HABER AKIŞI

Yıldırım:Bağımlılığımızı Azaltıyoruz...

 Tarih: 22-10-2018 17:37:31
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım, Erzincan’da katıldığı Binali Yıldırım Üniversitesinin akademik yılı açılış töreninde, yapay zeka uygulamalarının insanlığı korkuttuğunu belirterek, gelecekte pek çok insanın robotlarla arkadaşlık kuracağını söyledi.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, memleketi Erzincan’da ilk olarak Binali Yıldırım Üniversitesinin akademik yılı açılış törenine katıldı. Daha sonra elektrik ve güneş enerjisiyle çalışan aracı test etti. Yıldırım daha sonrasında ise Binali Yıldırım Üniversitesi Müzesi ve Kütüphanesinin temel atma törenine katıldı. Yıldırım son olarak ise Erzincan Valiliği tarafından Muhtarlar günü münasebetiyle düzenlenen programa katıldı. 

 

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezi’nde düzenlenen akademik yılı açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

 

 

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencileri tarafından oluşturulan müzik korosunun seslendirdiği türkülere eşlik etti. 
Daha sonra programda konuşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ideolojik saplantının olduğu yerden tek tip insan çıkacağını belirterek, sevgi ve hoşgörü anlayışında tek tip insanın yeri olmadığını söyledi. 
TBMM Başkanı Yıldırım konuşmasının devamında şunları söyledi: 
"Üniversitelerimiz hayatın gerçeklerini mutlaka yansıtmalıdır. Önceki birikimlerin tekrarı olan nakilcilik üniversite öğretiminin omurgası olamaz. İnsanlığın yüzlerce yıllık birikimiyle tekabül eden akıl üniversitelerin omurgasını teşkil etmelidir. Kendinizi yarınlara hazırlayın. Yarının dünyasında bilgiye dayalı işler daha çok geçerli olacak. Belki bugünkü mesleklerin pek çoğu yakın gelecekte tarihe karışacak. Hatta yapılan tahminlere göre önümüzdeki on yol içerisinde dünyada çalışanların yarısına yakını işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Dünya dijitalleşiyor. Yapay zeka uygulamaları şimdiden insanların gündeminde ve insanlığı korkutuyor. Belki gelecekte pek çok insan robotlarla arkadaşlık kuracak." 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, buradaki programın ardından Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan elektrik ve güneş enerjisi ile 40 kilometre hız yapabilen aracı inceleyerek, sürüş testi yaptı. Akabinde Binali Yıldırım Üniversitesi Müzesi ve Kütüphanesinin temel atma törenine katıldı. Buradaki programda ise okunan duaların ardından ilk harç TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve beraberindeki protokol mensuplarınca butona basılarak gerçekleştirildi. 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım daha sonra Erzincan Valiliği tarafından muhtarlar günü münasebetiyle düzenlenen programa geçti. Başkan Yıldırım burada köy ve mahalle muhtarlarıyla görüştü. 
Başkan Yıldırım, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşların ihtiyaç ve taleplerinin her zaman olacağını belirterek, bu ihtiyaçların biteceğini düşünmemeleri gerektiğini hatırlattı. 

"Nasıl Cerablus'ta, El Bab'da, Afrin'de bunların kökünü kazıdıysak Fırat'ın doğusunda da kazıyacağız" 
Başkan Yıldırım konuşmasının devamında şunları kaydetti: 
"Bugünlerde içeride, dışarıda bir takım zorluklarımız, sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılar sır değil. Bir ekonomik taarruzla karşı karşıyayız. Dış politikada aynı şekilde inişli çıkışlı sıkıntılı günler yaşıyoruz. Sıkıntılarımızın büyük bir bölümü dışarıdan geliyor. Suriye’de 8 yıldır devam eden savaş, nihayet sona doğru geliyor. Hatırlayın en son İdlip'te Türkiye ile Rusya bir inisiyatif aldı. Bu bölgede masum insanların hayatının kurtarılmasına vesile oldu. Bütün dünya Birleşmiş Milletler bu işi yapamadı, Türkiye ön ayak oldu ve bu işi halletti. Bütün dünyada bunu takdir ediyor. Bölgede çatışma durmuş gibi gözüküyor şimdi bütün dikkatimizi Fırat'ın doğusuna çevirmiş bulunuyoruz. Münbiç'te, Amerikalılar ne yazık ki her zaman olduğu gibi sözlerini yerine getirmediler. Ayak sürütüyorlar bir yandan da ha babam Fırat'ın doğusundan ta Irak'a kadar 750 kilometrelik hududumuz boyunca PKK'nın Suriye şubesini PYD, YPG'yi silahlandırıyorlar. Ağır silahlarla tahkim ediyorlar. Suriye'de zaten rejim yok. İç savaş devam ediyor. Bunlar çok açık Türkiye'ye karşı silahlanıyor. Müttefik diye düşündüğümüz Amerika'nın ne yazık ki bir terör örgütüyle bir stratejik işbirliğine girmiş olması utanç verici bir şey. Ve bu durum asla Türkiye'nin kabul edeceği bir şey değildir. Terörün doğusu batısı olmaz. Nasıl Cerablus'ta, El Bab'da, Afrin'de bunların kökünü kazıdıysak Fırat'ın doğusunda da kazıyacağız. Hiç yolu yok. Ülkemize insanımıza malına canına zarar veren hiç bir örgütün hayat hakkı yok. Ekonomimize ilgili zor zamanlar var ama bu zorlukların üstünden üstesinden gelecek irade de var. Hükümetimiz gerekli tedbirleri alıyor. Günden güne almaya da devam ediyor. Biz esasen buna benzer krizleri geçmişte yaşadık. Bunlarında üstesinden geleceğiz hiç endişeniz olmasın. Olumsuzlukların yanında olumlu taraflarda var. Turizmde muazzam bir canlılık var. Daha şimdiden Turizm de 40 milyona yaklaştık. İhracatımız artmaya devam ediyor. İthalatımız azalmaya devam ediyor. Cari açığımız azalıyor. Rafineri Türkiye'nin bütün ihtiyacı olan benzinin, mazotun yüzde 25'ini tek başına karşılıyor. Yani bağımlılığımızı azaltıyoruz. Alternatiflerini arttırıyoruz. Rafinerinin devreye girmesiyle bir buçuk milyar dolar ithalata daha az ödeme yapacağız. Bin yüz insan doğrudan çalışacak. Aileleriyle 5 bin kişi buradan ekmek yiyeceğiz." 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Yediveren Çileğinde Son Hasat Yediveren Çileğinde Son Hasat Bursa’nın İnegöl ilçesinde Kurşunlu çileğinde yılın son hasadı başladı...
Büyük Festival Gün Sayıyor! Büyük Festival Gün Sayıyor! Kış turizminin gözde mekanlarından Uludağ'da tatilciler Türkiye'nin en büyük fe..
Bursa'da Dehşet! Bursa'da Dehşet! Bursa’nın İnegöl ilçesinde sabah silahlı saldırıya uğrayan Yusuf Candar’ın ardın..
UNESCO İçin Çalışmalar Sürüyor! UNESCO İçin Çalışmalar Sürüyor! Bursa'nın İznik ilçesinin UNESCO dünya mirasına girmesi için çalışmalar sürüyor...
  BURSASPOR HABERLERİ
6 Hafta Sahalardan Uzak Kalacak... 6 Hafta Sahalardan Uzak Kalacak... Bursaspor'da Kasımpaşa maçında sakatlanarak oyunu yarıda bırakan Diafra Sakho'nu..
Bursaspor İle Kasımpaşa 19. Randevuda Bursaspor İle Kasımpaşa 19. Randevuda Bursaspor ile Kasımpaşa, Spor Toto Süper Lig'in 12. haftasında oynayacakları kar..
Başkanı Ali Ay:Vicdanen Rahatız... Başkanı Ali Ay:Vicdanen Rahatız... Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay ve yönetimi, son günlerde yönetimle ilgili ortay..
En Çok Berabere Kalan Takım... En Çok Berabere Kalan Takım... Bursaspor, Trabzonspor deplasmanında aldığı 1 puanla ligin en çok berabere kalan..
  DÜNYA HABERLERİ
Kaşıkçı Cinayetinde Yeni Gelişme! Kaşıkçı Cinayetinde Yeni Gelişme! Suudi Savcı, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cem..
Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı Açıklaması Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı Açıklaması Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bender El Aiban, Birleşmiş Mille..
7,4 Milyon Dolara Satıldı... 7,4 Milyon Dolara Satıldı... Ay'a ayak basan ilk insan olan ABD'li astronot Neil Armstrong'un şahsi eşyaları ..
  EKONOMİ HABERLERİ
Sanayi Üretimi Eylül'de Azaldı Sanayi Üretimi Eylül'de Azaldı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Eylül ayı ‘Sanayi Üretim Endeksi' ve..
Piyasalarda Son Durum... Piyasalarda Son Durum... Serbest piyasada dolar 5,3480 liradan, euro ise 6,0720 liradan güne başladı.
Yargıtay'dan Emsal Karar Yargıtay'dan Emsal Karar Tam 18 yıl çalıştığı iş yerinde sadece 23 gün yıllık izin kullandığını, geriye k..
İşsizlik Rakamları Açıklandı... İşsizlik Rakamları Açıklandı... Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Ağustos ayı işgücü istatistiklerini ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Başkanlar Görevden Alındı Başkanlar Görevden Alındı İçişleri Bakanlığı, haklarında yürütülen soruşturmanın selameti açısından Kahram..
Diyanet İşleri Başkanı'ndan Açıklama Diyanet İşleri Başkanı'ndan Açıklama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kadir Mısıroğlu'na 9 Kasım'da yaptığ..
Doğu Köyleri Kar Altında... Doğu Köyleri Kar Altında... Kar yağışının etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesinde 300’e yakın köy ve mah..
Jandarmadan 'Şiddetle Mücadele' Eğitimi Jandarmadan 'Şiddetle Mücadele' Eğitimi Bursa İl Jandarma Komutanlığı tarafından 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şi..
  SİYASET HABERLERİ
Pakdemirli:Spekülasyon Yapılmasına İzin Vermem Pakdemirli:Spekülasyon Yapılmasına İzin Vermem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye’nin fakirin fukaranın buğdayı, ..
Bakan Dönmez ASELSAN'ı Ziyaret Etti Bakan Dönmez ASELSAN'ı Ziyaret Etti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli e..
Kurtulmuş: Boşuna Ödül Koymayın Kurtulmuş: Boşuna Ödül Koymayın AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türk milletinin PKK/PYD ..
Kritik beşinci madde kabul edildi Kritik beşinci madde kabul edildi Sağlık ile ilgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılma..
  SAĞLIK HABERLERİ
Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor! Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor! KOAH’ın tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu beliren Göğüs Hastalıkları Uzman..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! Dikkat Uzmanlar Uyarıyor! İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Gökpınar, yanlış ve yaygın antibiyotik kullanım..
Böbrek Taşını İhmal Ederseniz... Böbrek Taşını İhmal Ederseniz... Üroloji Uzmanı Op. Dr. Etem Ruhi Göre, neden oluştuğu tam bilinmeyen böbrek taşı..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... KOAH'ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Göğüs ..
  EĞİTİM HABERLERİ
MEB'den Andımız Kararı! MEB'den Andımız Kararı! MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru..
10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim 10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda verilen millî ve manevi değerler eğit..
Bakanlık Açıklama Yaptı... Bakanlık Açıklama Yaptı... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: "2018-2019 eğitim öğretim döneminde..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
LİNKLER
Yukarı