HABER AKIŞI

Yüksel:Öğrenciler Sisteme Değil, Ders Çalışmaya Odaklanmalı

 Tarih: 06-02-2019 12:50:37
Uludağ Koleji bünyesinde görev yapan Uzman Psikolog Zeliha Yüksel, Şirin Medya Radyoları ortak canlı yayınına konuk oldu.

Şirin Medya Radyolarında ortak yayınlanan  Bursa’da Gündem Eğitim programında sömestr tatilinin ardından başlayan eğitim süreciyle ilgili bilgi ve tavsiyelerde bulunan Yüksel, ''Uyum süreci evden önce okulda başlıyor. Öncelikle öğrencileri karşılamamız, yürekten bir ‘hoş geldin’ ile başlamalı ve öğretmenin özlemini çocuğa hissettirmesiyle de devam etmelidir. Bu durum, öğrencide de aynı olumlu hissi yaratacağı için çocuğun daha ılımlı olmasını sağlayacaktır. Biz Uludağ Kolejinde öğrencilerimizi bu bilinçle karşılayıp, mutlu sonuçlarını deneyimledik. Umuyorum ki tüm okullarda bu şekilde başlamışlardır. Aileye gelince, iki haftalık bir tatilden sonra hangi yaş grubu olursa olsun, bir çok öğrencinin ilk eğitim öğretim haftasında okula uyumda güçlük yaşamaları son derece normaldir. Bu yüzden bu haftayı sağlıklı geçirebilmek adına anne babalar çocuklarına olabildiğince baskıdan uzak ,şevkat ve sevgiyle yaklaşmalıdır. Buradaki hassas nokta, anne-babanın çocuğunun duygularını anladıklarını onlara hissettirmeleridir.''dedi.

 

ÖĞRENCİLER SİSTEME DEĞİL, DERS ÇALIŞMAYA ODAKLANMALI

Değişen sınav sistemlerinin öğrencilerin psikolojilerinde  sarsıntılara sebep olduğunu belirten Yüksel, şunları söyledi;''Bu değişim hem öğretmenler hem de öğrenciler için ciddi bir stres ve kaygı faktörüdür. Zaten, hangi konuda olursa olsun belirsizlik, değişim insanda kaygı uyandırır.

Öğrenciler yeni sınav sistemlerindeki var olan belirsizliklerden kaynaklı ‘kazanamama korkusu’ içine giriyor. Öncelikle öğrencilerin yapması gereken şey sisteme değil ders çalışmaya odaklanmak olmalı. Çünkü öğrenme temelli çalışıldığı zaman, sınav sisteminin değişmesi öğrencileri zannedildiği kadar çok etkilemeyebilir.Öğretmenlerin yaklaşımı da son derece önemli. Sınav sisteminin her an değişebileceği gerçeğini göz ardı etmeden, gerçek öğrenme ile, öğrencilerin yorumlama becerilerini güçlendirmelidirler.Ailelerin de sınav temelli yaklaşımdan vazgeçerek, çocuklarına destek olmaları gerekir. Çünkü, anne-baba desteğine en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde ailelerin çocuklarına vereceği en büyük destek onları öğrenmeye motive etmek olmalıdır.''

 

SON YILLARDA GÖRDÜĞÜMÜZ BAZI SİSTEM DEĞİŞİKLİKLERİ UMUT VERİCİ

Sınav odaklı eğitim sisteminden bahseden Yüksel,''Çocukları kendilerini tanımalarına fırsat vermeden, onları statüsü yüksek kabul ettiğimiz meslek gruplarına yönlendiriyoruz.Öğrenci, daha ilkokul ikinci sınıfta rekabet içerisine giriyor. Bu rekabet anne-babaların çocuklarını diğer çocuklarla karşılaştırmasıyla ve çocuklarını eleştirmeleriyle evde başlıyor aslında. Bu durumda öğrenci kendin baskı altında hissettiği için var olan potansiyelini ortaya çıkaramıyor. Son yıllarda gördüğümüz bazı sistem değişiklikleri oldukça umut verici. Örneğin; Uludağ Kolejinde STEM eğitim modelini uyguluyoruz. STEM, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi bilimlerin birleştirilerek gerçek yaşama, yani uygulamaya dökülmesi ve bilginin daha kalıcı hale gelmesini sağlayan bir eğitim modelidir. Bu sayede, öğrenciler yarıştan ve rekabetten uzak çok yönlü bir eğitimle harmanlanıyor. Hem gerçek bir öğrenme yaşıyorlar hem de hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini ortaya koyabiliyorlar. Yani biz çocuklarımıza kendilerini tanımaları için fırsat veriyoruz.

Teknolojinin pek çok öğretim yöntemi ve öğrenme kanalları mevcuttur. Biz Uludağ    Kolejinde de bunu kullanıyoruz. Bu öğretici kanalları, nasıl kullandığımızın büyük bir önemi var. Öğrenci, belirli bir sürede, amacına uygun bir şekilde, öğrenmesini sanal ekran üzerinden gerçekleştirip, bu süreci bitirebiliyor. Kısacası çocuklarımızın, teknolojiyi bilinçli ve güvenli kullanmaları, ailelerin onlara nasıl örnek olduğu ve ne kadar kontrol sahibi olduğuyla doğru orantılıdır''dedi.

 

KAYGI ÜZERİNDE FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Öğrencilerin sınava hazırlık sürecinde yaşadıkları kaygı ve stresin  son derece normal olduğunu belirten Yüksel şunları söyledi; ''Sınav kaygısının yoğun yaşanmasının birçok farklı sebebi olabilir. Bizim Uludağ Kolejinde öncelikli olarak yaptığımız şey öğrencide kaygıya sebep olan etmenleri belirlemek oluyor. Daha sonra öğrenciye sistemli bir rehberlik çalışması ile doğru başa çıkma yöntemleri öğretiyor ve takibini yapıyoruz. Yani aslında öğrenciye kaygısı ile ilgili bir farkındalık oluşturuyoruz. Böylelikle çözümü kendileri buluyor. Ailenin desteği her zaman olduğu gibi bu süreçte de çok önemlidir. Sınav sonucu ne olursa olsun aile her zaman çocuklarının yanında olduklarını onlara göstermeli, onları koşulsuz sevdiklerini hissettirmelidir. Kaygı üzerinde farkındalık oluşturmak ve kontrol edebilme becerileri kazandırmak öğrencinin bu süreci kolaylıkla atlatabilmesine olanak sağlar. ''

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  DİĞER BURSA HABERLERİ
  BURSA HABERLERİ
Bursa'da 4 Araç Birbirine Girdi! Bursa'da 4 Araç Birbirine Girdi! Bursa'nın Orhangazi ilçesinde 3 otomobil ve bir işçi servisinin karıştığı trafik..
Bursa'da Hortum Paniği! Bursa'da Hortum Paniği! Bursa'da öğle saatlerinde başlayan sağanak hayatı felç etti.
Bursa'ya Gümüş Madalya Bursa'ya Gümüş Madalya Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü tekvando sporcusu Hatice Kübra İlgün Vietna..
Bursa'da 7 Bin Lira Ceza! Bursa'da 7 Bin Lira Ceza! Bursa'nın İznik ilçesinde hamile sokak kedisine saldıran pitbulun sahibine 7 bin..
  BURSASPOR HABERLERİ
Bursaspor'da Yeni Yönetim... Bursaspor'da Yeni Yönetim... Bursaspor'da göreve başladığı günden bu yana transfer tahtasını bir türlü açamay..
3 Günde 18 Bin SMS! 3 Günde 18 Bin SMS! AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, ‘Yeniden Zirveye’ sloganıyla başlatılan..
Umut Meraş İsyan Etti! Umut Meraş İsyan Etti! Son dönemde transferlerle çokça anılan Bursasporlu futbolcu Umut Meraş, sosyal m..
  DÜNYA HABERLERİ
Akın Akın Dönüyorlar... Akın Akın Dönüyorlar... Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yaz tatillerini ve yıllık izinlerini geçirmek iç..
Pakistan’da Cami Saldırısı Pakistan’da Cami Saldırısı Pakistan’ın Ketta şehrindeki bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda 5 kişi haya..
Dışişleri’nden Mescid-i Aksa Açıklaması Dışişleri’nden Mescid-i Aksa Açıklaması Dışişleri Bakanlığı, “İsrail Kamu Güvenliği Bakanı’nın Mescid-i Aksa'daki statük..
Kurban Emanetleri İhtiyaç Sahiplerine Ulaştı Kurban Emanetleri İhtiyaç Sahiplerine Ulaştı Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, Diyanet İşleri Başkanlığı..
  EKONOMİ HABERLERİ
Hükümet Zam Teklifini Açıkladı Hükümet Zam Teklifini Açıkladı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “2020 yılının ilk ..
Serbest Piyasada Döviz Fiyatları Serbest Piyasada Döviz Fiyatları Serbest piyasada dolar 5,56 liradan, euro ise 6,1760 liradan güne başladı.
Altın Piyasasında Son Durum... Altın Piyasasında Son Durum... Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 273,30 lira oldu...
İşsizlik Rakamları Açıklandı İşsizlik Rakamları Açıklandı Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Mayıs ayında geçen..
  SİYASET HABERLERİ
Çavuşoğlu'ndan Sudan Açıklaması Çavuşoğlu'ndan Sudan Açıklaması Sudan’ın başkenti Hartum’da açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşo..
Bakan Hulusi Akar Şanlıurfa'da Bakan Hulusi Akar Şanlıurfa'da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşa..
Perde Arkası Belli Oldu! Perde Arkası Belli Oldu! MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, ay başında İYİ Partililere yönelik ‘yuvaya..
Bakan Kasapoğlu’ndan Mesaj Bakan Kasapoğlu’ndan Mesaj Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarın başlayacak olan 2019-202..
  SAĞLIK HABERLERİ
Türkiye’de Her 10 Kişiden Biri... Türkiye’de Her 10 Kişiden Biri... Prof. Dr. Barlas N. Aytaçoğlu, Türkiye’de her 10 kişiden birinin KOAH hastalığın..
Bayram Sonrası Hafifleme Zamanı Bayram Sonrası Hafifleme Zamanı Diyetisyen Perihan Kılıç, Kurban Bayramı sonrası alınan kiloların hemen sağlıkl..
Havuz Keyfiniz Kabusa Dönmesin! Havuz Keyfiniz Kabusa Dönmesin! Doruk Sağlık Grubu’ndan Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşenur Cetişli, yüzme havuzların..
Omurga Sorunlarına Elle Çözüm Omurga Sorunlarına Elle Çözüm Manuel tedavinin masaj ile ilgisi olmadığını ve elle tedavinin klasik bir tıp te..
  EĞİTİM HABERLERİ
YKS Tercih Sonuçları Açıklandı YKS Tercih Sonuçları Açıklandı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Yükseköğretim..
YKS tercih sonuçlarıyla ilgili flaş açıklama YKS tercih sonuçlarıyla ilgili flaş açıklama ÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS tercih sonuçlarının Kurban Bayramı'ndan önce açıkl..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
LİNKLER
Yukarı