HABER AKIŞI

Yıldırım'ın Yeni Yüzü Hüma Hatun Evleri

 Tarih: 09-11-2018 10:30:04
Bursa'da Yıldırım Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği 812 konut ve 12 bin metrekare ticari alandan oluşan Hüma Evleri'nde hayat başlıyor

Bursa'da kentsel dönüşüm konusunda önemli projelere imza atan Yıldırım Belediyesi'nin Mevlana-Ulus bölgesinde kendi öz kaynaklarıyla inşa ettiği 812 konut ve 12 bin metrekare ticari alandan oluşan Hüma Hatun Evleri'nde yaşam başlıyor. Bu evlerin 212 tanesini kentsel dönüşüm kapsamında anlaştıkları hak sahiplerine 14 Aralık'ta törenle teslim edeceklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Cazip fiyatlar ve şartlarla diğer dairelerin satışlarını başlattık. Rezidans kalitesinde, 14 metre derinlikte zeminine su ve çimento karışımı enjekte edilerek yüksek teknolojiyle inşa edilen Hüma Evleri bulunduğu lokasyon itibariyle de şehrin yeni gözdesi olmaya aday" dedi. 

 

 

Mevlana Bölgesi'nde belediyeninin kendi öz kaynaklarıyla 2 yılda inşa edilen Hüma Evleri'nde yaşam başlıyor. 2+1 ve 3+1 olmak üzere 238 bin lira ile 330 bin lira arasında değişen fiyatlarla yeni sahiplerini bekleyen dairelerin finansmanında belediye kolaylığı sağlanacak. 
Yıldırım'ı cazibe merkezi haline getirmek için 4,5 yıldır çalıştıklarını ve bunda büyük ölçüde mesafe kat ettiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Biz Yıldırım'ın 50 yıl sonrasını düşünüyoruz. Buradaki konutlarımızın ismini Huma Hatun ismini verdik, Fatih Sultan Mehmet Han’ın annesi. Dolayısıyla bir şehri geleceğe tasarlamak için de hem objektif olmanız lazım hem de bilimsel yöntemleri uygulamanız lazım. Şehrimizin ana konularından bir tanesi, o sağlıksız yapıların tekrar dönüştürülmesiydi. Biz de şehri bir taraftan planlarken, Yıldırım Belediyesi olarak da özel sektörümüze, müteşebbislerimize örnek olması açısından da konut inşa ettik. Hem özel sektörü teşvik etmek hem de örnek bir model ortaya çıkarmak için çarpık yapılaşmaların olduğu bir bölgede daha sağlıklı, daha nitelikli alanlar oluşturduk. Allah kısmet ederse bir ay içerisinde uzlaştığımız 212 kişiye konutlarını teslim edeceğiz. Kalan 600 konut ve 12 bin metrekare ticari alanı da satacağız. Bir bölgeyi değerli hale getirmek için birinci şart doğru planlamak. Biz Yıldırım’ın üçte birlik alanını planladık ve doğru planlamayı da hayata geçirdik. Güzel örneği de burada ortaya çıktı. Bundan sonra Yıldırım'ın yarınları daha güzel olacak" dedi. 
"Dönüşümün ilk önemli adımı" 
Ruhsatı olmayan, plansız alanlarda yaşayan vatandaşlarla uzlaşıp onları buraya taşıyacaklarının altını çizen Edebali, "Onların evlerini ve yerlerini belediyenin üstüne alacağız, buradaki dairelerin tapularını onlara devredeceğiz, Yani hemen şu arkada gördüğünüz evlerden vatandaşımızı buraya taşıyacağız. Kentsel dönüşümün en önemli konularından bir tanesi de “yerinde dönüşüm”, vatandaşı tekrar burada yaşatmak. O 220 vatandaşımız, Mevlana Mahallemizde yaşayan vatandaşlarımız. Onlar bu konutlara geçince esas dönüşümü onlar anlatacak bu bölgede oturan vatandaşlarımıza. Bir değeri olmayan bir daireden, şu anda yapı kullanma izni olan ve en önemlisi de sosyal alanları olan, deprem yönetmeliğine uygun modern bir yaşama transfer olmanın mutluluğunu yaşayacaklar. Biz bu bölgeyi 55 hektar olarak planlamıştık. Etap etap dönüşüm yapacağız. Birinci etap zordur, çünkü insanlar bazen görmeden de inanmıyorlar, illa dokunması lazım. Buradaki yaşamı bir görmesi lazım. Onun için birinci etabın biz sancılarını yaşadık. Bundan sonraki etaplar daha kolay olacak. Çünkü siz bölgeyi değerli hale getiriyorsunuz. Vatandaşımız kazanıyor, yine kendi mahallesinde yaşayacak, yine kendi komşuları ile yaşayacak, mağdur olmayacak, modern bir konutun sahibi olacak, bir taraftan da biz bölgeyi değerli hale getireceğiz ki Yıldırım ilçemizin de ekonomik olarak gücünü ortaya koymak adına. Bu arkamda gördüğünüz arka tarafta da büyük bir alışveriş merkezi yapılacak. Yıldırım'daki ekonomik gücü de rekabet gücünü de ortaya koymak adına ticari alanlara da çok önem veriyoruz. Diğer taraftan tabi burada, 600 daire satacağımız vatandaşlarımıza da yine imkanlarımızı seferber ederek, meclisimiz dün bir karar aldık, hepsini peşin satma yerine, yarısı peşin, kalan yarısını da 24 ay vade yaparak, belediye kanununun meclisimize verdiği yetkiye dayanarak, 24 aylık vade ile piyasa şartlarından ve banka faizlerinden de daha uygun olabilecek bir yöntemle de teşvik edeceğiz" diye konuştu. 
"Dönüşüm 150 bin kişiyi kapsıyor" 
Yavuzselim, Arabayatağı, Ulus, Mevlana, Hacıvat, Çınarönü, Şirinevler Mahalleleri'nde 150 bin kişinin dönüşümden yararlanacağını kaydeden Edebali, "Bu bölge artık dönüşebilecek bir imar düzeni var. Yeni okul alanları, yeni sosyal alanlar, yeni kapalı pazar yerleri, yeni otoparklar. Bakın otopark çok önemli bir konu, bu yaptığımız projede, tüm konutlarımıza her bir daireye bir otoparkı, binaların altında çözerek, arabanın yeri binaların altı, bodrum katlar. Diğer sosyal alanlar, yumuşak zemin dediğimiz doğa ile iç içe, çiçeği, çeşmeyi, ağacı koruyan bir anlayışla, sosyal donatı alanları ile dönüşümü destekliyoruz. Tabi tüm bu çalışmalara, Yıldırım’a yeni bir imajda kazandırmak istiyoruz. Yıldırım yakın bölgemizde Türkiye bebe giyim ihracatının yüzde 80’i buradan sağlanıyor. Ekonomik olarak da güçlü bir şehir. Burada ticari alanların açılmasıyla da hem ekonomiye destek katma hem üretme hem de istihdam imkanlarının da gelişmesine imkan sağlayacak bir şehircilik anlayışı. Burası yaklaşık 40 dönüm civarında bir alan, 812 konut üretiyoruz, altında da 12bin metrekare ticari alan var. Aslında çöküntü bölgelerini avantajlı hale getirmenin bir yöntemi de bu. Dükkanların çoğunu satacağız, belediye kanununun bize verdiği yetkiyle, elbette ki açık arttırma yöntemi ile ama önceden burada bir satış ofisimiz var, belediyemizin personelleri var, vatandaşlarımıza gösteriyorlar. Hangisinin kaç metrekare olduğunu, ne zaman satılacağını gerekli bilgileri alıyor, ön bir talep formu düzenliyor ve encümenimizde satış günü vatandaşımız gelip, nereyi tercih ediyorsa o alanın satış saatinde gelip katılıp alabiliyor" şeklinde konuştu. 
Hüma Hatun Evleri'nin Yıldırım'ın kalbinde, Osmangazi, Nilüfer, Kestel, Gürsu, İnegöl'e de en kolay ulaşılabilir mesafede olduğunu vurgulayan Edebali, "Bu nokta İstanbul'a da en yakın merkezde. Çünkü hemen otobana bağlanıyor ve Sabiha Gökçen Havalimanı 45 dakika. İnegöl’den gelip şehre dağılabileceğiniz en yakın yer burası. Kestel, Gürsu için yine aynı şekilde böyle. Ya da Vişne ticaret bölgemize en yakın nokta burası. Uludağ manzaralı, hem şehrin içinde, hem şehrin dışına çıktığımızda da lokasyonu en doğru ulaşım açısından. Elbette erişebilirlik çok önemli, yani sürdürülebilirlikten bahsettik az önce ama şehirler için erişebilir kavramı da çok önemli. Daire fiyatları da çok uygun. Çünkü bugün alan karlı çıkacak. 2+1 dairelerimiz 238 bin liradan başlayarak, katına göre ufak farklar ile değişiyor. En yüksek dairemiz de 340 bin civarında. Dolayısıyla maliyetlerinin de altında, piyasa şartlarının da altında uygun makul fiyatlar ile kentsel dönüşümün başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Hüma Hatun evlerimiz Yıldırım’ın dönüşüm tarihinde de bir kilometre taşıdır. Yıldırım’ın dönüşümü bu konutlar ile başlamıştır denilecek Allah’ın izniyle. O başlangıcıda doğru proje ile inşallah başlayıp gideceğiz" şeklinde konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Hastalar Beyaz Balon Uçurdu... Hastalar Beyaz Balon Uçurdu... Bursa’da akciğer kanseri hastaları beyaz balon uçurdu. Ali Osman Sönmez Onkolo..
Bursa'da Faciadan Dönüldü! Bursa'da Faciadan Dönüldü! Bursa'nın Keles ilçesinde yola dökülen mazot yüzünden kontrolden çıkan kamyonet ..
Güzelliğiyle Arapları Büyülüyor! Güzelliğiyle Arapları Büyülüyor! Bursa'da bir kaç yıl öncesine kadar mezbelelik haldeyken Mustafakemalpaşa Beled..
  BURSASPOR HABERLERİ
6 Hafta Sahalardan Uzak Kalacak... 6 Hafta Sahalardan Uzak Kalacak... Bursaspor'da Kasımpaşa maçında sakatlanarak oyunu yarıda bırakan Diafra Sakho'nu..
Bursaspor İle Kasımpaşa 19. Randevuda Bursaspor İle Kasımpaşa 19. Randevuda Bursaspor ile Kasımpaşa, Spor Toto Süper Lig'in 12. haftasında oynayacakları kar..
Başkanı Ali Ay:Vicdanen Rahatız... Başkanı Ali Ay:Vicdanen Rahatız... Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay ve yönetimi, son günlerde yönetimle ilgili ortay..
En Çok Berabere Kalan Takım... En Çok Berabere Kalan Takım... Bursaspor, Trabzonspor deplasmanında aldığı 1 puanla ligin en çok berabere kalan..
  DÜNYA HABERLERİ
Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı Açıklaması Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı Açıklaması Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bender El Aiban, Birleşmiş Mille..
7,4 Milyon Dolara Satıldı... 7,4 Milyon Dolara Satıldı... Ay'a ayak basan ilk insan olan ABD'li astronot Neil Armstrong'un şahsi eşyaları ..
ABD Yaptırımları Kaldırdı! ABD Yaptırımları Kaldırdı! ABD, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ü yaptırım l..
  EKONOMİ HABERLERİ
Piyasalarda Son Durum... Piyasalarda Son Durum... Serbest piyasada dolar 5,4840 liradan, euro ise 6,1960 liradan güne başladı.
Piyasalarda Son Durum... Piyasalarda Son Durum... İstanbul Kapalıçarşı'da 5,4720 liradan alınan dolar 5,4740 liradan, 6,1930 lirad..
Piyasalarda Son Durum... Piyasalarda Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 216,40 lira oldu. ..
Enerji Bakanından  Flaş Açıklama! Enerji Bakanından Flaş Açıklama! Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Enerji fiyatlarında yılbaşında m..
  GÜNDEM HABERLERİ
Bursa'da PTT Çalışanları Eylem Yaptı! Bursa'da PTT Çalışanları Eylem Yaptı! Bursa’da PTT çalışanları mesai ücretlerinin ödenmediğini belirterek eylem yaptı...
BTK'dan 'Türkçe' Uyarısı! BTK'dan 'Türkçe' Uyarısı! İnternet ve akıllı cep kullanımının yaygınlaşmasıyla sosyal medya abone sayısı d..
Ünlü İş Adamı Hayatını Kaybetti! Ünlü İş Adamı Hayatını Kaybetti! Bursalı iş adamı Kemal Türkün vefat etti.
Bursa'da 300 Kiloluk Çift... Bursa'da 300 Kiloluk Çift... Bursa’da yaşayan her biri 150 kiloluk çift, bebek sahibi olmak için aynı anda bı..
  SİYASET HABERLERİ
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'ABD Yaptırımlarını doğru bulmuyoruz'
AK Parti'de Flaş Karar! AK Parti'de Flaş Karar! AK Parti'de performans raporları, anketler ve şikâyetler masaya yatırıldı. Yerel..
Bakan Selçuk Açıklama Yaptı... Bakan Selçuk Açıklama Yaptı... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Tıbbi ve Ekonomi..
Kılıçdaroğlu Tazminat Ödeyecek! Kılıçdaroğlu Tazminat Ödeyecek! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Man Adası belgeleri ve kozmik odaya ilişk..
  SAĞLIK HABERLERİ
Böbrek Taşını İhmal Ederseniz... Böbrek Taşını İhmal Ederseniz... Üroloji Uzmanı Op. Dr. Etem Ruhi Göre, neden oluştuğu tam bilinmeyen böbrek taşı..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... KOAH'ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Göğüs ..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Erişkin insan nüfusunun ancak yüzde 40‘ının ayak duruşunun normal olduğunu ifade..
Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Dikkat! Uzmanlar Uyarıyor... Ayda 3-4 kez baş ağrısı ve migren şüphesi olan kişilerin mutlaka doktora başvurm..
  EĞİTİM HABERLERİ
MEB'den Andımız Kararı! MEB'den Andımız Kararı! MEB, "Öğrenci Andı"na ilişkin Danıştaya sunulan temyiz dilekçesi metninde kusuru..
10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim 10 Başlıkta Millî Ve Manevi Eğitim Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda verilen millî ve manevi değerler eğit..
Bakanlık Açıklama Yaptı... Bakanlık Açıklama Yaptı... Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: "2018-2019 eğitim öğretim döneminde..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
LİNKLER
Yukarı