HABER AKIŞI

Yerli Malı Etiket Çağrısına...

 Tarih: 19-09-2018 08:40:42
Fiyat artışının önüne geçmek, yerli tüketimini artırmak için başlattığımız ‘yerli malı bilinsin’ çağrımıza yönetmeliğe eklenen düzenleme ile destek geldi.

Zam furyasının başladığı günden itibaren başlattığı, tüketicinin gücünü kullanmasını tavsiye eden çağrılarımız tek tek karşılığını buluyor. İlk çağrı, evinin bütçesini yapan, harcamalarını yöneten kadınlara yönelikti. “Fırsatçıyla savaş kadının işi” dedik, ihbar çağrısında bulunduk. Ardından çok sayıda okurumuz gazetemizi fotoğraf yağmuruna tuttu. Gramajı düşürüp gizli zam yapan, ardından ikinci bir zamla fiyatını ikiye katlayan, 1 kilogram olduğunu bildiğimiz çay, yoğurt gibi ürünlerin paketlerini aynı boyda tutup içindeki miktarı önce 900, sonra 800 grama indiren, üstüne bir de zam yapan şirketlerin ürünlerini gördük. Üstelik taşıma hariç dövizle hiçbir ilgisi bulunmayan şirketlerin yaptığı bu fırsatçılığa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük tepki gösterdi ve “Fırsatçılar iflah olmaz, fırsatçıya izin vermeyeceğiz” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı maliyeti aynı oranda artmadığı hâlde fahiş zam yapanlara karşı denetim başlattı, bu şekilde davrananlara 50 bin lira ceza verileceğini açıkladı ve bu kararı ‘Tüketiciyi aldatıcı eylem' kapsamına aldı, ardından birçok işletmeye baskın yapıldı, ceza verildi. Ardından döviz zammına bahane gösterilen döviz kiraları için adım atıldı, gayrimenkul kiralama ve satın almalarda TL'ye geçilmesine dair yönetmelik yayınlandı.
Döviz bahanesiyle fahiş zam yapanlar ifşa edilirken, ekonomiye destek için yerli malı çağrısını yaptığımız haberimizde “Yerli malı bilinsin, fiyatı düşsün” çağrısı yaptık. Hem hükûmete hem piyasaya yaptığımız çağrı hemen karşılığını buldu. Okurlarımız bir malın üretim yerine dair işaret örneklerini gönderdiği gibi, Türk Malı işareti için kullanılacak logo tasarlayanlar da oldu. Dün de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ‘yerli bilinsin' çağrımız için yeni bir karar aldı. Yayınlanan yönetmelikle etiketlerde Türk Malı işaretinin kullanılması mecburi hâle getirildi. Yönetmelikte, etiketlerde fiyat değişim tarihlerinin de belirtilmesi mecburiyetine de yer verildi. Kararı değerlendiren ve tüketicinin fırsatçıyla savaşında yanında olan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 54. maddesinde yer alan ‘ürün menşei yazılması' mecburiyetinin yönetmelikle güçlendirilip güncellendiğini, çok yerinde olduğunu belirterek, “Çağrınızın karşılık bulması takdire şayan” açıklaması yaptı.

 

Yerli malı logo sevinci
Ticaret Bakanlığının Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir şekilde ayırt edici işaret konulması zorunluluğu tüketici örgütü temsilcilerince memnuniyetle karşılandı. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, etiketlerin farkındalığa sebep olmasının çok faydalı olacağını ifade etti ve “Hep birlikte yerli malımızı korumalı, satıcımıza sahip çıkmalıyız. Bu konuda da sloganımız ‘Yerli malı, memleket malı tüketici etikete baktığında hemen anlamalı.' şeklinde olmalı” diye konuştu.

Etiketlere 15 gün süre
Ticaret Bakanlığınca Türkiye'de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirilerek ekonomik istikrara katkı sağlanmasının amaçlandığı bildirildi. Etiket zorunluluğu için 15 gün süre verildi. Bakanlık ise kurala uymayanların yetkili kurumlara bildirilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Türk işçisi üretiyorsa o mal mutlaka yerlidir
TBM Onursal Başkanı Ağaoğlu, etiket uygulamasında ‘yerli malı' kapsamına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Türkiye'de üreten, yatırım yapan, istihdam sağlayan şirketlerin ürünleri de yerlidir. Türk Malı etiketi mecburiyetinde bu unsur mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bu konuyu daha önce Cumhurbaşkanımız da dile getirmişti. ‘Türkiye'de üretim yapan yabancı değildir, Türktür' ifadesini kullanarak belirtmişti bu konuyu. Hem üretici hem de tüketiciler bu unsura dikkat etmeli. Çok yaygın olan gazlı içecek markası Türkiye'deki fabrikalarda Türk işçileri tarafından üretilir. Evlerde kullandığımız deterjanların çoğu, Türkiye'de üretim yapan otomobil, kamyon, otobüs markaları, mamalar ve daha birçok şey. Bu yönetmeliğin amacı da zaten ithal ile Türkiye'de üretilen ayrımı için” dedi.

Etikette fiyat değişim tarihinin bulunması şartının da çok yerinde olduğunu söyleyen Ağaoğlu, “Biliyoruz ki fırsatçılar son günlerde rafta duran eski salçaya zam yaptı, raftaki tuvalet kağıdının fiyatını ikiye katladı. Döviz arttığı gün mü üretti o salçayı, tuvalet kağıdını? Ayrıca dövizle ne ilgisi var bunların? Tabii fırsatçılık var. Fiyat değişikliği tarihi yazıldığında tüketici fırsatçıyı da tanıyacak, o malın son kullanma tarihine dair işareti de bulacak. Satıcılara da bir önerim var. Ülke hepimizin. Tüketici almazsa, alım gücü azalırsa bundan en büyük zararı siz göreceksiniz. Ülkemizde hep birlikte kazandık, şimdi hep birlikte fiyatları geri çekme zamanı” diye konuştu. Fırsatçılık yapıp etikette kurala uymayanların tuketici\%gtb.gov.tr adresi ile Alo 175'e bildirilmesi gerekiyor.

Yerli ürüne Türk bayrağı kararı memnuniyet verici
Türkiye'de faaliyet gösteren zincir marketlerin üst yöneticileri, son günlerdeki zam furyası, fırsatçılık olarak değerlendirilen uygulamalar ve alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim kurulu Başkanı ve BİM İcra kurulu Üyesi Galip Aykaç, yerli ürüne etiket kararını, “Yerli ürüne Türk bayrağı koyacağız. Bundan da memnun olacağız” ifadesini kullandı. Son dönemde alınan kararlar çerçevesinde gıda fiyat artışı denetimlerinin devam ettiğini, kıyaslamanın alış ve satış fiyatlarını karşılaştırma şeklinde olduğunu, kendilerine intikal eden bir cezanın söz konusu olmadığını söyledi. Üretici fiyatlarının yüzde 32, tüketici fiyatlarının yüzde 18 artmış olmasının sebebinin perakendeciler olduğunu belirten Aykaç, “Teşekkür beklerken haksız eleştiri bizi üzüyor. Biz üretici değil, üreticinin ürettiğini satanlarız. Burada o doğru mu arttı, yanlış mı' diye bakmak lazım” diye konuştu.
Migros İcra Başkanı Özgür Tort da alınan diğer bir karar olan TL ile kiralama konusunda görüşlerini paylaştı. Tort, kiraların TL'ye dönüşümü konusunda ilk 30 günün müzakere ile geçeceğini, sürenin 60 güne çıkarılmasını talep edeceklerini belirterek “Mal sahipleri perakendeciler kadar duyarlı ancak sektörün tıkandığı yer yabancı para cinsinden borçlanarak yaptığı işletmeyi nasıl dönüştüreceğidir. Burada aklıselim bir rakamla kilit açılmalıdır. Kayıtsız kalmış mal sahibi azınlıkta” dedi.

Zamlara savunma
∂ BİM İcra Kurul Üyesi Galip Aytaç, son günlerde en çok gündeme gelen fiyat artışlarıyla ilgili şu açıklamaları yaptı:
¥ ‘Allah'ın suyuna zam yapıldı' dediler. Ancak ambalajlı suyun maliyetinin yüzde 65'i ambalaj. Bu ambalaj da petrol türevlerinden yapılıyor. İkinci maliyet taşıma.
¥ Domates salçası çok gündemde kaldı. Salçalık domatesin fiyatı 27 kuruştan 85 kuruşa çıktı. Domates kalitesiz ve yetersiz. 2,5 milyon ton ihtiyaç var ama 1,5 milyon ton salçalık domates çıkıyor.
¥ Ayçiçeğinin ton fiyatı 1750 liradan 2450 liraya çıktı, yüzde 40'lıkham madde artışı söz konusu.
¥ Çiğ süt bayramdan önce yüzde 11 zamlandı. 1,30 TL olan sütün litresi 1,70 liraya çıktı.
¥ Kağıt ürünleri zamlandı. Selüloz tamamen ithal. Tonu 615 dolardan 850 dolara çıktı. Hammaddede Yüzde 150 fiyat artışı var.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Burnu Bile Kanamadı... Burnu Bile Kanamadı... Bursa’da içinde 2 aylık bebeğin bulunduğu araç takla attı. Annesinin kucağından ..
Devlet Hatanesinde Çin İşkencesi! Devlet Hatanesinde Çin İşkencesi! Bursa'da burnundan ameliyat olan genç kız, iddiaya göre çürümüye başlayan tampon..
Gün Işığına Çıkarılmayı Bekliyor... Gün Işığına Çıkarılmayı Bekliyor... Amerika'dan getirilerek Gaziantep Zeugma Müzesin'de sergilenmeye başlanan 'Çinge..
Bursa'da O Davada Karar! Bursa'da O Davada Karar! Bursa'da tartıştığı karısını otomobilde boğazını sıkarak öldürdüğü iddiasıyla tu..
  BURSASPOR HABERLERİ
Samet Aybaba: ''Yeni Bir Takım Oluştu'' Samet Aybaba: ''Yeni Bir Takım Oluştu'' Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, pazar günü oynanacak Antalyaspor maçın..
Ali Ay:Maçlara En Az 5 Bin Kaçak Seyirci... Ali Ay:Maçlara En Az 5 Bin Kaçak Seyirci... Bursaspor Başkanı Ali Ay, ligi ilk 10’un içinde bitirmek istediklerini ifade ede..
Zirvedeki İsim  Haftaya Yok! Zirvedeki İsim Haftaya Yok! Bursaspor'da vazgeçilmezi Aytaç Kara, önümüzdeki hafta cezası sebebiyle forma gi..
  DÜNYA HABERLERİ
Paris'teki 'Sarı Yelekliler' eylemi: 55 yaralı Paris'teki 'Sarı Yelekliler' eylemi: 55 yaralı Fransa’nın başkenti Paris’te 31 bin kişinin katılımıyla "Sarı Yelekliler" eylemi..
Dünya'nın Gözü Burada... Dünya'nın Gözü Burada... Hükumet’in yetersiz ekonomi politikaları için sokağa çıkan Sarı Yelek’liler bir ..
Maduro’dan Türkiye Açıklaması Maduro’dan Türkiye Açıklaması Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ü..
  EKONOMİ HABERLERİ
Asgari Ücret Komisyonu'nda  Bir İlk! Asgari Ücret Komisyonu'nda Bir İlk! Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılının ücretini belirlemek üzere toplandı...
Mor ve Beyaz Lahana Altın Yılını Yaşıyor Mor ve Beyaz Lahana Altın Yılını Yaşıyor Karadeniz'in gıda ambarı olan 55 bin hektarlık Bafra Ovası'nda bu yıl 10 bin dön..
Altın Piyasasında Son Durum Altın Piyasasında Son Durum Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 208,90 lira oldu. ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Milyonları İlgilendiren Karar! Milyonları İlgilendiren Karar! İş sözleşmesinin aksine, hafta sonu ve mesai saatleri dışında ek iş yapan eleman..
Sibirya soğukları kapıda ! Sibirya soğukları kapıda ! Aralık ayında Türkiye’nin deyim yerindeyse buz tutması, Sibirya soğuklarının etk..
Can Dündar İçin Yakalama Kararı! Can Dündar İçin Yakalama Kararı! İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmada..
  SİYASET HABERLERİ
Başkan Erdoğan'dan  Açıklama Başkan Erdoğan'dan Açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık hiç kimse ülkemize demokrasi, insan hakları, özgü..
Gül:Adalet Yerini Bulsun... Gül:Adalet Yerini Bulsun... Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Adalet teşkilatında adalet tez verilmelidir. Adal..
MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı MHP 152 belediye başkan adayını açıkladı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 12’si il olmak üzere 152 belediye başkan adayı..
Bakan Kurum Sayıyı Açıkladı Bakan Kurum Sayıyı Açıkladı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışı sürecinde başvuru yapan kişi..
  SAĞLIK HABERLERİ
Bitkisel hayattan sınava Bitkisel hayattan sınava Sakarya’nın Pamukova ilçesinde geçirdiği kazada ağır yaralanan ve aylarca bitkis..
Doruk Sağlık Grubu bünyesine bir hastane daha kattı Doruk Sağlık Grubu bünyesine bir hastane daha kattı Bursa sağlık sektörünün öncü kurumlarından Doruk Sağlık Grubu, yeni yatırımların..
Sağlıkla İlgili Önemli Değişikler... Sağlıkla İlgili Önemli Değişikler... Sağlıkla ilgili önemli değişiklikler içeren kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak ..
Korna Sesi Hasta Ediyor Korna Sesi Hasta Ediyor Trafikte dört bir yandan, gece-gündüz fark etmeksizin her dakika yükselen korna ..
  EĞİTİM HABERLERİ
''ÖSYM''den Saat Uyarısı ''ÖSYM''den Saat Uyarısı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 2 Aralık Pazar günü ya..
MEB'den Andımız Kararı! MEB'den Andımız Kararı! MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru..
10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim 10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda verilen millî ve manevi değerler eğit..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 14 9 2 3 19 6 30 +13
2 Kasımpaşa 14 8 4 2 31 21 26 +10
3 Antalyaspor 15 8 5 2 19 19 26 0
4 Beşiktaş 15 7 4 4 25 17 25 +8
5 Yeni Malatyaspor 15 7 4 4 23 15 25 +8
6 Trabzonspor 15 7 4 4 26 19 25 +7
7 Galatasaray 15 7 4 4 25 18 25 +7
8 Atiker Konyaspor 15 5 4 6 20 18 21 +2
9 Sivasspor 15 5 4 6 18 19 21 -1
10 MKE Ankaragücü 14 6 6 2 17 18 20 -1
11 Bursaspor 15 4 4 7 16 16 19 0
12 Göztepe 15 6 9 0 15 19 18 -4
13 Akhisarspor 15 4 7 4 19 25 16 -6
14 Alanyaspor 15 5 9 1 11 20 16 -9
15 BB Erzurumspor 15 3 7 5 13 19 14 -6
16 Fenerbahçe 15 3 7 5 14 22 14 -8
17 Kayserispor 14 3 8 3 10 24 12 -14
18 Çaykur Rizespor 15 1 6 8 17 23 11 -6
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 7 6 0 1 17 1 19
2 Denizlispor 8 5 1 2 17 6 17
3 Ümraniyespor 8 5 2 1 11 6 16
4 Eskişehirspor 8 4 1 3 9 7 15
5 Altınordu 8 4 2 2 14 7 14
6 İstanbulspor 7 4 2 1 14 13 13
7 Hatayspor 8 3 2 3 8 5 12
8 Adana Demirspor 7 3 2 2 11 5 11
9 Gazişehir Gaziantep FK 7 3 2 2 8 5 11
10 Giresunspor 7 3 3 1 10 8 10
11 Osmanlıspor FK 8 3 4 1 6 8 10
12 Adanaspor 7 2 2 3 9 7 9
13 Afjet Afyonspor 7 2 3 2 11 10 8
14 Boluspor 7 2 3 2 8 8 8
15 Balıkesirspor Baltok 7 2 3 2 5 7 8
16 Altay 7 2 4 1 8 9 7
17 Elazığspor 7 2 4 1 10 13 7
18 Kardemir Karabükspor 8 0 6 2 3 16 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 8 7 0 1 21 3 22
2 Tuzlaspor 8 7 0 1 19 1 22
3 Fatih Karagümrük 9 6 1 2 20 8 20
4 Şanlıurfaspor 8 5 0 3 11 5 18
5 Menemen Belediyespor 8 5 1 2 20 12 17
6 Kırklarelispor 8 4 1 3 14 7 15
7 Pendikspor 8 4 1 3 15 11 15
8 Sivas Belediyespor 8 4 2 2 14 11 14
9 Tarsus İdman Yurdu 8 4 2 2 16 14 14
10 Etimesgut Belediyespor 8 3 1 4 10 8 13
11 Kahramanmaraşspor 8 3 4 1 5 9 10
12 Darıca Gençlerbirliği 8 2 3 3 7 6 9
13 Bugsaş Spor 8 2 3 3 9 14 9
14 Konya Anadolu Selçukspor 8 1 2 5 12 15 8
15 Bandırmaspor 8 2 4 2 7 10 8
16 Zonguldak Kömürspor 7 2 3 2 5 8 8
17 Fethiyespor 8 1 3 4 5 11 7
18 Tokatspor 8 1 5 2 4 12 5
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 8 6 2 0 21 6 18
2 Nevşehir Belediyespor 7 5 0 2 20 8 17
3 Hekimoğlu Trabzon 8 5 1 2 11 6 17
4 Silivrispor 7 5 1 1 11 2 16
5 Karaköprü Belediyespor 7 5 2 0 15 8 15
6 Ergene Velimeşe 8 4 1 3 13 6 15
7 Nazilli Belediyespor 7 4 0 3 12 6 15
8 Tire 1922 7 3 0 4 11 5 13
9 Yomraspor 8 3 1 4 9 7 13
10 Kozan Belediyespor 7 3 1 3 8 5 12
11 Batman Petrolspor 8 3 2 3 10 10 12
12 Artvin Hopaspor 7 2 1 4 6 2 10
13 Büyükçekmece Tepecikspor 8 3 4 1 9 11 10
14 Gebzespor 7 2 2 3 8 5 9
15 Erzin Belediyespor 8 2 3 3 12 10 9
16 Erbaaspor 8 0 4 4 4 8 4
17 Körfez Spor Kulübü 8 0 6 2 5 18 2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2018 Kasımpaşa vs Kayserispor
 10/12/2018 MKE Ankaragücü vs Medipol Başakşehir
 14/12/2018 Göztepe vs Bursaspor
 15/12/2018 Çaykur Rizespor vs Alanyaspor
 15/12/2018 Sivasspor vs MKE Ankaragücü
 15/12/2018 Atiker Konyaspor vs Kasımpaşa
 15/12/2018 Medipol Başakşehir vs Galatasaray
 16/12/2018 Yeni Malatyaspor vs Antalyaspor
 16/12/2018 Kayserispor vs Akhisarspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2018 Adana Demirspor vs Giresunspor
 10/12/2018 Gazişehir Gaziantep FK vs Balıkesirspor Baltok
 14/12/2018 İstanbulspor vs Ümraniyespor
 15/12/2018 Afjet Afyonspor vs Elazığspor
 15/12/2018 Gençlerbirliği vs Gazişehir Gaziantep FK
 15/12/2018 Balıkesirspor Baltok vs Adana Demirspor
 15/12/2018 Kardemir Karabükspor vs Denizlispor
 16/12/2018 Altay vs Osmanlıspor FK
 16/12/2018 Giresunspor vs Hatayspor
 10/12/2018 Gazişehir Gaziantep FK - Balıkesirspor Baltok Gazişehir Gaziantep FK ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Gazişehir Gaziantep FK yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/12/2018 Darıca Gençlerbirliği vs Tarsus İdman Yurdu
 15/12/2018 Tuzlaspor vs Şanlıurfaspor
 16/12/2018 Kahramanmaraşspor vs Pendikspor
 16/12/2018 Sivas Belediyespor vs Manisa BBSK
 16/12/2018 Fethiyespor vs Bandırmaspor
 16/12/2018 Kırklarelispor vs Bugsaş Spor
 16/12/2018 Menemen Belediyespor vs Konya Anadolu Selçukspor
 16/12/2018 Tokatspor vs Fatih Karagümrük
 16/12/2018 Zonguldak Kömürspor vs Etimesgut Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/12/2018 Nazilli Belediyespor vs Körfez Spor Kulübü
 16/12/2018 Artvin Hopaspor vs Erzin Belediyespor
 16/12/2018 Karaköprü Belediyespor vs Hekimoğlu Trabzon
 16/12/2018 Gebzespor vs Erbaaspor
 16/12/2018 Kozan Belediyespor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 16/12/2018 Nevşehir Belediyespor vs Batman Petrolspor
 16/12/2018 Silivrispor vs Şile Yıldızspor
 16/12/2018 Tire 1922 vs Yomraspor
 16/12/2018 Tire 1922 - Yomraspor Tire 1922 ligde evindeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Tire 1922 yenilmez
 16/12/2018 Gebzespor - Erbaaspor Erbaaspor ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Gebzespor yenilmez
LİNKLER
Yukarı