HABER AKIŞI

Yıldırım'ın Yeni Yüzü Hüma Hatun Evleri

 Tarih: 09-11-2018 10:30:04
Bursa'da Yıldırım Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği 812 konut ve 12 bin metrekare ticari alandan oluşan Hüma Evleri'nde hayat başlıyor

Bursa'da kentsel dönüşüm konusunda önemli projelere imza atan Yıldırım Belediyesi'nin Mevlana-Ulus bölgesinde kendi öz kaynaklarıyla inşa ettiği 812 konut ve 12 bin metrekare ticari alandan oluşan Hüma Hatun Evleri'nde yaşam başlıyor. Bu evlerin 212 tanesini kentsel dönüşüm kapsamında anlaştıkları hak sahiplerine 14 Aralık'ta törenle teslim edeceklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Cazip fiyatlar ve şartlarla diğer dairelerin satışlarını başlattık. Rezidans kalitesinde, 14 metre derinlikte zeminine su ve çimento karışımı enjekte edilerek yüksek teknolojiyle inşa edilen Hüma Evleri bulunduğu lokasyon itibariyle de şehrin yeni gözdesi olmaya aday" dedi. 

 

 

Mevlana Bölgesi'nde belediyeninin kendi öz kaynaklarıyla 2 yılda inşa edilen Hüma Evleri'nde yaşam başlıyor. 2+1 ve 3+1 olmak üzere 238 bin lira ile 330 bin lira arasında değişen fiyatlarla yeni sahiplerini bekleyen dairelerin finansmanında belediye kolaylığı sağlanacak. 
Yıldırım'ı cazibe merkezi haline getirmek için 4,5 yıldır çalıştıklarını ve bunda büyük ölçüde mesafe kat ettiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Biz Yıldırım'ın 50 yıl sonrasını düşünüyoruz. Buradaki konutlarımızın ismini Huma Hatun ismini verdik, Fatih Sultan Mehmet Han’ın annesi. Dolayısıyla bir şehri geleceğe tasarlamak için de hem objektif olmanız lazım hem de bilimsel yöntemleri uygulamanız lazım. Şehrimizin ana konularından bir tanesi, o sağlıksız yapıların tekrar dönüştürülmesiydi. Biz de şehri bir taraftan planlarken, Yıldırım Belediyesi olarak da özel sektörümüze, müteşebbislerimize örnek olması açısından da konut inşa ettik. Hem özel sektörü teşvik etmek hem de örnek bir model ortaya çıkarmak için çarpık yapılaşmaların olduğu bir bölgede daha sağlıklı, daha nitelikli alanlar oluşturduk. Allah kısmet ederse bir ay içerisinde uzlaştığımız 212 kişiye konutlarını teslim edeceğiz. Kalan 600 konut ve 12 bin metrekare ticari alanı da satacağız. Bir bölgeyi değerli hale getirmek için birinci şart doğru planlamak. Biz Yıldırım’ın üçte birlik alanını planladık ve doğru planlamayı da hayata geçirdik. Güzel örneği de burada ortaya çıktı. Bundan sonra Yıldırım'ın yarınları daha güzel olacak" dedi. 
"Dönüşümün ilk önemli adımı" 
Ruhsatı olmayan, plansız alanlarda yaşayan vatandaşlarla uzlaşıp onları buraya taşıyacaklarının altını çizen Edebali, "Onların evlerini ve yerlerini belediyenin üstüne alacağız, buradaki dairelerin tapularını onlara devredeceğiz, Yani hemen şu arkada gördüğünüz evlerden vatandaşımızı buraya taşıyacağız. Kentsel dönüşümün en önemli konularından bir tanesi de “yerinde dönüşüm”, vatandaşı tekrar burada yaşatmak. O 220 vatandaşımız, Mevlana Mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız. Onlar bu konutlara geçince esas dönüşümü onlar anlatacak bu bölgede oturan vatandaşlarımıza. Bir değeri olmayan bir daireden, şu anda yapı kullanma izni olan ve en önemlisi de sosyal alanları olan, deprem yönetmeliğine uygun modern bir yaşama transfer olmanın mutluluğunu yaşayacaklar. Biz bu bölgeyi 55 hektar olarak planlamıştık. Etap etap dönüşüm yapacağız. Birinci etap zordur, çünkü insanlar bazen görmeden de inanmıyorlar, illa dokunması lazım. Buradaki yaşamı bir görmesi lazım. Onun için birinci etabın biz sancılarını yaşadık. Bundan sonraki etaplar daha kolay olacak. Çünkü siz bölgeyi değerli hale getiriyorsunuz. Vatandaşımız kazanıyor, yine kendi mahallesinde yaşayacak, yine kendi komşuları ile yaşayacak, mağdur olmayacak, modern bir konutun sahibi olacak, bir taraftan da biz bölgeyi değerli hale getireceğiz ki Yıldırım ilçemizin de ekonomik olarak gücünü ortaya koymak adına. Bu arkamda gördüğünüz arka tarafta da büyük bir alışveriş merkezi yapılacak. Yıldırım'daki ekonomik gücü de rekabet gücünü de ortaya koymak adına ticari alanlara da çok önem veriyoruz. Diğer taraftan tabi burada, 600 daire satacağımız vatandaşlarımıza da yine imkanlarımızı seferber ederek, meclisimiz dün bir karar aldık, hepsini peşin satma yerine, yarısı peşin, kalan yarısını da 24 ay vade yaparak, belediye kanununun meclisimize verdiği yetkiye dayanarak, 24 aylık vade ile piyasa şartlarından ve banka faizlerinden de daha uygun olabilecek bir yöntemle de teşvik edeceğiz" diye konuştu. 
"Dönüşüm 150 bin kişiyi kapsıyor" 
Yavuzselim, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacıvat, Çınarönü, Şirinevler Mahalleleri'nde 150 bin kişinin dönüşümden yararlanacağını kaydeden Edebali, "Bu bölge artık dönüşebilecek bir imar düzeni var. Yeni okul alanları, yeni sosyal alanlar, yeni kapalı pazar yerleri, yeni otoparklar. Bakın otopark çok önemli bir konu, bu yaptığımız projede, tüm konutlarımıza her bir daireye bir otoparkı, binaların altında çözerek, arabanın yeri binaların altı, bodrum katlar. Diğer sosyal alanlar, yumuşak zemin dediğimiz doğa ile iç içe, çiçeği, çeşmeyi, ağacı koruyan bir anlayışla, sosyal donatı alanları ile dönüşümü destekliyoruz. Tabi tüm bu çalışmalara, Yıldırım’a yeni bir imajda kazandırmak istiyoruz. Yıldırım yakın bölgemizde Türkiye bebe giyim ihracatının yüzde 80’i buradan sağlanıyor. Ekonomik olarak da güçlü bir şehir. Burada ticari alanların açılmasıyla da hem ekonomiye destek katma hem üretme hem de istihdam imkanlarının da gelişmesine imkan sağlayacak bir şehircilik anlayışı. Burası yaklaşık 40 dönüm civarında bir alan, 812 konut üretiyoruz, altında da 12bin metrekare ticari alan var. Aslında çöküntü bölgelerini avantajlı hale getirmenin bir yöntemi de bu. Dükkanların çoğunu satacağız, belediye kanununun bize verdiği yetkiyle, elbette ki açık arttırma yöntemi ile ama önceden burada bir satış ofisimiz var, belediyemizin personelleri var, vatandaşlarımıza gösteriyorlar. Hangisinin kaç metrekare olduğunu, ne zaman satılacağını gerekli bilgileri alıyor, ön bir talep formu düzenliyor ve encümenimizde satış günü vatandaşımız gelip, nereyi tercih ediyorsa o alanın satış saatinde gelip katılıp alabiliyor" şeklinde konuştu. 
Hüma Hatun Evleri'nin Yıldırım'ın kalbinde, Osmangazi, Nilüfer, Kestel, Gürsu, İnegöl'e de en kolay ulaşılabilir mesafede olduğunu vurgulayan Edebali, "Bu nokta İstanbul'a da en yakın merkezde. Çünkü hemen otobana bağlanıyor ve Sabiha Gökçen Havalimanı 45 dakika. İnegöl’den gelip şehre dağılabileceğiniz en yakın yer burası. Kestel, Gürsu için yine aynı şekilde böyle. Ya da Vişne ticaret bölgemize en yakın nokta burası. Uludağ manzaralı, hem şehrin içinde, hem şehrin dışına çıktığımızda da lokasyonu en doğru ulaşım açısından. Elbette erişebilirlik çok önemli, yani sürdürülebilirlikten bahsettik az önce ama şehirler için erişebilir kavramı da çok önemli. Daire fiyatları da çok uygun. Çünkü bugün alan karlı çıkacak. 2+1 dairelerimiz 238 bin liradan başlayarak, katına göre ufak farklar ile değişiyor. En yüksek dairemiz de 340 bin civarında. Dolayısıyla maliyetlerinin de altında, piyasa şartlarının da altında uygun makul fiyatlar ile kentsel dönüşümün başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Hüma Hatun evlerimiz Yıldırım’ın dönüşüm tarihinde de bir kilometre taşıdır. Yıldırım’ın dönüşümü bu konutlar ile başlamıştır denilecek Allah’ın izniyle. O başlangıcıda doğru proje ile inşallah başlayıp gideceğiz" şeklinde konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Teleferiğe Rüzgar Engeli! Teleferiğe Rüzgar Engeli! Bursa'da şiddetli rüzgar etkisini göstermeye başladı. Kış ve doğa turizminin öne..
Bursaspor’da Hayal Kırıklığı! Bursaspor’da Hayal Kırıklığı! Bursaspor’da sezon başında büyük umutlarla takıma katılan Henri Saivet, oynadığ..
Ekipler Seferber Oldu! Ekipler Seferber Oldu! Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kaybolan zihinsel engelli 17 yaşındaki genç için m..
Bursa'da Dehşet! Bursa'da Dehşet! Psikolojik sorunları olan baba, kendini dolandırdığını iddia eden kızını defalar..
  BURSASPOR HABERLERİ
Ali Ay'dan Transfer Açıklaması Ali Ay'dan Transfer Açıklaması Bursaspor Başkanı Ali Ay, transfer tahtası ile alakalı konuşarak, "Transfer taht..
Takımın En Golcü Futbolcusu... Takımın En Golcü Futbolcusu... Bursaspor’un yetenekli orta saha oyuncusu Aytaç Kara, bu sezon oynadığı futboll..
Bursaspor 1-1 Fenerbahçe Bursaspor 1-1 Fenerbahçe Bursaspor evinde Fenerbahçe'yi ağırladı. Müsabakada Roberto Soldado, 20. dakikas..
Bursaspor'dan ay-yıldızlı kareografi Bursaspor'dan ay-yıldızlı kareografi Bursasporlu taraftarlar Fenerbahçe maçı öncesinde Türk bayraklarıyla ay-yıldızlı..
  DÜNYA HABERLERİ
Beyaz Saray'dan Açıklama Beyaz Saray'dan Açıklama Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD B..
Çavuşoğlu’ndan Sert Cevap! Çavuşoğlu’ndan Sert Cevap! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Stratejik ortaklar twitter gibi sosyal medya üzerin..
Binlerce İşçi Çıkaracak... Binlerce İşçi Çıkaracak... Amerikan otomobil şirketi Ford, Avrupa’da binlerce işçi çıkaracağını açıkladı. A..
Tarihi Kilisede Yangın Çıktı! Tarihi Kilisede Yangın Çıktı! ABD’nin New York eyaletinde bulunan tarihi Schroon Lake Halk Kilisesi yandı.
  EKONOMİ HABERLERİ
Altın Piyasasında Son Durum Altın Piyasasında Son Durum Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 221 lira oldu.
Döviz Piyasasında Son Durum... Döviz Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada dolar 5,3620 liradan, euro ise 6,1220 liradan güne başladı.
  GÜNDEM HABERLERİ
Erciyes hafta sonu 110 bin kişiyi ağırladı Erciyes hafta sonu 110 bin kişiyi ağırladı Okulların yarı yıl tatiline girmesiyle Erciyes Kayak Merkezi tarihi günlerini ya..
RTÜK Başkanı İstifa Etti! RTÜK Başkanı İstifa Etti! RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, ailesinin sağlık sorunlarını gerekçe göstererek is..
Türkiye'nin kenevir merkezi olacak Türkiye'nin kenevir merkezi olacak Samsun’un Vezirköprü ilçesi Türkiye’nin kenevir ekim merkezi olacak.
  SİYASET HABERLERİ
İşte MHP'nin Sloganı... İşte MHP'nin Sloganı... MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "31 Mart Yerel Seçimleri için kampanya..
TBMM Başkanı Yıldırım, Marmaray ile yolculuk yaptı TBMM Başkanı Yıldırım, Marmaray ile yolculuk yaptı TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldır..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla çay içip simit yedi Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlarla çay içip simit yedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ordu Belediye Başkan adaylarını açı..
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizi Bölemeyecekler” Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bizi Bölemeyecekler” Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizi bölemeyecekl..
  SAĞLIK HABERLERİ
Her Geçen Gün Artıyor! Her Geçen Gün Artıyor! Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şükrü Okan Kaylar, rahim gövde kanser..
Kış Aylarında Artıyor! Kış Aylarında Artıyor! Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayhan Müdüroğlu, soğuk kış aylarında kalp k..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bilal Aykaç, kar veya buz üzerinde yürü..
Dikkat Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat Uzmanlar Uyarıyor... Uzmanlar, dengeli beslenmenin ve her gıdayı yemenin sağlıklı bir kalp için öneml..
  EĞİTİM HABERLERİ
İşte okulların tatil olduğu iller! İşte okulların tatil olduğu iller! Yoğun kar yağışı nedeniyle yurt genelinde tatil haberleri gelmeye devam ediyor. ..
''ÖSYM''den Saat Uyarısı ''ÖSYM''den Saat Uyarısı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 2 Aralık Pazar günü ya..
MEB'den Andımız Kararı! MEB'den Andımız Kararı! MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru..
10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim 10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda verilen millî ve manevi değerler eğit..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Medipol Başakşehir 18 11 2 5 26 10 38 +16
2 Galatasaray 18 9 4 5 36 21 32 +15
3 Yeni Malatyaspor 18 9 4 5 29 18 32 +11
4 Kasımpaşa 18 9 7 2 37 29 29 +8
5 Trabzonspor 18 8 5 5 34 26 29 +8
6 Beşiktaş 18 8 5 5 31 24 29 +7
7 Atiker Konyaspor 18 7 4 7 25 21 28 +4
8 Antalyaspor 18 8 6 4 19 21 28 -2
9 Sivasspor 18 6 6 6 24 25 24 -1
10 Bursaspor 18 4 4 10 18 18 22 0
11 Göztepe 18 7 10 1 20 22 22 -2
12 Alanyaspor 18 6 9 3 15 22 21 -7
13 Kayserispor 18 5 8 5 15 25 20 -10
14 MKE Ankaragücü 18 6 10 2 17 32 20 -15
15 Fenerbahçe 18 3 7 8 17 25 17 -8
16 Akhisarspor 18 4 9 5 20 29 17 -9
17 BB Erzurumspor 18 3 8 7 17 24 16 -7
18 Çaykur Rizespor 18 2 7 9 20 28 15 -8
Takım O G M B A Y P AV
1 Gençlerbirliği 8 7 0 1 19 2 22
2 Denizlispor 9 6 1 2 18 6 20
3 Ümraniyespor 10 6 3 1 15 10 19
4 Altınordu 10 5 2 3 15 7 18
5 Hatayspor 10 5 2 3 14 6 18
6 Eskişehirspor 10 4 1 5 10 8 17
7 Osmanlıspor FK 10 5 4 1 12 10 16
8 Adana Demirspor 10 4 3 3 15 9 15
9 Gazişehir Gaziantep FK 10 4 4 2 14 9 14
10 İstanbulspor 8 4 2 2 15 14 14
11 Adanaspor 8 3 2 3 11 7 12
12 Balıkesirspor Baltok 8 3 3 2 7 8 11
13 Giresunspor 8 3 4 1 10 11 10
14 Boluspor 8 2 3 3 9 9 9
15 Afjet Afyonspor 9 2 4 3 12 15 9
16 Elazığspor 9 2 5 2 11 15 8
17 Altay 8 2 5 1 8 10 7
18 Kardemir Karabükspor 9 0 7 2 5 19 2
Takım O G M B A Y P AV
1 Tuzlaspor 10 8 1 1 22 4 25
2 Manisa BBSK 8 7 0 1 21 3 22
3 Menemen Belediyespor 10 6 1 3 23 13 21
4 Fatih Karagümrük 9 6 1 2 20 8 20
5 Şanlıurfaspor 8 5 0 3 11 5 18
6 Sivas Belediyespor 10 5 3 2 17 13 17
7 Kırklarelispor 10 4 2 4 15 10 16
8 Pendikspor 8 4 1 3 15 11 15
9 Tarsus İdman Yurdu 8 4 2 2 16 14 14
10 Etimesgut Belediyespor 8 3 1 4 10 8 13
11 Kahramanmaraşspor 10 4 5 1 8 12 13
12 Darıca Gençlerbirliği 9 3 3 3 8 6 12
13 Zonguldak Kömürspor 9 3 3 3 8 9 12
14 Bak Spor 9 2 3 4 9 14 10
15 Konya Anadolu Selçukspor 8 1 2 5 12 15 8
16 Bandırmaspor 8 2 4 2 7 10 8
17 Tokatspor 10 2 6 2 8 13 8
18 Fethiyespor 10 1 4 5 7 14 8
Takım O G M B A Y P AV
1 Nevşehir Belediyespor 9 5 0 4 22 10 19
2 Tire 1922 9 5 0 4 14 6 19
3 Şile Yıldızspor 8 6 2 0 21 6 18
4 Nazilli Belediyespor 8 5 0 3 17 7 18
5 Karaköprü Belediyespor 9 5 2 2 17 10 17
6 Hekimoğlu Trabzon 8 5 1 2 11 6 17
7 Silivrispor 9 5 3 1 11 5 16
8 Ergene Velimeşe 9 4 2 3 13 9 15
9 Artvin Hopaspor 9 3 1 5 9 4 14
10 Kozan Belediyespor 9 3 1 5 10 7 14
11 Gebzespor 9 3 2 4 11 6 13
12 Yomraspor 8 3 1 4 9 7 13
13 Batman Petrolspor 8 3 2 3 10 10 12
14 Büyükçekmece Tepecikspor 8 3 4 1 9 11 10
15 Erzin Belediyespor 8 2 3 3 12 10 9
16 Erbaaspor 8 0 4 4 4 8 4
17 Körfez Spor Kulübü 8 0 6 2 5 18 2
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/01/2019 Beşiktaş vs BB Erzurumspor
 26/01/2019 Kayserispor vs Bursaspor
 26/01/2019 Göztepe vs Galatasaray
 27/01/2019 Çaykur Rizespor vs Akhisarspor
 27/01/2019 Atiker Konyaspor vs Antalyaspor
 27/01/2019 Sivasspor vs Trabzonspor
 28/01/2019 Fenerbahçe vs Yeni Malatyaspor
 28/01/2019 Medipol Başakşehir vs Kasımpaşa
 28/01/2019 MKE Ankaragücü vs Alanyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/01/2019 Gençlerbirliği vs Altınordu
 26/01/2019 Boluspor vs Elazığspor
 26/01/2019 Denizlispor vs Adana Demirspor
 26/01/2019 İstanbulspor vs Gazişehir Gaziantep FK
 27/01/2019 Altay vs Afjet Afyonspor
 27/01/2019 Giresunspor vs Osmanlıspor FK
 27/01/2019 Balıkesirspor Baltok vs Eskişehirspor
 28/01/2019 Adanaspor vs Ümraniyespor
 28/01/2019 Kardemir Karabükspor vs Hatayspor
 28/01/2019 Adanaspor - Ümraniyespor Ümraniyespor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Ümraniyespor yenilmez
 28/01/2019 Adanaspor - Ümraniyespor Adanaspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Adanaspor yenilmez
 28/01/2019 Kardemir Karabükspor - Hatayspor Kardemir Karabükspor ligdeki son 18 maçında hiç kazanamadı  Hatayspor yenilmez
 28/01/2019 Kardemir Karabükspor - Hatayspor Hatayspor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Hatayspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/01/2019 Pendikspor vs Zonguldak Kömürspor
 27/01/2019 Şanlıurfaspor vs Kahramanmaraşspor
 27/01/2019 Bandırmaspor vs Sivas Belediyespor
 27/01/2019 Darıca Gençlerbirliği vs Menemen Belediyespor
 27/01/2019 Etimesgut Belediyespor vs Bak Spor
 27/01/2019 Fatih Karagümrük vs Tuzlaspor
 27/01/2019 Konya Anadolu Selçukspor vs Fethiyespor
 27/01/2019 Manisa BBSK vs Kırklarelispor
 27/01/2019 Tarsus İdman Yurdu vs Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 26/01/2019 Yomraspor vs Karaköprü Belediyespor
 27/01/2019 Batman Petrolspor vs Silivrispor
 27/01/2019 Erzin Belediyespor vs Tire 1922
 27/01/2019 Hekimoğlu Trabzon vs Gebzespor
 27/01/2019 Büyükçekmece Tepecikspor vs Nevşehir Belediyespor
 27/01/2019 Körfez Spor Kulübü vs Kozan Belediyespor
 27/01/2019 Nazilli Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 27/01/2019 Şile Yıldızspor vs Ergene Velimeşe
 27/01/2019 Büyükçekmece Tepecikspor - Nevşehir Belediyespor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Nevşehir Belediyespor yenilmez
LİNKLER
Yukarı