Bakan Kurum: 'Sel bölgesinde toplamda 952 konut ve 170 tane köy evinin yapımına başladık'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, artık afetlerin altında kalmayan, afetlerden hızlı bir şekilde 84 milyon vatandaşıyla birlik ve beraberlik ruhu içerisinden çıkan bir Türkiye’nin olduğunu belirterek, bu kapsamda sel bölgesinde toplamda 952 konut ve 170 tane köy evinin yapımına başladıklarını kaydetti.
 Tarih: 13-09-2021 19:15:18   Güncelleme: 13-09-2021 19:21:18
Bakan Kurum: 'Sel bölgesinde toplamda 952 konut ve 170 tane köy evinin yapımına başladık'

Kastamonu'da 11 Ağustos'ta Ezine Çayı'nın taşması sonucu meydana gelen sel, can kayıplarının yanı sıra çok sayıda ev ve iş yerinin zarar görmesine neden oldu. Sel felaketinin yaşandığı bölgede hummalı bir çalışma yürütülen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu kapsamda ilçede incelemelerde bulundu. Temizleme çalışmalarını yakından takip eden Bakan Kurum, buralarda görevli personellerden bilgi aldı.

 

 

“Acilen yapılması gereken işlerin büyük bir kısmını tamamladık”

İncelemeleri sırasında yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Sel felaketinin üzerinden 32 gün geçti. İlk günden itibaren tüm bakanlıklarımızla Bartın'da, Sinop'ta ve Kastamonu'da seferberlik haline geçtik. Selin olduğu ilk andan itibaren 82 milyon vatandaşımızla birlikte her afette olduğu gibi bu afette ilk andan itibaren çalışmalarımızı hızlı bir şekilde başlattık. 24 saat tüm kurumlarımızın içerisinde olduğu gönüllülerimizin, tüm sivil toplum kuruluşlarımızın içinde olduğu bir çalışma başlattık. 1 ayı aşkındır bizlerde bizzat afet bölgesinde yer aldık.

 

 

Vatandaşlarımızın acısını dindirmek ve ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak için çalışmalarımızı süratli bir şekilde başlatmış olduk. Binlerce iş makinesi, AFAD, Kızılay, jandarma, polis, genel müdürlüklerimiz, tüm birimlerimiz sahada 7 gün 24 saat çalıştılar ve dün itibariyle de genel anlamda acilen yapılması gereken işlerin büyük bir kısmını yapmış olduk ve ekiplerimizin bir kısmını bölgeden gönderdik. Tüm çalışanlarımızdan ve gönüllülerimizden gerekse STK'larımızdan, gerekse devletimizin tüm personelinden Allah razı olsun. Yine Kastamonulu, Bartınlı, Sinoplu kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Bir fiil bizle birlikte bu mücadeleye ortak oldular.

Acıları vardı o gün acılarını unuttular, komşularına, akrabalarına yardım ettiler. Selin enkazını kaldırmak için bir kenarından kendileri tuttular. Hiçbir zaman bizleri yalnız bırakmadılar. Hep destek oldular” dedi.

“Konutlarımızı 1 ay içerisinde başlatacağız ve 1 yıl içerisinde vatandaşımıza teslim edeceğiz”

Selden etkilenen konutların çalışmalarına 1 ay içerisinde başladıklarını ve 1 yıl içerisinde de hak sahiplerine teslim edeceklerine dikkat çeken Bakan Kurum, “Bize düşen hızlı bir şekilde burada çalışmamız ve bizlere güvenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en kısa sürede gidererek güvenlerini boşa çıkarmamamızdır. Bizde bu anlayışta çalışmalarımızı başlattık. Gerek enkaz altında vatandaşlarımızı aradık, gerekse esnafımızın burada ticari faaliyetinin biran önce hayata geçirebilmesi adına zarar gören gerek doğramaları gerekse işyerlerinde yapılan imalatların çalışmalarını hızlı bir şekilde başlattık.

TOKİ'mizde 1 ay önce ilçe merkezinde çok daha değişik manzara ile karşılaştığımız bu sokakta iyileştirmelerini, dükkan ceplerinin yenileme süreçlerini hızlı bir şekilde başlattık. Burada hasar gören esnafımıza geçici işyerlerinin kurulumu için Giresun'da daha önce yaptığımız gibi konteynırlarımızı getirdik ve vatandaşlarımızın burada ticari faaliyetlerini devam ettirebilmeleri adına konteynırlarımızın kurulumunu gerçekleştirdik. Altyapıya ilişkin tüm Bozkurt'taki gerek kanalizasyon, gerek yağmur suyu, gerekse içme suyu hatlarını tamamen yenileyecek çalışmaları başlattık. İhalesini yaptık, yaklaşık 18 milyon liralık sadece Bozkurt'ta İller Bankası eliyle belediyemizle birlikte altyapı imalatlarını başlattık. Yine Enerji Bakanlığımızla eşzamanlı olarak doğalgaz imalatlarını yürütüyor olacağız.

 

 

Üç ay içerisinde buradaki alt yapı tamamen yenileniyor olacak. Çalışmalarımızı hızlı yürütmek adına dört koldan ekiplerimiz, gerek dere üzerindeki yaşayan vatandaşlarımızın tahliyesi, burada jandarmamız ve bakanlığımızın ekipleri vatandaşlarımızı yeni taşınacak alanlara taşınmasında destek olmak ve o süreçte kira ve taşınma yardımı vermek suretiyle yine taşkın riski altında bulunan dere kesitimiz büyüyecek. Taşkın riski altındaki binalarında taşınma süreçleri yine selden zarar gören vatandaşlarımıza eşya ve kira yardımı yapmak suretiyle yürütüyoruz. Bir tarafta hem Abana hem Bozkurt'ta sanayi sitelerimiz, Ayancık'ta sanayi sitelerimiz zarar görmüştü. Burada hasar tespit çalışmalarını yaptık.

Hasar tespit çalışmaları çerçevesinde yapılması gereken ödemeleri esnafımıza yapmak suretiyle ki bu süreçte afet bölgesi ilanından kaynaklı borçların ertelenmesi, bu süreçte vergi, SSK, yapılandırmalar gibi birçok desteği yaparak onlara da şu sözü vermiştik. Konutlarımızı 1 ay içerisinde başlatacağız ve 1 yıl içerisinde vatandaşımıza, sağlam, güvenli, sosyal altyapısı olan, yöresel mimariye uygun bir şekilde konutlarımızı TOKİ başkanlığımız eliyle ihalesini yapacağımızı ifade ettik ve bu sözleri vermiştik. Yine esnafımıza 4-5 ay içerisinde yeni sanayi sitelerinin yapılacağı müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımız burada vatandaşlarımızla paylaştı. Bugün hamdolsun ticari ünitelerimizin yapımına başladık, konutlarımızın ihalesini gerçekleştirdik. Bozkurt ve Abana sanayi sitelerimizin ihalesini yaptık.

Konutlarımızı da etaplar halinde ihalesini yapmak suretiyle vatandaşımıza söz verdiğimiz gibi 1 yıl içerisinde meydanıyla, yeni meydanımız gerçekten tüm Türkiye'ye ve Dünyaya örnek olacak şekilde yürüyüş yollarının, kütüphanelerinin içerisinde olduğu, gençlerimizin bütün bölgenin bu alanda faydalanabileceği anlayışla çiziyoruz. İnşallah o ihalelerimizi de kısa zamanda içerisinde yapmak suretiyle bu sözlerimizi tutuyor olacağız” diye konuştu.

 

 

“Artık afetlerin altında kalmayan, afetlerden hızlı bir şekilde birlik ve beraberlik ruhu içerisinden çıkan bir Türkiye var”

Dünyanın neresine giderseniz gidin afetten 33 gün sonra esnafının doğramasını değiştiren, bütün hasarlarına ilişkin ödemelerini yapan, yeni yapılacak sanayi sitesine, yeni yapılacak meydanına, spor tesisine, konutlarına ilişkin adımları 1 ay içerisinde atan hiçbir devleti göremeyeceklerine işaret eden Bakan Kurum, “Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde artık afetlerin altında kalmayan, afetlerden hızlı bir şekilde vatandaşıyla 84 milyon ile birlik ve beraberlik ruhu içerisinden çıkan bir Türkiye var. Bizim hayalimiz 1 yıl sonra inşallah bütün afet bölgelerinde Antalya'da, Rize'de, Elazığ'da, Malatya'da olduğu gibi Bartın'da, Kastamonu'da, Sinop'ta da hızlı bir şekilde 1 yıl sonra vatandaşımızın o yeni konutlarda oturduğunu, yeni işyerlerinde ticari faaliyetlerine devam ettiğini, meydanında gençlerimizin gülerek, koşarak vakit geçirdiği günleri hayal ediyoruz ve bu hayal ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tek amacımız isteğimiz, vatandaşlarımızın duasını almaktı. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda Kastamonu'da 872 konut, 40 köy evinin inşasını başlattık, Sinop'ta 80 konut, 110 köy evinin yapımı başladı, Bartın'da da 20 köy evi olmak üzere toplamda 952 konut ve 170 tane köy evinin yapımına başlanmış durumda. Sanayi sitelerimize ilişkinde Bozkurt'ta ve Abana'da ihalelerimizi gerçekleştirdik ve Ayancık Sanayi Sitemizin de hızlı bir şekilde inşasını gerçekleştiriyor olacağız. Bu zorluktan milletimizin desteğiyle çıktık, inşallah hep birlikte bu zorlukların üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu.

“Rize'de yaşadığımız sel felaketinin ardından 650 bağımsız alandan oluşan konutlarımızın yapım süreçlerini başlattık”

Tüm dünyanın iklim değişikliğiyle mücadele ettiğine değinen Bakan Kurum, şöyle konuştu:

“Bugün baktığımızda depremin, selin, yaşamış olduğumuz afetlerin nedenleri, yine Marmara'da yaşadığımız müsilaj problemine baktığımızda iklim değişikliğini net bir şekilde görmekteyiz. İklim değişikliğini en aza indirmek amacıyla Rize'de yaşamış olduğumuz 2018 yılındaki selden sonra biz, Bölgesel İklim Değişikliği Eylem Planlarımızı hazırlattık. 7 bölgemizde ki bunların dışında da 30 büyükşehirde de yerel eylem planlarını hazırladık ve bu çerçevede de hazırlarına başladık. Dere güzergahı üzerinde gerek AFAD Başkanlığımız, gerek DSİ Genel Müdürlüğümüz, gerek Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz ile birlikte dere güzergahı üzerinde kalan taşkın riski altında olan binaların tespitlerini yaptık. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürütüyoruz. Örneğin en son Rize'de yaşadığımız sel felaketinin ardından 650 bağımsız alandan oluşan konutlarımızın yapım süreçlerini başlattık. Aynı şekilde Bozkurt'ta da bu çalışmayı yürütüyoruz. Amacımız, bütün illerimizde sel öncesindeki biz, her afetten sonra ilgili bakanlıklarımızla bir araya gelerek bu afetten almamız gereken dersler nelerdir bunları istişare ediyoruz. Bunları Sayın Cumhurbaşkanımıza kabinede bütün arkadaşlarımızla arz ediyoruz. Bu çerçevede yapılacak ve atılacak adımları atıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

“İklim değişikliğiyle ilgili adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz”

İklim değişikliğiyle ilgili adımları Türkiye olarak attıklarını söyleyen Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Gerek dere güzergahların boşaltılma süreçleri, gerek buralara yapılacak alt yapının ve yolların yapılma sürecindeki, omuz dediğimiz derelerin birleştirilerek derelere bağlanması, dere güzergahı üzerindeki ağaçların kaldırılması gibi birçok tedbiri içeren, buradaki imardan tutunda mevcuttaki durumu esas alıp tüm iş ve işlemleri bir eylem planı çerçevesinde inşallah hayata geçiriyoruz, geçirmeye de devam edeceğiz. Amacımız iklim değişikliğini engellemek adına bilindiği üzere tüm Dünya deniz suyu sıcaklığı 1,5 derece arttı, daha fazla artmaması adına eylem planları açıklıyor, biz bu konuda gerek iklim kanunu hazırlık çalışmalarımız gerek eylem planlarımızla birlikte birçok adımı attık, atmaya da inşallah devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca Bakan Kurum, incelemeleri sırasında yolda karşılaştığı selzede vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak onlarla bir süre sohbet etti.

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 6 4 0 2 13 5 14 +8
2 Trabzonspor 6 4 0 2 13 6 14 +7
3 Hatayspor 6 4 1 1 13 4 13 +9
4 Fenerbahçe 6 4 1 1 8 4 13 +4
5 Altay 6 4 2 0 12 8 12 +4
6 Konyaspor 6 3 0 3 9 5 12 +4
7 Alanyaspor 6 4 2 0 6 9 12 -3
8 Fatih Karagümrük 6 3 1 2 11 6 11 +5
9 Kayserispor 6 3 2 1 8 6 10 +2
10 Gaziantep FK 6 2 2 2 6 6 8 0
11 Galatasaray 6 2 2 2 8 9 8 -1
12 Sivasspor 6 1 2 3 6 7 6 -1
13 Adana Demirspor 6 1 2 3 8 11 6 -3
14 Yeni Malatyaspor 6 2 4 0 7 13 6 -6
15 Göztepe 6 1 3 2 6 9 5 -3
16 Kasımpaşa 6 1 3 2 5 8 5 -3
17 Antalyaspor 6 1 3 2 6 10 5 -4
18 Başakşehir FK 6 1 5 0 4 7 3 -3
19 Giresunspor 6 0 5 1 1 8 1 -7
20 Çaykur Rizespor 6 0 5 1 4 13 1 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 6 5 0 1 13 0 16 +13
2 MKE Ankaragücü 6 3 0 3 9 3 12 +6
3 Eyüpspor 6 4 2 0 10 7 12 +3
4 BB Erzurumspor 6 4 2 0 5 5 12 0
5 Tuzlaspor 5 3 0 2 8 3 11 +5
6 Bandırmaspor 6 3 3 0 7 6 9 +1
7 Manisa FK 6 3 3 0 9 9 9 0
8 Boluspor 5 2 2 1 7 5 7 +2
9 Samsunspor 5 2 2 1 8 8 7 0
10 Kocaelispor 5 2 2 1 4 6 7 -2
11 Altınordu 6 2 3 1 8 12 7 -4
12 Menemenspor 6 2 3 1 8 13 7 -5
13 Adanaspor 6 1 2 3 7 7 6 0
14 Balıkesirspor 5 2 3 0 5 8 6 -3
15 Denizlispor 6 2 4 0 5 8 6 -3
16 Bursaspor 6 1 3 2 7 8 5 -1
17 Gençlerbirliği 6 1 3 2 7 13 5 -6
18 İstanbulspor 5 1 3 1 7 8 4 -1
19 Keçiörengücü 6 1 4 1 5 10 4 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/09/2021 Altay vs Beşiktaş
 25/09/2021 Sivasspor vs Fatih Karagümrük
 25/09/2021 Antalyaspor vs Yeni Malatyaspor
 25/09/2021 Adana Demirspor vs Gaziantep FK
 26/09/2021 Giresunspor vs Kayserispor
 26/09/2021 Başakşehir FK vs Çaykur Rizespor
 26/09/2021 Hatayspor vs Fenerbahçe
 26/09/2021 Galatasaray vs Göztepe
 27/09/2021 Kasımpaşa vs Konyaspor
 27/09/2021 Trabzonspor vs Alanyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/09/2021 Kocaelispor vs Tuzlaspor
 25/09/2021 Ümraniyespor vs Manisa FK
 25/09/2021 BB Erzurumspor vs Adanaspor
 25/09/2021 Gençlerbirliği vs Boluspor
 26/09/2021 Bandırmaspor vs Altınordu
 26/09/2021 İstanbulspor vs Balıkesirspor
 26/09/2021 Menemenspor vs Eyüpspor
 26/09/2021 Bursaspor vs MKE Ankaragücü
 27/09/2021 Denizlispor vs Samsunspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/09/2021 Turgutluspor vs Çorum FK
 26/09/2021 Adıyaman FK vs Hekimoğlu Trabzon
 26/09/2021 Etimesgut Belediyespor vs Sivas Belediyespor
 26/09/2021 Kahramanmaraşspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 26/09/2021 Niğde Anadolu FK vs İnegölspor
 26/09/2021 Ergene Velimeşe vs Van Spor FK
 26/09/2021 Serik Belediyespor vs Sarıyer
 26/09/2021 Sakaryaspor vs Bodrumspor
 26/09/2021 Afjet Afyonspor vs Ankaraspor
 26/09/2021 Diyarbekir Spor vs Somaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/09/2021 Bergama Belediyespor vs Belediye Kütahyaspor
 25/09/2021 Fatsa Belediyespor vs Arnavutköy Belediye
 25/09/2021 Başkent Gözgözler Akademi FK vs Batman Petrolspor
 25/09/2021 Artvin Hopaspor vs Hendek Spor
 25/09/2021 1954 Kelkit Bld.Spor vs Kahta 02 Spor
 25/09/2021 Karaman Belediyespor vs Nevşehir Belediyespor
 25/09/2021 Osmaniyespor FK vs Elazığspor
 25/09/2021 Bursa Yıldırımspor vs Erbaaspor
 25/09/2021 Çatalcaspor vs Sancaktepe FK
HABER ARŞİVİ
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI