkanı biz Suriye’den çekiliyoruz dedi. Onun Suriye’den çekilmesi terör örgütü YPG’nin, yani Türkiye’deki PKK’nın Suriye tarafındaki ismi YPG’nin Amerika’nın desteğini bırakması anlamına geliyordu. Amerikan desteğinin oradan çekilmesi anlamına geliyordu Türkiye orayı stabil hale getirebilmek için güvenli bölge haline getirebilmek için bir operasyon yapacaktı. Bu esnada çekiliyoruz deyince bu sefer farklı siyasetçiler, yazarlar Amerika’da görüş ortaya koyunca bir twit atmıştı yine Trump ne demişti eğer Türkiye oraya operasyon yaparsa ekonomik olarak Türkiye’yi batırırız demişti.

Ne demek bu nasıl oluyor? İşte bu şekilde manipülasyonlarla kur savaşlarıyla planlanan arzu edilen şey. Tabii bunu herkesin bilmesi lazım, Türkiye dışarıdan hizaya sokulacak bu sınırların dışından kendisine yön verilecek bir ülke değil. Türkiye’yi böyle bir formattan çıkarttık Türkiye bu şekilde tehditkar yaklaşmaya çalışanlara ülkeye diz çöktürmeye çalışanlara gereken dersi daha önce de verdik her zaman veririz bundan sonra da veririz” şeklinde konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Direksiyon Başında Kriz Geçirdi! Direksiyon Başında Kriz Geçirdi! Bursa'da sürücünün seyir halindeyken kalp krizi geçirdiği taksi kontrolden çıkar..
Batıdan Doğuya Nakil Batıdan Doğuya Nakil Batman’da rahatsızlanıp Bölge Devlet Hastanesine kaldırılan bir kişi çevre iller..
Raylı Ulaşımda Aktarma Raylı Ulaşımda Aktarma Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaray’ın yolcu kapasitesini artırmak m..
Bursa'da Gün Sayıyor! Bursa'da Gün Sayıyor! Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Bursa Kent Konseyi tarafından orga..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'un Taşınmazları Ali Ay'a Devredildi! Bursaspor'un Taşınmazları Ali Ay'a Devredildi! Bursaspor Kulübü'nün uzun zamandır alıcı bulamadığı taşınmazları, kulüpten alac..
Bursaspor Zorlu Süreçte... Bursaspor Zorlu Süreçte... Spor Toto Süper Lig'de son 6 haftaya girilirken, Bursaspor kalan müsabakalarda a..
Bursaspor'un En Büyük Sıkıntısı... Bursaspor'un En Büyük Sıkıntısı... Bu sezon ligin en az gol atan takımı konumunda bulunan Bursaspor, çıktığı 28 maç..
Bursaspor: 0 - Trabzonspor: 1 Bursaspor: 0 - Trabzonspor: 1 Bursaspor, Spor Toto Süper Lig’in 28. haftasında sahasında Trabzonspor’u konuk e..
  DÜNYA HABERLERİ
Macron:Yeniden İnşa Edeceğiz! Macron:Yeniden İnşa Edeceğiz! Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Paris'in simgelerinden olan 850 yı..
Çavuşoğlu'ndan 'Notre Dame' Mesajı Çavuşoğlu'ndan 'Notre Dame' Mesajı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Notre Dame Katedrali’ndeki yangınla ilgili ol..
Notre Dame Katedrali'nde Yangın Notre Dame Katedrali'nde Yangın Fransa'nın başkenti Paris’in her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edile..
İsrail'in Ay'a Gönderdiği... İsrail'in Ay'a Gönderdiği... İsrail'in, bir SpaceX Falcon 9 roketine yüklenerek Ay'a gönderdiği uzay aracı in..
  EKONOMİ HABERLERİ
Altın Piyasasında Son Durum... Altın Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 234,50 lira oldu. ..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,7620 liradan, euro ise 6,5420 liradan güne başladı.
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,8070 liradan, euro ise 6,57 liradan güne başladı.
İşsizlik Rakamları Açıklandı İşsizlik Rakamları Açıklandı İşsizlik oranı Ocak ayında 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekle..
  GÜNDEM HABERLERİ
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Kıdem tazminatınd..
Yerel Seçimde Kanuni Düzenleme Yerel Seçimde Kanuni Düzenleme AK Parti, bir taraftan 31 Mart Mahallî İdareler Seçimlerinin ilk analizini yapar..
Mazbata Verildi Süreç Bitmedi Mazbata Verildi Süreç Bitmedi YSK, AK Parti’nin yaptığı itiraz başvurusunu en geç üç ay içinde karara bağlayac..
Seferler Sona Eriyor... Seferler Sona Eriyor... Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 3 yıldır karşılıklı olarak sürdürdüğü M..
  SİYASET HABERLERİ
Erdoğan:YSK Noktayı Koyduğu Zaman... Erdoğan:YSK Noktayı Koyduğu Zaman... İşin Geleceği Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'YSK noktayı koyduğu..
Binali Yıldırım'dan son dakika seçim açıklaması Binali Yıldırım'dan son dakika seçim açıklaması AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “İstanbul se..
  SAĞLIK HABERLERİ
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Doğru bir beden postürü sağlanarak yapılan pilatesin bel ve omurga sağlığını kor..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Gül Güner Nar, çocuklarda abur cubur..
Tedavide Yeni Yöntem! Tedavide Yeni Yöntem! Özel Hayat Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yasin Kapucu, idrar yolundan giriler..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Hematoloji Uzmanı Dr. Ömer Önder Savaş , gebelikte ortaya çıkan kan pıhtılaşması..
  EĞİTİM HABERLERİ
MEB'den Öğrencilere Müjde! MEB'den Öğrencilere Müjde! 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçim nedeniyle 1 Nisan'da ilk ve orta dereceli ..
Milli Eğitim Bakanı Duyurdu! Milli Eğitim Bakanı Duyurdu! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar arasındaki imkan ve farklılıkların azal..
Bakanlıktan Flaş Karar! Bakanlıktan Flaş Karar! 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması, yarın saat 10.00'da Milli Eğitim Bakanı Ziya..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 28 18 3 7 44 15 61 +29
2 Galatasaray 28 16 4 8 59 28 56 +31
3 Beşiktaş 28 15 5 8 60 37 53 +23
4 Trabzonspor 28 14 7 7 50 37 49 +13
5 Yeni Malatyaspor 28 10 10 8 38 37 38 +1
6 Alanyaspor 28 11 12 5 30 34 38 -4
7 Antalyaspor 28 11 12 5 31 45 38 -14
8 Çaykur Rizespor 28 9 9 10 40 40 37 0
9 Kasımpaşa 28 11 13 4 46 50 37 -4
10 Atiker Konyaspor 28 8 8 12 33 33 36 0
11 Kayserispor 28 9 10 9 27 37 36 -10
12 Sivasspor 28 9 11 8 40 43 35 -3
13 MKE Ankaragücü 28 10 13 5 30 42 35 -12
14 Fenerbahçe 28 7 9 12 34 39 33 -5
15 Bursaspor 28 5 10 13 24 33 28 -9
16 Göztepe 28 8 17 3 26 36 27 -10
17 BB Erzurumspor 28 5 13 10 29 38 25 -9
18 Akhisarspor 28 6 16 6 29 46 24 -17
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 14 10 2 2 24 8 32
2 Hatayspor 15 8 2 5 25 9 29
3 Denizlispor 15 8 2 5 27 12 29
4 Ümraniyespor 15 9 4 2 22 12 29
5 Gazişehir Gaziantep FK 15 8 4 3 24 11 27
6 Adana Demirspor 15 7 3 5 26 14 26
7 Altınordu 15 7 4 4 25 14 25
8 Eskişehirspor 15 6 3 6 20 18 24
9 İstanbulspor 14 7 4 3 22 21 24
10 Balıkesirspor Baltok 14 7 4 3 18 17 24
11 Boluspor 14 6 4 4 20 12 22
12 Osmanlıspor FK 15 7 7 1 19 18 22
13 Altay 14 5 5 4 17 13 19
14 Giresunspor 14 4 7 3 15 18 15
15 Adanaspor 14 3 6 5 19 19 14
16 Afjet Afyonspor 14 3 7 4 16 25 13
17 Elazığspor 14 3 8 3 15 22 12
18 Kardemir Karabükspor 15 0 12 3 6 33 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 15 12 1 2 42 11 38
2 Fatih Karagümrük 16 12 2 2 32 15 38
3 Menemen Belediyespor 16 10 2 4 34 19 34
4 Tuzlaspor 16 10 3 3 36 12 33
5 Sivas Belediyespor 16 8 3 5 28 20 29
6 Bandırmaspor 15 8 4 3 25 15 27
7 Şanlıurfaspor 15 7 3 5 21 12 26
8 Tarsus İdman Yurdu 15 7 4 4 31 23 25
9 Kahramanmaraşspor 16 7 5 4 19 16 25
10 Etimesgut Belediyespor 15 6 3 6 18 13 24
11 Kırklarelispor 16 6 4 6 20 16 24
12 Zonguldak Kömürspor 15 6 4 5 16 13 23
13 Pendikspor 15 5 3 7 22 18 22
14 Bak Spor 15 4 4 7 16 25 19
15 Tokatspor 16 5 8 3 15 18 18
16 Konya Anadolu Selçukspor 15 3 5 7 21 28 16
17 Fethiyespor 16 3 6 7 11 18 16
18 Darıca Gençlerbirliği 16 3 10 3 13 33 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 15 10 0 5 33 12 35
2 Tire 1922 15 8 0 7 23 8 31
3 Hekimoğlu Trabzon 14 8 1 5 21 7 29
4 Nevşehir Belediyespor 15 7 1 7 30 15 28
5 Ergene Velimeşe 15 8 4 3 22 14 27
6 Artvin Hopaspor 15 6 2 7 16 10 25
7 Karaköprü Belediyespor 15 7 5 3 24 19 24
8 Şile Yıldızspor 14 7 5 2 31 19 23
9 Silivrispor 15 6 4 5 16 9 23
10 Yomraspor 14 5 2 7 18 12 22
11 Erzin Belediyespor 14 5 3 6 22 14 21
12 Erbaaspor 14 5 4 5 18 12 20
13 Gebzespor 15 5 5 5 16 13 20
14 Kozan Belediyespor 15 4 4 7 14 17 19
15 Batman Petrolspor 14 5 5 4 12 15 19
16 Büyükçekmece Tepecikspor 14 5 7 2 16 18 17
17 Körfez Spor Kulübü 15 1 11 3 8 33 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/04/2019 Kasımpaşa vs Bursaspor
 20/04/2019 Akhisarspor vs Antalyaspor
 20/04/2019 Trabzonspor vs Yeni Malatyaspor
 20/04/2019 Galatasaray vs Kayserispor
 20/04/2019 Göztepe vs BB Erzurumspor
 21/04/2019 MKE Ankaragücü vs Atiker Konyaspor
 21/04/2019 Medipol Başakşehir vs Çaykur Rizespor
 21/04/2019 Alanyaspor vs Fenerbahçe
 22/04/2019 Sivasspor vs Beşiktaş
 20/04/2019 Trabzonspor - Yeni Malatyaspor Trabzonspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 19/04/2019 Kasımpaşa - Bursaspor Bursaspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kazanamadı  Kasımpaşa yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/04/2019 Elazığspor vs Osmanlıspor FK
 20/04/2019 Giresunspor vs Denizlispor
 20/04/2019 Ümraniyespor vs Eskişehirspor
 20/04/2019 Gençlerbirliği vs İstanbulspor
 21/04/2019 Boluspor vs Gazişehir Gaziantep FK
 21/04/2019 Afjet Afyonspor vs Altınordu
 21/04/2019 Altay vs Hatayspor
 21/04/2019 Adanaspor vs Adana Demirspor
 22/04/2019 Balıkesirspor Baltok vs Kardemir Karabükspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/04/2019 Anadolu Selçukspor vs Darıca Gençlerbirliği
 21/04/2019 Bak Spor vs Sivas Belediyespor
 21/04/2019 Bandırmaspor vs Menemen Belediyespor
 21/04/2019 Etimesgut Belediyespor vs Kahramanmaraşspor
 21/04/2019 Manisa BBSK vs Fethiyespor
 21/04/2019 Pendikspor vs Tuzlaspor
 21/04/2019 Şanlıurfaspor vs Tokatspor
 21/04/2019 Tarsus İdman Yurdu vs Fatih Karagümrük
 21/04/2019 Zonguldak Kömürspor vs Kırklarelispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/04/2019 Batman Petrolspor vs Kozan Belediyespor
 21/04/2019 Büyükçekmece Tepecikspor vs Nazilli Belediyespor
 21/04/2019 Erbaaspor vs Karaköprü Belediyespor
 21/04/2019 Ergene Velimeşe vs Silivrispor
 21/04/2019 Erzin Belediyespor vs Körfez Spor Kulübü
 21/04/2019 Hekimoğlu Trabzon vs Tire 1922
 21/04/2019 Şile Yıldızspor vs Nevşehir Belediyespor
 21/04/2019 Yomraspor vs Artvin Hopaspor
 21/04/2019 Yomraspor - Artvin Hopaspor Artvin Hopaspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  Yomraspor yenilmez
LİNKLER
Yukarı