HABER AKIŞI

Uludağ Koleji’nde Hedef Mutlu Gelecek

 Tarih: 09-01-2019 15:15:55
  HABER VİDEOSU
Uludağ Koleji kurucularından Tekin Çanga ve Yardımcı Doç. Dr. İbrahim İmran Öztahtalı, Şirin Medya radyoları ortak canlı yayınının konuğu oldu.

Uludağ Koleji kurucularından Tekin Çanga ve Yardımcı Doç. Dr. İbrahim İmran Öztahtalı, Şirin Medya radyoları ortak canlı yayınında Bursa’da Gündem Programının canlı yayın konuğu olarak Uludağ Koleji bünyesinde Bursa’da eğitim hayatına getirdikleri yenilikleri ve çalışmalarını anlattı.

Programda Uludağ Koleji bünyesinde kurdukları Bilim Kurulu’nu anlatan Tekin Çanga, “Dünya değişiyor, eğitim sistemi de değişiyor. Şu an gelen nesil artık Z Kuşağı. Yeni neslin beklentileri, ihtiyaçları çok farklı. Yeni nesil artık bilgiye çok kolay ulaşıyor. Şu anda önemli olan bilgiyi değerlerle donatıp, doğru bir şekilde kullanılmasını sağlamak. Bizler de bilimden faydalanarak müfredatın dışında çocuklarımıza farklı bakış açıları kazandırmak için çalışıyoruz” dedi.

 

 

SİSTEM DEĞİŞİKLİKLERİNE AYAK UYDURMAK ÇOK ZOR

Türkiye’de eğitim sistemindeki sürekli değişimlerin büyük bir dezavantaj olduğunu söyleyen Çanga, “Bu durum biraz da bizim çaresizliğimizden kaynaklanıyor. öğrencilerimiz için, bu müfredatı uygulayan okullar ve eğitmenler için bu değişimlere ayak uydurmak çok zor. Burada sistem tam oturtulmadığı, sınav sistemi ortadan kaldırılmadığı için ve arz talepten fazla olduğu için mecburen birkaç senede  bir değişen varyasyonlarla bu sorun çözülmeye çalışıyor ancak görünen o ki fayda sağlamıyor” şeklinde konuştu.

 

 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DENGESİ ÇOK ÖNEMLİ

Eğitim sisteminin tüm dünyada eğitim ve öğretim olmak üzere iki ayakta ilerlediğini anlatan Yard. Doç. Dr. İbrahim İmran Öztahtalı, bu iki kavram arasındaki dengenin korunması gerektiğinin altını çizdi. Yard.Doç.Dr. Öztahtalı, “Biz burada işi çok sıkı tutuyoruz. Bünyemizde kurduğumuz bilim kurulu bu yüzden var. Hem çocuklarımızın bilim ve teknolojiyi takip ederek iyi bir eğitim alabilmelerini hem de çocuklarımızın iyi bir insan olma yolunda iyi bir eğitimden geçmelerini sağlamaya çalışıyoruz. İşte bu iki kavramın dengesini sağlayabilecek önemli adımlardan bir tanesi de yeni nesil derslerdir. Bu derslerden ilki birinci ve ikinci sınıflarımıza pilot olarak uyguladığımız iletişim ve beden dili dersleridir. Bu iki ders çok önemli çünkü sık sık velilerden şunu duyuyoruz; Çocuk akademik olarak başarılı ancak eve gelen misafire selam vermeyi bilmiyor. Çocuklar, teknolojinin baş döndürücü hızına o kadar çok dalmış ki doğal olarak sosyal hayattan uzaklaşmaya başlamışlar. Bilgiye ulaşmak çok kolay ama  bilgiye ulaşmayı kolaylaştıkça insanların birbirileriyle olan iletişimi zorlaşmaya başladı. Bu insanların birbirlerine karşı empati kurmasını zorlaştırıyor. İşte yeni nesil derslerden olan iletişim ve beden dili, çocukların insanlarla aralarında doğru bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlıyor” dedi.

 

HAYATTA GERÇEK BAŞARI MUTLU OLABİLMEK

Türkiye’de sınava dayalı eğitim sisteminin  içinde bulunduğu fiziki şartlar, öğretmen, derslik sayısı, sürekli değişen eğitim politikaları ile gelişen  dezavantajlı bir gerçek olduğunun altını çizen Tekin Yard.Doç.Dr. Öztahtalı,  “Hayatta gerçek başarı, mutlu olabilmektir. Hayatta nereye ulaşırsanız ulaşın, mutlu olamıyorsanız başarılı sayılmazsınız. Günümüz çocuklarının en önemli problemlerinden biri tatminsizlik. Şu anda çocuklarımızın şöyle bir endişesi var, ben yapamadım, ben alamadım ama çocuğum görsün. Çocuk bir şeyi elde etmek için emek harcamadığından onun kıymeti ile ilgili hiçbir bilinci yok. Çocuklarımızın son zamanlarda yaşadıkları en önemli problemlerden bir tanesi kıymet, değer bilmemek sorunu. O yüzden çocuklarımızın bu kıymet, değer kavramlarını iyi anlayacakları bir sistem geliştirmek gerekiyor. Emeğin değerini ve bu emek sonunda elde edilen şeyin ne kadar değerli olduğunu onlara algılatmamız lazım” dedi.

 

 

ÇOK ÖDEV BAŞARI DEMEK DEĞİL

Uludağ Koleji’nde çocuklar belirli değerleri kazanana kadar ev ödevleri verilmediğini anlatan Öztahtalı, “Bizler, ilkokul birden başlayarak altıncı sınıfın sonuna kadar çocuklara ev ödevi vermiyoruz. Bunları okulda yaptırıyoruz. Yine bilim kurulumuzdan hocalarımızın yaptığı araştırmaya göre çocuk, evde üç saate yaptığı ödevi okulda bir saatte yapıyor. Çünkü evde dikkatini dağıtan çok etken var. Bu sistem bizim çocuklarımıza herhangi bir sorumluluk vermiyoruz anlamına gelmiyor. Okulda öğrenim kalitesini üst düzeyde tutarsanız eve ödev vermeye gerek kalmıyor. Biz şu anda yeni bir araştırmaya göre anne babaların evde ödev yapması konusunda dünyada üçüncü sıradayız. Yani çocuklara ödev veriliyor ama bu ödevleri çocuklar yapmıyor. Bu konuda birinci sırada Hindistan, ikinci sırada Vietnam, üçüncü sırada Türkiye var. Listenin sonunda ise Japonya ve Finlandiya var. Demek ki çok ödev vermek iyi bir okul olduğunuz anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

 

 

12-13 OCAK TARİHLERİNDE BURSLULUK SINAVI VAR

Programın sonunda 12-13 Ocak Tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bursluluk sınavlarını anlatan Tekin Çanga ise şunları söyledi:

“Şu anda sınavlarımıza çok yoğun bir başvuru var ve başvurularımız devam ediyor.  Başvurular www.uludagkoleji.com adresinden yapılabilir ve öğrencilerimiz sınav seanslarını kendileri belirleyebilir. Bu sınavlarda ilk beşe giren öğrencilerimize farklı burs imkanları verilecek. Ben şimdiden tüm öğrencilerimiz başarılar diliyorum.”

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Bursa'da Göle Döndü! Bursa'da Göle Döndü! Bursa’da etkili olan sağanak yağış sonrası bazı cadde ve sokaklar göle döndü, ar..
Bursa'da 4.Kattan Düştü! Bursa'da 4.Kattan Düştü! Bursa'nın İnegöl ilçesinde cam silerken 4. kattan aşağı düşen 12 yaşındaki çocuk..
Bursa'da Sular Altında... Bursa'da Sular Altında... Bursa ve Balıkesir'de şiddetli yağış nedeniyle taşan dereler yüzlerce dönüm tarı..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor Karanlığa Gömüldü... Bursaspor Karanlığa Gömüldü... Bursasspor'da devam eden maddi sıkıntı stadyum ile 2 ayrı tesisin elektriklerini..
Mesut Mestan’dan üyelere davet Mesut Mestan’dan üyelere davet Bursaspor Kulübü Başkan Adayı Mesut Mestan, yeşil-beyazlı kulübün ilk oturumu 15..
Bursaspor'da İstifa Depremi Bursaspor'da İstifa Depremi Bursaspor Kulübü'nde Mesut Mestan yönetiminin listesinde yer alan Görkem Akbaş, ..
Bursa'da Buruk Kutlama Bursa'da Buruk Kutlama Bursasporlu taraftarlar Bursaspor'un 56. yıl kuruluş yıl dönümünü kutladı...
  DÜNYA HABERLERİ
 Muhammed Mursi Hayatını Kaybetti Muhammed Mursi Hayatını Kaybetti Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, mahke..
Nijerya'da İntihar Saldırısı! Nijerya'da İntihar Saldırısı! Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'nın kuzeydoğusunda, düzenlenen intihar saldırıs..
Umman Körfezi'ndeki saldırılar krize döndü! Umman Körfezi'ndeki saldırılar krize döndü! Umman Körfezi'ndeki petrol tankerlerine yönelik saldırılar yankıları aratarak de..
Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili ile görüştü Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili ile görüştü Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanaha..
  EKONOMİ HABERLERİ
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 5,87 liradan, euro ise 6,5720 liradan güne başladı.
Altın Piyasasında Son Durum... Altın Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 252,70 lira oldu. ..
İşsizlik Rakamları Açıklandı İşsizlik Rakamları Açıklandı İşsiz sayısı 2019 yılı Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 33..
Alışveriş Yapanlar Dikkat! Alışveriş Yapanlar Dikkat! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sayılarında ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Yargıtay'dan Emsal Karar! Yargıtay'dan Emsal Karar! Yargıtay, ameliyat sonrası hastanın durumunu takip etmeyen operatör doktor un 'g..
Artık Ücret Alınmıyor... Artık Ücret Alınmıyor... Devlet bankalarının ATM üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir işlem ücreti a..
Göle Dönen Yolda Çorba Keyfi Göle Dönen Yolda Çorba Keyfi Yozgat’ın Yerköy ilçesinde sağanak yağış sonrası göle dönen yola bir vatandaşın ..
Çamlıca Kulesi Havadan Görüntülendi Çamlıca Kulesi Havadan Görüntülendi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın yüzde 85’inin tamamlandığını açıklad..
  SİYASET HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ahmet Kaya açıklaması: 'Biz elimizden geleni yaparız' Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ahmet Kaya açıklaması: 'Biz elimizden geleni yaparız' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başbakanlığım dönemimde o zaman ki kültür b..
Erdoğan Noktayı Koydu! Erdoğan Noktayı Koydu! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'S-400 işi bizim için bitmiştir, kapanmıştır'
Binali Yıldırım'dan Açıklama Binali Yıldırım'dan Açıklama Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, gazet..
Sayıştay'dan Rapor Açıklaması Sayıştay'dan Rapor Açıklaması Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun bir telev..
  SAĞLIK HABERLERİ
Pet Şişeler Tehlike Saçıyor! Pet Şişeler Tehlike Saçıyor! Havaların ısınmasıyla suya olan ihtiyaç daha da artıyor. İnsanların yanında su t..
Başağrısının Başlıca Sebepleri... Başağrısının Başlıca Sebepleri... İçilen su miktarının azalmasına bağlı olarak bazı baş ağrılarında atak sıklığını..
Obezitede Avrupa Birincisiyiz Obezitede Avrupa Birincisiyiz Obezite uzmanları, yeni istatistiklere göre şeker hastalığında OECD ülkeleri ara..
Kanserin Haritası Çıkarılıyor Kanserin Haritası Çıkarılıyor Radyoaktif maddelerle hastalıkların tanı ve tedavisini sağlayan nükleer tıp, te..
  EĞİTİM HABERLERİ
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı, Matematik dersinin 9., 10., 11. sınıflar için ortak ders..
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sisteminin detayları hakkında bilgi..
Başvurular Sona Eriyor... Başvurular Sona Eriyor... 2019-KPSS A Grubu ve öğretmen adaylarının katılacağı KPSS başvuruları bugün sona..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı