HABER AKIŞI

Yerli Malı Etiket Çağrısına...

 Tarih: 19-09-2018 08:40:42
Fiyat artışının önüne geçmek, yerli tüketimini artırmak için başlattığımız ‘yerli malı bilinsin’ çağrımıza yönetmeliğe eklenen düzenleme ile destek geldi.

Zam furyasının başladığı günden itibaren başlattığı, tüketicinin gücünü kullanmasını tavsiye eden çağrılarımız tek tek karşılığını buluyor. İlk çağrı, evinin bütçesini yapan, harcamalarını yöneten kadınlara yönelikti. “Fırsatçıyla savaş kadının işi” dedik, ihbar çağrısında bulunduk. Ardından çok sayıda okurumuz gazetemizi fotoğraf yağmuruna tuttu. Gramajı düşürüp gizli zam yapan, ardından ikinci bir zamla fiyatını ikiye katlayan, 1 kilogram olduğunu bildiğimiz çay, yoğurt gibi ürünlerin paketlerini aynı boyda tutup içindeki miktarı önce 900, sonra 800 grama indiren, üstüne bir de zam yapan şirketlerin ürünlerini gördük. Üstelik taşıma hariç dövizle hiçbir ilgisi bulunmayan şirketlerin yaptığı bu fırsatçılığa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük tepki gösterdi ve “Fırsatçılar iflah olmaz, fırsatçıya izin vermeyeceğiz” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maliyeti aynı oranda artmadığı hâlde fahiş zam yapanlara karşı denetim başlattı, bu şekilde davrananlara 50 bin lira ceza verileceğini açıkladı ve bu kararı ‘Tüketiciyi aldatıcı eylem' kapsamına aldı, ardından birçok işletmeye baskın yapıldı, ceza verildi. Ardından döviz zammına bahane gösterilen döviz kiraları için adım atıldı, gayrimenkul kiralama ve satın almalarda TL'ye geçilmesine dair yönetmelik yayınlandı.
Döviz bahanesiyle fahiş zam yapanlar ifşa edilirken, ekonomiye destek için yerli malı çağrısını yaptığımız haberimizde “Yerli malı bilinsin, fiyatı düşsün” çağrısı yaptık. Hem hükûmete hem piyasaya yaptığımız çağrı hemen karşılığını buldu. Okurlarımız bir malın üretim yerine dair işaret örneklerini gönderdiği gibi, Türk Malı işareti için kullanılacak logo tasarlayanlar da oldu. Dün de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘yerli bilinsin' çağrımız için yeni bir karar aldı. Yayınlanan yönetmelikle etiketlerde Türk Malı işaretinin kullanılması mecburi hâle getirildi. Yönetmelikte, etiketlerde fiyat değişim tarihlerinin de belirtilmesi mecburiyetine de yer verildi. Kararı değerlendiren ve tüketicinin fırsatçıyla savaşında yanında olan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 54. maddesinde yer alan ‘ürün menşei yazılması' mecburiyetinin yönetmelikle güçlendirilip güncellendiğini, çok yerinde olduğunu belirterek, “Çağrınızın karşılık bulması takdire şayan” açıklaması yaptı.

 

Yerli malı logo sevinci
Ticaret Bakanlığının Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir şekilde ayırt edici işaret konulması zorunluluğu tüketici örgütü temsilcilerince memnuniyetle karşılandı. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, etiketlerin farkındalığa sebep olmasının çok faydalı olacağını ifade etti ve “Hep birlikte yerli malımızı korumalı, satıcımıza sahip çıkmalıyız. Bu konuda da sloganımız ‘Yerli malı, memleket malı tüketici etikete baktığında hemen anlamalı.' şeklinde olmalı” diye konuştu.

Etiketlere 15 gün süre
Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirilerek ekonomik istikrara katkı sağlanmasının amaçlandığı bildirildi. Etiket zorunluluğu için 15 gün süre verildi. Bakanlık ise kurala uymayanların yetkili kurumlara bildirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Türk işçisi üretiyorsa o mal mutlaka yerlidir
TBM Onursal Başkanı Ağaoğlu, etiket uygulamasında ‘yerli malı' kapsamına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Türkiye'de üreten, yatırım yapan, istihdam sağlayan şirketlerin ürünleri de yerlidir. Türk Malı etiketi mecburiyetinde bu unsur mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bu konuyu daha önce Cumhurbaşkanımız da dile getirmişti. ‘Türkiye'de üretim yapan yabancı değildir, Türktür' ifadesini kullanarak belirtmişti bu konuyu. Hem üretici hem de tüketiciler bu unsura dikkat etmeli. Çok yaygın olan gazlı içecek markası Türkiye'deki fabrikalarda Türk işçileri tarafından üretilir. Evlerde kullandığımız deterjanların çoğu, Türkiye'de üretim yapan otomobil, kamyon, otobüs markaları, mamalar ve daha birçok şey. Bu yönetmeliğin amacı da zaten ithal ile Türkiye'de üretilen ayrımı için” dedi.

Etikette fiyat değişim tarihinin bulunması şartının da çok yerinde olduğunu söyleyen Ağaoğlu, “Biliyoruz ki fırsatçılar son günlerde rafta duran eski salçaya zam yaptı, raftaki tuvalet kağıdının fiyatını ikiye katladı. Döviz arttığı gün mü üretti o salçayı, tuvalet kağıdını? Ayrıca dövizle ne ilgisi var bunların? Tabii fırsatçılık var. Fiyat değişikliği tarihi yazıldığında tüketici fırsatçıyı da tanıyacak, o malın son kullanma tarihine dair işareti de bulacak. Satıcılara da bir önerim var. Ülke hepimizin. Tüketici almazsa, alım gücü azalırsa bundan en büyük zararı siz göreceksiniz. Ülkemizde hep birlikte kazandık, şimdi hep birlikte fiyatları geri çekme zamanı” diye konuştu. Fırsatçılık yapıp etikette kurala uymayanların tuketici\%gtb.gov.tr adresi ile Alo 175'e bildirilmesi gerekiyor.

Yerli ürüne Türk bayrağı kararı memnuniyet verici
Türkiye'de faaliyet gösteren zincir marketlerin üst yöneticileri, son günlerdeki zam furyası, fırsatçılık olarak değerlendirilen uygulamalar ve alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim kurulu Başkanı ve BİM İcra kurulu Üyesi Galip Aykaç, yerli ürüne etiket kararını, “Yerli ürüne Türk bayrağı koyacağız. Bundan da memnun olacağız” ifadesini kullandı. Son dönemde alınan kararlar çerçevesinde gıda fiyat artışı denetimlerinin devam ettiğini, kıyaslamanın alış ve satış fiyatlarını karşılaştırma şeklinde olduğunu, kendilerine intikal eden bir cezanın söz konusu olmadığını söyledi. Üretici fiyatlarının yüzde 32, tüketici fiyatlarının yüzde 18 artmış olmasının sebebinin perakendeciler olduğunu belirten Aykaç, “Teşekkür beklerken haksız eleştiri bizi üzüyor. Biz üretici değil, üreticinin ürettiğini satanlarız. Burada o doğru mu arttı, yanlış mı' diye bakmak lazım” diye konuştu.
Migros İcra Başkanı Özgür Tort da alınan diğer bir karar olan TL ile kiralama konusunda görüşlerini paylaştı. Tort, kiraların TL'ye dönüşümü konusunda ilk 30 günün müzakere ile geçeceğini, sürenin 60 güne çıkarılmasını talep edeceklerini belirterek “Mal sahipleri perakendeciler kadar duyarlı ancak sektörün tıkandığı yer yabancı para cinsinden borçlanarak yaptığı işletmeyi nasıl dönüştüreceğidir. Burada aklıselim bir rakamla kilit açılmalıdır. Kayıtsız kalmış mal sahibi azınlıkta” dedi.

Zamlara savunma
∂ BİM İcra Kurul Üyesi Galip Aytaç, son günlerde en çok gündeme gelen fiyat artışlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
¥ ‘Allah'ın suyuna zam yapıldı' dediler. Ancak ambalajlı suyun maliyetinin yüzde 65'i ambalaj. Bu ambalaj da petrol türevlerinden yapılıyor. İkinci maliyet taşıma.
¥ Domates salçası çok gündemde kaldı. Salçalık domatesin fiyatı 27 kuruştan 85 kuruşa çıktı. Domates kalitesiz ve yetersiz. 2,5 milyon ton ihtiyaç var ama 1,5 milyon ton salçalık domates çıkıyor.
¥ Ayçiçeğinin ton fiyatı 1750 liradan 2450 liraya çıktı, yüzde 40'lıkham madde artışı söz konusu.
¥ Çiğ süt bayramdan önce yüzde 11 zamlandı. 1,30 TL olan sütün litresi 1,70 liraya çıktı.
¥ Kağıt ürünleri zamlandı. Selüloz tamamen ithal. Tonu 615 dolardan 850 dolara çıktı. Hammaddede Yüzde 150 fiyat artışı var.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
AK Parti Teşkilatı  İftarda Buluştu AK Parti Teşkilatı İftarda Buluştu AK Parti Bursa İl Teşkilatı, düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi. AK Pa..
Bursa'da Gözaltına Alındı! Bursa'da Gözaltına Alındı! Bursa'da bir sokak röportajında "kafa keserim" diyen yabancı uyruklu kişi gözalt..
BTSO Başkanı Burkay: BTSO Başkanı Burkay: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, ‘İle..
Bursa'da Feci Olay! Bursa'da Feci Olay! Bursa’da lüks bir otelin camlarını temizlemek için vincin sepetine binen 2 kişi,..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'da Kongre Kararı Bursaspor'da Kongre Kararı Spor Toto Süper Lig'e veda eden Bursaspor, kongre kararı aldı.
Bursaspor Lige Veda Etti! Bursaspor Lige Veda Etti! Spor Toto Süper Lig’in 34. hafta maçında Evkur Yeni Malatyaspor sahasında Bursas..
Lima Bursaspor'dan Ayrıldı Lima Bursaspor'dan Ayrıldı Bursaspor'un Brezilyalı futbolcusu Allano Lima, Bursa'dan ayrıldı.
Rakibinin Puan Kaybetmesini Bekliyor... Rakibinin Puan Kaybetmesini Bekliyor... Sezonun son haftalarında eline geçen fırsatları değerlendiremeyen Bursaspor, art..
  DÜNYA HABERLERİ
Fransa'da Patlama Fransa'da Patlama Fransa’nın Lyon kentindeki bir meydanda yaşanan bir patlama sonucu 6 kişinin yar..
Ronaldo, Ramazan'da Filistin'i Unutmadı Ronaldo, Ramazan'da Filistin'i Unutmadı Juventus'un Portekizli yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo, Ramazan ayı nedeniyle ..
Erdoğan Putin İle Telefonda Görüştü Erdoğan Putin İle Telefonda Görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Pu..
Ankara Baskılara Boyun Eğmiyor! Ankara Baskılara Boyun Eğmiyor! Ankara-Washington hattında bir süredir gerilime sebep olan Rus S-400 hava savunm..
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Albayrak Açıkladı Bakan Albayrak Açıkladı Kamu bankaları öncülüğünde hammade ve ara malları üretimi, makine imalatı ve tar..
Altın Piyasasında Son Durum... Altın Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 247,60 lira oldu. ..
Döviz Piyasasında Son Durum Döviz Piyasasında Son Durum Serbest piyasada dolar 6,0220 liradan, euro ise 6,7720 liradan haftaya başladı...
  GÜNDEM HABERLERİ
BTK'dan İnternet Kullanıcılarına Çağrı! BTK'dan İnternet Kullanıcılarına Çağrı! Sanal alem kullanıcılarına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) önem..
Artık Siparişlere Yetişemiyor... Artık Siparişlere Yetişemiyor... Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaşayan Ziraat Mühendisi İsmet Soytorun, izlediği..
Birgün Akşam Olur Bizde Gideriz... Birgün Akşam Olur Bizde Gideriz... Türk edebiyatı ve düşünce hayatında fikirleri ve eserleriyle izler bırakan usta ..
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Emeklilerimize ba..
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Erdoğan'dan Açıklama Başkan Erdoğan'dan Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlen..
Bahçeli:İstanbul Ehline Emanet Edilecektir Bahçeli:İstanbul Ehline Emanet Edilecektir Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'YSK, şaibeleri t..
Bakan Soylu'dan Açıklama Bakan Soylu'dan Açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün YSK’nın ortaya koymuş olduğu gerekçeli ka..
Erdoğan:Bunlar Politikanı Yüz Karası! Erdoğan:Bunlar Politikanı Yüz Karası! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kararları değil de hakimlerin şahıslarını h..
  SAĞLIK HABERLERİ
Bayram Temizliği Yapacaklar Dikkat... Bayram Temizliği Yapacaklar Dikkat... Ramazan bayramına sayılı günler kala herkesi temizlik ve ikramlık yapma telaşını..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Genellikle 40 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı artan mesane kanserinin sigara ..
Sanat galerisi değil sağlık merkezi Sanat galerisi değil sağlık merkezi Bursa’da koridorlarındaki çiçekler, duvarlarındaki tablolar ve dört bir yanında ..
Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat! Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat! Yaz mevsiminin kendini hissettirmesi ile beraber beslenme alışkanlıklarımızı değ..
  EĞİTİM HABERLERİ
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açıklama Milli Eğitim Bakanlığı, Matematik dersinin 9., 10., 11. sınıflar için ortak ders..
Bakan Selçuk'tan Açıklama Bakan Selçuk'tan Açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim sisteminin detayları hakkında bilgi..
Başvurular Sona Eriyor... Başvurular Sona Eriyor... 2019-KPSS A Grubu ve öğretmen adaylarının katılacağı KPSS başvuruları bugün sona..
MEB'den Öğrencilere Müjde! MEB'den Öğrencilere Müjde! 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçim nedeniyle 1 Nisan'da ilk ve orta dereceli ..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 20 5 9 72 36 69 +36
2 Medipol Başakşehir 34 19 5 10 49 22 67 +27
3 Beşiktaş 34 19 7 8 72 46 65 +26
4 Trabzonspor 34 18 7 9 64 46 63 +18
5 Yeni Malatyaspor 33 13 12 8 46 44 47 +2
6 Antalyaspor 33 13 14 6 38 52 45 -14
7 Atiker Konyaspor 34 9 8 17 40 38 44 +2
8 Alanyaspor 34 12 14 8 37 43 44 -6
9 Fenerbahçe 33 10 10 13 41 43 43 -2
10 Çaykur Rizespor 34 9 11 14 48 50 41 -2
11 Sivasspor 34 10 13 11 49 54 41 -5
12 Kayserispor 33 10 12 11 35 48 41 -13
13 MKE Ankaragücü 33 11 15 7 37 51 40 -14
14 Kasımpaşa 34 11 17 6 53 62 39 -9
15 Göztepe 33 10 18 5 35 41 35 -6
16 Bursaspor 33 6 11 16 26 36 34 -10
17 BB Erzurumspor 33 7 15 11 34 43 32 -9
18 Akhisarspor 34 6 19 9 33 54 27 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/05/2019 Fenerbahçe vs Antalyaspor
 26/05/2019 Göztepe vs MKE Ankaragücü
 26/05/2019 Kayserispor vs BB Erzurumspor
 26/05/2019 Yeni Malatyaspor vs Bursaspor
 24/05/2019 Medipol Başakşehir 1 - 1 Alanyaspor
 20/05/2019 MKE Ankaragücü 3 - 1 Sivasspor
 20/05/2019 BB Erzurumspor 0 - 1 Fenerbahçe
 19/05/2019 Galatasaray 2 - 1 Medipol Başakşehir
 19/05/2019 Alanyaspor 1 - 1 Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/05/2019 İstanbulspor 2 - 5 Denizlispor
 18/05/2019 Gençlerbirliği 1 - 2 Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor 3 - 1 Altınordu
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor 1 - 6 Gazişehir Gaziantep FK
 18/05/2019 Adanaspor 1 - 4 Osmanlıspor FK
 17/05/2019 Altay 4 - 0 Elazığspor
 17/05/2019 Boluspor 3 - 2 Eskişehirspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok 0 - 3 Hatayspor
 17/05/2019 Afjet Afyonspor 2 - 2 Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 Hük. Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
LİNKLER
Yukarı