HABER AKIŞI

Yerli Malı Etiket Çağrısına...

 Tarih: 19-09-2018 08:40:42
Fiyat artışının önüne geçmek, yerli tüketimini artırmak için başlattığımız ‘yerli malı bilinsin’ çağrımıza yönetmeliğe eklenen düzenleme ile destek geldi.

Zam furyasının başladığı günden itibaren başlattığı, tüketicinin gücünü kullanmasını tavsiye eden çağrılarımız tek tek karşılığını buluyor. İlk çağrı, evinin bütçesini yapan, harcamalarını yöneten kadınlara yönelikti. “Fırsatçıyla savaş kadının işi” dedik, ihbar çağrısında bulunduk. Ardından çok sayıda okurumuz gazetemizi fotoğraf yağmuruna tuttu. Gramajı düşürüp gizli zam yapan, ardından ikinci bir zamla fiyatını ikiye katlayan, 1 kilogram olduğunu bildiğimiz çay, yoğurt gibi ürünlerin paketlerini aynı boyda tutup içindeki miktarı önce 900, sonra 800 grama indiren, üstüne bir de zam yapan şirketlerin ürünlerini gördük. Üstelik taşıma hariç dövizle hiçbir ilgisi bulunmayan şirketlerin yaptığı bu fırsatçılığa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük tepki gösterdi ve “Fırsatçılar iflah olmaz, fırsatçıya izin vermeyeceğiz” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maliyeti aynı oranda artmadığı hâlde fahiş zam yapanlara karşı denetim başlattı, bu şekilde davrananlara 50 bin lira ceza verileceğini açıkladı ve bu kararı ‘Tüketiciyi aldatıcı eylem' kapsamına aldı, ardından birçok işletmeye baskın yapıldı, ceza verildi. Ardından döviz zammına bahane gösterilen döviz kiraları için adım atıldı, gayrimenkul kiralama ve satın almalarda TL'ye geçilmesine dair yönetmelik yayınlandı.
Döviz bahanesiyle fahiş zam yapanlar ifşa edilirken, ekonomiye destek için yerli malı çağrısını yaptığımız haberimizde “Yerli malı bilinsin, fiyatı düşsün” çağrısı yaptık. Hem hükûmete hem piyasaya yaptığımız çağrı hemen karşılığını buldu. Okurlarımız bir malın üretim yerine dair işaret örneklerini gönderdiği gibi, Türk Malı işareti için kullanılacak logo tasarlayanlar da oldu. Dün de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘yerli bilinsin' çağrımız için yeni bir karar aldı. Yayınlanan yönetmelikle etiketlerde Türk Malı işaretinin kullanılması mecburi hâle getirildi. Yönetmelikte, etiketlerde fiyat değişim tarihlerinin de belirtilmesi mecburiyetine de yer verildi. Kararı değerlendiren ve tüketicinin fırsatçıyla savaşında yanında olan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 54. maddesinde yer alan ‘ürün menşei yazılması' mecburiyetinin yönetmelikle güçlendirilip güncellendiğini, çok yerinde olduğunu belirterek, “Çağrınızın karşılık bulması takdire şayan” açıklaması yaptı.

 

Yerli malı logo sevinci
Ticaret Bakanlığının Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir şekilde ayırt edici işaret konulması zorunluluğu tüketici örgütü temsilcilerince memnuniyetle karşılandı. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, etiketlerin farkındalığa sebep olmasının çok faydalı olacağını ifade etti ve “Hep birlikte yerli malımızı korumalı, satıcımıza sahip çıkmalıyız. Bu konuda da sloganımız ‘Yerli malı, memleket malı tüketici etikete baktığında hemen anlamalı.' şeklinde olmalı” diye konuştu.

Etiketlere 15 gün süre
Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirilerek ekonomik istikrara katkı sağlanmasının amaçlandığı bildirildi. Etiket zorunluluğu için 15 gün süre verildi. Bakanlık ise kurala uymayanların yetkili kurumlara bildirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Türk işçisi üretiyorsa o mal mutlaka yerlidir
TBM Onursal Başkanı Ağaoğlu, etiket uygulamasında ‘yerli malı' kapsamına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Türkiye'de üreten, yatırım yapan, istihdam sağlayan şirketlerin ürünleri de yerlidir. Türk Malı etiketi mecburiyetinde bu unsur mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bu konuyu daha önce Cumhurbaşkanımız da dile getirmişti. ‘Türkiye'de üretim yapan yabancı değildir, Türktür' ifadesini kullanarak belirtmişti bu konuyu. Hem üretici hem de tüketiciler bu unsura dikkat etmeli. Çok yaygın olan gazlı içecek markası Türkiye'deki fabrikalarda Türk işçileri tarafından üretilir. Evlerde kullandığımız deterjanların çoğu, Türkiye'de üretim yapan otomobil, kamyon, otobüs markaları, mamalar ve daha birçok şey. Bu yönetmeliğin amacı da zaten ithal ile Türkiye'de üretilen ayrımı için” dedi.

Etikette fiyat değişim tarihinin bulunması şartının da çok yerinde olduğunu söyleyen Ağaoğlu, “Biliyoruz ki fırsatçılar son günlerde rafta duran eski salçaya zam yaptı, raftaki tuvalet kağıdının fiyatını ikiye katladı. Döviz arttığı gün mü üretti o salçayı, tuvalet kağıdını? Ayrıca dövizle ne ilgisi var bunların? Tabii fırsatçılık var. Fiyat değişikliği tarihi yazıldığında tüketici fırsatçıyı da tanıyacak, o malın son kullanma tarihine dair işareti de bulacak. Satıcılara da bir önerim var. Ülke hepimizin. Tüketici almazsa, alım gücü azalırsa bundan en büyük zararı siz göreceksiniz. Ülkemizde hep birlikte kazandık, şimdi hep birlikte fiyatları geri çekme zamanı” diye konuştu. Fırsatçılık yapıp etikette kurala uymayanların tuketici\%gtb.gov.tr adresi ile Alo 175'e bildirilmesi gerekiyor.

Yerli ürüne Türk bayrağı kararı memnuniyet verici
Türkiye'de faaliyet gösteren zincir marketlerin üst yöneticileri, son günlerdeki zam furyası, fırsatçılık olarak değerlendirilen uygulamalar ve alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim kurulu Başkanı ve BİM İcra kurulu Üyesi Galip Aykaç, yerli ürüne etiket kararını, “Yerli ürüne Türk bayrağı koyacağız. Bundan da memnun olacağız” ifadesini kullandı. Son dönemde alınan kararlar çerçevesinde gıda fiyat artışı denetimlerinin devam ettiğini, kıyaslamanın alış ve satış fiyatlarını karşılaştırma şeklinde olduğunu, kendilerine intikal eden bir cezanın söz konusu olmadığını söyledi. Üretici fiyatlarının yüzde 32, tüketici fiyatlarının yüzde 18 artmış olmasının sebebinin perakendeciler olduğunu belirten Aykaç, “Teşekkür beklerken haksız eleştiri bizi üzüyor. Biz üretici değil, üreticinin ürettiğini satanlarız. Burada o doğru mu arttı, yanlış mı' diye bakmak lazım” diye konuştu.
Migros İcra Başkanı Özgür Tort da alınan diğer bir karar olan TL ile kiralama konusunda görüşlerini paylaştı. Tort, kiraların TL'ye dönüşümü konusunda ilk 30 günün müzakere ile geçeceğini, sürenin 60 güne çıkarılmasını talep edeceklerini belirterek “Mal sahipleri perakendeciler kadar duyarlı ancak sektörün tıkandığı yer yabancı para cinsinden borçlanarak yaptığı işletmeyi nasıl dönüştüreceğidir. Burada aklıselim bir rakamla kilit açılmalıdır. Kayıtsız kalmış mal sahibi azınlıkta” dedi.

Zamlara savunma
∂ BİM İcra Kurul Üyesi Galip Aytaç, son günlerde en çok gündeme gelen fiyat artışlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
¥ ‘Allah'ın suyuna zam yapıldı' dediler. Ancak ambalajlı suyun maliyetinin yüzde 65'i ambalaj. Bu ambalaj da petrol türevlerinden yapılıyor. İkinci maliyet taşıma.
¥ Domates salçası çok gündemde kaldı. Salçalık domatesin fiyatı 27 kuruştan 85 kuruşa çıktı. Domates kalitesiz ve yetersiz. 2,5 milyon ton ihtiyaç var ama 1,5 milyon ton salçalık domates çıkıyor.
¥ Ayçiçeğinin ton fiyatı 1750 liradan 2450 liraya çıktı, yüzde 40'lıkham madde artışı söz konusu.
¥ Çiğ süt bayramdan önce yüzde 11 zamlandı. 1,30 TL olan sütün litresi 1,70 liraya çıktı.
¥ Kağıt ürünleri zamlandı. Selüloz tamamen ithal. Tonu 615 dolardan 850 dolara çıktı. Hammaddede Yüzde 150 fiyat artışı var.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Zehir Tacirlerine Operasyon Zehir Tacirlerine Operasyon Bursa'nın İnegöl ilçesinde yapılan uyuşturucu operasyonunda 4 kişi gözaltına alı..
Görenlerin Dikkatini Çekiyor ! Görenlerin Dikkatini Çekiyor ! Bursa’da 2'nci Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılan Cumhuriyet Caddesi'nde..
Tarihi Hanı Cezaevine Çevirdiler Tarihi Hanı Cezaevine Çevirdiler Bursa’da 600 yıllık hanın yolu demir parmaklıkla kapatıldı. İçinde dükkanlar bul..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'un Başarısı İçin Çalışıyoruz ! Bursaspor'un Başarısı İçin Çalışıyoruz ! Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, herkesin kulübe sahip çıkması gerektiği..
Umut Meraş’tan İtiraf! Umut Meraş’tan İtiraf! Bursaspor’un genç futbolcusu Umut Meraş, Galatasaray ve Medipol Başakşehir’in ke..
Bursaspor'a Kötü Haber! Bursaspor'a Kötü Haber! Bursaspor'un orta saha oyuncu Abdullahi Shehu, Nijerya Milli Takımı'nın Libya il..
Samet Aybaba'dan Süpriz! Samet Aybaba'dan Süpriz! Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, yeni sezon öncesi basketbol takımına ba..
  DÜNYA HABERLERİ
Kırım'da Bombalı Saldırı ! Kırım'da Bombalı Saldırı ! Kırım'ın liman kenti Kerç'te bir lisede bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 18..
Kraliyet Ailesini Bebek Heyecanı Sardı Kraliyet Ailesini Bebek Heyecanı Sardı Kensington Sarayı, Sussex Düşesi Meghan Markle'ın hamile olduğunu ve önümüzdeki ..
  EKONOMİ HABERLERİ
Pazarcılardan Bakan Albayrak'a Destek Pazarcılardan Bakan Albayrak'a Destek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sebze ve meyve fiyatlarına doğrudan et..
Piyasalarda Son Durum... Piyasalarda Son Durum... Serbest piyasada dolar 5,7830 liradan, euro ise 6,6960 liradan güne başladı.
İşsizlik Rakamları Açıklandı İşsizlik Rakamları Açıklandı Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Temmuz d..
  GÜNDEM HABERLERİ
Bakan Çavuşoğlu Açıkladı ! Bakan Çavuşoğlu Açıkladı ! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı ile ..
Edebiyat Dünyasının Acı Kaybı! Edebiyat Dünyasının Acı Kaybı! Edebiyat camiasının sevilen isimleri arasında yer alan Şair-Yazar Bahaettin Kara..
Kaşıkçı Hakkında Yeni İddia! Kaşıkçı Hakkında Yeni İddia! Amerikan gazetesi Washington Post, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabis..
  SİYASET HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan Moldova'da Cumhurbaşkanı Erdoğan Moldova'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temaslarda bulunmak üzere geldiği Kişinev’de ..
  SAĞLIK HABERLERİ
Faydaları Saymakla Bitmiyor... Faydaları Saymakla Bitmiyor... Sumak nedir,faydaları nelerdir?
Nefes Almayı Zorlaştırıyor... Nefes Almayı Zorlaştırıyor... Op. Dr. Yücel Sarıaltın, bu aylarda artan üst solunum yolu enfeksiyonlarının nef..
Zeytinyağının Bilinmeyen Faydaları... Zeytinyağının Bilinmeyen Faydaları... Akdeniz mutfağının en önemli ürünlerinden biri olan zeytinyağı, çok uzun yıllard..
Kişi Başına Düşen Doktor Sayısı... Kişi Başına Düşen Doktor Sayısı... Türkiye'de bin kişi başına düşen doktor sayısının 1,8 olduğu saptandı. ..
  EĞİTİM HABERLERİ
Bakanlık Açıklama Yaptı... Bakanlık Açıklama Yaptı... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: "2018-2019 eğitim öğretim döneminde..
Tüm Türkiye'de Başlıyor! Tüm Türkiye'de Başlıyor! Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri öğrencileri..
Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı 2018 yılı yükseköğretim kurumlarına yapılan ek yerleştirme ile birlikte lisans p..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
resmi ilanlar
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 8 6 2 0 16 9 18 +7
2 Medipol Başakşehir 8 4 1 3 12 4 15 +8
3 Beşiktaş 8 4 1 3 15 10 15 +5
4 Kasımpaşa 8 5 3 0 17 15 15 +2
5 Trabzonspor 8 4 3 1 17 11 13 +6
6 Antalyaspor 8 4 3 1 11 14 13 -3
7 Atiker Konyaspor 8 3 2 3 14 12 12 +2
8 Yeni Malatyaspor 8 3 2 3 11 9 12 +2
9 Göztepe 8 4 4 0 10 11 12 -1
10 Alanyaspor 8 4 4 0 6 12 12 -6
11 MKE Ankaragücü 8 3 4 1 8 9 10 -1
12 Sivasspor 8 2 3 3 12 15 9 -3
13 Kayserispor 8 2 3 3 7 10 9 -3
14 Bursaspor 8 1 2 5 5 7 8 -2
15 Fenerbahçe 8 2 4 2 6 10 8 -4
16 Çaykur Rizespor 8 1 3 4 10 10 7 0
17 Akhisarspor 8 1 5 2 9 13 5 -4
18 BB Erzurumspor 8 1 5 2 6 11 5 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 4 4 0 0 10 1 12
2 Ümraniyespor 4 3 1 0 7 3 9
3 Boluspor 4 2 0 2 5 2 8
4 Adana Demirspor 4 2 1 1 9 3 7
5 Denizlispor 4 2 1 1 7 2 7
6 Hatayspor 4 2 1 1 5 3 7
7 Giresunspor 4 2 2 0 5 3 6
8 Afjet Afyonspor 4 1 1 2 7 3 5
9 Eskişehirspor 4 1 1 2 4 5 5
10 Altınordu 4 1 2 1 6 4 4
11 Gazişehir Gaziantep FK 4 1 2 1 4 5 4
12 Altay 4 1 2 1 3 4 4
13 Adanaspor 4 1 2 1 4 6 4
14 Balıkesirspor Baltok 3 1 1 1 2 4 4
15 İstanbulspor 4 1 2 1 6 12 4
16 Elazığspor 4 1 3 0 6 9 3
17 Osmanlıspor FK 4 1 3 0 1 4 3
18 Kardemir Karabükspor 4 0 3 1 1 7 1
Takım O G M B A Y P AV
1 Tuzlaspor 4 3 0 1 8 1 10
2 Şanlıurfaspor 4 3 0 1 5 2 10
3 Sivas Belediyespor 3 3 0 0 6 0 9
4 Manisa BBSK 3 3 0 0 6 1 9
5 Tarsus İdman Yurdu 4 2 0 2 10 6 8
6 Pendikspor 3 2 0 1 4 0 7
7 Fatih Karagümrük 4 2 1 1 4 2 7
8 Menemen Belediyespor 4 2 1 1 9 8 7
9 Zonguldak Kömürspor 3 2 1 0 4 2 6
10 Bugsaş Spor 3 2 1 0 5 4 6
11 Kırklarelispor 3 1 0 2 3 1 5
12 Konya Anadolu Selçukspor 4 1 1 2 7 6 5
13 Bandırmaspor 4 1 1 2 3 4 5
14 Kahramanmaraşspor 3 1 1 1 3 3 4
15 Etimesgut Belediyespor 3 1 1 1 2 4 4
16 Darıca Gençlerbirliği 4 0 2 2 2 5 2
17 Tokatspor 4 0 3 1 1 5 1
18 Fethiyespor 3 0 2 1 2 7 1
Takım O G M B A Y P AV
1 Silivrispor 3 3 0 0 8 0 9
2 Nazilli Belediyespor 3 3 0 0 4 0 9
3 Nevşehir Belediyespor 3 2 0 1 10 4 7
4 Tire 1922 3 2 0 1 5 1 7
5 Hekimoğlu Trabzon 3 2 0 1 5 2 7
6 Karaköprü Belediyespor 3 2 1 0 9 5 6
7 Erzin Belediyespor 4 2 2 0 7 4 6
8 Şile Yıldızspor 3 2 1 0 7 4 6
9 Kozan Belediyespor 3 2 1 0 5 3 6
10 Gebzespor 3 1 0 2 4 1 5
11 Artvin Hopaspor 3 1 0 2 1 0 5
12 Yomraspor 4 1 1 2 1 1 5
13 Ergene Velimeşe 3 1 1 1 3 3 4
14 Büyükçekmece Tepecikspor 4 1 2 1 5 6 4
15 Batman Petrolspor 4 0 1 3 4 7 3
16 Erbaaspor 3 0 2 1 2 4 1
17 Körfez Spor Kulübü 4 0 3 1 3 11 1
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/10/2018 Galatasaray vs Bursaspor
 20/10/2018 Kasımpaşa vs Akhisarspor
 20/10/2018 Medipol Başakşehir vs Kayserispor
 20/10/2018 Sivasspor vs Fenerbahçe
 21/10/2018 Çaykur Rizespor vs Atiker Konyaspor
 21/10/2018 Alanyaspor vs Antalyaspor
 21/10/2018 MKE Ankaragücü vs Yeni Malatyaspor
 21/10/2018 Göztepe vs Beşiktaş
 22/10/2018 Trabzonspor vs BB Erzurumspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/10/2018 Denizlispor vs Afjet Afyonspor
 20/10/2018 Gençlerbirliği vs Adanaspor
 20/10/2018 Balıkesirspor Baltok vs Boluspor
 20/10/2018 Gazişehir Gaziantep FK vs Ümraniyespor
 21/10/2018 Hatayspor vs Osmanlıspor FK
 21/10/2018 Kardemir Karabükspor vs Altay
 21/10/2018 İstanbulspor vs Giresunspor
 22/10/2018 Adana Demirspor vs Elazığspor
 22/10/2018 Altınordu vs Eskişehirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/10/2018 Sivas Belediyespor vs Menemen Belediyespor
 17/10/2018 Bugsaş Spor vs Fatih Karagümrük
 17/10/2018 Etimesgut Belediyespor vs Konya Anadolu Selçukspor
 17/10/2018 Zonguldak Kömürspor vs Tokatspor
 17/10/2018 Kırklarelispor vs Darıca Gençlerbirliği
 17/10/2018 Manisa BBSK vs Şanlıurfaspor
 17/10/2018 Pendikspor vs Bandırmaspor
 17/10/2018 Fethiyespor vs Tarsus İdman Yurdu
 17/10/2018 Kahramanmaraşspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/10/2018 Hekimoğlu Trabzon vs Yomraspor
 17/10/2018 Karaköprü Belediyespor vs Kozan Belediyespor
 17/10/2018 Erbaaspor vs Erzin Belediyespor
 17/10/2018 Nevşehir Belediyespor vs Tire 1922
 17/10/2018 Ergene Velimeşe vs Körfez Spor Kulübü
 17/10/2018 Gebzespor vs Nazilli Belediyespor
 17/10/2018 Silivrispor vs Artvin Hopaspor
 17/10/2018 Şile Yıldızspor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 17/10/2018 Ergene Velimeşe - Körfez Spor Kulübü Körfez Spor Kulübü ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Ergene Velimeşe yenilmez
 17/10/2018 Nevşehir Belediyespor - Tire 1922 Tire 1922 ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Tire 1922 yenilmez
 17/10/2018 Erbaaspor - Erzin Belediyespor Erbaaspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Erzin Belediyespor yenilmez
 17/10/2018 Hekimoğlu Trabzon - Yomraspor Hekimoğlu Trabzon ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Hekimoğlu Trabzon yenilmez
LİNKLER
Yukarı