HABER AKIŞI

Uzmanlar Uyarıyor...

 Tarih: 04-04-2020 22:25:00

Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Candan, böbrek hastalarının Korona virüs infeksiyonundan nasıl korunması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.


Kronik böbrek hastalığı olanlarda bu infeksiyonun genel etkileriyle ilgili henüz yeterli çalışma bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Candan “Kronik böbrek hastalarının, diyaliz hastalarının, böbrek nakli hastalarının ve diğer farklı sorunlar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda endişe oluşturmadan ama gerekli tüm önlemlerin alınarak korunmasını sağlamalıyız” dedi.

 


“Eller yüzle temastan kaçınmalı”

Candan, infeksiyonun damlacık yoluyla bulaştığını söyleyerek, “Hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklarla diğer kişilerin solunum yoluyla almaları veya bu damlacıklardan yayılan virüslerin olduğu yüzeylere elleri ile temastan sonra ellerini ağız, burun veya göz mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşır. Bu nedenle mümkün olduğunca ellerimizi yüzümüz ve gözlerimize sürmemeye dikkat etmeliyiz.” diye konuştu.

 


“Toplu taşıma araçlarını kullanmamaya önem gösterilmeli”

Böbrek hastalarının bu dönem içinde mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmamaya özen göstermeleri gerektiğini söyleyen Candan, “Eğer zorunlu olarak toplu taşıma araçlarına binilecekse mutlaka gerekli önlemler alınmalı. Maske kullanılmalı ve el dezenfektanıyla eller temizlenmeli. Bununla birlikte kalabalık toplantılara katılmamalı ve böyle ortamlarda bulunulmamalı. Bu kişiler yurtdışına yolculuğa çıkmamalı ve son iki hafta içinde yurtdışından gelen kişilerle de temastan kaçınmalı. Organ nakli olmuş ve nefrit nedeniyle bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan hastaların pandemik durum süresince acil tıbbi gereklilik dışında hastanelere ve sağlık kuruluşlarına gitmemelidir. Hastalar, ilaç dozları ve gelişen klinik durumlarıyla ilgili merkezleri ile telefon veya e posta ile iletişimini sürdürmeli. Ancak COVID-19 bulaşma riski olabilecek hastane ortamlarına ünitelerin taleplerine uyarak başvurmalıdır.” açıklamasında bulundu.


“Hastalık belirtisi varsa ilgili merkez önceden bilgilendirilmeli”

Candan, hastalık belirtisi varsa ilgili merkezin önceden bilgilendirilmesi gerektiğine değinerek, “ Ateş, öksürük gibi hastalık belirtisi olan organ nakli olmuş ya da diyaliz hastalarının ilgili merkezlerine ya da diyaliz ünitelerine gitmeden önce mutlaka telefonla bilgi vermeleri gerekiyor. Bu konuda tedavi gördükleri ünitelerinin yönlendirmelerine göre hareket etmeleri ve mutlaka maske takmaları gerekiyor. Ellerin sürekli su ve sabunla yıkanması gibi hijyen kurallarının yanı sıra bu hastaların insanlarla temas halindeyken mutlaka maske kullanmalıdır. Bu infeksiyonun ilk başladığı ve en yaygın görüldüğü Çin’de ,Tayvan’da Nefroloji Dernekleri son zamanlarda COVID-19 salgını sırasında diyaliz üniteleri için hazırladığı rehberde diyaliz ünitesinde hastaların maske takmasını önermektedir. Bu nedenle diyalize gelmeden önce hastalar maske takmalı. Kullanılan maskeler her zaman ağzı kapaklı çöplere atılmalıdır. Maske takma ve çıkartma sonrası eller 30 saniye süreyle sabun ile yıkanmalıdır.” İfadelerini kullandı.

 


Yapılacak önlemler neler ?

Candan, koronavirüse karşı alınabilecek önlemleri şu şekilde belirtti, “ Doktorunuz öneriyor ise her yıl grip aşısı olun Evinizi günde 2 kez havalandırın. Ellerinizi sık sık sabun ve su ile 30 saniye yıkayın ya da alkol bazlı bir el temizleyicisi kullanın. Elleriniz ile yüzünüze temastan kaçının. Öksürük, hapşırık gibi solunum belirtileri olan kimselerden en az 2 metre uzak durun. Gün içinde boğazınızı kurutmamaya özen gösterin. Ilık şekersiz içecekler için, hastalık bulgularınız var ise (ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ya da vücut ağrısı) veya grip benzeri belirtileriniz varsa mümkün ise evden çıkmayın. Öksürük ve hapşırıklarınızı bir mendil ile kapatın. Kullanılmış mendilleri ve maskeleri kapaklı çöp kutularına atın ve temas ettiğiniz yüzeyleri (telefon, bilgisayar, tabletler vb.) ve eşyaları temizleyin ve dezenfekte edin” şeklinde konuştu.
(OE-GF-Y)
 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Domuz Bağı Cinayetinde Yeni Gelişme Domuz Bağı Cinayetinde Yeni Gelişme Bursa’da, eşi Hayat Meşail ve kayınvalidesi Sabah Meşail’i domuz bağı yaparak, ö..
Bursada 10 Günde 24 Bin 666 Sosyal Destek Bursada 10 Günde 24 Bin 666 Sosyal Destek Korona virüs (Covid-19) vak’asının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren çalış..
Başkan Yılmazdan Tazegüle Hayırlı Olsun Ziyareti Başkan Yılmazdan Tazegüle Hayırlı Olsun Ziyareti Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, DSİ 13. Antalya Bölge Müdür Yardımcılığı..
Bursa Büyükşehir Belediyesinden ‘Normalleşme Eylem Planı Bursa Büyükşehir Belediyesinden ‘Normalleşme Eylem Planı Türkiye’de Mart ayı başında ilk vakanın görülmesiyle başlayan pandemi sürecinde ..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor, İlk Sezonun Şampiyonu Oldu Bursaspor, İlk Sezonun Şampiyonu Oldu Yeşil-beyazlılar, Espor Futbol Ligi’nde ilk sezonun şampiyonu oldu.
Bursaspor'un Borcu Açıklandı! Bursaspor'un Borcu Açıklandı! Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan Bursaspor Kulübü Olağan Mal..
Bursasporda kritik 3 puan Bursasporda kritik 3 puan TFF 1. Lig’de son 8 haftaya girilirken, özellikle 4 haftadır ciddi puan kayıplar..
Bursaspor, Kritik Maça Hazır Bursaspor, Kritik Maça Hazır Yeşil-beyazlılar, yarın oynayacağı Cesar Grup Ümraniyespor maçının hazırlıkların..
  DÜNYA HABERLERİ
Floyd’un otopsi raporu açıklandı Floyd’un otopsi raporu açıklandı Amerikan polisi tarafından öldürülen George Floyd'un ailesi tarafından talep edi..
25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi 25 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi ABD'de George Floyd'un polis şiddetiyle ölümünün ardından başlayan protestolar ü..
ABD'de artan protestolara askeri müdahale olabilir iddiası ABD'de artan protestolara askeri müdahale olabilir iddiası ABD'de George Floyd'un öldürülmesi ile meydana gelen protestolarına artması nede..
Türkiye büyük bir felaketin önüne geçti... Türkiye büyük bir felaketin önüne geçti... İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Türkiye'nin yeni tip korona virüs (Covid-19) sa..
  EKONOMİ HABERLERİ
Yerli otomobil Yatırım Teşvik Belgesi'ni aldı Yerli otomobil Yatırım Teşvik Belgesi'ni aldı Geçtiğimiz günlerde fabrikası için ÇED olumlu raporunu alan TOGG, bugün de Yatır..
Konutta korona kriterleri Konutta korona kriterleri Pandemi ile birlikte yüksek katlı binaların devrinin sona erdiğini ifade eden DA..
Bakan Mustafa Varank duyurdu: '4 bin 500 lira burs desteği sağlayacağız' Bakan Mustafa Varank duyurdu: '4 bin 500 lira burs desteği sağlayacağız' Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yüksek nitelikli iş gücünün sanayiye..
  SİYASET HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2,5 ay sonra Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan 2,5 ay sonra Ankara'da Çalışmalarını yaklaşık 2,5 aydır İstanbul'daki Huber Köşkü'nde sürdüren Cumhurba..
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Yunanistan'a Ayasofya tepkisi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Yunanistan'a Ayasofya tepkisi Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Ayasofya, Türkiye’nin ve insanlığın öne..
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Sınırda, tüm dünyanın gözü önünde masum..
Vekil transferine karşı üç ayrı formül Vekil transferine karşı üç ayrı formül “Kiralık milletvekilli” döneminin kapanması için çalışma başlatan AK Parti, üç a..
  SAĞLIK HABERLERİ
Korona Stresi Uykusuz Bırakıyor Korona Stresi Uykusuz Bırakıyor Endişe ve strese sebep olan korona virüs uykusuz bırakıyor.
Uzmanlar Uyarıyor! Uzmanlar Uyarıyor! Dr. Özge Gürbüz ''Diş çürükleri bulundurdukları mikroorganizmalar ve oluşturdukl..
Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar Bakan Koca’dan Önemli Açıklamalar Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17:00’de video konferans yöntemiyle toplandı. Topl..
  EĞİTİM HABERLERİ
Sınavlarda hijyeni BOREL sağlayacak Sınavlarda hijyeni BOREL sağlayacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla seri üretimine geçilen ve bugü..
Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan LGS ilgili video paylaşımı Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan LGS ilgili video paylaşımı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile ilgili bi..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı